Ułatwienia dostępu

  • Skalowanie treści 100%
  • Czcionka 100%
  • Wysokość linii 100%
  • Odstęp liter 100%

integrootwarcie strony legimi w nowym okniebip logootwarcie strony ibuk w nowym oknieotwarcie strony urzędu miasta w nowym oknie

Luty 2024 r. - fotogaleria zbiorcza

01

Pierwsza połowa lutego upłynęła nam pod znakiem Ferii z Książką oraz spotkań z podróżnikami (nawet w ramach cyklu Wielokulturowy Śląsk przenieśliśmy się do Gruzji:) Druga połowa miesiąca, to spotkania autorskie z Marzeną Hryniszak i Michałem Dzióbkiem; koncert Patryka Filipowicza i Pawła Synowca; projekcja filmu dokumentalnego Prawdziwi ludzie oraz spotkanie z jego reżyserem i scenarzystką; na cykl Nie-zwykli zaprosiliśmy Marcina Grabińskiego, niewidomego maratopńczyka. Miesiąc zakończył wernisaż i spotkanie z Joanną Sobieszczuk.

Gdzie: wiele filii 
Kiedy: luty 2024 r. 

Styczeń 2024 r. - fotogaleria zbiorcza

01

Rok 2024 przywitaliśmy z przytupem. W pierwszej połowie miesiąca odwiedziło nas kilku znamienitych gości. W ramach cyklu Nie-zwykli w Filii nr 1 spotkaliśmy się z Wojciechem Tulają, instruktorem płetwonurkowania, współzałożycielem Śląskiego Stowarzyszenia Niepełnosprawnych Płetwonurków z siedzibą w Zabrzu. Z kolei w Filii nr 11 gościliśmy Argadiusza Golę, wielokrotnie nagradzanego fotoreportera, autora książki Inny (nie) obcy. Romowie na Górnym Śląsku (1991-2023). To spotkanie odbyło się w ramach cyklu Wielokulturowy Śląsk. Natomiast 15 stycznia w Filii nr 30 odbyło się spotkanie z Aleksandrą Przybył, na co dzień aktorką Teatru Śląskiego w Katowicach, a z zamiłowania podróżniczką. Nasza gościni opowiedziała o swojej teatralnej podroży do Chin.

Gdzie: wiele filii 
Kiedy: styczeń 2024 r. 

Grudzień 2023 r. - fotogaleria zbiorcza

01

W grudniu do naszej biblioteki zaprosiliśmy wielu ciekawych gości. Wśród nich byli m.in. pisarze i podróżnicy. Odwiedzili nas Paweł Klica, autor książki Radio Familok. Historia śląskich szlagierów; Łukasz Szuster, pisarz, autor thrillerów kryminalnych Splątani i Upiorni. Ponadto, gościliśmy Dawida Markiewicza, poetę, pisarza, a z zamiłowania podróżnika, miłośnika Libanu. O swojej wyprawie do Ameryki Środkowej opowiedział Jarosław Tondos, przewodniki turystyczny, pilot wycieczek, specjalista ds. krajów rozwijających się Z kolei w ramach cyklu Nie-zwykli o swoich podróżniczych pasjach opowiadał Arkadiusz Tazbir, miłośnik Gruzji oraz kajakarstwa.

Gdzie: wiele filii 
Kiedy: grudzień 2023 r. 

Październik 2023 r. - fotogaleria zbiorcza

01

Jesienią nie zabrakło spacerów historycznych, które prowadzą Michał Dzióbek oraz Piotr Fuglewicz. Nieustannie spotykamy się z pisarzami, których książki akurat mają swoją premierę – Jakub Ćwiek, Maciej Siembieda czy Alek Rogoziński. A młode pokolenie czytelników miało okazję się spotkać z Roksaną Jędrzejewską-Wróbel.

Wszystkie wydarzenia nie byłyby możliwe, gdyby nie dofinansowanie z Budżetu Obywatelskiego, Biura „Niepodległa” czy Fundacji Lotto.

Gdzie: wiele filii 
Kiedy: październik 2023 r. 

Wrzesień 2023 r. - fotogaleria zbiorcza

08

Wrzesień to czas projektów plenerowych, realizacji spotkań w ramach Zielonego Budżetu Miasta Katowice. Koniec lata to czas zielonych spotkań z Janem Mencwelem, Izą Klementowską, Mateuszem Świstakiem oraz Witoldem Szwedkowskim. Zieleń w wydaniu specjalnym zagościła również na pikniku Koncertowa ekologia organizowanym przez Fundację W to mi graj!

Biblioteka to miejsce, w którym mają okazję spotkać się ze swoimi czytelnikami autorzy – Michał Paweł Urbaniak , prof. Adam Leszczyński, Leszek Naziemiec, Anna Cieplak czy Dominika Słowik. 
Wszystkie wydarzenia nie byłyby możliwe, gdyby nie dofinansowanie z Budżetu Obywatelskiego, Biura „Niepodległa” czy Fundacji Lotto.

Gdzie: wiele filii 
Kiedy: wrzesień 2023 r. 

I było Narodowe Czytanie… - fotogaleria

01

Po raz dwunasty odbyło się Narodowe Czytanie – ogólnopolska akcja promująca czytelnictwo i kulturę, odbywająca się pod patronatem Pary Prezydenckiej. Po raz kolejny spędziliśmy ten wyjątkowy dla polskiej literatury dzień razem, wspólnie czytając – niektórzy po raz pierwszy, niektórzy ponownie – fragmenty powieści „Nad Niemnem”, autorstwa Elizy Orzeszkowej.

Po raz pierwszy jednak spotkaliśmy się z okazji Narodowego Czytania w Ogrodzie Botaniczno-Sensorycznym w Katowicach-Murckach, sąsiadującym z Filią nr 26 naszej Biblioteki. Wybór miejsca nie był przypadkowy – w tym roku obchodzimy 75-lecie istnienia murckowskiej biblioteki, a sam ogród, pełen kwiatów i zieleni, przywołuje obrazy nadniemeńskiej przyrody, tak bogato i barwnie opisywanej przez Orzeszkową w powieści.

Wakacyjna galeria biblioteczna (2023)

01

W letnie dni częściej spotykamy się plenerowo, dlatego w teren przenosimy nawet Dyskusyjny Klub Książki, dużo spacerujemy z Michałem Dzióbkiem i Joanną Siedlaczek-Plutą. Ponadto spędzamy czas na czytaniu podczas Lata z Książką.

Gdzie: wiele filii 
Kiedy: lipiec-sierpień 2023 r. 

Czerwiec 2023 r. - fotogaleria zbiorcza

01

Czerwiec to czas pikników, festynów i zajęć plenerowych, tych też nie zabrakło w naszej bibliotece. Naszą specjalnością okazały się spacery z Witoldem Szwedkowskim, Jackiem Karczewskim i Michałem Dzióbkiem. Nie zabrakło też wydarzeń dla młodych czytelników, które odbyły się w nie tylko w Ogólnopolskim Tygodniu Czytania Dzieciom. Czytanie to fajna sprawa! :)

Gdzie: wiele filii 
Kiedy: czerwiec 2023 r. 

Maj 2023 r. - fotogaleria zbiorcza

01

Tydzień Bibliotek czyli relacja z ponad tygodniowego świętowania w filiach bibliotecznych - spotkanie z Mateuszem Świstakiem i Sabiną Waszut. W maju jeszcze więcej podróży i aktywności, premierowe spotkanie z Żanetą Pawlik, spotkania dla dzieci w ramach Przystanku Biblioteka oraz Kreatywnej Biblioteki. Dla naszych Czytelników relacja z Czwartkowego Menu oraz Lotnego Antykwariatu. A zaczynamy od wernisażu artystki z Katowic - Marii Rembalskiej. Miłego oglądania!

Gdzie: wiele filii 
Kiedy:maj 2023 r. 

Kwiecień 2023 r. - fotogaleria zbiorcza

10

Wiosną wychodzimy w miasto. W kwietniu świętujemy przede wszystkim Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich - Głośno o książkach. Happening czytelniczy, spotkanie autorskie z Iloną Wiśniewską oraz Magdaleną Majcher. Odwiedzili nas przede wszystkim autorzy i działacze związani z Katowicami - Lidia Machaj, Joanna Kałuska czy Teatr Bez Sceny. W ramach cyklu Wielokulturowy Śląsk odwiedził bibliotekę Luděk Vašta. Zapraszamy do fotogalerii z wydarzeń.

Gdzie: wiele filii 
Kiedy:kwiecień 2023 r. 

© 2024 Miejska Biblioteka Publiczna w Katowicach. Wykonanie Szymon Szostok