Lato z Książką 2018
Laboratorium Sztuki - zajęcia literacko - artystyczne
Czytelnicy - podróżnicy
Biblioteczny Klub Seniora
Klub Gier Planszowych
Wielokulturowy Śląsk
Newsletter
Czytaj dla odmiany
Czytanie na dywanie
Nie-zwykli

opacotwarcie strony ibuk w nowym okniebip logo

otwarcie strony urzędu miasta w nowym oknieskup

opacotwarcie strony ibuk w nowym okniebip logo

otwarcie strony urzędu miasta w nowym oknieskup

opacotwarcie strony ibuk w nowym okniebip logo

otwarcie strony urzędu miasta w nowym oknieskup

Lato z Książką - 2018

plakat promujący

LATO Z KSIĄŻKĄ to akcja dedykowana młodym miłośnikom książek, która ma ponad dwudziestoletnią tradycję. W lipcu i w sierpniu, w czasie wolnym od zajęć szkolnych, młodzi czytelnicy uczestniczą w Bibliotece w rozlicznych warsztatach artystyczno-literackich, warsztatach muzycznych, zajęciach parateatralnych, sesjach czytelniczych (wspólnym czytaniu), podchodach literackich, grach literackich, spotkaniach autorskich, spacerach miejskich powiązanych z ważnymi miejscami kulturalnymi. Każdorazowa edycja akcji niesie z sobą inną, unikatową tematykę przewodnią i specjalnie wybrane na ten czas książki do czytania. Przybliżamy kulturę czytania poprzez spotkania z autorami i ilustratorami, opowiadaczami, artystami, muzykami, bo czytania nie trzeba się bać. Tegoroczne Lato z Książką poświęcimy słowom i literom.

Kamishibai - papierowy teatr

Plakat promującyKamishibai to wywodząca się z Japonii technika czytania/opowiadania, do której wykorzystuje się plansze z obrazkami i tekstem, wsuwane do płaskiej, drewnianej, częściowo otwartej skrzynki (butai), imitującej parawan teatrzyków marionetkowych.  

Nazwa stanowi połączenie słów kami – papier oraz shibai – teatr, dzięki czemu Kamishibai nazywany jest papierowym teatrem, czy teatrem ilustracji.

Fantastyczna Akcja!

MPlakat promującyiłośnicy fantastyki i s.f. znają doskonale Filię nr 30 w Śródmieściu (nie mylić ze Śródziemiem ;)

To właśnie tam znajduje się Oddział Literatury Fantastycznonaukowej o bardzo bogatym, wciąż uzupełnianym o nowości, zbiorze liczącym niemal 5 i pół tysiąca ksiązek. Wielu naszych czytelników chętnie wspiera działalność Biblioteki, ofiarowując nam w darach książki, które następnie wcielamy do księgozbioru. Filia nr 30 prowadzi Fantastyczną Akcję, w ramach której chętnie przyjmuje książki science fiction oraz fantastykę. Jeśli ktoś z Państwa chciałby obdarować F30 tytułem z ww. gatunków literackich, będziemy bardzo wdzięczni ;-)

W jaki sposób można przekazać książki?

Turniej Czytelniczy POLSCY SUPERBOHATEROWIE

turniej plakat

 

Miejska Biblioteka Publiczna w Katowicach oraz Wydawnictwo RM zapraszają do wzięcia udziału w Turnieju Czytelniczym „Polscy Superbohaterowie”, który odbędzie się 3 października 2018 r., o godz. 10.00, w Filii nr 14 MBP przy ul. Piastów 20 (Os. Tysiąclecia).

 

Turniej oparty jest o treść trzech tomów wchodzących w cykl Polscy Superbohaterowie – książek „Maria Skłodowska-Curie” autorstwa Małgorzaty Sobieszczak-Marciniak oraz „Rotmistrz Witold Pilecki” i „Józef Piłsudski” autorstwa Małgorzaty Strękowskiej-Zaremby.

 

Udział w Turnieju wziąć mogą uczniowie klas 4-6 szkół podstawowych, będący czytelnikami Miejskiej Biblioteki Publicznej w Katowicach, zorganizowani w trzyosobowe zespoły. Jedna szkoła może oddelegować do udziału maksymalnie dziewięciu uczniów, tj. trzy zespoły.

Newsletter

newsletter

Z myślą o czytelnikach, którzy zawsze chcą być na bieżąco z wydarzeniami organizowanymi w naszej Bibliotece, stworzyliśmy newsletter. Link rejestracyjny dostępny jest na dole strony, w sekcji „Informacje” oraz na końcu tego artykułu.
By otrzymywać raz w miesiącu aktualności, należy podać w formularzu swoje imię i adres e-mail na który newsletter będzie przesyłany.
Niezbędne jest wyrażenie zgody na jego otrzymywanie oraz na przetwarzanie danych.

Cele Zrównoważonego Rozwoju Agenda 2030

agenda 2030 plakat z celami

 

Miejska Biblioteka Publiczna w Katowicach i Koło Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich włączają się w realizację i promocję Celów Zrównoważonego Rozwoju Agenda 2030 ONZ.
Agenda 2030 to plan ratowania świata, który wszystkie państwa członkowskie ONZ zobowiązały się realizować.
Obejmuje ona 17 Celów Zrównoważonego Rozwoju i 169 powiązanych z nimi zadań zapewniających równowagę pomiędzy trzema aspektami rozwoju.


W realizację celów włączają się biblioteki, w tym Miejska Biblioteka Publiczna w Katowicach, która zapewnia:
- publiczny dostęp do informacji oraz zasobów, które dają ludziom możliwość poprawy życia;
- szkolenia w zakresie nowych umiejętności niezbędnych w edukacji i pracy zawodowej;
- szkolenia rozwijające umiejętności rozumienia i posługiwania się informacją;
- otwarty dostęp w bibliotekach publicznych do informacji o profilaktyce zdrowotnej, pomagających dbać o zdrowie jednostkom i rodzinom;
- dostęp do technologii informacyjno-komunikacyjnych, w tym do szybkiego Internetu;
- neutralną i przyjazną przestrzeń dla wszystkich ludzi, w tym dla grup zagrożonych wykluczeniem społecznym: imigrantom, uchodźcom, mniejszościom, rdzennej ludności oraz osobom niepełnosprawnym;
- publiczne udostępnianie informacji o parlamencie, społeczeństwie obywatelskim i innych instytucjach.

RODO – Rozporządzenie Ogólne o Ochronie Danych Osobowych


Od 25 maja 2018 r. we wszystkich krajach należących do Unii Europejskiej obowiązują przepisy Rozporządzenia Ogólnego o Ochronie Danych Osobowych (RODO). Każdy podmiot prywatny i publiczny przetwarzający dane osobowe zobowiązany jest do zastosowania się do nowych przepisów, w myśl których przetwarzanie owych danych podlega ściślejszej, niż dotychczas, ochronie.

Art Spiegelman 'Maus: opowieść ocalałego'

maus 1

„Maus” jest powieścią graficzną, wydaną po raz pierwszy w 1986 r., a w 1992 r. uhonorowaną nagrodą Pulitzera. W Polsce, ze względu na budzące kontrowersje, wydano ją dopiero w 2001 r., a w ubiegłym roku doczekaliśmy się wydania zbiorczego. Autor opowiedział w nim historię swojego ojca – Władka Spieglemana – ocalałego z holocaustu więźnia Auschwitz. W powieści Żydzi przedstawieni są jako tytułowe myszy, natomiast ich główni oprawcy – Niemcy – są kotami. Na kartach książki pojawiają się również Polacy przedstawieni jako świnie. Zaprezentowanie nas w kilku miejscach jako antysemitów oraz dołożenie nam świńskiego ryjka spowodowało liczne protesty, co skutkowało tak późnym wydaniem książki w Polsce. 

maus 2

Warto po nią sięgnąć nie tylko dlatego, że w bardzo dosadny sposób przekazuje realia panujące w trakcie II wojny światowej, ale i dlatego, że opisuje trudne relacje autora z ojcem, którego doświadczenia uczyniły z niego osobę nieufną i podejrzliwą, a także skąpą i nieprzyjemną dla bliskich. „Maus” uważany jest również za najważniejszy komiks w historii, dlatego tym bardziej warto po niego sięgnąć.

Natasza Socha 'Zula i porwanie Kropka'

zula i porwanie kropka

Zula, czyli Zuzanna, jest córką lekarzy. Gdy jej rodzice wyjeżdżają do Afryki, dziewczynka musi przeprowadzić się do sióstr mamy. Sióstr, których - dodajmy - nie zna i co do których ma mieszane uczucia. Bo jakże traktować ciotki, których imiona brzmią Hela i Mela?
Jednak w Poziomkowie okazuje się być bardzo przyjemnie. Pokój dziewczynki wygląda jak pokój z jej marzeń, rudy kot - dotychczas mocno bezpański - postanawia obdarzyć Zulę zaufaniem i przyjaźnią, a spotkany w drodze do szkoły Kajtek okazuje się być niezłym kolegą. W chwili, w której do tych dwojga dołącza także Maks, a Zula odkrywa w sobie przedziwne, bo magiczne, umiejętności (najbardziej zachwyciła mnie zdolność rozumienia zwierzęcej mowy), małe miasteczko okazuje się być niemalże rajską krainą. Niemalże, bo ktoś porwał Kropka - psa rasy maltipoo.

Lato z Książką 2018 - fotogaleria

06

FOTOGALERIA

LATO Z KSIĄŻKĄ to akcja dedykowana młodym miłośnikom książek, która ma ponad dwudziestoletnią tradycję. W lipcu i w sierpniu, w czasie wolnym od zajęć szkolnych, młodzi czytelnicy uczestniczą w Bibliotece w rozlicznych warsztatach artystyczno-literackich, warsztatach muzycznych, zajęciach parateatralnych, sesjach czytelniczych (wspólnym czytaniu), podchodach literackich, grach literackich, spotkaniach autorskich, spacerach miejskich powiązanych z ważnymi miejscami kulturalnymi. Każdorazowa edycja akcji niesie z sobą inną, unikatową tematykę przewodnią i specjalnie wybrane na ten czas książki do czytania. Przybliżamy kulturę czytania poprzez spotkania z autorami i ilustratorami, opowiadaczami, artystami, muzykami, bo czytania nie trzeba się bać. Lato z Książką 2018 poświęciliśmy słowom i literom.

Cykl: Czytaj dla Odmiany


Gdzie: Wiele filii
Kiedy: lato 2018 r.

 

Literatura polska górą

Literatura polską górą! Czytelnicy najczęściej sięgają po kryminały, zwłaszcza upodobali sobie twórczość Katarzyny Bondy, Katarzyny Puzyńskiej oraz Remigiusza Mroza.  Listę uzupełniają historie Kingi Dębskiej (reżyserki filmowej) oraz Olgi Rudnickiej, która podąża śladami gatunku za Joanną Chmielewską.  Zgoła odmienną propozycją są powieści historyczne Elżbiety Cherezińskiej, po które książkoholicy sięgają z niesłabnącym zainteresowaniem. Mimo, iż najnowsza propozycja Olgi Tokarczuk Opowiadania bizarne oraz Bieguni (za którą autora otrzymała Międzynarodową Nagrodę Bookera 2018) są dostępne na bibliotecznych półkach, to Czytelnicy sięgają chętniej po Ostatnie historie.  Na liście najczęściej czytanych książek nie zabrakło również książki najbardziej nagradzanej, polskiej dziennikarki – Justyny Kopińskiej Polska odwraca oczy oraz Pawła Reszki – również przedstawiciela literatury faktu. Wśród grona docenianych polskich autorów kryje się jeszcze Anna Kamińska z opowieścią o jedynym takim miejscu na Ziemi – Białowieża szeptem. Historie z Puszczy Białowieskiej.

literatura polska gora 1 literatura polska gora 2 

Język polski dla obcokrajowców

polski dla obcokrajowscow eng

Polish for foreigners
Język polski dla obcokrajowców

Kursy języków obcych odbywające się w naszej Bibliotece cieszą się ogromnym zainteresowaniem wśród czytelników. Miło nam, że tak licznie uczestniczą Państwo w zajęciach z języków angielskiego, niemieckiego, francuskiego i japońskiego.

W Katowicach mieszka coraz więcej obcokrajowców, coraz lepiej posługują się językiem polskim. Wciąż jednak zdarza się, że pewne wyrażenia są dla nich niejasne, a wymowa niektórych słów trudna. Postanowiliśmy zatem zorganizować kursy języka polskiego dla obcokrajowców „Polish for foreigners”, dzięki którym podszkolą umiejętności.

Sponsorzy w 2018