sloneczniki

W piątek 10 września, odbyła się w Muzeum Śląskim uroczysta Gala rozdania nagród w plebiscycie Słoneczniki. Naszą Bibliotekę reprezentowała w tym dniu dyrektor Anna Fałat oraz zaprzyjaźnieni czytelnicy. Pod linkiem dostępne są zdjęcia z Gali.
Niezwykle jest nam miło, że doceniono naszą akcję Lato z Książką :) W kategorii Język zostaliśmy wyróżnieni przez jury, a w kategorii Sztuki Wizualne otrzymaliśmy Nagrodę Rodziców! :) Bardzo, bardzo dziękujemy wszystkim rodzicom, czytelnikom i przyjaciołom Biblioteki za oddane w plebiscycie głosy.
To, że doceniacie naszą pracę i zaangażowanie sprawia, że chce nam się jeszcze więcej i intensywniej działać. Dla Was! Dziękujemy!

2021 bo plakat um
W połowie sierpnia br. poznaliśmy listę zweryfikowanych pozytywnie projektów złożonych w VIII edycji Budżetu Obywatelskiego. Spośród 254 przekazanych do głosowania projektów, aż 32 związane są z naszą Biblioteką. To głównie wnioski o zakup nowości wydawniczych, w tym także gier, dofinansowanie spotkań autorskich i imprez, doposażenie wybranych filii. Już wielokrotnie przekonaliśmy się wszyscy, iż oddane przez Państwa na Bibliotekę głosy znacznie poprawiają jakość oferowanych przez nas usług. Kto korzysta z naszych zbiorów, na pewno docenia możliwość wypożyczenia najnowszych tytułów zarówno książkowych, jak i audiobooków czy coraz liczniejszych w ofercie gier planszowych.

Poniżej prezentujemy listę wszystkich wniosków złożonych w Budżecie Obywatelskim z myślą o naszej Bibliotece. Prosimy o zapoznanie się z nimi. Jeśli uznają Państwo, że zasługujemy na oddanie głosu, będziemy ogromnie wdzięczni. Za każdy przyznany nam punkt! To dzięki Państwu możemy w dalszym ciągu poszerzać księgozbiór, organizować spotkania autorskie, warsztaty dla dzieci…

2021 09 15 f26 adrian bednarek

Czytelników spragnionych spotkań na żywo z radością informujemy, że już mogą zapisać w kalendarzach kilka ważnych nazwisk i dat, ponieważ nadchodzące tygodnie obfitować będą w świetne wydarzenia. Gościć bowiem będziemy w naszej Bibliotece najpoczytniejszych pisarzy, doskonałych artystów, odważnych podróżników i inne osobistości.

Filia nr 3 z Załęża zaprosi do siebie czytelników wielokrotnie w najbliższych tygodniach.
Pierwszym z gości będzie Jakub Małecki, jeden z najpopularniejszych w Polsce pisarzy. Spotkanie odbędzie się 25 sierpnia o 16.30. Następnego dnia, o godz. 16.00, odbędzie się koncert Piosenka jest dobra na wszystko w wykonaniu Adama Żaaka, dyplomowanego aktora scen muzycznych. We wrześniu znów spotkamy się z popularnym polskim autorem, tym razem „kryminalistą” – Robertem Małeckim. Spotkanie z pisarzem odbędzie się 24 września, o godz. 17.00, a my porozmawiamy o najnowszej powieści autora, której premiera zaplanowana jest na ostatni dzień września.

bo 2021 edycja2 plakat 1

Wyczekiwany przez wielu Czytelników powrót Legimi do naszej Biblioteki stał się faktem! Już od dziś, tj. od 2 sierpnia br., możecie ponownie korzystać z zasobów wirtualnej wypożyczalni, przygotowanej dla naszej Biblioteki. Aby otrzymać kod uprawniający do 30-dniowego dostępu do e-booków, wystarczy skontaktować się z Działem Obsługi Sieci - dzwoniąc pod nr tel. 322 546 098 wew. 122 lub mailując na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Pamiętajcie, by podać swoje imię, nazwisko i numer karty czytelnika (co oznacza, że tylko zarejestrowani w naszej Bibliotece Czytelnicy mogą dostać kod).

Ale wielki powrót Legimi to nie wszystko! Możecie również korzystać innych wirtualnych wypożyczalni –  od 1 sierpnia z  Ebookpoint BIBLIO, a od 4 sierpnia – z zasobów IBUK Libra.

1

W te wakacje w Bibliotece poznawaliśmy moc słów. W zależności od ładunku energetycznego słowa niosą za sobą różne odczucia i takie było też to Lato z Książką. Pełne nowych wyzwań, doświadczeń i odkryć. Tegoroczna akcja Lato z Książką trwała od 29 czerwca do 29 sierpnia i zorganizowana była w 17 filiach bibliotecznych dla dzieci i młodzieży w wieku szkolnym (7-12 lat) – wybrane wydarzenia były również kierowane do najmłodszych czytelników i ich rodziców oraz po prostu dorosłych.
W 248 wydarzeniach wzięło udział 1472 osób, zaś  frekwencja podczas książkowych aktywności wyniosła 3225 osób – bardzo nas cieszy Wasza liczna obecność :)

01

Wrzesień 2021 roku to powrót do tradycyjnej formy spotkań. Cieszymy się, że znowu mogliśmy się spotkać na żywo w bibliotecznych przestrzeniach

Gdzie: wiele filii
Kiedy: wrzesień 2021 r.

 

cisza
To książka wprost idealna dla mnie. Lubię ciszę, doceniam ją i raczej nie zdarzają mi się chwile, w których czuję się nią przytłoczona. Co więcej - przychylam się do opinii, że z ludźmi z którymi nie umiemy milczeć trudno jest nam porozmawiać, gdyż cisza między dwojgiem ludzi także buduje więź.

"Tajemnica dotarcia na biegun południowy polega na stawianiu jednej nogi przed drugą dostateczną liczbę razy. Pod względem technicznym jest to proste. (...) Wyzwanie polega na tym, żeby tego chcieć." [s. 21]

Kiedy na blogu pisałam o przejechaniu jednego dnia najdłuższej z dotąd pokonywanych tras rowerowych, użyłam podobnych sformułowań. I dlatego, gdy przeczytałam zacytowane powyżej zdanie, wiedziałam, że w wielu rzeczach będę się z Erlingiem Kagge zgadzać.

z zycia biblioteki okragly 2

 

Dwanaście sugestii dla wytrawnych Czytelników. Nieustanie kusimy do czytania i podejmowania wyzwania. W każdej chwili możecie sięgnąć do wyzwania czytelniczego, a na bibliotecznym fanpage’u w postach z challangem dzielcie się swoimi opiniami o książkach, które czytacie.

 


wyzwanie 09

Wrzesień: wybierz się w podróż do Azji i zachwyć książkami wydawnictwa Tajfuny.

nc 2021

Po raz 10 włączyliśmy się do akcji Narodowe Czytanie. Tegoroczną lekturą wydarzenia była Moralność Pani Dulskiej Gabrieli Zapolskiej.
Swoją interpretację dramatu przedstawili: Wiceprezydent Miasta Katowice - 𝗠𝗮𝗿𝗶𝘂𝘀𝘇 𝗦𝗸𝗶𝗯𝗮, Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Katowicach - 𝗔𝗻𝗻𝗮 𝗙𝗮ł𝗮𝘁, Wicedyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Katowicach - 𝗘𝘄𝗮 𝗦𝘁𝗮𝘀𝗶𝗮𝗸, Teatr Bez Sceny - 𝗔𝗻𝗻𝗮 𝗞𝗮𝗱𝘂𝗹𝘀𝗸𝗮, 𝗘𝘄𝗮 𝗞𝘂𝘁𝘆𝗻𝗶𝗮, 𝗔𝗻𝗻𝗮 𝗡𝗼𝘄𝗮𝗸, 𝗔𝗹𝗲𝗸𝘀𝗮𝗻𝗱𝗿𝗮 𝗦𝘇𝗼𝗸𝗶𝗲𝗹 𝗶 𝗔𝗻𝗱𝗿𝘇𝗲𝗷 𝗗𝗼𝗽𝗶𝗲𝗿𝗮ł𝗮, Fundacja Transgresja - 𝗞𝗿𝘇𝘆𝘀𝘇𝘁𝗼𝗳 𝗪𝗼𝘀𝘁𝗮𝗹, Radny Miasta Katowice - 𝗞𝗿𝘇𝘆𝘀𝘇𝘁𝗼𝗳 𝗞𝗿𝗮𝘂𝘀, Bibliotekarze - 𝗗𝗼𝗺𝗶𝗻𝗶𝗸𝗮 𝗦𝘆𝗿𝗻𝗶𝗰𝗸𝗮-𝗛𝗼𝗿𝗱𝗲𝗷𝘂𝗸 i 𝗦ł𝗮𝘄𝗼𝗺𝗶𝗿 𝗛𝗼𝗿𝗱𝗲𝗷𝘂𝗸 , Czytelnicy - 𝗞𝗶𝗻𝗴𝗮 𝗞𝘀𝗶𝗮̨𝘇̇𝗲𝗸 𝘇 𝗧𝗮𝘁𝗮̨.
Nie zabrakło również muzycznych akcentów - z repertuarem Kabaretu Starszych Panów i piosenkami Agnieszki Osieckiej wystąpiły, na co dzień związane z Teatrem Rozrywki: 𝗝𝗼𝗮𝗻𝗻𝗮 𝗠𝗼𝘇̇𝗱𝘇𝗮𝗻 (wokal) i 𝗘𝘄𝗮 𝗭𝘂𝗴 (pianino).
Podczas wydarzenia mieliśmy okazję poznać laureatów dwóch wakacyjnych konkursów 𝗟𝗶𝗺𝗲𝗿𝘆𝗸𝗶 𝗻𝗮 𝘄𝗮𝗸𝗮𝗰𝗷𝗮𝗰𝗵 oraz 𝗔 𝗴𝗱𝘇𝗶𝗲 𝗧𝘆 𝗰𝘇𝘆𝘁𝗮𝘀𝘇?
 Ponadto po długiej przerwie powrócił 𝗸𝗶𝗲𝗿𝗺𝗮𝘀𝘇 𝗸𝘀𝗶𝗮̨𝘇̇𝗸𝗶 𝗮𝗻𝘁𝘆𝗸𝘄𝗮𝗿𝘆𝗰𝘇𝗻𝗲𝗷, w 𝗖𝘇𝘆𝘁𝗲𝗹𝗻𝗶 𝗣𝗼𝗱 𝗦𝗼́𝘄𝗸𝗮̨ znów zagościły dzieci, które miały okazję wziąć udział w grze literackiej a pod parasolką czekał 𝗣𝗮𝗻 𝗖𝘇𝗲𝘀ł𝗮𝘄 𝗶 𝗣𝗮𝗻𝗶 𝗠𝗮𝗷𝗮 z 𝗢𝗱𝗱𝘇𝗶𝗮ł𝘂 𝗞𝘀𝗶𝗮̨𝘇̇𝗸𝗶 𝗠𝗼́𝘄𝗶𝗼𝗻𝗲𝗷 (𝗙𝗶𝗹𝗶𝗮 𝗻𝗿 𝟭) , których opowiadali, jak czytają niewidomi.

A wszystko to działo się w niezwykłym miejscu 𝗢𝗴𝗿𝗼𝗱𝘇𝗶𝗲 𝗦(ł)𝗼́𝘄 przy 𝗙𝗶𝗹𝗶𝗶 𝗻𝗿 𝟭𝟰.
Dziękujemy wszystkim naszym Czytelnikom, którzy tego dnia nas odwiedzili oraz Bibliotekarzom za wsparcie i pomoc 💚

📸 Antonina Szymitowska | Anna Woźniak

Gdzie: Filia nr 14
Kiedy: 4 września 2021 r. 

Inicjatywa Lokalna to przedsięwzięcie tworzone przez mieszkańców Katowic, we współpracy z Miastem Katowice, a jegoSówka ideą jest realizacja zadań publicznych na rzecz naszej miejskiej społeczności. W tym roku odbywa się już dziewiąta edycja, w ramach której zrealizowanych zostanie 61 projektów spośród 96 zgłoszonych przez mieszkańców (podobnie odbywa się Budżet Obywatelski).

Spośród pozytywnie zaopiniowanych pomysłów, sześć zrealizowanych zostanie na rzecz naszej instytucji. Serdecznie dziękujemy wszystkim wnioskodawcom, którzy pamiętają o nas i każdego roku zgłaszają Bibliotekę do Inicjatywy Lokalnej, aktywnie angażując się później w realizację projektów.