Laboratorium Sztuki - zajęcia literacko - artystyczne
Biblioteczny Klub Seniora
Newsletter
Klub Gier Planszowych
Czytelnicy - podróżnicy
III Tydzień Kultury Żydowskiej 16-22 lutego 2019 r.
Nie-zwykli
Czytaj dla odmiany
Czytanie na dywanie
Wielokulturowy Śląsk

opacotwarcie strony ibuk w nowym okniebip logo

otwarcie strony urzędu miasta w nowym oknieskup

opacotwarcie strony ibuk w nowym okniebip logo

otwarcie strony urzędu miasta w nowym oknieskup

opacotwarcie strony ibuk w nowym okniebip logo

otwarcie strony urzędu miasta w nowym oknieskup

Początek nowego roku w Bibliotece (styczeń 2019)

 plakat promujący

Witajcie w nowym roku! Czy udało się Wam zrealizować ubiegłoroczne wyzwanie czytelnicze? Jesteśmy ciekawi który z punktów do realizacji sprawił Wam największą przyjemność, a który był faktycznie nie lada wyzwaniem… Jeśli chcielibyście dać nam znać, odezwijcie się na Facebooku :)


Jesteście pewnie ciekawi, co słychać w styczniu w naszej Bibliotece? Nie zmieniamy tradycji comiesięcznych kiermaszów książek antykwarycznych – Filia nr 14 zaprasza w pierwszą sobotę, a Filia nr 32 – w pierwszy poniedziałek miesiąca. Pozostańmy chwilę przy Filii nr 32, w której w styczniu rusza Biblioteczny Klub Młodych Rodziców – dla rodziców dzieci w wieku od 0 do 3 lat. Podczas spotkań, które odbywać się będą w drugą, czwartą i piątą środę miesiąca, rozmawiać będziemy o zdrowiu, wychowaniu, edukacji i wszystkim tym, co interesuje młode mamy i tatów. W tym czasie maluszki będą nawiązywać pierwsze rówieśnicze przyjaźnie w przytulnie zaaranżowanym dla nich kąciku.


Nowy cykl inauguruje również Filia nr 12. Czytomy po naszymu, czyli po ślonsku to literackie spotkania dla dorosłych mieszkańców Osiedla Witosa.


Jako Czytelnicy-Podróżnicy poznamy trzy różne krainy: Maharadżów (Indie), Khmerów (Kambodża) oraz Wikingów, Trolli i Świętego Mikołaja (Skandynawia); przeniesiemy się także na chwilę na kraniec Europy – do Portugalii.
Styczniowym Nie-Zwykłym gościem naszej Biblioteki będzie Jacek Hołub – dziennikarz, rzecznik Towarzystwa J-elita. Spotkanie oscylować będzie wokół tematu książki jego autorstwa „Żeby umarło przede mną. Opowieści matek niepełnosprawnych dzieci”.

Ferie z Książką czyli tropienie dźwięku w słowach i słów w muzyce

ferie 2019

 

Podczas ferii zimowych zapraszamy do udziału w akcji „Ferie z Książką”,  tym razem pod hasłem Muzyczne Harce. Katowice są Miastem Muzyki UNESCO, rok 2019 został ogłoszony Rokiem Moniuszki, wyruszymy zatem na poszukiwanie miejsc, gdzie mieszka muzyka, a w bibliotece posłuchamy, co jest grane.

Dowiemy się, co dżdżownica Akolada o muzyce opowiada, poznamy tajemnicze Sonostwory, odlecimy z odlotową muzyką, sprawdzimy jak tańczono przed wiekami i czy naprawdę można usłyszeć zygzaki, krajobrazy i archidźwięki.  Ciocia Jadzia opowie nam o Stanisławie Moniuszce i małym Mozarcie, dowiemy się, czym zajmuje się kompozytor i po co muzykom dyrygent.  Sprawdzimy jak grają instrumenty, i spróbujemy stworzyć własne. Zaprosimy na spotkania i warsztaty, przekonamy się, że w książkach też może mieszkać melodia.
ferie 2019 gif

Lutowa Biblioteka (2019)

plakat promujący

 

Wielkimi krokami zbliża się luty. Wbrew temu, co można pomyśleć, najkrótszy miesiąc w roku będzie w naszej Bibliotece miesiącem niezwykle aktywnym.


Jak co roku, zapraszamy dzieci spędzające w mieście przerwę od nauki, do udziału w Feriach z Książką. Tegoroczna akcja, zatytułowana Muzyczne harce odbędzie się w wybranych filiach w dn. 11-22 lutego. Więcej informacji tutaj. Niezależnie od ferii, zapraszamy najmłodszych na przedstawienie Teatru Maska „Nie do wiary! W bibliotece kryją się czary!” w Filii nr 3.


W dn. 18-22 lutego organizujemy, już po raz trzeci, Tydzień Kultury Żydowskiej. W ramach wydarzenia zapraszamy na spotkania autorskie i podróżnicze, prelekcje, warsztaty artystyczne dla dzieci oraz wystawy i kiermasz tematycznych książek antykwarycznych. Więcej informacji o Tygodniu oraz szczegółowe kalendarium znajduje się tutaj.


A co jeszcze wydarzy się u nas w lutym? Tradycyjnie – w pierwszą sobotę i pierwszy poniedziałek – kiermasze książek antykwarycznych. Wyjątkowo w tym miesiącu, w Filii nr 14 odbędzie się jeszcze jeden – w dn. 21 lutego, w godz. od 16.00 do 19.00, z okazji III T.K.Ż. zaoferujemy Wam antykwaryczne książki żydowskich autorów oraz te poświęcone żydowskiej historii i kulturze.


A kogo będziemy gościć?

Odwiedzi nas komik i standuper, współtwórca Kabaretu Łowcy.B – Mariusz Kałamaga. Udział w spotkaniu jest bezpłatny, jednak z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc obowiązują wejściówki (do odbioru w Filii nr 25).


W walentynkowy wieczór zapraszamy do Filii nr 36 na czytanie poezji Artura Dzikowskiego „Pastele rysowane słowem” z udziałem autora, a sześć dni później, do Filii nr 19, na spotkanie ze śląskim twórcą ludowym Grzegorzem Płonką.

III Tydzień Kultury Żydowskiej 18-22 lutego 2019 r.

plakat promujący

 

Miejska Biblioteka Publiczna w Katowicach już po raz trzeci organizuje Tydzień Kultury Żydowskiej. W ramach wydarzenia gościć będziemy m.in. Agatę Tuszyńską - autorkę książki "Bagaż osobisty. Po marcu", Katarzynę Ryrych - autorkę książek "Pan Apoteker", "Bombka babci Zilbersztajn" (spotkanie dla dzieci), Ireneusza Wawrzaszka - autora książki "Romeo i Julia z KL Auschwitz", prof. Zbigniewa Białasa - autora książki "Rutka". Z czytelnikami spotkają się również Dariusz Walerjański - badacz historii Żydów na Górnym Śląsku, ks. Tomasz Kusz i Grzegorz Bociański - prowadzący audycję "Ziemia Boga" w Radiu eM, a także podróżniczka Małgorzata Kaczor.


W ramach Tygodnia odbędzie się również kiermasz książek antykwarycznych, zaprosimy również do odwiedzenia Filii nr 11, 14, 16 i 30 w których prezentować będziemy wystawy fotografii.

Co ludzie czytają? (2018)

piekna
Wraz z nadejściem Nowego Roku postanowiliśmy jeszcze na chwilę spojrzeć wstecz by przekonać się, jakie książki w 2018 roku najchętniej wypożyczali nasi Czytelnicy. Spośród wszystkich wypożyczeń utworzyliśmy 7 kategorii cieszących się największą popularnością.

Czego się dowiedzieliśmy?

Przoduje zdecydowanie literatura obyczajowa oraz kryminały. Tym chyba nikt nie jest zaskoczony – każdego roku sytuacja wygląda podobnie. Najpopularniejsze nazwiska to, niezmiennie, Katarzyna Michalak i Remigiusz Mróz.

Tuż za nimi plasują się literatura dziecięca i młodzieżowa, co bardzo nas cieszy, ponieważ nasi młodzi i najmłodsi czytelnicy udowadniają, że pogłoski o tym, iż żyją z dala od książek, są bardzo przesadzone  Jesteście super!
Harry Potter wciąż cieszy się ogromną popularnością, mimo iż od premiery pierwszej powieści o przygodach tytułowego czarodzieja i jego przyjaciół mijają w tym roku… 22 lata!

Marzena Filipczak 'Między światami'

miedzy swiatami

"Między światami" to ta książka Marzeny Filipczak, która najpełniej trafiła w moje emocje, która - jak żadna dotychczas - była książką "moją".

Armenia, Osetia Północna, Górny Karabach, Kałmucja, Uzbekistan, Kirgistan, Kurdystan, Iran, Turkmenistan, Kazachstan - już same nazwy brzmią tak, że aż kusi by pakować plecak. Dalej jest - bo tak tylko może być - jeszcze ciekawiej.

Samotna wędrówka ma niewątpliwie dobre strony - samotność sprzyja nawiązywaniu kontaktów z mieszkańcami miejsc odwiedzanych, jest atutem w sytuacjach, w których pojedynczość jest lepiej widziana, i jest czasami po prostu wygodna. A jednak samotne podróżowanie może też być czegoś niewygodnym, czy wręcz niebezpiecznym.

Konferencja OBRAZ/słowo/Biblioteka - podsumowanie

otwarcie konferencji

Konferencja OBRAZ/słowo/Biblioteka zorganizowana dzięki dofinansowaniu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w dniach 15-16 listopada 2018 r. zgromadziła 201 uczestników, gości, pracowników bibliotek i ośrodków edukacyjnych.


Pierwszy dzień, poświęcony książce obrazkowej, rozpoczęły wykłady ekspertów zajmujących się literaturą dziecięcą w sposób badawczy oraz praktyczny. Profesor Grzegorz Leszczyński, doktor Krystyna Rybicka i Małgorzata Swędrowska, Magdalena Kłos-Podsiadło omawiali obecność książki obrazkowej we współczesnym dyskursie o literaturze i promocji czytelnictwa. Prezentacje wydawców proponujących czytelnikom tego typu książkę pozwoliły obecnym na konferencji bibliotekarzom przekonać się o - dotychczas nie zawsze uświadamianych - walorach książek bez tekstu. Warsztaty kończące pierwszy dzień konferencji stanowiły idealne podsumowanie zdobytej wiedzy pozwalając wykorzystać ją w praktyce.

Will Hill 'Gdy ogień gaśnie'

gdy ogien gasnie

Gdy gaśnie ogień wciąga. Pochłania w całości i bez reszty. Kiedy zaczniesz czytać to nie ma odwrotu. Nie odejdziesz od tej książki nawet gdybyś bardzo chciał mój drogi czytelniku.

Moonbeam - główna bohaterka powieści nie jest typową nastolatką, jest przyszłą żoną Proroka, pana i władcy pustynnej enklawy wiernych Panu. Do czasu pożaru, potem jest podopieczną doktora Hernandeza na oddziale psychiatrii w szpitalu dziecięcym, będąc jednocześnie świadkiem w sprawie przestępstw popełnianych w sekcie. Opowieść dzieli się na przeplatające się ze sobą rozdziały o tytułach: Przedtem i Potem – przed i po pożarze miejsca, które przez długi czas dziewczyna nazywała domem.

Sponsorzy w 2019