01

Powróciliśmy do tradycyjnych spotkań, bez ekranów i live'ów. Nadal jednak obowiązują bezpłatne wejściówki i limity osób, ale spotkań jest coraz więcej.

Październik to przede wszystkim III Festiwal Góry-Literatura-Biblioteka, ale nie tylko. Dla fanów spotkań autorskich również mamy coś ciekawego.

Poniżej kilka galerii z tych wydarzeń.
Gdzie: wiele filii
Kiedy: październik 2021 r.

 

01

Wrzesień 2021 roku to powrót do tradycyjnej formy spotkań. Cieszymy się, że znowu mogliśmy się spotkać na żywo w bibliotecznych przestrzeniach

Gdzie: wiele filii
Kiedy: wrzesień 2021 r.

 

nc 2021

Po raz 10 włączyliśmy się do akcji Narodowe Czytanie. Tegoroczną lekturą wydarzenia była Moralność Pani Dulskiej Gabrieli Zapolskiej.
Swoją interpretację dramatu przedstawili: Wiceprezydent Miasta Katowice - 𝗠𝗮𝗿𝗶𝘂𝘀𝘇 𝗦𝗸𝗶𝗯𝗮, Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Katowicach - 𝗔𝗻𝗻𝗮 𝗙𝗮ł𝗮𝘁, Wicedyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Katowicach - 𝗘𝘄𝗮 𝗦𝘁𝗮𝘀𝗶𝗮𝗸, Teatr Bez Sceny - 𝗔𝗻𝗻𝗮 𝗞𝗮𝗱𝘂𝗹𝘀𝗸𝗮, 𝗘𝘄𝗮 𝗞𝘂𝘁𝘆𝗻𝗶𝗮, 𝗔𝗻𝗻𝗮 𝗡𝗼𝘄𝗮𝗸, 𝗔𝗹𝗲𝗸𝘀𝗮𝗻𝗱𝗿𝗮 𝗦𝘇𝗼𝗸𝗶𝗲𝗹 𝗶 𝗔𝗻𝗱𝗿𝘇𝗲𝗷 𝗗𝗼𝗽𝗶𝗲𝗿𝗮ł𝗮, Fundacja Transgresja - 𝗞𝗿𝘇𝘆𝘀𝘇𝘁𝗼𝗳 𝗪𝗼𝘀𝘁𝗮𝗹, Radny Miasta Katowice - 𝗞𝗿𝘇𝘆𝘀𝘇𝘁𝗼𝗳 𝗞𝗿𝗮𝘂𝘀, Bibliotekarze - 𝗗𝗼𝗺𝗶𝗻𝗶𝗸𝗮 𝗦𝘆𝗿𝗻𝗶𝗰𝗸𝗮-𝗛𝗼𝗿𝗱𝗲𝗷𝘂𝗸 i 𝗦ł𝗮𝘄𝗼𝗺𝗶𝗿 𝗛𝗼𝗿𝗱𝗲𝗷𝘂𝗸 , Czytelnicy - 𝗞𝗶𝗻𝗴𝗮 𝗞𝘀𝗶𝗮̨𝘇̇𝗲𝗸 𝘇 𝗧𝗮𝘁𝗮̨.
Nie zabrakło również muzycznych akcentów - z repertuarem Kabaretu Starszych Panów i piosenkami Agnieszki Osieckiej wystąpiły, na co dzień związane z Teatrem Rozrywki: 𝗝𝗼𝗮𝗻𝗻𝗮 𝗠𝗼𝘇̇𝗱𝘇𝗮𝗻 (wokal) i 𝗘𝘄𝗮 𝗭𝘂𝗴 (pianino).
Podczas wydarzenia mieliśmy okazję poznać laureatów dwóch wakacyjnych konkursów 𝗟𝗶𝗺𝗲𝗿𝘆𝗸𝗶 𝗻𝗮 𝘄𝗮𝗸𝗮𝗰𝗷𝗮𝗰𝗵 oraz 𝗔 𝗴𝗱𝘇𝗶𝗲 𝗧𝘆 𝗰𝘇𝘆𝘁𝗮𝘀𝘇?
 Ponadto po długiej przerwie powrócił 𝗸𝗶𝗲𝗿𝗺𝗮𝘀𝘇 𝗸𝘀𝗶𝗮̨𝘇̇𝗸𝗶 𝗮𝗻𝘁𝘆𝗸𝘄𝗮𝗿𝘆𝗰𝘇𝗻𝗲𝗷, w 𝗖𝘇𝘆𝘁𝗲𝗹𝗻𝗶 𝗣𝗼𝗱 𝗦𝗼́𝘄𝗸𝗮̨ znów zagościły dzieci, które miały okazję wziąć udział w grze literackiej a pod parasolką czekał 𝗣𝗮𝗻 𝗖𝘇𝗲𝘀ł𝗮𝘄 𝗶 𝗣𝗮𝗻𝗶 𝗠𝗮𝗷𝗮 z 𝗢𝗱𝗱𝘇𝗶𝗮ł𝘂 𝗞𝘀𝗶𝗮̨𝘇̇𝗸𝗶 𝗠𝗼́𝘄𝗶𝗼𝗻𝗲𝗷 (𝗙𝗶𝗹𝗶𝗮 𝗻𝗿 𝟭) , których opowiadali, jak czytają niewidomi.

A wszystko to działo się w niezwykłym miejscu 𝗢𝗴𝗿𝗼𝗱𝘇𝗶𝗲 𝗦(ł)𝗼́𝘄 przy 𝗙𝗶𝗹𝗶𝗶 𝗻𝗿 𝟭𝟰.
Dziękujemy wszystkim naszym Czytelnikom, którzy tego dnia nas odwiedzili oraz Bibliotekarzom za wsparcie i pomoc 💚

📸 Antonina Szymitowska | Anna Woźniak

Gdzie: Filia nr 14
Kiedy: 4 września 2021 r. 

01

Spotkanie z Jakubem Małeckim wokół najnowszej książki - "Święto Ognia", która swoją premierę ma we wrześniu. Spotkanie odbyło się w niecodziennych okolicznościach przyrody na patio 𝗠𝘂𝗿𝗕𝗲𝘁𝗼𝗻 w Filii nr 3 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Katowicach. Rozmowę poprowadziła Anna Czupioł - znana jako Bibliotekarka Filii nr 14 oraz blogerka

Spotkanie realizowane w ramach projektu 𝗖𝗲𝗻𝘁𝗿𝘂𝗺 𝗦𝗽𝗼ł𝗲𝗰𝘇𝗻𝗼𝘀́𝗰𝗶𝗼𝘄𝗲 𝗡𝗮𝘀𝘇𝗲 𝗭𝗮ł𝗲̨𝘇̇𝗲 - 𝗜𝗜 𝗲𝘁𝗮𝗽[Fot. Anna Kajzer]
Gdzie: Filia nr 3
Kiedy: 25 sierpnia 2021 r. 

01

Opowieści mają moc! A zwłaszcza te, które są pełne energii i ożywają... Nie wierzycie? My sami się przekonaliśmy podczas warsztatów z 𝕄𝕒𝕥𝕖𝕦𝕤𝕫𝕖𝕞 𝕊́𝕨𝕚𝕤𝕥𝕒𝕜𝕚𝕖𝕞. Baśnie na warsztacie są genialne!
☀ Lato z Książką nadaje prosto z Filii nr 28 w Podlesiu
___
sᴘᴏᴛᴋᴀɴɪᴇ ᴏᴅʙʏᴌᴏ sɪᴇ̨ ᴡ ʀᴀᴍᴀᴄʜ ᴘʀᴏᴊᴇᴋᴛᴜ ʙᴜᴅᴢ̇ᴇᴛ ᴏʙʏᴡᴀᴛᴇʟsᴋɪ ᴡ ᴋᴀᴛᴏᴡɪᴄᴀᴄʜ

[Fot. Magda Balon]
Gdzie: Filia nr 28
Kiedy: 24 sierpnia 2021 r. 

01

𝗣𝗿𝘇𝘆𝗷𝗮𝗰𝗶𝗲𝗹, 𝗰𝘇𝘆𝗹𝗶 𝗸𝘁𝗼? Mieliśmy okazję przekonać się, jak ważni są przyjaciele i jak to dobrze ich mieć. Spotkanie z Wojciechem Widłakiem - autorem przygód dwóch chochlików Figla i Psikusa.
Filia nr 14, ul. Piastów 20
Wydarzenie sfinansowane ze środków Budżetu Obywatelskiego w Katowicach.

fot. Magdalena Balon

Gdzie: Filia nr 14

Kiedy: 5 sierpnia 2021 r. 

21

Wernisaż wystawy 🅟🅡🅩🅔🅜🅘🅐🅝🅨. Autorką fotografii na wystawie jest Agnieszka Majnusz a jej współorganizatorem Fundacja Transgresja. Wystawa częścią projektu Bądźmy razem - wsparcie dla osób z jednoczesnym uszkodzeniem wzroku i słuchu. 

fot. Sławomir Hordejuk, 

Gdzie: Filia nr 11

Kiedy: 2 sierpnia 2021 r. 

01

Przez pierwsze dni lipca w Bibliotece gościliśmy Międzynarodowy Festiwal Literatury Dziecięcej - Ojce i Dziatki. W ramach wydarzenia odwiedzili nas: Paweł Mildner, Joanna Guszta, Krzysztof Łapiński, Joanna Jagiełło, Przemysław Liput, Grzegorz Kasdepke oraz Wydawnictwo Debit i Wydawnictwo Wilga. Mieliśmy też okazję prezentować cztery wystawy ilustracji: Józefa Wilkonia, Iwony Chmielewskiej, Štěpána Zavřela oraz Marcina Minora. Koordynatorem festiwalu jest Fundacja Czas Dzieci. W festiwalowe działania włączyły się: Filia nr 14 (ul. Piastów 20), Filia nr 3 (ul. Gliwicka 93), Filia nr 16 (ul. Wajdy 20) oraz Filia nr 26 (ul. Goetla 2).


Gdzie: Wiele lokalizacji

Kiedy: czerwiec-lipiec 2021 r. 

01

Dzień Dziecka na katowickim rynku z udziałem bibliotekarskiej załogi - Pani Iwony, Pani Basi i Pani Magdy. Na wszystkich małych czytelników odwiedzających w tym dniu biblioteczne stoisko czekało spotkanie z teatrzykiem kamishibai, kalambury, gry literackie, czytelnicze wyzwanie dla niedorosłych i sówkowe przypinki.

Fot. Anna Woźniak


Gdzie: Rynek

Kiedy: 6 czerwiec 2021 r. 

01

24 maja, w Parku Kościuszki odbył się spacer edukacyjny z cyklu Zdrowie w Bibliotece z Panią Lidią Machaj, zorganizowany przez Filię nr 1 Miejskiej Biblioteki Publicznej. Słoneczny spacer, tropami ziół i roślin leczniczych cieszył się dużym zainteresowaniem czytelników. Pierwsze spotkanie na żywo, po wielu miesiącach spotkań on-line, dostarczyło wszystkim wielu pozytywnych wrażeń oraz dużą dawkę wiedzy o zdrowiu.

fot. Anna Nowak

Gdzie: Park Kościuszki

Kiedy: 24 maj 2021 r.