Spacer po Nikiszu

Przy tworzeniu Literackiej Mapy Katowic, będącej częścią projektu Literacki przewodnik po Katowicach – łączymy pokolenia, zrodził się w głowach naszych Czytelników pomysł zorganizowania przez Bibliotekę spaceru edukacyjnego po Nikiszowcu. Dzięki świetnej współpracy z GoodBooks oraz zawartym przez nas wspaniałym znajomościom, uda się plan wcielić w życie :-)

Mamy termin spaceru, mamy wspaniałą przewodniczkę! Pani Joanna Siedlaczek-Pluta – w Internecie znana jako Przewodniczka po Nikiszu – odkryje przed nami najskrytsze tajemnice tego znanego w Polsce i na świecie, najpiękniejszego górniczego osiedla. Poznamy jego historię, zwiedzimy podwórka, zajrzymy w miejsca, o których istnieniu nie macie nawet pojęcia…

Czy zwrPlakat promującyóciliście uwagę, że wakacje sprzyjają kreatywności? A jak najlepiej dać tej kreatywności upust? My wiemy: biorąc udział w konkursach! Tego lata macie do wyboru aż trzy – będzie coś dla miłośników fotografii, czytania przed kamerą i wyznawania uczuć… ;)

Wszystkie nasze konkursy mają wspólną oś – jest nią zbiór ballad Adama Mickiewicza „Ballady i romanse”, który we wrześniu będzie czytany w  całej Polsce podczas jedenastej edycji Narodowego Czytania. Ale nie dajcie się zwieść pozorom i nie zniechęcajcie poważną lekturą – zadbaliśmy o to, by nasze konkursy miały rozrywkowe zabarwienie.
Poznajcie nasze propozycje i koniecznie weźcie udział w zabawie. Czekają nagrody!

sloneczniki

Słoneczniki to plebiscyt organizowany przez Grupę Czas Dzieci, w którym doceniane są najbardziej rozwojowe inicjatywy dla dzieci. W ubiegłym roku udało się nam zdobyć dwa wspaniałe wyróżnienia za akcję Lato z Książką – w kategorii Język doceniło nas jury, natomiast w kategorii Sztuki Wizualne otrzymaliśmy Nagrodę Rodziców.

Również i w tym roku jesteśmy nominowani do nagrody – za akcję Lato z Książką Słowa mają moc oraz akcję Ferie z Książką Książkowa Rajza. Będzie nam niezwykle miło, jeśli docenicie naszą pracę i weźmiecie udział w głosowaniu, oddając głos na nasze akcje :) Podobnie jak w roku ubiegłym, także i w tym głosowanie odbywa się online. Pod adresem Słoneczniki 2022  znajduje się ankieta, gdzie w danej kategorii zaznaczyć możecie po jednej inicjatywie uznanej przez Was za godną wyróżnienia. Obie nominacje dla naszej Biblioteki znajdują się w kategorii Język. Walczymy z instytucjami z całego Śląska! ;)

2022 07 3 f14 narodowe czytanie 2

Narodowe Czytanie. Adam Mickiewicz „Ballady i Romanse”

3 września 2022 r., godz. 11.00-14.00
Ogród S(ł)ów przy Filii nr 14 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Katowicach
ul. Piastów 20, Osiedle Tysiąclecia

 

Narodowe Czytanie, ogólnopolska akcja promująca polską kulturę i literaturę, odbędzie się już po raz jedenasty. Lekturą czytaną w całej Polsce w sobotę, 3 września, będą „Ballady
i romanse” Adama Mickiewicza
– zbiór czternastu utworów wchodzących w pierwszy tom „Poezyj”, wydanych w Wilnie w roku 1822.
To właśnie z okazji dwusetnej rocznicy ukazania się drukiem tomu „Poezye”, Sejm ogłosił 2022 rok Rokiem Romantyzmu Polskiego, a my czytać będziemy „Ballady i romanse”.

NBiblioteczka plenerowa w Parku Zadoleiecierpliwie czekaliśmy na pojawienie się naszych nowych biblioteczek plenerowych. Doczekaliśmy się! Realizacja projektu pani Doroty Malejki-Żywicy Zaczytani w katowickich parkach, zgłoszonego przez nią do ósmej edycji Budżetu Obywatelskiego, dobiegła końca na początku lipca. Dzięki wnioskodawczyni oraz głosom mieszkańców oddanym na projekt, miłośnicy czytania w plenerze oraz bookcrossingu mają do dyspozycji kolejne miejsca na mapie Katowic, w których mogą oddawać się swoim pasjom. Biblioteczek jest sześć; stanęły w najpopularniejszych katowickich parkach: Budnioka, Boguckim, Olimpijczyków, 3 Stawy, Kościuszki oraz Zadole.

Wykonane w stylu industrialnym, nasze biblioteczki nawiązują do górniczej historii Katowic – są miniaturowymi wersjami wież szybów kopalnianych. Projekt wizualny oraz wykonanie są dziełem Pracowni rzeźby i ceramiki Smalart. Piękne, dziękujemy! :-)

01

Rozćwierkana wystawa zawitała do Filii 14 na Os. Tysiąclecia.

Od wtorku 2 sierpnia można podziwiać niezwykłą wystawę Na skrzydłach wiatru. Prace Agnieszki Ciszewskiej przedstawiają różnobarwne ptaki. Ponad 50 przepięknych ilustracji malarki zdobi książkę Jacka Karczewskiego „Zobacz ptaka. Opowieści po drodze”. Na wystawie możemy zobaczyć część tych prac, oraz wiele innych, z którymi artystka zawitała do Katowic po raz pierwszy!

Agnieszka Ciszewska przez 15 lat była związana z Teatrem Wielkim w Łodzi, a także pracowała jako grafik komputerowy. Przyszedł, jednak czas, aby postawić wszystko na jedną kartę i zająć się swoją pasją i wielką miłością do malarstwa. Jako jedyna w Polsce maluje akwarelą miniatury. Dzięki temu możemy podziwiać niezwykłe i tak „żywe" prace artystki w naszych dwóch filiach.

Biblioteczni miłośnicy książek

9 sierpnia, nasz dzień! I Wasz! 🥳

Dzień Miłośników Książek! 😍📚

Jakie książki dziś prezentujemy? Zobaczcie i poczytajcie 😊

2022 8 09 mbMAGDA

No bo przecież z całym swoim księgozbiorem nie zapozuje. Zatem wybrałam ulubione ostatnio książki dla młodego pokolenia: Księga Ludensona autorstwa duetu idealnego – Zofii Staneckiej i Marianny Oklejak (dla niewtajemniczonych pisarka i ilustratorka), oraz Opowieści na dobranoc dla młodych butowniczek – tym razem w roli głównej z polskimi bohaterkami.

2022 07 lato z ksiazka

 

Lato z Książką?
Lato pierwszych miłości, trudnych wyborów, śmiechu, aktywności na dworze aż  do zmierzchu. Na beztroskie spędzanie czasu pomiędzy regałami książek, w odległych galaktykach, na królewskich zamkach, przy zachodzie słońca zapraszamy do miejsca tajemniczego i cudownego tam, gdzie wszystko toczy się trochę wolnej, tak jakby inaczej.

Aktualizacja (sierpień 2022):

Ogłaszamy nabór do nowej grupy nauki języka polskiego dla obcokrajowców!
Zapisy rozpoczynają się 16 sierpnia i trwają do 17 września br.

Jak poprzednio, prosimy o zgłoszenia mailowe na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., z podaniem imienia i nazwiska oraz danych kontaktowych kursanta. Przypominamy, iż zajęcia kierowane są do osób dorosłych.

Zapraszamy!
---

Od kilku lat prowadzimy w Filii nr 10 kurs języka polskiego dla obcokrajowców. To bezpłatne zajęcia dla osób dorosłych, które mieszkają w Polsce i chcą sprawniej posługiwać się językiem polskim, który jest dla nich językiem obcym.

Do 31 marca 2022 r. prowadzimy zapisy dla osób, które chcą brać udział w kursie. Prosimy o przesyłanie zgłoszeń na maila Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., z podaniem imienia i nazwiska kursanta oraz jego numeru telefonu oraz adresu mailowego. Uwaga! Decyduje kolejność zgłoszeń!

2022 06 literacki przewodnik po katowicach 1

 

Nasza Biblioteka otrzymała w tym roku, w ramach programu Partnerstwo dla Książki 2022, dofinansowanie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, na realizację projektu Literacki przewodnik po Katowicach – łączymy pokolenia.

Nasz Literacki przewodnik będzie miał formę międzypokoleniowej gry miejskiej, w której udział wezmą mieszkańcy Katowic i nasi Czytelnicy. Projekt realizować będziemy we współpracy z GoodBooks, z wydawnictwem Marginesy, przy udziale pisarki Anny Kańtoch, autorki powieści Wiosna zaginionych, której akcja rozgrywa się w katowickich dzielnicach Janów i Nikiszowiec. To właśnie ta powieść stanowi główną oś projektu – miejskiej gry, której efektem końcowym stanie się stworzona przez uczestników interaktywna mapa miejsc związanych z akcją książki oraz tych ważnych dla mieszkańców Katowic pod względem kulturalnym. Do udziału w projekcie zapraszamy głównie seniorów oraz uczniów szkół podstawowych, gdyż ideą naszą jest łączenie pokoleń, literacko.