logo MBP

Newsletter
Miejskiej Biblioteki Publicznej w Katowicach


 


Z Pozytywnego Kalendarza dowiedziałam się, że 3 lutego jest Międzynarodowy Dzień Golden Retrivera. Od razu pomyślałam o książce Deana Koontza Wielkie małe życie, w której pisarz wspomina Trixie.

Dla psa świat jest niczym nieustannie rozwijający się przed jego oczami korowód tajemnic. Każde nowe przeżycie ma nieodparty urok, a każdy poranek obiecuje coś nowego. /s.182/ 

Koontz opisuje jak to się stało, że goldenka trafiła do ich domu, a potem dzieli się z czytelnikami tym, co najpiękniejsze - codziennością, pełną zachwytów, doceniania życia w każdej jego chwili, doświadczania nowego, czyli tym wszystkim, co  - dzięki Trixie - stało się udziałem pisarza i jego żony. 

Każdy, kto kiedykolwiek otworzył serce i umysł przed psem, wie, że te stworzenia mają uczucia bardzo podobne do ludzkich. /s.106/ 

Trixie skłoniła Gerdę i Deana do odświeżenia swojego spojrzenia na życie i jego codzienne przejawy. Pokazała im jak piękne jest to, co ich otacza, świat materialny, duchowy i emocjonalny. Była - jak napisał to autor - aniołem w psim wcieleniu.

Zapraszam do lektury! Uprzedzam – wzruszenie gwarantowane :)
Plakat
 
ANIA

Laboratorium Sztuki – brzmi intrygująco, prawda? To cykliczne zajęcia plastyczne dla dzieci, prowadzone w wybranych filiach i cieszące się dużym zainteresowaniem młodych czytelników. Obostrzenia związane z pandemią wciąż uniemożliwiają spotkania „na żywo”, ale bibliotekarze nie zostawiają miłośników prac plastycznych bez podpowiedzi, jak kreatywnie i kolorowo spędzać czas, zajrzyjcie np. na bloga Filii 15 oraz Filii 25 czy na profile facebookowe Filii nr 11, 16, 17, 22, 23, 30, 32
Więcej informacji znajdziecie tutaj.


 
Plakat

 

Wśród 35 filii naszej biblioteki, gdzie każda z nich jest na swój sposób wyjątkowa i w której pracują świetni ludzie, jest jedna, o której istnieniu chciałam Wam przypomnieć. To Filia nr 35 Obcojęzyczna, mająca swoją siedzibę w centrum Katowic, przy Słowackiego 20.

To miejsce magiczne – skarbnica niemal 11 tysięcy książek i audiobooków w językach obcych. I to nie tylko w języku angielskim czy niemieckim, ale i hiszpańskim, włoskim, rosyjskim, francuskim, czeskim… Jest tu wszystko, co można sobie wymarzyć – literatura piękna i popularnonaukowa, poezja, książki dla dzieci, podręczniki do nauki języków na różnych poziomach, prasa. Są nawet książki polskich autorów, w tłumaczeniach!

Jeżeli chcielibyście podszlifować znajomość języków obcych, przygotować się do egzaminu czy rozpocząć przygodę z czytaniem dzieł w oryginale, to właśnie tutaj, w Filii nr 35, macie tę możliwość. Jeśli macie jakieś pytania, nie bójcie się poprosić bibliotekarek o pomoc – są przemiłe i na pewno rozwieją wszelkie Wasze wątpliwości. To co, ¿nos vemos en la biblioteca? ;) 
Plakat

 

Dzisiaj trochę podsumowań. Międzypokoleniowe feryjne miksowanie dobiegło końca. Wiele mówi się o tym, jak dużo osób nie czyta, a jeszcze bardziej, że młodzi nie czytają. Dlatego moment zakończenia akcji ‘Ferie z Książką’ wydaje mi się idealnym momentem, by zdementować choć w jakimś stopniu te informacje.

Jak się okazuje lubią je zarówno dorośli, jak i dzieci – mowa o szwedzkich kryminałach. Niewątpliwym niesłabnącym zainteresowaniem cieszą się kolejne części cyklu  ‘Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai’ autorstwa Martina Widmarka. Komiksowo sprawdzają się cały czas klasyki, czyli trio – ‘Tytus, Romek i A’Tomek’ Papcia Chmiela oraz przygody dzielnych Galów – Asteriksa i Obeliksa. Ponadto takie nazwiska jak: Marcin Szczygielski czy Justyna Bednarek nie są obce czytelniczemu młodemu pokoleniu. Zarówno kolejne historie o Mai, jak i szalonych skarpetkach (choć w serii ‘Latawiec’ pojawiają się różne opowieści) są przechwytywane w chwili pojawienia się na bibliotecznej półce. Mamy też wśród czytelników miłośników biografii: Marii Skłodowskiej-Curie, Coco Chanel czy Fridy Kahlo. Na koniec jeszcze coś dla zdecydowanych wielbicieli przygód i fantastycznych światów, które skrywają w sobie książki Adama Fabera oraz Roshani Chokshi. Może wśród tych tytułów znajdziecie też taki, którego nie znacie, sięgniecie po niego sami, albo też podeślecie młodym czytającym. Do zobaczenia w Bibliotece. 
 
 
Plakat
 


SŁAWEK

Pośród patronów 2021 roku znalazło się aż trzech poetów. Są to Krzysztof Kamil Baczyński, Cyprian Kamil Norwid i Tadeusz Różewicz. Miejska Biblioteka Publiczna w Katowicach od wielu lat organizuje spotkania z poetami, a w 2019 r. pozyskaliśmy środki na Letnią Szkołę Czytania Poezji (mamy nadzieję, że projekt będzie realizowany w kolejnych latach). Od blisko roku  prezentujemy cykl spotkań on-line pt. Kącik poetycki, gdzie prezentowana jest twórczość polskich i zagranicznych autorów. Zachęcam Państwa do sięgania po tomiki poetyckie ze zbiorów naszej Biblioteki. Szczególnie pokaźną kolekcję posiada Filia nr 11.

Czytajmy zatem poezję, bo jak napisał kiedyś Edward Stachura: „Wszystko jest poezją, każdy jest poetą”
Plakat
 
   
 
Dziękujemy, że jesteś czytelnikiem naszego newslettera.
Chcemy by był dla Ciebie źródłem dobrych informacji o tym, co dzieje się w bibliotece i dlatego prosimy o odpowiedzi na pytania, które pomogą nam go udoskonalić - krótką ankietę znajdziesz tutaj.
Dziękujemy za poświęcony czas :)
 
 
 
www.mbp.katowice.pl | Kontakt | Facebook | Instagram

Jeśli nie jesteś zainteresowany  » Wypisz się