Biblioteczny Klub Seniora
Czytanie na dywanie
Wielokulturowy Śląsk
Laboratorium Sztuki - zajęcia literacko - artystyczne
Czytaj dla odmiany
Nie-zwykli
Czytelnicy - podróżnicy
Klub Gier Planszowych

opacotwarcie strony ibuk w nowym okniebip logo

otwarcie strony urzędu miasta w nowym oknieskup

opacotwarcie strony ibuk w nowym okniebip logo

otwarcie strony urzędu miasta w nowym oknieskup

opacotwarcie strony ibuk w nowym okniebip logo

otwarcie strony urzędu miasta w nowym oknieskup

Dni Polsko-Czeskie (2018)

dni polsko czeskie 2018

Maj to od 2001 roku miesiąc Dni Polsko-Czeskich. Każdego roku obchody odbywają się naprzemiennie to w Katowicach, to w Ostrawie – naszym mieście partnerskim. W tym roku my jesteśmy gospodarzami imprez związanych z naszym południowym sąsiadem, więc i w Bibliotece odbędą się wydarzenia spod szyldu Dni Polsko-Czeskich.

Rozpoczynamy w sobotę 5 maja kiermaszem książek antykwarycznych w Filii nr 14. Do kupienia literatura czeska, autorstwa czeskich i czechosłowackich autorów, przewodniki po kraju, kulturze czeskiej etc.

W kwietniu w bibliotece (2018)

plakat promujący

Bibliotekę w kwietniu, po świętach, otwieramy trzeciego dnia miesiąca – we wtorek. W pierwszą sobotę i pierwszy pracujący poniedziałek zapraszamy, tradycyjnie, na kiermasze książek antykwarycznych – do Filii nr 14 w godz. 9.00-14.00 (7 kwietnia), a do Filii nr 32 od 8.00 do 19.00 (9 kwietnia).
We wspomnianej Filii nr 32, w dniu kiermaszu, odbędzie się spotkanie z Ewą Winnicką i Cezarym Łazarewiczem (laureat Nike 2017) – utytułowanymi reporterami, autorami książki 1968. Czasy nadchodzą nowe”. Nazajutrz Filia nr 11 zaprasza na kolejne spotkanie z cyklu Wielokulturowy Śląsk – gościem będzie Antoni Wilgusiewicz, prezes Katowickiego Klubu Miłośników Historii i Kultury Lwowa, który opowie o obecności Kresowian na Śląsku.
Z kolei 11 kwietnia, w Filii nr 1, gościć będziemy Jacka Nocha – komika i stand-upera chorującego na stwardnienie rozsiane (SM), który w wystąpieniach w sposób niezwykle zabawny i ironiczny podejmuje temat choroby i swojego życia po diagnozie.
Fani cyklu Czytelnicy-podróżnicy odbędą kilka dalekich podróży: wraz z Marcinem Liberskim przeniesiemy się do Indonezji – świata czarów; Małgorzata i Daniel Kossakowscy zabiorą nas do Wietnamu, Kambodży, Tajlandii i Laosu, natomiast dr Jan Habdas przybliży nam plemię Indian Nez Perce, zamieszkujące rezerwat w stanie Idaho, w Stanach Zjednoczonych.
Naszym gościem będzie również Estera Wieja – dziennikarka i podróżniczka, autorka książek, założycielka Misji Polska-Izrael, w ramach Chrześcijańskiej Fundacji Życie i Misja. Opowie o ludzkiej twarzy Izraela, a towarzyszyć jej będzie Sylwia Pinkas z Wydawnictwa Koinonia.

W maju w bibliotece (2018)

plakat promujący

Maj w Bibliotece to głównie obchody Dni Polsko-Czeskich, o których więcej można przeczytać tutaj.
Ale imprezy związane z naszymi południowymi sąsiadami to nie wszystko, co w tym wiosennym miesiącu oferujemy Czytelnikom.
Dzieci zapraszamy na spotkanie z Pawłem Beręsewiczem, autorem książek i wierszy dla dzieci i młodzieży. Spotkanie w Filii nr 16 obfitować będzie w gry i zabawy, będzie można również kupić książki naszego gościa.

W Filii nr 33 odbędzie się przedstawienie teatrzyku kukiełkowego dla najmłodszych dzieci „W baśniowej krainie”, natomiast Filia nr 26 organizuje dwie imprezy dla dzieci i młodzieży, obie na murckowskim rynku – teatrzyk Kamishibai i warsztaty origami oraz Biblioteczne Planszogranie we współpracy z biblioteką Zespołu Szkół n 2.

Kwietniowe nowości (2018)

Nowości w MBP (kwiecień 2018)

Gdyby ktoś zapytał, które miejsce w bibliotece jest najciekawsze, bez wahania wskazałabym pomieszczenie Działu Gromadzenia. Pracownicy tego działu odpowiedzialni są za kupowanie książek, ich opracowywanie, abyście mogli bez kłopotu odnaleźć je w katalogu elektronicznym, przydzielanie poszczególnych tytułów do filii. Dla nas, pozostałych pracowników biblioteki, to miejsce, w którym podglądamy co nowego trafi do Waszych rąk i którego przestrzeń, wypełniona półkami pełnymi pachnących farbą drukarską książek, budzi naszą radość.

A co trafi do Was w tym miesiącu? 

Ewa Solarz ‘Ilustrowany elementarz polskiego dizajnu’

ilustrowany elementarz polskiego dizajnu

Czym jest dizajn? Wielu kojarzy się z czymś wyrafinowanym/udziwnionym. Koncepcja Ewy Solarz uzupełnia naszą niewiedzę o tej dziedzinie sztuki, otaczających nas przedmiotach użytkowych, projektach, grafikach, symbolach zarówno pod kątem obrazu, jak i informacji.
25 polskich ilustratorów w pocie czoła starało się, by jak najlepiej nam ten obraz przybliżyć. Każdy z nich przedstawił cztery ikony i zrobił to w unikalnym i charakterystycznym dla siebie stylu. Ożywiane przedmioty, dają odbiorcy możliwość wymyślenia historii i sięgnięcia do poszukiwań wzorów w codziennym świecie. Każda z ikon zawiera informacje o autorze projektu, producencie oraz o tym, gdzie można było ów przedmiot spotkać i w jakich okolicznościach on powstał. Przykładowo można dowiedzieć się czegoś więcej na temat słynnych relaksów, w jaki sposób słuchali muzyki nasi rodzice i dziadkowie, na co obowiązywała moda i czy nadal trwa?
Niech nikogo nie przerazi słowo dizajn w tytule. W końcu elementarz kojarzy się z podstawowym wprowadzeniem w temat, który krok po kroku pokazuje, jak z tematem się zmierzyć. Elementarz doskonale nadaje się do wspólnego odkrywania polskiego wzornictwa, nie tylko przez dorosłych, czy młodzież, ale i dzieci, które w ten świat mogą wprowadzać dodatkowo historie opowiedziane przez starsze pokolenia. Wiele przedmiotów z elementarza można odnaleźć w zakamarkach domowych u swoich dziadków, czy rodziców. Dlatego tym bardziej zachęcam do sięgnięcia po polski dizajn, bo jest on doskonałym pretekstem do rozmów i poszukiwań.

Eduardo Mendoza 'Przygoda fryzjera damskiego'

przygoda fryzjera damskiego

Dla psychicznej równowagi, warto czasem sięgnąć po lżejszą lekturę. Paradoksalnie, idealnym do wspólnego spędzania depresyjnych (najczęściej jesiennych czy zimowych) wieczorów jest bohater stworzony przez Eduarda Mendozę - fryzjer, były pacjent szpitala psychiatrycznego. Były, choć może wciąż obecny - trudno stwierdzić. Całą swą dziwaczną osobą dostarcza wielu emocji. Otóż bohater, wplątywany, zazwyczaj nie z własnej woli, w absurdalne sytuacje i znajomości, wciela się w rolę detektywa - (bardzo) amatora. Choć ma mnóstwo okazji odwrotu, brnie uparcie w kolejne niebezpieczeństwa, nie mając nawet pewności, czego prowadzona sprawa dotyczy, kto ją zlecił i cóż on właściwie otrzyma za jej wyjaśnienie.
Dlaczego tak? Nie wiadomo. W historii o fryzjerze-detektywie tak naprawdę niczego nie wiadomo. Absurd goni absurd, paradoksy i groteski zaskakują z każdej strony. Porażający brak logiki w zachowaniu detektywa o nieznanym imieniu – fascynuje.
Mendoza jest niemożliwy do podrobienia. Jego wyobraźnia, żonglerka słowem (te monologi!) i abstrakcyjny dowcip to pisarski najwyższy poziom.
Lumpowatemu fryzjerowi nie sposób odmówić inteligencji i sprytu, choć sprawia wrażenie beztroskiego idioty. Trudno nie polubić tego wariata, „elementu przestępczego” jak sam siebie nazywa.
Warto zapoznać się z pastiszem kryminału pióra Mendozy. Przygoda fryzjera damskiego to tylko jedna z części rewelacyjnego cyklu powieści komediowo-sensacyjnych. Ale uwaga! W tłumaczeniu Marzeny Chrobak.

Wyzwanie czytelnicze - 2018

czytaj dla odmiany


Wyzwanie czytelnicze – o co chodzi?

Nadejście nowego roku sprzyja tworzeniu różnych postanowień. My także je lubimy, choć o wiele ciekawsze wydają się nam noworoczne… wyzwania.
Postanowiliśmy więc i dla Was przygotować jedno, śmiałe literackie wyzwanie.
Stworzyliśmy listę 52 czytelniczych wytycznych, na każdy tydzień roku, choć kolejność ich realizacji jest dowolna.

Oddaj Stary Telefon Świętemu Mikołajowi!

Oddaj telefon Mikołajowi
Nasza Biblioteka przyłączyła się do akcji Oddaj Stary Telefon Świętemu Mikołajowi, organizowanej przez Fundację Świętego Mikołaja. Ideą przedsięwzięcia jest zbiórka starych telefonów komórkowych, które przekazane zostaną firmie recyklingowej. W zamian firma dofinansuje działalność Fundacji - otrzymane środki przekazane zostaną na Stypendia Św. Mikołaja.

Każdy, kto ma niepotrzebny stary telefon, może wspomóc tę ciekawą inicjatywę - w dwudziestu filiach naszej Biblioteki oraz w siedzibie dyrekcji ustawione są specjalnie oznakowane pudła, do których wrzucać można telefony.

Więcej informacji o działalności Fundacji oraz o samej zbiórce telefonów znajduje się pod linkiem: Fundacja Świętego Mikołaja


Dotacja Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego - 2017

biblioteka narodowa logoMiło nam poinformować, że Miejska Biblioteka Publiczna w Katowicach kolejny raz otrzymała dofinansowanie w ramach Programu Wieloletniego "Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa". Otrzymaliśmy 164 000 złotych, które w całości zostały przeznaczone na na zakup nowości wydawniczych. 

Z dotacji z 2017 roku zakupiliśmy 7.657 woluminów (średni koszt 20,41) i 411 audiobooków (średni koszt 18,68)

Migroteka w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Katowicach

migroteka
Miejska Biblioteka Publiczna w Katowicach przystąpiła do projektu Migroteka 2, prowadzonego przez Fundację Polskie Forum Migracyjne (PFM).
Migroteka jest to inicjatywa na rzecz promocji wiedzy o migrantach i uchodźcach.

W ramach współpracy zawartej z Fundacją, Czytelnicy Biblioteki mają bezpłatny dostęp do księgozbioru poświęconego tematyce uchodźctwa, migracji, międzykulturowości, cudzoziemców oraz mniejszości narodowych. Publikacje w językach polskim i angielskim dostępne są w Filii nr 35 (Obcojęzycznej), mieszczącej się przy ul. Słowackiego 20 w Śródmieściu.

Biblioteczny Klub Seniora

klub seniora

W styczniu 2017 r. Miejska Biblioteka Publiczna w Katowicach inauguruje działalność Bibliotecznego Klubu Seniora na Osiedlu Tysiąclecia.
Od stycznia 2018 roku działalność Klubu rozszerzyliśmy na wszystkie filie. Każde wydarzenie dedykowane seniorom, odbywa się od tej pory właśnie pod szyldem Bibliotecznego Klubu Seniora.Planszówki w F.17

Plakat promującyOd 11 marca 2016 roku w Filii nr 17 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Katowicach (ul. Krzyżowa 1, Katowice-Dąb) dostępne są gry planszowe.
W bibliotecznym Centrum Gier Planszowych mamy dostępne tytuły o różnym stopniu zaawansowania, więc wszyscy entuzjaści, zarówno doświadczeni, jak i początkujący w świecie gier, na pewno znajdą coś dla siebie.

Co najważniejsze, by zagrać trzeba być czytelnikiem Miejskiej Biblioteki Publicznej w Katowicach, mieć przy sobie kartę biblioteczną, wskazać interesujący tytuł, zasiąść przy jednym ze stolików i… grać.

Gry dostępne są na miejscu w Filii nr 17, w godzinach pracy Biblioteki, czyli od poniedziałku do piątku, w godzinach od 8.00 do 19.00 oraz w soboty od 9.00 do 15.00.

Ibuk Libra

Bezpłatna czytelnia online dla czytelników Miejskiej Biblioteki Publicznej w Katowicach!

Lubisz nowinki technologiczne? Czytasz na tablecie, czytniku, komórce? Cenisz sobie wygodę i mobilność? Jeśli tak, to mamy coś dla Ciebie!

ibuk logo poziom

Sponsorzy w 2018