Po raz dwunasty odbyło się Narodowe Czytanie – ogólnopolska akcja promująca czytelnictwo i kulturę, odbywająca się pod patronatem Pary Prezydenckiej. Po raz kolejny spędziliśmy ten wyjątkowy dla polskiej literatury dzień razem, wspólnie czytając – niektórzy po raz pierwszy, niektórzy ponownie – fragmenty powieści „Nad Niemnem”, autorstwa Elizy Orzeszkowej.
Po raz pierwszy jednak spotkaliśmy się z okazji Narodowego Czytania w Ogrodzie Botaniczno-Sensorycznym w Katowicach-Murckach, sąsiadującym z Filią nr 26 naszej Biblioteki. Wybór miejsca nie był przypadkowy – w tym roku obchodzimy 75-lecie istnienia murckowskiej biblioteki, a sam ogród, pełen kwiatów i zieleni, przywołuje obrazy nadniemeńskiej przyrody, tak bogato i barwnie opisywanej przez Orzeszkową w powieści.
Zaszczytem i wielką radością była dla nas obecność na Narodowym Czytaniu zacnych Gości – towarzyszył nam Wiceprezydent Katowic Waldemar Bojarun, Naczelniczka Wydziału Kultury Edyta Sytniewska, Dyrektorka Miejskiej Biblioteki Publicznej w Katowicach Anna Fałat, Wicedyrektorka Miejskiej Biblioteki Publicznej w Katowicach Ewa Stasiak, a także czytelnicy, mieszkańcy, przyjaciele naszej Biblioteki.
Jak to podczas Narodowego Czytania – czytaliśmy… Ale nie tylko! Nie bylibyśmy sobą, gdybyśmy na tę okazję nie przygotowali innych atrakcji. Było ich naprawdę wiele, dla każdego. Bo i Lotny Antykwariat z książkami mieliśmy, i literacką grę terenową dla dzieci, której bohaterkami uczyniliśmy ważne dla historii świata kobiety, i warsztaty scrapbookingowe dla rodzin, prowadzone przez Joannę Siedlaczek-Plutę, znaną jako Nisza z Nikisza.
Nasi goście mieli okazję poznać lalki ze Śląskiego Teatru Lalki i Aktora ATENEUM, które zaprezentowała aktorka Katarzyna Prudło, mogli spróbować magicznych naparów, przygotowanych na miejscu przez Lidię Machaj, znawczynię ziół o właściwościach zdrowotnych i upiększających. Było również coś dla miłośników florystycznej biżuterii – piękne kwiaty, zatopione w żywicy epoksydowej, sprzedawała artystka Bogusława Dzik. Fani gier planszowych i makiet bitewnych nie opuszczali z kolei stanowiska przygotowanego przez Śląskie Centrum Wolności i Solidarności w Katowicach, a zauroczeni programowaniem i robotyką młodzi ludzie wzięli udział w warsztatach robotycznych Codey Rocky, prowadzonych przez naszą koleżankę z Filii nr 26, Basię. Spragnionych spokojnego czytania po cichu, zapraszaliśmy z kolei do literackiej strefy relaksu, gdzie na wygodnych leżakach, czy leżąc na kocach rozłożonych na trawie, mogli się zrelaksować i oddać indywidualnej lekturze.
Bardzo ucieszyło nas, że goście nie tylko tak licznie przybyli na Narodowe Czytanie, ale również brali aktywny w nim udział. Czytanie do mikrofonu okazało się nie być tak stresujące, jak się niektórym wydawało ;-)
Na zakończenie imprezy odbył się koncert zespołu DE Mistake i przyjaciele. To grupa młodych, utalentowanych ludzi, których połączyła pasja do muzyki. Nie obyło się bez bisowania!
Najlepszym podsumowaniem tegorocznej edycji Narodowego Czytania niech będzie wspomnienie reakcji publiczności na słowa jednej z prowadzących, że to już koniec imprezy. To pełen zdziwienia okrzyk „Ale to już?!” ;-)
Fot. Anna Woźniak, Jagoda Kwiatkowska
Autor artykułu|closed
Antonina Szymitowska
Dział Metodyki, Analiz i Promocji
Miejska Biblioteka Publiczna w Katowicach