Wielokulturowy Śląsk
Czytaj dla odmiany
Klub Gier Planszowych
Laboratorium Sztuki - zajęcia literacko - artystyczne
Biblioteczny Klub Seniora
Newsletter
Góry – Literatura – Biblioteka 2-8 marca 2019 r.
Czytanie na dywanie
Nie-zwykli
III Tydzień Kultury Żydowskiej 16-22 lutego 2019 r.
Czytelnicy - podróżnicy

opacotwarcie strony ibuk w nowym okniebip logo

otwarcie strony urzędu miasta w nowym oknieskup

opacotwarcie strony ibuk w nowym okniebip logo

otwarcie strony urzędu miasta w nowym oknieskup

opacotwarcie strony ibuk w nowym okniebip logo

otwarcie strony urzędu miasta w nowym oknieskup

Ferie z Książką czyli tropienie dźwięku w słowach i słów w muzyce

ferie 2019

 

Podczas ferii zimowych zapraszamy do udziału w akcji „Ferie z Książką”,  tym razem pod hasłem Muzyczne Harce. Katowice są Miastem Muzyki UNESCO, rok 2019 został ogłoszony Rokiem Moniuszki, wyruszymy zatem na poszukiwanie miejsc, gdzie mieszka muzyka, a w bibliotece posłuchamy, co jest grane.

Dowiemy się, co dżdżownica Akolada o muzyce opowiada, poznamy tajemnicze Sonostwory, odlecimy z odlotową muzyką, sprawdzimy jak tańczono przed wiekami i czy naprawdę można usłyszeć zygzaki, krajobrazy i archidźwięki.  Ciocia Jadzia opowie nam o Stanisławie Moniuszce i małym Mozarcie, dowiemy się, czym zajmuje się kompozytor i po co muzykom dyrygent.  Sprawdzimy jak grają instrumenty, i spróbujemy stworzyć własne. Zaprosimy na spotkania i warsztaty, przekonamy się, że w książkach też może mieszkać melodia.
ferie 2019 gif

Lutowa Biblioteka (2019)

plakat promujący

 

Wielkimi krokami zbliża się luty. Wbrew temu, co można pomyśleć, najkrótszy miesiąc w roku będzie w naszej Bibliotece miesiącem niezwykle aktywnym.


Jak co roku, zapraszamy dzieci spędzające w mieście przerwę od nauki, do udziału w Feriach z Książką. Tegoroczna akcja, zatytułowana Muzyczne harce odbędzie się w wybranych filiach w dn. 11-22 lutego. Więcej informacji tutaj. Niezależnie od ferii, zapraszamy najmłodszych na przedstawienie Teatru Maska „Nie do wiary! W bibliotece kryją się czary!” w Filii nr 3.


W dn. 18-22 lutego organizujemy, już po raz trzeci, Tydzień Kultury Żydowskiej. W ramach wydarzenia zapraszamy na spotkania autorskie i podróżnicze, prelekcje, warsztaty artystyczne dla dzieci oraz wystawy i kiermasz tematycznych książek antykwarycznych. Więcej informacji o Tygodniu oraz szczegółowe kalendarium znajduje się tutaj.


A co jeszcze wydarzy się u nas w lutym? Tradycyjnie – w pierwszą sobotę i pierwszy poniedziałek – kiermasze książek antykwarycznych. Wyjątkowo w tym miesiącu, w Filii nr 14 odbędzie się jeszcze jeden – w dn. 21 lutego, w godz. od 16.00 do 19.00, z okazji III T.K.Ż. zaoferujemy Wam antykwaryczne książki żydowskich autorów oraz te poświęcone żydowskiej historii i kulturze.


A kogo będziemy gościć?

Odwiedzi nas komik i standuper, współtwórca Kabaretu Łowcy.B – Mariusz Kałamaga. Udział w spotkaniu jest bezpłatny, jednak z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc obowiązują wejściówki (do odbioru w Filii nr 25).


W walentynkowy wieczór zapraszamy do Filii nr 36 na czytanie poezji Artura Dzikowskiego „Pastele rysowane słowem” z udziałem autora, a sześć dni później, do Filii nr 19, na spotkanie ze śląskim twórcą ludowym Grzegorzem Płonką.

Witamy wiosnę w Bibliotece (marzec 2019)

plakat promujący

Miesiąc pożegnania zimy i powitania wiosny będzie w naszej Bibliotece niezwykle bogaty w wydarzenia i spotkania. Już pierwszego marca odbędzie się w Filii nr 3 koncert na zakończenie karnawału. Wystąpi mezzosopranistka Grażyna Bieniek-Żaak i baryton Adam Żaak. Z powodu ograniczonej liczby miejsc obowiązują bezpłatne wejściówki – do odbioru w filii od dn. 20 lutego.


Nazajutrz po koncercie, w sobotę 2 marca, odbędzie się pierwsze ze spotkań autorskich. Odwiedzi nas, w samo południe, w Filii nr 14 na Os. Tysiąclecia, Katarzyna Puzyńska – autorka bestsellerowych kryminałów z cyklu „Lipowo”. Jeśli zastanawiacie się Państwo czy warto przyjść w sobotę do Biblioteki, to wiedzcie, że to jedyne katowickie spotkanie z tą popularną pisarką ;) W tym samym dniu odbędzie się również kiermasz książek antykwarycznych. To zdecydowanie dobre powody by nas odwiedzić!


Drugą pisarką, która będzie naszym gościem, jest Katarzyna Siwczyk – autorka książki „Kobiety ze Śląska”. Jest to zbiór rozmów z niezwykłymi Ślązaczkami, wśród których są m.in. aktorka Jolanta Fraszyńska, piosenkarka Katarzyna Groniec czy pisarka Anna Dziewit-Meller.

III Tydzień Kultury Żydowskiej 18-22 lutego 2019 r.

plakat promujący

 

Miejska Biblioteka Publiczna w Katowicach już po raz trzeci organizuje Tydzień Kultury Żydowskiej. W ramach wydarzenia gościć będziemy m.in. Agatę Tuszyńską - autorkę książki "Bagaż osobisty. Po marcu", Katarzynę Ryrych - autorkę książek "Pan Apoteker", "Bombka babci Zilbersztajn" (spotkanie dla dzieci), Ireneusza Wawrzaszka - autora książki "Romeo i Julia z KL Auschwitz", prof. Zbigniewa Białasa - autora książki "Rutka". Z czytelnikami spotkają się również Dariusz Walerjański - badacz historii Żydów na Górnym Śląsku, ks. Tomasz Kusz i Grzegorz Bociański - prowadzący audycję "Ziemia Boga" w Radiu eM, a także podróżniczka Małgorzata Kaczor.


W ramach Tygodnia odbędzie się również kiermasz książek antykwarycznych, zaprosimy również do odwiedzenia Filii nr 11, 14, 16 i 30 w których prezentować będziemy wystawy fotografii.

Góry – Literatura – Biblioteka 2-8 marca 2019 r.

2019 festiwal gorski

W marcu 2019 r. odbędzie się pierwszy biblioteczny festiwal górsko-literacki pod nazwą
Góry – Literatura – Biblioteka. Naszymi gośćmi będą osoby związane na co dzień zarówno z górami, jak i piórem: instruktorzy wspinaczki, podróżnicy, utytułowani himalaiści i alpiniści, przewodnicy górscy, dziennikarze, pisarze. A wszyscy to – nie ulega wątpliwości - pasjonaci gór.


Osobom zainteresowanym tematyką górską z pewnością znane są nazwiska Krzysztofa Wielickiego, Ryszarda Pawłowskiego, Grzegorza Gawlika czy Ryszarda Zawady. To właśnie oni, między innymi, opowiedzą o swojej życiowej pasji.
Spotkamy się również z Szymonem Żoczkiem, który opowie o McKinley czy z Antkiem w podróży dzięki któremu poznamy bliżej Góry Kambryjskie i Santo Antão; Łukasz Żelechowski opowie z kolei o doświadczaniu gór przez osobę niewidomą. Naszym gościem będzie również dziennikarka TVP Katowice Barbara Jendrzejczyk, autorka filmu dokumentalnego o Tomaszu Mackiewiczu, który to film pokazany zostanie przed spotkaniem.

Dzieci zapraszamy na warsztaty artystyczne z Justyną Styszyńską – autorką i ilustratorką książek.

Patronat medialny nad Festiwalem objął Taternik - polski magazyn dla miłośników gór, ukazujący się od 1907 roku.

Nowości książkowe w liczbach (2018)

plakat promujący

Katowiczanie czytają! Nie ma co do tego żadnych wątpliwości. Można się o tym przekonać z artykułu (TUTAJ)  
Jednak czytać jest co, dzięki dodatkowym funduszom i samym zainteresowanym.
W mijającym roku do bibliotecznego księgozbioru trafiło ponad 27 tysięcy książek zakupionych dzięki projektom i dotacjom celowym, a także podarowanych przecz Czytelników.
Z budżetu przeznaczonego na 2018 rok, Biblioteka zakupiła kolejne 5 tysięcy książek.
Jedno wiemy na pewno, że bez Was, Drodzy Czytelnicy, nie udałoby się pozyskać tylu ciekawych i wartych uwagi publikacji pojawiających się na rynku wydawniczym.

Mikołaj Grynberg 'Księga wyjścia'

ksiega wyjscia

Marzec 1968 to dla mnie niemal prehistoria. Jestem jednak ciekawskim typem i lubię poszerzać swoją wiedzę. Wiem co-nie-co z historii z tego okresu – konflikt izraelsko-arabski i wojna sześciodniowa, wystąpienie Gomułki i czystka antyżydowska. Wszystko wydaje się jasne, interesują mnie jednak jednostki, indywidualne historie i odczucia osób opuszczających kraj, dlatego sięgnęłam po tą pozycję wydawnictwa Czarne.

 

Książka składa się z podobnych pytań i mnóstwa odpowiedzi, każdej różnej, odmiennej jak każdy z rozmówców. Rozmowy z "naszymi" Żydami, przeplatane są rozmowami z ojcem. Poszczególne osoby przedstawiają nam swoje życie – mieszkanie w powojennej Polsce, czasami powrót do kraju z wojennej zawieruchy, zmaganie się z nową rzeczywistością. Wywiady przeplatane są genealogicznymi opowieściami o żydostwie, o zmaganiach się naszych bohaterów z antysemityzmem, a czasami z dowiadywaniem się od osób trzecich o swoim pochodzeniu.

#SEXEDPL. Rozmowy Anji Rubik o dojrzewaniu, miłości i seksie

sexedpl 1

Spośród wielu książek, które, mam wrażenie, zachęcająco spoglądają na mnie z bibliotecznych półek, jest kilka takich tytułów, które z pewnością w najbliższych dniach przyniosę do domu. Nie wszystkie to nowości, nie są to też książki w jakiś sposób podobne do siebie. Lubię misz-masz, więc takie też mam plany na najbliższe dni – po trochu (niemal) wszystkiego.
Być może i Was zainteresuje coś z mojej listy? Jeśli książka będzie wypożyczona, pomyślcie o mnie – może właśnie leżę pod kocem i czytam :) Najbliższe dni planuję spędzić m.in. w towarzystwie „Macbetha” Jo Nesbø, czytając o życiu naszych rodaków w Ameryce Łacińskiej („Za horyzont: Polaków latynoamerykańskie przygody” Tomasza Pindela), przeżywając szaloną przygodę z najbrzydszymi dziewczynami w szkole („Pasztety, do boju!” Clementine Beauvais), doznając „Uniesienia” z królem – Stephenem Kingiem czy poznając „Sekretne zapiski Agathy Christie” aut. Johna Currana.

Jednak pierwsza pozycja z listy tytułów do przeczytania to coś zupełnie innego niż powyższe, i mam ją już za sobą. To #sexedpl: rozmowy Anji Rubik o dojrzewaniu, miłości i seksie – non profitowa publikacja stworzona przez Anję Rubik – światowej sławy modelkę. O książce tej bardzo głośno jest w polskich mediach społecznościowych. Dlaczego? Bo to mocna odpowiedź na ograniczoną i bardzo niemerytoryczną formę nauczania w szkołach przedmiotu zwanego wychowaniem do życia w rodzinie. Anja Rubik zaprosiła do współpracy nad publikacją ekspertki i ekspertów, autorytety wśród terapeutów, lekarzy, edukatorów, aktywistów, których otwarcie pyta o tematy związane z pierwszym razem, homoseksualnością, eksperymentowaniem, chorobami wenerycznymi, masturbacją, zakochaniem czy antykoncepcją.

Sponsorzy w 2019