Katalog OPAC

katalog (tak było kiedyś)

Czytelnicy zarejestrowani w Bibliotece, którzy otrzymali dane logowania, mogą w katalogu OPAC WWW zamawiać pozycje dostępne, rezerwować pozycje wypożyczone oraz prolongować termin zwrotu.

Zamówienie na pozycję dostępną w katalogu możliwe jest w ramach filii, do której Czytelnik ma uprawnienia. Po odbiór książki należy zgłosić się po zrealizowaniu zamówienia przez bibliotekarza. Czytelnicy, którzy podali przy rejestracji do Biblioteki swój adres e-mail, otrzymują automatyczne powiadomienie o zrealizowaniu zamówienia. W każdym momencie stan zamówienia można sprawdzić po zalogowaniu w katalogu OPAC WWW. Zamówienia wysłane w godzinach otwarcia Filii są realizowane przez bibliotekarza w ciągu kilkunastu minut.

Zapisz się (tak jest teraz)Rezerwacja dotyczy dokumentów wypożyczonych przez innych czytelników i jest możliwa w ramach filii, do której Czytelnik ma uprawnienia. W chwili gdy dokument zostanie zwrócony, do Czytelnika, który dokonał rezerwacji i podał adres e-mail, system wysyła powiadomienie. Jeśli czytelnik jest nadal zainteresowany wypożyczeniem danej pozycji, powinien wysłać zamówienie i po jego zrealizowaniu przez bibliotekarza, zgłosić się po odbiór w bibliotece. Jeśli Czytelnik nie jest już zainteresowany wypożyczeniem danej pozycji może samodzielnie zrezygnować z rezerwacji. Informacje o statusie zarezerwowanej pozycji w każdej chwili dostępne są po zalogowaniu w katalogu OPAC WWW.


Prolongata jest możliwa trzykrotnie dla każdego egzemplarza, pod warunkiem, że nie minął termin zwrotu, nie została naliczona żadna opłata oraz pozycja nie została zarezerwowana przez innego czytelnika. Czytelnicy, którzy w swoich danych mają wpisany adres e-mail otrzymują automatyczne powiadomienia o terminie zwrotu i rozpoczęciu naliczania opłaty za nieterminowy zwrot.

Adres e-mail można podać przy rejestracji do Biblioteki, może być również wpisany w każdym momencie przez bibliotekarza lub samodzielnie przez Czytelnika po zalogowaniu do katalogu OPAC WWW.
Prosimy o podawanie aktualnych i aktywnych adresów e-mail.
Wejdź do Katalogu Opac

Bibliografia miasta KatowicebibliografiaBibliografia Katowic opracowywana jest w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Katowicach przez pracownika zatrudnionego na Samodzielnym stanowisku do spraw bibliografii miasta.

Zakres tematyczny bibliografii jest wszechstronny, obejmuje piśmiennictwo z wszystkich dziedzin wiedzy dotyczące Katowic. Rejestrowana też jest twórczość literacka osób mieszkających w Katowicach – bez względu na tematykę powstających utworów.

Bibliografia Katowic jest bibliografią bieżącą i retrospektywną.
Rejestruje książki i ich fragmenty, broszury, czasopisma jako całość, mapy
i publikowane od 2014 r. artykuły z prasy ogólnopolskiej, regionalnej i lokalnej.
Przy doborze dokumentów stosuje się selekcję. Nie rejestruje się materiałów interwencyjnych, zapowiedzi imprez, relacji z imprez, (rejestruje się natomiast materiały podsumowujące imprezę), wyników sportowych, tekstów o małej wartości informacyjnej.

Całość materiału podzielono na 16 działów klasyfikacji regionalnej.
Użytkownicy mogą przeszukiwać bazę wg następujących kryteriów: autor, tytuł, cytata wydawnicza, hasło przedmiotowe, klasyfikacja regionalna, rok wydania.

Schemat bibliografii

UWAGA

W bibliografii rejestrowane są również dokumenty, których Biblioteka nie posiada w swoich zbiorach.

Wejdź do Bibliografii Miasta

Ibuk Libra

Bezpłatna czytelnia online dla czytelników Miejskiej Biblioteki Publicznej w Katowicach!
Lubisz nowinki technologiczne? Czytasz na tablecie, czytniku, komórce? Cenisz sobie wygodę i mobilność? Jeśli tak, to mamy coś dla Ciebie!

ibuk logo poziomTeraz w Bibliotece możesz korzystać z czytelni online!
Miejska Biblioteka Publiczna w Katowicach przystąpiła do Konsorcjum Ibuk Bibliotek Publicznych Województwa Śląskiego. Dzięki temu możemy zaoferować naszym czytelnikom dostęp do publikacji elektronicznych na platformie IBUK Libra.
Poprzez serwis IBUK Libra udostępniamy tylko publikacje elektroniczne. Głównie podręczniki akademickie, publikacje naukowe i popularnonaukowe, nie brakuje jednak pozycji z zakresu literatury pięknej, popularnej i faktu.
Kod aktywacyjny do platformy IBUK Libra może otrzymać każdy czytelnik Miejskiej Biblioteki Publicznej w Katowicach.
Jeśli jeszcze nie jesteś naszym czytelnikiem – zapisz się!
Jeśli korzystasz już z naszych usług, zapytaj o kod dostępu w swojej filii lub napisz majla na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. podając swoje imię, nazwisko oraz numer karty bibliotecznej.

Więcej informacji

Wejdź do Ibuk Libra