Wystawy w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Katowicach

Pobierz do swojego kalendarza: Pobierz jako plik iCal

Rozpoczęcie: Czwartek, 05 Wrz. 2019 r., godz. 08:00

Zakończenie: Czwartek, 31 Paź. 2019 r.

plakat promujący

Wystawa zdjęć i ilustracji z obozów dla uchodźców palestyńskich autorstwa Asdikaa Nidal Hamad oraz Dominiki Różańskiej.

Nidal Hamad
Urodził się w palestyńskim obozie dla uchodźców w Ain El-Hilweh w Libanie. Jego rodzice zostali wypędzeni ze swojej ziemi w Galilei w 1948 roku.
W wieku 19 lat został poważnie ranny i stracił nogę podczas masakry w obozach palestyńskich Sabra i Szatila dokonanej przez armię izraelską i jej sojuszników w Libanie,
Członek Związku Pisarzy i Dziennikarzy Palestyńskich. Był sekretarzem Komitetu Przygotowawczego Palestyńskiego Stowarzyszenia Pisarzy.
Od kwietnia 2004 roku do 2015 roku był liderem społeczności palestyńskiej w Norwegii. Nidal Hamad jest redaktorem naczelnym serwisu Al-Safsaf News, pierwszego arabskiego serwisu informacyjnego w Norwegii. Były członek kierownictwa ,,Forum od Oceanu po Zatokę” i ,,Arabskiego Forum Kultury Mediów”. Opublikował w prasie arabskiej setki artykułów o tematyce politycznej, społecznej i literackiej, a także eseje i opowiadania. Niektóre z jego tekstów zostały przetłumaczone na norweski, francuski, włoski, perski, angielski, hiszpański, portugalski, kurdyjski, polski, rosyjski i hebrajski. Na łamach portali Al -Mayadeen, Al -Jazeera i innych opublikował wiele artykułów na temat kina, filmów i międzynarodowych festiwali filmowych. Brał udział w dużych festiwalach filmowych, takich jak Berlin, Dubaj, Abu Dhabi, Lipsk, Kraków, Oslo i Malmo. Jego teksty prozatorskie zostały opublikowane we wspólnych antologiach pisarzy palestyńskich. Wydał sześć książek o różnorodnej tematyce (reportaże, wspomnienia, eseje, nowele). Jego najnowsza książka „Będę gwiazdą”, poświęcona jest postaciom aktywistów palestyńskich i międzynarodowych, została wydana kilka tygodnie temu w Damaszku.

Dominika Różańska
Urodziła się i mieszka w Krakowie. W latach 1997-2003 studiowała na ASP w Krakowie na Wydziale Form Przemysłowych. W tym czasie jeden semestr spędziła w Hohschule für Grafik und Buchkunst w Lipsku/Niemcy na Wydziale projektowania książki, ilustracji prasowej i książkowej. W 2002 roku zdobyła nagrodę Złoty Debiut na Międzynarodowych Biennale Plakatu w Warszawie za plakat "Icon 2000". Pracuje jako ilustrator freelancer. Ważną częścią jej pracy artystycznej jest projektowanie okładek książkowych i ilustracji dotyczących sprawy palestyńskiej m.in. obozów uchodźców palestyńskich w Libanie, jak również The Great Return March. W ramach międzynarodowego ruchu BDS współorganizuje wystawy, wykłady, spotkania na rzecz solidarności z Narodem Palestyńskim
Jej ilustracje to część graficzna do powstającej książki poświęconej tematyce tych obozów. W dwunastu obozach palestyńskich na terenie Libanu, m.in. w Ain Elhilwe, Sajda, Borj Albarajneh, Bejrut, Sabra i Shatila, Bejrut mieszka kilkaset tysięcy ludzi. To Palestyńczycy i Palestynki z Galilei oraz innych części okupowanej Palestyny.
W 1948 roku grupy żydowsko-syjonistyczne przybyłe z Europy rozpoczęły okupację Palestyny, wypędzono wtedy kilkaset tysięcy ludzi ze swoich domów i utworzono państwo Izrael.
Od tego momentu Palestyńczycy żyją w obozach dla uchodźców w różnych krajach arabskich: w Syrii, Jordanii, Egipcie, Libanie, jak również na Zachodnim Brzegu i w Strefie Gazy.
Sumę uchodźców palestyńskich szacuje się na blisko 6 milionów.

Wystawa czynna od 5 września do 31 października 2019 r.
Filia nr 30

Katowice, Rybnicka 11