DNI POLSKO-CZESKIE

Patricia Highsmith "Siedemnaście miłych Pań"

siedemnascie milych pan
Kobiety sportretowane przez autorkę są miłe inaczej. Owszem niektóre, jak Edna, wydają się być ideałem teściowej - która się nie wtrąca i jest zapobiegliwa, inne dążą do perfekcjonizmu, a inne jeszcze - chcą dbać o czystość przedmałżeńską swoich córek.

Każda z siedemnastu pań reprezentuje cechy, które stereotypowo uznaje się za kobiece - religijność, troskę o dobre wrażenie, ofiarność, bycie doskonałą kochanką i oddaną matką. Jak się jednak okazuje, gdy przyjrzeć się temu przez pryzmat postaci stworzonych przez Patricię Highsmith, owe zazwyczaj pożądane i wykształcane przez przodkinie i społeczeństwo u kobiet zachowania, mogą nie być błogosławieństwem a utrapieniem.

Autorka w udany sposób wyłuskała sedno z codzienności i oblekła je w ciało odpowiadające stylistyce swych opoweści. Wobec takiego zabiegu z portretów miłych pań wieje grozą i czytelnik ma prawo czuc się zaniepokojony - wszak - jak już wspomniałam - owe miłe panie stanowią skomasowane bycie "miłą", które w takim nasileniu przeradza się w coś zupełnie innego.

Świetna lektura zapewniająca kobietom możliwość przeanalizowania własnych "miłych" cech, a mężczyznom zastanowienie się, czego oczekują od kobiet;)

Książkę znajdziecie w naszej bibliotece (tutaj)

Tytuł: Siedemnaście miłych pań
Autor: Patricia Highsmith
Wydawnictwo: Noir sur Blanc
Rok wydania: 2009
Gatunek: thriller/sensacja/kryminał

Monika Badowska

monika badowskaPromotorka czytelnictwa i działań kulturotwórczych. Autorka istniejącego od 10 lat bloga prowincjonalnanauczycielka.pl, z którego dowiedzieć się można o czytaniu, książkach, pisaniu, o tym, co warto i z kim poczytać oraz o zwierzakach, bez których dom staje się nudny. Pasję do czytania połączyła z życiem zawodowym i stoi na czele zespołu rozmiłowanych w literaturze, zajmujących się promowaniem działań proczytelniczych, pracowników Miejskiej Biblioteki Publicznej w Katowicach. Ceni audiobooki, bo dzięki nim udaje się jej poznawać kolejne literackie dzieła w czasie różnorodnych aktywności sportowych. Weganka ceniąca życie w każdym z jego przejawów.