ksiazka o smieciach

Są wszędzie: na chodniku, na trawniku, w lesie, w górach, nad morzem, na dnach oceanów, fruwają w powietrzu, dryfują w kosmosie. Co? Śmieci oczywiście. Człowiekowi długo wydawało się, że problem nie jest aż tak poważny – niewiele się myślało o tym, co się dzieje z naszymi odpadkami, gdy już wyrzucimy je do śmietnika. Znikają nam z pola widzenia najpóźniej wtedy, gdy za rogiem zniknie śmieciarka. A co, gdy śmieci jest więcej niż Ziemia jest w stanie przyjąć? Co, gdy stworzyliśmy sobie broń obosieczną: wygodne, trwałe plastikowe torebki, opakowania, butelki – idealne, bo nie tak łatwo je uszkodzić i fatalne, bo rozkładają się od stu do nawet tysiąca lat? Śmieci są wszędzie, zalewają nas. Czy możemy coś z tym zrobić? Możemy, ale to wciąż nie będzie dość, przekonuje w swej „Książce o śmieciach” Stanisław Łubieński.

2021 12 3 f14 koncert

Koniec roku zbliża się wielkimi krokami. W ostatnim miesiącu w kalendarzu szykujemy dla Was świetne spotkania, abyście mile wspominali spędzony w Bibliotece czas ;-)

A gości będziemy mieć znakomitych, odwiedzą nas: Marcin Pilis, autor wstrząsającej „Ciszy w Pogrance” (bardzo polecamy lekturę), działacz na rzecz ochrony przyrody i autor książek przyrodniczych Jacek Karczewski, badacz dziejów rodów śląskiej arystokracji dr Arkadiusz Kuzio-Podrucki, pisarki Aleksandra Stupera i Paulina Hendel (ta ostatnia odwiedzi nas online).
W ramach cyklu Nie-zwykli spotkamy się z Michałem Majchrzakiem – głuchoniewidomym biegaczem i maratończykiem, a prelegentami Wielokulturowego Śląska będą Teresa i Jabbar Koubaisy z Ligi Muzułmańskiej w RP oraz Centrum Kultury i Dialogu w Katowicach. Gościć będziemy również pasjonatów, którzy o swoich pasjach opowiedzą – wspinacz wielkościanowy i laureat Polskiego Złotego Czekana Marek Raganowicz, posiadacz ogromnej kolekcji „Nivealiów” i znawca dziejów tej legendarnej marki – Wojciech Mszyca oraz muzyk i wokalista Michał Czachowski, który zabierze nas w niezwykłą muzyczną podróż do Indii oraz Andaluzji. Swoją muzyką oczarują nas również akordeoniści Marcin Stolarczyk i Adam Buczek z Akoprojekt oraz skrzypek Oskar Radwański

mocna wiez

„Mocna więź” to jedna z najnowszych powieści Magdaleny Majcher – bardzo popularnej wśród naszych czytelników pisarki. Dla mnie to pierwsza książka tej autorki; za literaturą obyczajową nie przepadam, nie śledzę nowości, nie znam (twórczości) autorów. Co więc sprawiło, że przeczytałam „Mocną więź”? Fabuła. Historia oparta na prawdziwych wydarzeniach. Wydarzeniach, które zapadły mi głęboko w pamięć, bo rzecz działa się wcale nie tak dawno temu, wcale nie tak daleko.

Być może kojarzycie, swego czasu bardzo głośną, sprawę z Czeladzi – mąż – policjant, zgłasza zaginięcie żony, 29-letniej Anny. Ruszają poszukiwania kobiety, na nogi postawiony cały region, a mąż – policjant jakby najmniej poszukiwaniami zainteresowany… Odejście żony dało nowe możliwości, głównie towarzyskie, więc czemu miałby się zamartwiać? Odeszła, to odeszła, życie toczy się dalej. Jak się pewnie domyślacie (lub pamiętacie), Anna męża nie zostawiła… Według mężczyzny stała mu na drodze do szczęścia u boku kochanki. Zamordował ją więc, a ciało porzucił w miejscu do tej pory nieznanym. Wpadł, bo i jego zachowanie po zgłoszeniu zaginięcia żony było podejrzane, i popełnił poważny błąd przy realizacji planu zmylenia śledczych. Plan ten może i był dobry (z punktu widzenia zabójcy zacierającego ślady), ale nieostrożność mężczyzny sprawiła, że się nie powiódł. Anna Garska, młoda kobieta, której życie odebrał ukochany mężczyzna, jest bohaterką tej opowieści.

rozmowa okragly 2

Fragmenty spotkania z Anną Rozenberg - autorką kryminału „Maski pośmiertne”, który ukazał się w marcu 2021 r. nakładem Wydawnictwa Czwarta Strona. Spotkanie poprowadziła Anna Czupioł - bibliotekarka i blogerka, której recenzje możecie śledzić na Literackie Przeszpiegi.

|Anna Rozenberg|
Redaktorka, ekonomistka z podróżniczym zacięciem. Na co dzień mieszka i pracuje w Wielkiej Brytanii. Gdy nie planuje kolejnej szalonej wyprawy, uwielbia zaszyć się na kanapie z kawą, kotem i dobrą książką [http://www.annarozenberg.pl/] Spotkanie zrealizowane przez Filię nr 14 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Katowicach .

labib

Biblioteka bezpieczna - jak zadbać o bezpieczeństwo pracowników i użytkowników biblioteki - tak brzmi tytuł szkolenia, które nasza biblioteka wygrała w szóstej edycji konkursu Re-Animuj się!, organizowanego przez Stowarzyszenie LABiB i Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.
Szkolenie odbędzie się w dn. 27 października 2021 r., w Filii nr 16 przy ul. Wajdy 21, udział w nim wezmą pracownicy naszej Biblioteki oraz kilkoro przedstawicieli zaprzyjaźnionej Biblioteki z Chorzowa. Warsztaty poprowadzi Jerzy Woźniakiewicz, ambasador LABiB, dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie.

01

W listopadzie zabieramy Was w przeróżne zakątki globu, dlatego nie zabranie relacji z podróży między innymi Antka w podróży, czy Przygodnika podróżniczego. Ale nie spędzamy czasu tylko na samych wojażach, bo jesień to czas licznych spotkań z reportażystami, działaczami społecznymi, czy literaturą piękną. Zobaczcie, kto odwiedził nas w tym miesiącu. 


Gdzie: wiele filii
Kiedy: listopad 2021 r.

 

narodowy program rozwoju czytelnictwaMiło nam poinformować, że Miejska Biblioteka Publiczna w Katowicach kolejny raz otrzymała dofinansowanie w ramach Programu Wieloletniego "Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0" Priorytet 1 Poprawa oferty bibliotek publicznych, na zakup i zdalny dostęp do nowości czytelniczych, ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z budżetu państwa. Kwota, na jaką opiewa dofinansowanie: 85 437,00 zł.

Termin wykonania zadania: 1 stycznia - 30 listopada 2021 r.a co wyscie myslaly

Wczesną wiosną słuchałam w jednej z audycji radiowych rozmowy z Aleksandrą Zbroją i Agnieszką Pajączkowską. Od tamtej pory nastawiłam się na lekturę ich wspólnej książki. No i przeczytałam.
Pomysł autorki miały taki - pojedziemy do wsi położonych w województwie mazowieckim, będziemy zaczepiały spotykane kobiety i zachęcały je do rozmów. Mam wrażenie, że gdy już nagromadziły tych rozmów nieco, uznały, iż same wypowiedzi kobiet wiele nie wnoszą i przydałoby się jakieś merytoryczne podbudowanie. Sięgnęły zatem po wypowiedzi naukowców i te wypowiedzi zamieściły w książce przeplatając nimi rozmowy. Podały również motywy, jakie kierowały nimi poruszając tematykę współczesnej mazowieckiej wsi. Babcia jednej z nich mieszkała niegdyś na wsi, rodzice drugiej mieli dom wiejski, oddalony do Warszawy o 50 km.

jak zdobyc nagrode nobla

Już od najmłodszych lat dzieci snują wyobrażenia o tym, kim chciałyby zostać jak dorosną. Mają oczywiście swoje upodobania, zależne od wieku i zainteresowań. Inspirują się zawodami wykonywanymi przez rodziców oraz poznanymi w książkach. Wymieniają się pomiędzy sobą swoimi poglądami i spostrzeżeniami, podpytując przy tym jaka jest droga do osiągnięcia wymarzonego celu.

 

Swoją wiedzę na temat tego, by zostać sławnym odkrywcą czy wynalazcą młody czytelnik może pogłębić dzięki książce Katarzyny Radziwiłł pt. „Jak zdobyć Nagrodę Nobla?”. Publikacja ta jest przeznaczona dla dzieci w wieku szkolnym i składa się z siedmiu rozdziałów. Każdy z nich przedstawia inną tematykę.

z zycia biblioteki okragly 2

 

Dwanaście sugestii dla wytrawnych Czytelników. To już prawie koniec naszego wyzwania, ale mimo to nadal kusimy czytaniem. W każdej chwili możecie sięgnąć do wyzwania czytelniczego, a na bibliotecznym fanpage’u w postach z challangem dzielcie się swoimi opiniami o książkach, które czytacie.

 


wyzwanie 11

Listopad: przeczytaj, nieodkrytą jeszcze przez siebie, książkę Stanisława Lema.

Książki znajdziecie również w wersji elektronicznej na Legimi