Ułatwienia dostępu

  • Skalowanie treści 100%
  • Czcionka 100%
  • Wysokość linii 100%
  • Odstęp liter 100%

integrootwarcie strony legimi w nowym okniebip logootwarcie strony ibuk w nowym oknieotwarcie strony urzędu miasta w nowym oknie

Sierpień 2024 r. - fotogaleria zbiorcza

01

W sierpniu kontynuujemy akcję Lato z książką. Przez cały miesiąc w wybranych filiach pod hasłem CzytaMY miasto prowadzone są zajęcia i warsztaty, ale nie brakuje również wyjść poza bibliotekę:) Ponadto, sierpień obfituje w plenerowe teatrzyki dla dzieci organizowane przez Filię nr 26 oraz Filię nr 28. Ponadto, w tym miesiącu zabieramy Was na kolejne spacery po Katowicach, m.in. zabytkowym Nikiszowcu oraz Koszutce i centrum Katowic. Śledźcie nasze media społecznościowe, bo już niebawem ruszamy z zapisami na wrześniowe wędrówki po naszym mieście. :)

Gdzie: wiele filii 
Kiedy: sierpień 2024 r. 

Lipiec 2024 r. - fotogaleria zbiorcza

01

Tegoroczny lipiec upływa w Bibliotece pod znakiem bliskiego kontaktu z naturą. Kąpiel leśna w Giszowcu z Katarzyną Grabką w Fundacji leśne Projekty, spacer architektoniczny po Koszutce pod przewodnictwem dr Anety Borowik, kolejny z Zielonych Spacerów z Witoldem Szwedkowskim, tym razem po Zielonych Zakątkach Dąbrówki Małej. Oprócz tego powtórne odwiedziny Giszowca, nazywanego osiedlem-ogrodem, tym razem z Joanną Siedlaczek-Plutą, a także zwiedzanie Strefy Kultury z Witoldem Szwedkowskim i podglądanie, co dobrego w sferze flory się tam dzieje. W lipcu zdecydowanie wychodzimy na dwór!

Gdzie: wiele filii 
Kiedy: lipiec 2024 r. 

Czerwiec 2024 r. - fotogaleria zbiorcza

01

Czerwiec w naszej Bibliotece był pełen wydarzeń :) Świętowaliśmy Dzień Dziecka i XXIII Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom. Spotykaliśmy się z naszymi czytelnikami podczas dzielnicowych i szkolnych festynów oraz na Festiwalu Miast Partnerskich Łączy nas chleb. Odbyły się kolejne zielone spacery - z Witoldem Szwedkowskim i Justyną Soską, pierwsza leśna kąpiel z Biblioteką, no i wiele spotkań autorskich. Odwiedzili nas m.in. Michał Bulsa, Maja Opiłka, Małgorzata Rejmer, Maciej Marcisz, Krzysztof Błażyca, Monika Maciewicz, Szymon J. Wróbel, Mariola Sternahl i Marcin Bedlicki. W Ligockim Ogrodzie Spotkań obchodziliśmy Noc Kupały. Naprawdę dużo się działo!

Gdzie: wiele filii 
Kiedy: czerwiec 2024 r. 

Maj 2024 r. - fotogaleria zbiorcza

01

Maj w Bibliotece upłynął po znakiem natury – zapraszaliśmy Was na zielone spacery z Lidią Machaj i Witoldem Szwedkowskim, warsztaty pszczelarskie i spotkanie z dr. Ryszardem Kulikiem.

Miłośnicy historii Górnego Śląska mieli okazję porozmawiać z dr. Dariuszem Zalegą na spotkaniu o książce Chachary. Ludowa historia Śląska oraz Wojciechem Grabowskim z okazji premiery  książki Maroko czyli rzecz o dorastaniu na Górnym Śląsku.

Wielbiciele kryminałów mogli spotkać swoich ulubionych autorów – Hannę Greń i Krzysztofa A. Zajasa. W ramach cyklu NIE-ZWYKLI gościliśmy Lukasza Wilińskiego, który opowiedział o projekcie Trajka on the Trip W maju również świętowaliśmy z naszymi czytelnikami Dzień Bibliotekarza i Tydzień Bibliotek : ) Wiele się działo…

Gdzie: wiele filii 
Kiedy: maj 2024 r. 

Kwiecień 2024 r. - fotogaleria zbiorcza

01

Kwiecień jest miesiącem, w którym rozpoczynamy nasze coroczne wędrówki przyrodniczo-historyczne. Pierwszy taki spacer (ornitologiczny) miał miejsce 6 kwietnia po Dąbrówce Małej, a naszą przewodniczką była Karolina Skorb z Górnośląskiego Koła Ornitologicznego. Z kolei 8 kwietnia mogliśmy zanurzyć nasze zmysły w atmosferze lasu. A to wszystko za sprawą leśnych kąpieli, o któych opowiedziała nam Katarzyna Grabka, prezeska Fundacji Leśne Projekty. Spotkaniu towarzyszył wernisaż wystawy fotografii Agnieszki Majnusz z Fundacji Transgresja.
Oczywiście nie mogło też zabraknąć ulubionych przez naszych Czytelników spotkań autorskich. A odwiedzili nas m.in. Aleksandra Wojtaszek, Żaneta Pawlik, Monika Michalik, Anna Balla-Skrzypek, Kajetan Szokalski, Krzysztof Błażyca. W ramach Wielokulturowego Śląska spotkaliśmy się z dr. Grzegorzem Bębnikiem, a o pomnikach i miejscach pamięci na obszarze Dąbrówki Małej opowiadał Michał Bulsa, lokalny historyk.

Gdzie: wiele filii 
Kiedy: kwiecień 2024 r. 

Marzec 2024 r. - fotogaleria zbiorcza

01

Marzec każdego roku upływa w naszej Bibliotece głównie pod znakiem Dni Kultury Żydowskiej, które organizujemy już po raz ósmy. W tym roku połączyliśmy siły ze Stowarzyszeniem im. Maxa Kopfsteina w Chorzowie. Stąd też postanowiliśmy rozszerzyć program i zaprosić Was na spotkania nie tylko do Katowic, ale również Chorzowa i Bytomia.  Pośród wielu wydarzeń, które dla Was przygotowaliśmy, na pewno każdy znajdzie dla siebie coś interesującego. A jest w czym wybierać. Przygotowaliśmy m.in. kilka spacerów historyczno-edukacyjnych, grę miejską, spotkania autorskie i podróżnicze, prelekcje, seminarium dla edukatorów i nauczycieli, warsztaty dla najmłodszych oraz trzy wystawy tematyczne. Wydarzenie odbywa się we współpracy z Gminą Wyznaniową Żydowską w Katowicach, a patronat medialny nad nim objęło Wydawnictwo Znak.

Gdzie: wiele filii 
Kiedy: marzec 2024 r. 

Luty 2024 r. - fotogaleria zbiorcza

01

Pierwsza połowa lutego upłynęła nam pod znakiem Ferii z Książką oraz spotkań z podróżnikami (nawet w ramach cyklu Wielokulturowy Śląsk przenieśliśmy się do Gruzji:) Druga połowa miesiąca, to spotkania autorskie z Marzeną Hryniszak i Michałem Dzióbkiem; koncert Patryka Filipowicza i Pawła Synowca; projekcja filmu dokumentalnego Prawdziwi ludzie oraz spotkanie z jego reżyserem i scenarzystką; na cykl Nie-zwykli zaprosiliśmy Marcina Grabińskiego, niewidomego maratopńczyka. Miesiąc zakończył wernisaż i spotkanie z Joanną Sobieszczuk.

Gdzie: wiele filii 
Kiedy: luty 2024 r. 

Styczeń 2024 r. - fotogaleria zbiorcza

01

Rok 2024 przywitaliśmy z przytupem. W pierwszej połowie miesiąca odwiedziło nas kilku znamienitych gości. W ramach cyklu Nie-zwykli w Filii nr 1 spotkaliśmy się z Wojciechem Tulają, instruktorem płetwonurkowania, współzałożycielem Śląskiego Stowarzyszenia Niepełnosprawnych Płetwonurków z siedzibą w Zabrzu. Z kolei w Filii nr 11 gościliśmy Argadiusza Golę, wielokrotnie nagradzanego fotoreportera, autora książki Inny (nie) obcy. Romowie na Górnym Śląsku (1991-2023). To spotkanie odbyło się w ramach cyklu Wielokulturowy Śląsk. Natomiast 15 stycznia w Filii nr 30 odbyło się spotkanie z Aleksandrą Przybył, na co dzień aktorką Teatru Śląskiego w Katowicach, a z zamiłowania podróżniczką. Nasza gościni opowiedziała o swojej teatralnej podroży do Chin.

Gdzie: wiele filii 
Kiedy: styczeń 2024 r. 

Grudzień 2023 r. - fotogaleria zbiorcza

01

W grudniu do naszej biblioteki zaprosiliśmy wielu ciekawych gości. Wśród nich byli m.in. pisarze i podróżnicy. Odwiedzili nas Paweł Klica, autor książki Radio Familok. Historia śląskich szlagierów; Łukasz Szuster, pisarz, autor thrillerów kryminalnych Splątani i Upiorni. Ponadto, gościliśmy Dawida Markiewicza, poetę, pisarza, a z zamiłowania podróżnika, miłośnika Libanu. O swojej wyprawie do Ameryki Środkowej opowiedział Jarosław Tondos, przewodniki turystyczny, pilot wycieczek, specjalista ds. krajów rozwijających się Z kolei w ramach cyklu Nie-zwykli o swoich podróżniczych pasjach opowiadał Arkadiusz Tazbir, miłośnik Gruzji oraz kajakarstwa.

Gdzie: wiele filii 
Kiedy: grudzień 2023 r. 

Październik 2023 r. - fotogaleria zbiorcza

01

Jesienią nie zabrakło spacerów historycznych, które prowadzą Michał Dzióbek oraz Piotr Fuglewicz. Nieustannie spotykamy się z pisarzami, których książki akurat mają swoją premierę – Jakub Ćwiek, Maciej Siembieda czy Alek Rogoziński. A młode pokolenie czytelników miało okazję się spotkać z Roksaną Jędrzejewską-Wróbel.

Wszystkie wydarzenia nie byłyby możliwe, gdyby nie dofinansowanie z Budżetu Obywatelskiego, Biura „Niepodległa” czy Fundacji Lotto.

Gdzie: wiele filii 
Kiedy: październik 2023 r. 

© 2024 Miejska Biblioteka Publiczna w Katowicach. Wykonanie Szymon Szostok