Klub Gier Planszowych
Nie-zwykli
Czytanie na dywanie
Biblioteczny Klub Seniora
Newsletter
Wielokulturowy Śląsk
Czytaj dla odmiany
Czytelnicy - podróżnicy
Laboratorium Sztuki - zajęcia literacko - artystyczne

opacotwarcie strony ibuk w nowym okniebip logo

otwarcie strony urzędu miasta w nowym oknieskup

opacotwarcie strony ibuk w nowym okniebip logo

otwarcie strony urzędu miasta w nowym oknieskup

opacotwarcie strony ibuk w nowym okniebip logo

otwarcie strony urzędu miasta w nowym oknieskup

Konferencja OBRAZ/słowo/Biblioteka - podsumowanie

otwarcie konferencji

Konferencja OBRAZ/słowo/Biblioteka zorganizowana dzięki dofinansowaniu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w dniach 15-16 listopada 2018 r. zgromadziła 201 uczestników, gości, pracowników bibliotek i ośrodków edukacyjnych.


Pierwszy dzień, poświęcony książce obrazkowej, rozpoczęły wykłady ekspertów zajmujących się literaturą dziecięcą w sposób badawczy oraz praktyczny. Profesor Grzegorz Leszczyński, doktor Krystyna Rybicka i Małgorzata Swędrowska, Magdalena Kłos-Podsiadło omawiali obecność książki obrazkowej we współczesnym dyskursie o literaturze i promocji czytelnictwa. Prezentacje wydawców proponujących czytelnikom tego typu książkę pozwoliły obecnym na konferencji bibliotekarzom przekonać się o - dotychczas nie zawsze uświadamianych - walorach książek bez tekstu. Warsztaty kończące pierwszy dzień konferencji stanowiły idealne podsumowanie zdobytej wiedzy pozwalając wykorzystać ją w praktyce.

Spotkanie z Włodzimierzem Lubańskim - legendą polskiej piłki nożnej

Spotkanie z Włodzimierzem Lubańskim.plakat promujący

Serdecznie zapraszamy na spotkanie z legendą polskiej piłki nożnej, najskuteczniejszym strzelcem w historii narodowej kadry piłkarskiej do tego roku. Wraz z reprezentacją Polski zdobył mistrzostwo olimpijskie w Monachium w roku 1972.

Spotkanie organizowane jest we współpracy z Fundacją Szansa dla Niewidomych; Włodzimierz Lubański odznaczony zostanie w czasie spotkania tytułem Idola Stulecia - nagrodą przyznaną przez Fundację.

Podaruj książkę bibliotece

COP polskie

Od wielu tygodni tematem nr 1 w Katowicach jest grudniowy Szczyt Klimatyczny COP24, w którym udział wezmą tysiące delegatów z całego świata. Tematy takie jak ochrona środowiska, edukacja w zakresie ekologii czy przestrzeganie praw zwierząt są bliskie naszej Bibliotece - organizujemy spotkania, dyskusje i wystawy z nimi związane.

Postanowiliśmy zatem zainaugurować akcję Podaruj książkę bibliotece.

Grudniowa biblioteka (2018)

plakat promujący

Ostatni miesiąc roku tuż za rogiem – czy udało się Wam zrealizować noworoczne wyzwanie czytelnicze? Jeśli nie, macie jeszcze trochę czasu do nadrobienia zaległości, w czym pomóc Wam mogą bogato zaopatrzone kiermasze książek antykwarycznych, które odbędą się w pierwszą sobotę (Filia nr 14) i pierwszy poniedziałek (Filia nr 32) grudnia ;)
Jakie jeszcze wydarzenia, oprócz kiermaszy, organizujemy? Zapraszamy na spotkania autorskie z Anną Fryczkowską, Gabrielą Anną Kańtor, Barbarą Szmatloch i Aleksandrem Lubiną. Miłośników spotkań podróżniczych zapraszamy do wysłuchania i obejrzenia relacji Alicji i Janusza Murzynowskich poświęconej Lwowowi; naszym gościem będzie również autor bloga „Antek w podróży”, który opowie o dwóch twarzach Iranu.

O Pablu Escobarze w książkach

escobar 1 virginia vallejo


Zdarza mi się, przy szczególnym zainteresowaniu, sięgać po kilka różnych książek poświęconych jednemu tematowi. W ostatnich tygodniach moim tematem nr 1 była postać Pabla Escobara - narkotykowego bossa z Kolumbii, najpotężniejszego w dziejach, szerszemu gronu znanego zapewne z serialu Netflixa "Narcos" (ja nie oglądałam).


Pierwszą książką która mnie skusiła, głównie za sprawą chwytliwego tytułu, była "Kochając Pabla, nienawidząc Escobara" Virginii Valllejo - kochanki Pabla. Byłam ciekawa co połączyło dwie, tak skrajnie różne osoby. Escobar - niski, otyły, niewykształcony, od najmłodszych lat kombinator i kryminalista. Vallejo - pochodząca z dobrej arystokratycznej rodziny, wykształcona i popularna dziennikarka obracająca się w wyższych sferach, niezwykle atrakcyjna kobieta. Dwa odległe bieguny, a jednak tak sobie bliskie...

Évelyne Brisou-Pellen 'Dwór. Liam i mapa wieczności'

dwor

Coś dla młodych fanów zagadek kryminalnych połączonych z nutką fantastyki. Francuska pisarka jest specjalistką w historiach dla nastolatków.
W pierwszej części Dworu zatytułowanej Liam i mapa wieczności głównym bohaterem jest piętnastoletni Liam, który trafia do… No właśnie, gdzie? Niech nie zwiedzie Was fakt, że trafia do sanatorium. Chłopak jest po długiej chorobie i specjalnie te odcięte od świata miejsce, wybierają dla niego rodzice. Miejsce niesie ze sobą wiele niespodzianek, pełnych sprzeczności i mrocznych tajemnic. Autorka obok wszystkich zabiegów kryminalno-fantastycznych dołączyła wątki historyczne, co może przypaść do gustu młodym miłośnikom niesamowitych przygód.
Sięgnijcie też po drugi tom serii fantastyczno-kryminalnej: Clea i wrota do świata duchów

Newsletter

newsletter

Z myślą o czytelnikach, którzy zawsze chcą być na bieżąco z wydarzeniami organizowanymi w naszej Bibliotece, stworzyliśmy newsletter. Link rejestracyjny dostępny jest na dole strony, w sekcji „Informacje” oraz na końcu tego artykułu.
By otrzymywać raz w miesiącu aktualności, należy podać w formularzu swoje imię i adres e-mail na który newsletter będzie przesyłany.
Niezbędne jest wyrażenie zgody na jego otrzymywanie oraz na przetwarzanie danych.

Cele Zrównoważonego Rozwoju Agenda 2030

agenda 2030 plakat z celami

 

Miejska Biblioteka Publiczna w Katowicach i Koło Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich włączają się w realizację i promocję Celów Zrównoważonego Rozwoju Agenda 2030 ONZ.
Agenda 2030 to plan ratowania świata, który wszystkie państwa członkowskie ONZ zobowiązały się realizować.
Obejmuje ona 17 Celów Zrównoważonego Rozwoju i 169 powiązanych z nimi zadań zapewniających równowagę pomiędzy trzema aspektami rozwoju.


W realizację celów włączają się biblioteki, w tym Miejska Biblioteka Publiczna w Katowicach, która zapewnia:
- publiczny dostęp do informacji oraz zasobów, które dają ludziom możliwość poprawy życia;
- szkolenia w zakresie nowych umiejętności niezbędnych w edukacji i pracy zawodowej;
- szkolenia rozwijające umiejętności rozumienia i posługiwania się informacją;
- otwarty dostęp w bibliotekach publicznych do informacji o profilaktyce zdrowotnej, pomagających dbać o zdrowie jednostkom i rodzinom;
- dostęp do technologii informacyjno-komunikacyjnych, w tym do szybkiego Internetu;
- neutralną i przyjazną przestrzeń dla wszystkich ludzi, w tym dla grup zagrożonych wykluczeniem społecznym: imigrantom, uchodźcom, mniejszościom, rdzennej ludności oraz osobom niepełnosprawnym;
- publiczne udostępnianie informacji o parlamencie, społeczeństwie obywatelskim i innych instytucjach.

Język polski dla obcokrajowców

polski dla obcokrajowscow eng

Polish for foreigners
Język polski dla obcokrajowców

Kursy języków obcych odbywające się w naszej Bibliotece cieszą się ogromnym zainteresowaniem wśród czytelników. Miło nam, że tak licznie uczestniczą Państwo w zajęciach z języków angielskiego, niemieckiego, francuskiego i japońskiego.

W Katowicach mieszka coraz więcej obcokrajowców, coraz lepiej posługują się językiem polskim. Wciąż jednak zdarza się, że pewne wyrażenia są dla nich niejasne, a wymowa niektórych słów trudna. Postanowiliśmy zatem zorganizować kursy języka polskiego dla obcokrajowców „Polish for foreigners”, dzięki którym podszkolą umiejętności.

Sponsorzy w 2018