plakat promujący

Jeszcze wrzesień nie wszedł w drugą dekadę, a my już wiemy, że październik będzie w naszej Bibliotece niezwykle intensywny i wypełniony wydarzeniami. Jak co miesiąc zachęcamy do odwiedzenia naszych kiermaszów, gdzie za bezcen nabyć można przeróżne książki z naszego antykwariatu. Pierwsza sobota miesiąca – Filia nr 14, pierwszy poniedziałek – Filia nr 32. A co jeszcze szykujemy? Już pierwszego października odbędzie się pierwsze spotkanie z nowego cyklu Zdrowie w Bibliotece, a naszym gościem będzie Lidia Machaj, instruktorka jogi hormonalnej i prezeska Stowarzyszenia Medycyny Komplementarnej i Alternatywnej CZTERY PORY ŻYCIA. Spotkanie będzie miało formę wykładu i zajęć praktycznych. Innym spotkaniem o prozdrowotnej tematyce będzie prelekcja Iwony Korlackiej, poświęcona zielarstwu. W ramach cyklu Mądre Zwierzę odwiedzi nas miłośnik ptaków i popularyzator ptasiarstwa w Polsce Marek Pióro. Spotkanie z nim poprzedzone będzie edukacyjnym spacerem przyrodniczym wokół Stawu Maroko na Osiedlu Tysiąclecia. Drugim gościem cyklu będzie Dariusz Gzyra - działacz społeczny, autor książki Dziękuję za świńskie oczy. Jak krzywdzimy zwierzęta. Z Czytelnikami-Podróżnikami odbędziemy dalekie wyprawy na Wschodnie Wybrzeże USA, do deszczowej Szkocji czy Maroka, gdzie czas płynie wolniej (to również spotkanie w ramach cyklu Nie-Zwykli). Poznamy kambodżańskie zwyczaje weselne, przekonamy się czy Albania to typowy kraj bałkański oraz damy się porwać do tańca wirującym tureckim derwiszom.

plakat promujący

Niebawem rozpocznie się głosowanie w ramach szóstej edycji katowickiego Budżetu Obywatelskiego. W tym roku przeznaczono na ten cel dokładnie 31 508 405 zł, z czego kwota ponad 21 mln przekazana będzie do realizacji projektów lokalnych, natomiast pozostałe 5 mln – projektów ogólnomiejskich.
Spośród projektów, które pozytywnie przeszły weryfikację i zostały zakwalifikowane do głosowania, są również projekty związane z naszą Biblioteką – cztery ogólnomiejskie i 34 lokalne. Złożone zostały przez naszych Czytelników, którym bardzo dziękujemy za tę pomoc i okazaną sympatię. Na liście znalazły się wnioski m.in. o zakup nowości wydawniczych książkowych i audiobookowych, gier, komiksów, dofinansowanie spotkań dla Czytelników oraz modernizację filii. Spośród bibliotecznych wniosków ogólnomiejskich dwa dotyczą stworzenia strefy komiksów oraz wypożyczalni gier planszowych. Jak zauważyliśmy, zarówno komiksy jak i gry cieszą się coraz większą popularnością wśród naszych Czytelników, warto zatem oddać głos na projekty z tymi dziedzinami związane.

plakat promujący
Każdego roku we wrześniu staramy się wzbogacać ofertę wydarzeń tak, by zakończenie wakacji nie kojarzyło się Wam smutno. Taki mamy zamysł: wizyty w naszej Bibliotece i udział w spotkaniach są atrakcją dla starszych i młodszych. Koniecznie sprawdźcie, czy i w tym miesiącu uda się realizacja naszego planu ;) Poniżej skróconego zestawienie tego, co szykujemy (więcej, oczywiście, w kalendarium).

Już 2 września, w poniedziałek, odbędzie się kiermasz książek antykwarycznych w Filii nr 32. Jeśli jesteście ciekawi, jakie tytuły możecie nabyć na własność za symboliczną kwotę, zajrzyjcie do filii w godzinach jej pracy. Druga okazja do wzięcia udziału w kiermaszu nadarzy się w sobotę, 7 września. Tego dnia wracamy po wakacyjnej przerwie kiermaszów w Filii nr 14. To również dzień gdy, w tejże filii, a konkretnie – w Ogrodzie S(ł)ów – odbędzie się ósma edycja Narodowego Czytania Nowele polskie. Gościć będziemy tego dnia znaną i cenioną reżyser Magdalenę Piekorz, która wraz z pisarką Ewą Kopsik opowie o pracy nad wspólną ich książką „Nieobecność”. Więcej informacji o wydarzeniu, m.in. jego program, znajduje się pod linkiem.

plakat promujący

Dobra wiadomość dotarła do nas w połowie września. Otóż nasza Biblioteka otrzymała dofinansowanie z Fundacji Santander, w ramach 5. edycji programu "Tu Mieszkam, Tu Zmieniam". Otrzymaną kwotę 5 tys. przeznaczymy na modernizację patio przy Filii nr 3 w dzielnicy Załęże. W naszej wizji, którą dzięki dofinansowaniu będziemy mogli zrealizować, patio zmieni się nie do poznania - stanie się miejscem, w którym wszyscy czytelnicy, od najmłodszych po najstarszych, będą spędzać mile czas. Planujemy wyposażyć patio w akcesoria, dzięki którym przemienimy to miejsce w przyjazną, pełną bujnej zieleni oazę spokoju. Zależy nam na tym, by czytelnicy poczuli się tutaj swobodnie, z przyjemnością oddawali się lekturze. Na nowym patio odbywać się będą także spotkania autorskie i podróżnicze, zajęcia dla dzieci, koncerty muzyczne. Jeśli tylko dopisze pogoda, wyjdziemy z budynku, zaczerpniemy powietrza, promieni słońca i pozwolimy, by piękne otoczenie na wszystkich nas działało pozytywnie. Już jest tam fajnie, a będzie jeszcze lepiej!

Fotografia

Tego lata luftowaliśmy swoje myśli, uczyliśmy się nicnierobienia i zażywaliśmy książkowej jogi. Odwoływaliśmy się do kultury i tradycji śląskiej, w której to dzieci przebywały na podwórkach przez większość dnia. W lipcu i sierpniu akcja Luftuj się
z Biblioteką
odbyła się w 20 filiach bibliotecznych. Tematyka spotkań była skierowana do młodych niedorosłych. Działania w filiach były prowadzone dwutorowo: dla grup zorganizowanych (przedszkoli, szkół, ośrodków, świetlic, klubów osiedlowych) oraz dla indywidualnych czytelników Biblioteki. (7-12 lat). W 356 spotkaniach ze słowem, warsztatach i zabawach literackich uczestniczyło 1148 dzieci, zaś frekwencja podczas literackiego lata wyniosła 3243. Odkryta na nowo przestrzeń nęciła dotychczasowych użytkowników nowoczesnych technologii, prostotą i kreatywnością. Podczas „luftowania” uświadamiali sobie, jak ważną rolę odgrywa powietrze, co można robić będąc na powietrzu i jak o to powietrze należy dbać. Podczas podjętych działań warsztatowych, które pozwoliły ukierunkować nasze myśli, braliśmy przykład z Dzieci z Bullerbyn (podążając za twórczością Astrid Lidgren), które spędzały na łonie przyrody cały swój czas, wymyślając kreatywne zabawy. Udowodniliśmy, że kontakt z przyrodą niesie ze sobą pozytywny wpływ na funkcjonowanie i rozwój organizmu, a także oddziałuje na odporność organizmu. Na zdrowie wyszły nam eksperymenty z nudą, artystycznie rozwijaliśmy swoje umiejętności tworząc latające maszyny, drzewa, wiatraki, komiksy, książki sensoryczne, wytwory z tektury (Tektokracja), czy kreując LUFT – Letni Ubaw Filmowych Twórców - przygody z filmem i animacją poklatkową (praca nad produkcjami, inspirowanymi lekturami oraz czytelniczą codziennością, pozwoliła spojrzeć nam na książkę jako inspirację dla twórców innych sztuk, ale również jako na źródło wiedzy
i umiejętności przydatnych w różnych aspektach życia).

plakat promujący

Mamy dobrą wiadomość dla miłośników gier planszowych. Otóż, od 1 września 2019 roku, uruchamiamy w Filii nr 17 wypożyczalnię planszówek :) Teraz Wasze ulubione gry dostępne są nie tylko w filii – możecie cieszyć się nimi we własnym domu, zabrać na wycieczkę lub imprezę ze znajomymi. To tak, jak z naszymi książkami – nie wnikamy w to, dokąd je zabieracie, ale bardzo cieszymy się, że nie pozwalacie im stać zbyt długo na bibliotecznych regałach:)

A co z wypożyczalnią gier? Wypożyczanie jest darmowe (obowiązuje zwrotna kaucja), dozwolone dla wszystkich naszych Czytelników powyżej 13. roku życia. Do Waszej dyspozycji są wszystkie tytuły będące na stanie Filii nr 17. Stan ten można sprawdzić na miejscu i poprzez Katalog OPAC, który już doskonale znacie.

mala ksiazka

We wrześniu tego roku biblioteki publiczne w całej Polsce otrzymały z Instytutu Książki zestawy startowe „Mała Książka – Wielki Człowiek”. To zarzewie akcji promującej czytelnictwo wśród przedszkolaków, w której udział bierze także nasza Biblioteka. Od 16 września br. wszystkie filie posiadające oddziały książki dziecięcej (a więc wszystkie z wyjątkiem Filii nr: 7, 8, 13 i 34) prowadzą akcję promocyjną. Na czym polega całe przedsięwzięcie? Rodzice czy opiekunowie prawni, którzy zapiszą do Biblioteki dziecko w wieku od 3 do 6 roku życia, otrzymają specjalne „wyprawki czytelnicze” – książkę „Pierwsze czytanki dla …”, poradnik dla rodziców „Książką połączeni, czyli przedszkolak idzie do biblioteki” oraz Karty Małego Czytelnika z miejscem na naklejki. Wszystko ładnie wydane, w atrakcyjnej dla dzieci formie, z pewnością zachęci najmłodszych do spędzania czasu na nauce czytania i słuchaniu czytających im starszych. Posiadacz Karty Małego Czytelnika, który podczas wizyty w Bibliotece wypożyczy przynajmniej jedną książkę, otrzyma naklejkę. Po zebraniu kompletu (10 naklejek) otrzyma pamiątkowy Dyplom Małego Czytelnika. Prosimy wziąć pod uwagę, iż liczba Wyprawek Czytelniczych jest ograniczona i, choć bardzo byśmy chcieli, nie możemy obdarować nimi wszystkich zainteresowanych.

turniej wiking

Wraz z Wydawnictwem Literatura zapraszamy uczniów szkół podstawowych do wzięcia udziału w dwóch Turniejach Czytelniczych, organizowanych w naszej Bibliotece w październiku. Nad obydwoma Patronat Honorowy obejmuje pisarz Paweł Wakuła, autor książek będących przedmiotem Turniejów.

Pierwszy z nich – Saga o Wikingach – kierowany jest do uczniów klas VI, VII i dotyczyć będzie treści powieści Bjørn – syn burzy. Udział w nim brać będą drużyny złożone z dwóch osób.
Drugi Turniej – Wielcy Podróżnicy – poświęcony będzie książce Jajecznica Kolumba. Opowieści o wielkich podróżnikach, wchodzącej w skład serii A to historia!; udział w nim wezmą uczniowie klas IV i V, zebrani w trzyosobowe zespoły.

modlitwa do morza
Hosseini'ego, autora Chłopca z latawcem, chyba nie trzeba nikomu przedstawiać. Po najnowszą książkę sięgnęłam bez obaw. Miałam pewność, że poziom będzie wysoki. Nie zawiodłam się.
Objętościowo jednak książka mnie zaskoczyła. Była dość cienka w porównaniu z poprzednimi. Tekstu też niewiele. Ale tak na prawdę liczy się nie ilość a jakoś. A jakoś była prima sort. Dostałam w swoje ręce książkę dotyczącą uchodźców. Opowiada ona o rozbitej rodzinie, która zmuszona przez wojnę i prześladowania opuszcza swój dom, by poszukać nowej bezpiecznej przystani. Publikacja ta jest sprzeciwem wobec kryzysu jaki niszczy Syrię. Inspirowana była także losami trzyletniego chłopca Alana Kurdi, który zginął podczas ucieczki przez Morze Śródziemne. To hołd złożony dziecku ale także innym osobom, które poniosły śmierć podczas próby ucieczki ze swojego kraju ogarniętego wojną.

01

FOTOGALERIA

Narodowe Czytanie w Ogrodzie Słów z udziałem Czytelników, zaproszonych Gości, Bibliotekarzy oraz Mieszkańców Katowic.

Gdzie: Filia nr 14

Kiedy: 7 września 2019 r.