Plakat promujący

 

Majowy weekend przynosi nam zmiany godzin otwarcia – w czwartek, 2 maja, filie będą czynne w godz. od 8.00 do 15.00, natomiast 4 maja, biblioteka będzie zamknięta. W związku z tym kiermasz książek antykwarycznych, odbywający się w pierwszą sobotę miesiąca w Filii nr 14, tym razem wyjątkowo odbędzie się w drugą sobotę – 11 maja. Z kolei poniedziałkowy kiermasz w Filii nr 32 (6 maja) odbędzie się bez zmian.

W maju odbędą się u nas cztery spotkania autorskie. Pisarka i orientalistka Maria Paszyńska promować będzie najnowszą powieść Świat w płomieniach, a dziennikarz Marcin Wilk opowie o pracy nad biografią Ireny Kwiatkowskiej – „kobiety pracującej”. Spotkanie z Kamilem Kartasińskim, historykiem i publicystą, poświęcone będzie jego książce Chłopak z Wehrmachtu. Żołnierz Andersa, natomiast dzieci z pewnością chętnie posłuchają co ma do opowiedzenia Łukasz Wierzbicki – pisarz i podróżnik, autor m.in. Afryki Kazika czy Ocean to pikuś.

Żywa Biblioteka/Human Library Katowice
Zmierz się z uprzedzeniami!

 

zywa biblioteka plakat
Miejska Biblioteka Publiczna w Katowicach, we współpracy z Towarzystwem Pomocy Głuchoniewidomym - Jednostka Śląska oraz Stowarzyszeniem Tęczówka, organizuje po raz siódmy Żywą Bibliotekę/Human Library Katowice. Wydarzenie odbędzie się 6 czerwca 2019 r., w godz.9.00-18.00, w Filii nr 16 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Katowicach, przy ul. Wajdy 21 (Bogucice).
Żywa Biblioteka, to miejsce, w którym każdy ma szansę spotkać tych, którzy są wykluczeni, dyskryminowani lub postrzegani stereotypowo ze względu np. na swoją przeszłość, zawód, pochodzenie, religię, poglądy, orientację seksualną, kolor skóry etc. Organizatorzy postarają się stworzyć bezpieczną przestrzeń do spotkań osób, które są gotowe stawiać trudne pytania – Czytelników oraz dla tych tych, którzy są na tyle odważni, aby na nie odpowiedzieć – Żywych Książek.

plakat promujący

 

Czas prędko mija, już za chwilę połowa roku, lato, wakacje… :)  Aura za oknem się zmienia, ale u nas jedno na pewno pozostaje bez zmian – nie rozleniwiamy się, pracujemy pełną parą i szykujemy dla Was mnóstwo atrakcji.
Miesiąc rozpoczynamy poniedziałkowym (3 czerwca) kiermaszem książek antykwarycznych w Filii nr 32. Bywalcom kiermaszu w Filii nr 14 (pierwsze soboty miesiąca) przypominamy, że wyjątkowo teraz nie odbędzie się on. Spowodowane jest to przeprowadzanym w filii skontrum. Więcej informacji tutaj.
A co się u nas wydarzy w czerwcu? Naszymi gośćmi będą znakomici pisarze: Wojciech Dutka – autor powieści „Czerń i Purpura”, opartej na faktach historii miłości esesmana i żydowskiej więźniarki obozu Auschwitz-Birkenau; autorka kryminałów "na serio" – Hanna Greń, autorka kryminałów "z zabarwieniem humorystycznym" – Marta Matyszczak (spotkanie przedpremierowe!) oraz nagrodzony w ubiegłym roku Kryminalną Piłą za powieść "Skaza" – Robert Małecki. Gościć będziemy Marcina Mellera – dziennikarza i prezentera, który promować będzie u nas swoją najnowszą książkę; odwiedzi nas również Daniel Wyszogrodzki, autor antologii „Ale Musicale! Złote stulecie 1918-2018”, dziennikarz muzyczny, tłumacz musicali i autor tekstów piosenek. Kibicujących twórcom lokalnym zapraszamy na spotkanie z Arturem Czekajskim z Murcek, autorem dwóch tomików poezji. Z kolei miłośników ruchu zero waste i życia w zgodzie z naturą z pewnością zainteresuje kolejne spotkanie z cyklu Mądre Zwierzę. W czerwcu naszym gościem będzie Witold Szwedkowski z Miejskiej Partyzantki Ogrodniczej, który opowie o działalności stworzonego przez siebie, pierwszego w Polsce, schroniska dla… roślin. Z kolei czytelnikom chcącym wyeliminować ze swojej codziennej diety chemię, pomoże w tej „rewolucji” Katarzyna Bieg – dietetyk kliniczna.

01

FOTOGALERIA

Vegenerat Biegowy

Spotkanie z Przemysławem Ignaszewskim – blogerem, ultramaratończykiem, autorem książek poświęconych zdrowemu trybowi życia.

Cykl: Mądre Zwierzę

Cykl: Czytaj dla odmiany

Gdzie: Filia nr 17

Kiedy: 17 maja  2019 r.

 

rzuc planszowke w obieg

 

Miejska Biblioteka Publiczna w Katowicach przystąpiła do udziału w europejskim projekcie URBACT III, poświęconym przemianom miast. Udział w nim bierze kilka europejskich miast, wśród których Katowice prowadzą działania w ramach programu Playful Paradigm, a które skupione są wokół gier.
Jedną z propozycji naszej Biblioteki jest wymiana gier Rzuć planszówkę w obieg! W 2019 roku wymiana odbędzie się trzykrotnie, w Filii nr 17 przy ul. Krzyżowej 1, w soboty – 8 czerwca, 14 września i 14 grudnia, wszystkie w godzinach 11.00-13.00. Wymieniać będzie można planszówki, karcianki, puzzle czy podręczniki do RPGów. Do udziału w imprezie zapraszamy wszystkich graczy, pamiętajcie jednak, że tym nieletnim muszą towarzyszyć osoby dorosłe. Udział w wymianie jest bezpłatny.

f1 niewidomi czytaja

 

Zapewne nie wszyscy nasi Czytelnicy wiedzą czym jest Oddział Książki Mówionej w śródmiejskiej Filii nr 1. W oddziale tym gromadzimy książki przygotowane specjalnie dla osób niewidomych i niedowidzących, zarówno dla dzieci, młodzieży, jak i dla dorosłych. W naszej ofercie znajdują się kasety magnetofonowe (wbrew pozorom, cieszące się nadal dużą popularnością, głównie wśród osób starszych), audiobooki oraz książki w formacie Larix - do odtwarzania przez urządzenie o nazwie Czytak, którego sama nazwa wskazuje do czego służy ;) "Larixy" można u nas nagrać i odsłuchiwać we własnym Czytaku, można u nas również takie urządzenie wypożyczyć, za drobną kaucją.

elmer gif

Nie ma chyba osoby, która nie kojarzyłaby Elmera – radosnego słonia w kolorową kratkę. Wystarczy zobaczyć go raz, by zapamiętać na zawsze. Elmer, postać stworzona przez brytyjskiego pisarza i ilustratora Davida McKee, towarzyszy dzieciom na całym świecie już od bardzo wielu lat. W tym roku, wraz z wydawnictwem Adersen Press z Wielkiej Brytanii, obchodzimy trzydzieste urodziny uroczego słonia. To świetna okazja, by starsi przypomnieli sobie przygody Elmera i jego przyjaciół, a młodsi je poznali.

naturalista

 

Kryminał z dużą porcją ciekawostek naukowych. Główny bohater Theo Cray – przedstawiciel dyscypliny naukowej zwanej bioinformatyką, z osobistych pobudek zabiera się za przeprowadzenie śledztwa w sprawie, pozornie oczywistej, przyczyny śmierci młodej pani biolog. Jego wiedza i umiejętność analitycznego myślenia prowadzą go w mroczne rejony lasów Montany. Zachwycające jest to, że śledząc tok rozumowania naukowca, zastanawiałam się stale, dlaczego sama na to nie wpadłam. Opowieścią rządzi niepodważalna logika, jedno wynika z drugiego, a przy tym nie ma mowy o przewidywalności. Idealnie! Dodam jeszcze, że Theo naprawdę da się lubić.

01

FOTOGALERIA

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich (2019)

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich jest świętem obchodzonym od 1995 roku i ustanowionym przez UNESCO. Ma na celu promocję czytelnictwa i edytorstwa; przypomina o zagadnieniach z zakresu ochrony własności praw intelektualnych oraz praw autorskich.

 Cykl: Czytaj dla Odmiany

Gdzie: Rynek, Filia nr 11

Kiedy: 23 kwietnia 2019 r.

 

marilyn na manhattanie

 

Urlop w pełni. Jest to czas świetnych wyjazdów, ale też czas czytania. Na wyjazd zabrałem Marilyn na Manhattanie. Książkę kupiłem skuszony ładnym zdjęciem na okładce. Niestety jest to jedyne fajne zdjęcie w tej książce. Książka opowiada o "ucieczce Marilyn z Hollywood do Nowego Jorku. Ucieczka była nie tylko fizyczna, ale przede wszystkim mentalna i częściowo finansowa. Marilyn pragnęła zmienić swój wizerunek, ale nie było to możliwe w ramach obowiązującej umowy z Fox'em - dlatego też postanowiła odciąć się też od wytwórni. Mocno ryzykowne zagranie, ale zakończone pewnym sukcesem. Z książki dowiadujemy się, że Marilyn poszukiwała siebie, a napotkani ludzie okazywali jej niesamowite (ale czy bezinteresowne?) wsparcie.
Sporo miejsca poświęcono ubiorom Monroe, jej nastrojom, sylwetce, a także faktowi, że aktorka lubiła czytać. Jest to powtarzane do znudzenia. Wielką bolączką tej biografii jest niemal całkowity brak fotografii. I nie chodzi tu tylko o Monroe prywatnie, ale także fotografii miasta, miejsc, które odwiedzała, fotosów z planów filmowych, przedruków prasowych, czy też osób z którymi żyła i się bawiła. Jest to wielki brak.