Newsletter
Czytelnicy - podróżnicy
Czytanie na dywanie
Klub Gier Planszowych
Nie-zwykli
Czytaj dla odmiany
Wielokulturowy Śląsk
Laboratorium Sztuki - zajęcia literacko - artystyczne
Biblioteczny Klub Seniora

opacotwarcie strony ibuk w nowym okniebip logo

otwarcie strony urzędu miasta w nowym oknieskup

opacotwarcie strony ibuk w nowym okniebip logo

otwarcie strony urzędu miasta w nowym oknieskup

opacotwarcie strony ibuk w nowym okniebip logo

otwarcie strony urzędu miasta w nowym oknieskup

Początek nowego roku w Bibliotece (styczeń 2019)

 2019 01 11 12

Witajcie w nowym roku! Czy udało się Wam zrealizować ubiegłoroczne wyzwanie czytelnicze? Jesteśmy ciekawi który z punktów do realizacji sprawił Wam największą przyjemność, a który był faktycznie nie lada wyzwaniem… Jeśli chcielibyście dać nam znać, odezwijcie się na Facebooku :)


Jesteście pewnie ciekawi, co słychać w styczniu w naszej Bibliotece? Nie zmieniamy tradycji comiesięcznych kiermaszów książek antykwarycznych – Filia nr 14 zaprasza w pierwszą sobotę, a Filia nr 32 – w pierwszy poniedziałek miesiąca. Pozostańmy chwilę przy Filii nr 32, w której w styczniu rusza Biblioteczny Klub Młodych Rodziców – dla rodziców dzieci w wieku od 0 do 3 lat. Podczas spotkań, które odbywać się będą w drugą, czwartą i piątą środę miesiąca, rozmawiać będziemy o zdrowiu, wychowaniu, edukacji i wszystkim tym, co interesuje młode mamy i tatów. W tym czasie maluszki będą nawiązywać pierwsze rówieśnicze przyjaźnie w przytulnie zaaranżowanym dla nich kąciku.


Nowy cykl inauguruje również Filia nr 12. Czytomy po naszymu, czyli po ślonsku to literackie spotkania dla dorosłych mieszkańców Osiedla Witosa.


Jako Czytelnicy-Podróżnicy poznamy trzy różne krainy: Maharadżów (Indie), Khmerów (Kambodża) oraz Wikingów, Trolli i Świętego Mikołaja (Skandynawia); przeniesiemy się także na chwilę na kraniec Europy – do Portugalii.
Styczniowym Nie-Zwykłym gościem naszej Biblioteki będzie Jacek Hołub – dziennikarz, rzecznik Towarzystwa J-elita. Spotkanie oscylować będzie wokół tematu książki jego autorstwa „Żeby umarło przede mną. Opowieści matek niepełnosprawnych dzieci”.

Grudniowa biblioteka (2018)

plakat promujący

Ostatni miesiąc roku tuż za rogiem – czy udało się Wam zrealizować noworoczne wyzwanie czytelnicze? Jeśli nie, macie jeszcze trochę czasu do nadrobienia zaległości, w czym pomóc Wam mogą bogato zaopatrzone kiermasze książek antykwarycznych, które odbędą się w pierwszą sobotę (Filia nr 14) i pierwszy poniedziałek (Filia nr 32) grudnia ;)
Jakie jeszcze wydarzenia, oprócz kiermaszy, organizujemy? Zapraszamy na spotkania autorskie z Anną Fryczkowską, Gabrielą Anną Kańtor, Barbarą Szmatloch i Aleksandrem Lubiną. Miłośników spotkań podróżniczych zapraszamy do wysłuchania i obejrzenia relacji Alicji i Janusza Murzynowskich poświęconej Lwowowi; naszym gościem będzie również autor bloga „Antek w podróży”, który opowie o dwóch twarzach Iranu.

Spotkanie z Włodzimierzem Lubańskim - legendą polskiej piłki nożnej

Spotkanie z Włodzimierzem Lubańskim.plakat promujący

Serdecznie zapraszamy na spotkanie z legendą polskiej piłki nożnej, najskuteczniejszym strzelcem w historii narodowej kadry piłkarskiej do tego roku. Wraz z reprezentacją Polski zdobył mistrzostwo olimpijskie w Monachium w roku 1972.

Spotkanie organizowane jest we współpracy z Fundacją Szansa dla Niewidomych; Włodzimierz Lubański odznaczony zostanie w czasie spotkania tytułem Idola Stulecia - nagrodą przyznaną przez Fundację.

Konferencja OBRAZ/słowo/Biblioteka - podsumowanie

otwarcie konferencji

Konferencja OBRAZ/słowo/Biblioteka zorganizowana dzięki dofinansowaniu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w dniach 15-16 listopada 2018 r. zgromadziła 201 uczestników, gości, pracowników bibliotek i ośrodków edukacyjnych.


Pierwszy dzień, poświęcony książce obrazkowej, rozpoczęły wykłady ekspertów zajmujących się literaturą dziecięcą w sposób badawczy oraz praktyczny. Profesor Grzegorz Leszczyński, doktor Krystyna Rybicka i Małgorzata Swędrowska, Magdalena Kłos-Podsiadło omawiali obecność książki obrazkowej we współczesnym dyskursie o literaturze i promocji czytelnictwa. Prezentacje wydawców proponujących czytelnikom tego typu książkę pozwoliły obecnym na konferencji bibliotekarzom przekonać się o - dotychczas nie zawsze uświadamianych - walorach książek bez tekstu. Warsztaty kończące pierwszy dzień konferencji stanowiły idealne podsumowanie zdobytej wiedzy pozwalając wykorzystać ją w praktyce.

Anna Kańtoch 'Łaska'

laska 1

Anna Kańtoch i jej twórczość szerzej jest znana fanom fantastyki. Tym razem do rąk Czytelników trafił kryminał. Przepraszam, błąd... trafił bardzo dobry kryminał.
Główna bohaterka Maria nie jest typową postacią, którą znajdziemy w innych kryminałach. To kobieta po trzydziestce, mieszkająca w małej miejscowości, pracująca jako nauczycielka, mająca czasami stany depresyjne i luki w pamięci. W latach 50 jako kilkuletnie dziecko zaginęła na tydzień, odnaleziono ją w lesie brudną z zaschniętej krwi, nie pamiętającą niczego z ostatnich dni.
Nagle w jej świat, dorosłej kobiety z uporządkowanym, szarym życiem, za sprawą ucznia proszącego o pomoc, powraca Kartoflany Człowiek. Tego samego dnia nastolatek zostaje znaleziony w parku powieszony na drzewie.
My, Czytelnicy podążamy razem z Marią poprzez mroki jej pamięci, staramy się ze stron książki "wycisnąć" odrobinę informacji by móc rozwiązać tajemnicę, odkryć kim jest Kartoflany Człowiek, co działo się z Marią w czasie jej pobytu w lesie i kto teraz morduje dzieci.

Joanna Chmielewska 'Las Pafnucego'

las pafnucego

"Las Pafnucego" to historia grupy zwierząt zamieszkującej las, ich wzajemnych relacji oraz relacji ludzi i zwierząt. Kontynuując "Pafnucego" Joanna Chmielewska zapełniła las niedźwiedzia zwierzętami uciekającymi z lasu spalonego i dała tym samym szansę na powstanie nowych rodzin, w tym niedźwiedziej. Pafnucy miał Balbinę i to z nią eksplorował las, odpowiadał na niezliczone, wścibskie, pytania wydry Marianny, wędrował do leśniczego i siedzib innych ludzi.

Choć to Pafnucy jest tytułowym bohaterem w tej książce aż iskrzy się od zwierzęcych osobowości, barwnych postaci, przezabawnych sytuacji i zdarzeń, które choć groźne, sprawiają, że wspólna praca mieszkańców lasu stanowi o dobrym zakończeniu.

Teatr TRIP i Uniwersytet Rozwoju - fotogaleria

01

FOTOGALERIA

Podwójna dawka emocji z udziałem aktorów z Teatrtrip - podróże ze sceną, którzy przygotowali Cudowną Podróż, czyli historię trójki rodzeństwa, z których jedno nie wierzy w istnienie św. Mikołaja. Siostry knują zatem plan i postanawiają podstępem zabrać brata w tajemniczą podróż, aby odnaleźć Świętego i przekonać się, czy istnieje on naprawdę..
Po spotkaniu teatralnym publiczność mogła zobaczyć pokaz z udziałem suchego lodu w wykonaniu
Uniwersytetu Rozwoju.

Realizacja programu Centrum Społecznościowe – Nasze Załęże

 

Gdzie: Filia nr 3
Kiedy: 11 grudnia  2018 r.

 

Podaruj książkę bibliotece

COP polskie

Od wielu tygodni tematem nr 1 w Katowicach jest grudniowy Szczyt Klimatyczny COP24, w którym udział wezmą tysiące delegatów z całego świata. Tematy takie jak ochrona środowiska, edukacja w zakresie ekologii czy przestrzeganie praw zwierząt są bliskie naszej Bibliotece - organizujemy spotkania, dyskusje i wystawy z nimi związane.

Postanowiliśmy zatem zainaugurować akcję Podaruj książkę bibliotece.

O Pablu Escobarze w książkach

escobar 1 virginia vallejo


Zdarza mi się, przy szczególnym zainteresowaniu, sięgać po kilka różnych książek poświęconych jednemu tematowi. W ostatnich tygodniach moim tematem nr 1 była postać Pabla Escobara - narkotykowego bossa z Kolumbii, najpotężniejszego w dziejach, szerszemu gronu znanego zapewne z serialu Netflixa "Narcos" (ja nie oglądałam).


Pierwszą książką która mnie skusiła, głównie za sprawą chwytliwego tytułu, była "Kochając Pabla, nienawidząc Escobara" Virginii Valllejo - kochanki Pabla. Byłam ciekawa co połączyło dwie, tak skrajnie różne osoby. Escobar - niski, otyły, niewykształcony, od najmłodszych lat kombinator i kryminalista. Vallejo - pochodząca z dobrej arystokratycznej rodziny, wykształcona i popularna dziennikarka obracająca się w wyższych sferach, niezwykle atrakcyjna kobieta. Dwa odległe bieguny, a jednak tak sobie bliskie...

Sponsorzy w 2018