Galerie wydarzeń, które odbyły się w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Katowicach
Tydzień Bibliotek czyli relacja z ponad tygodniowego świętowania w filiach bibliotecznych - spotkanie z Mateuszem Świstakiem i Sabiną Waszut. W maju jeszcze więcej podróży i aktywności, premierowe spotkanie z Żanetą Pawlik, spotkania dla dzieci w ramach Przystanku Biblioteka oraz Kreatywnej Biblioteki. Dla naszych Czytelników relacja z Czwartkowego Menu oraz Lotnego Antykwariatu. A zaczynamy od wernisażu artystki z Katowic - Marii Rembalskiej. Miłego oglądania!
Gdzie: wiele filii
Kiedy:maj 2023 r.
Wiosną wychodzimy w miasto. W kwietniu świętujemy przede wszystkim Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich - Głośno o książkach. Happening czytelniczy, spotkanie autorskie z Iloną Wiśniewską oraz Magdaleną Majcher. Odwiedzili nas przede wszystkim autorzy i działacze związani z Katowicami - Lidia Machaj, Joanna Kałuska czy Teatr Bez Sceny. W ramach cyklu Wielokulturowy Śląsk odwiedził bibliotekę Luděk Vašta. Zapraszamy do fotogalerii z wydarzeń.
Gdzie: wiele filii
Kiedy:kwiecień 2023 r.
Marzec to przede wszystkim VII Dni Kultury Żydowskiej (spotkania, warsztaty, spacery oraz wystawy), ale nie tylko, bo oprócz wydarzeń poświęconych kulturze żydowskie organizowane były spotkania finansowane z Zielonego Budżetu Obywatelskiego oraz Budżetu Obywatelskiego w Katowicach. Marzec to stałe cykle takie, jak Wielokulturowy Śląsk, Nie-Zwykli, Zdrowie w Bibliotece czy Klub Gier Planszowych. Z końcem zimy odwiedzili nas: Małgorzata Połubok ze Śląskiego Koła Koronki Klockowej, Sonia Włodarczyk - Michał Dzióbek i Darya Hancharova – autor i ilustratorka „Katowickich opowieści”, czy też zwiastująca już wiosnę – Lidia Machaj.
Gdzie: wiele filii
Kiedy:marzec 2023 r.
W lutym poruszamy tematy związane ze Śląskiem. W tym czasie odwiedzili nas Dr Dariusz Węgrzyn z Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności oraz Eugeniusz Nagel z katowickiego oddziału Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców. Ten miesiąc zdecydowanie należał do podróżników Aleksandry i Tomasza Zocłońskich czy Dariusz Porady, a ramach cyklu NieZwykli gościliśmy pisarkę Magdalenę Kulus. Było też coś dla dzieciaków.
Gdzie: wiele filii
Kiedy:luty 2023 r.
Początek roku to powrót do stałych bibliotecznych cykli. Wśród gości, którzy odwiedzili filie biblioteki znaleźli się Patryk Laksa (członek kabaretu Drzewo a Gada - NieZwykli), Beata Netz (dziennikarka - Wielokulturowy Śląsk), Alina Chechelska (aktorka, podróżniczka - Czytelnicy-Podróżnicy) oraz najmłodsi czytelnicy, którzy pojawili się na 3B - Bajtel Bajka Biblioteka. Styczeń to też Ferie z Książką - Biblioteka, KOMIKS I JA. Gdyby ktoś mówił, że nic się nie dzieje.
Gdzie: wiele filii
Kiedy:styczeń 2023 r.
Niech Was nie zmyli, że w grudniu nic się nie dzieje, bo u nas Mikołajkowy Bookcrossing w towarzystwie Śląskich Blogerów Książkowych, spotkanie z autorami Wydawnictwa Szara Godzina - Anną Sakowicz oraz Andrzejem H. Wojaczkiem. Podglądamy, co robi młode pokolenie czytelników w bibliotece - jak spędzają czas w książkowej przestrzeni. Ponadto wernisaż wystawy Świat kobiet - spotkania z samą sobą (Fundacja Transgresja) i wiele innych artystycznych odsłon biblioteki w wersji przedświątecznej.
Gdzie: wiele filii
Kiedy:grudzień 2022 r.
Książki GÓRĄ!
Listopad miesiąc dla nas szczególny, bo obfity w wiele ważnych dla nas wydarzeń. Przede wszystkich to udział Biblioteki w Targach Książki w Katowicach, otwarcie nowego lokalu Filii nr 5, szkolenia dla bibliotekarzy z Wydawnictwem Dwie Siostry oraz Agencją Promocyjną OKO - Iwoną Haberny. To również czas spotkań z Czytelnikami podczas spotkań z Sabiną Waszut, Katarzyną Ossolińską, Żanetą Pawlik, Rafałem Miszkielą i Ewą Raczyńską, czy też w wydaniu muzycznym przy okazji koncertu Mariusza Goliego.
Gdzie: wiele filii
Kiedy:listopad 2022 r.
Już po raz czwarty zagościł w progach biblioteki Festiwal GÓRY – Literatura – Biblioteka. Do udziału w wydarzeniu zaprosiliśmy: Ryszarda Pawłowskiego – himalaistę oraz Ryszarda Zawadę – uczestnika wypraw w góry wysokie; Jędrzeja Pasierskiego – autorka cyklu książek, których akcja toczy się w Beskidzie Niskim; Wojciecha Malinowskiego – prezesa PTTK Baildon w Katowicach, który podąża śladami Johna Baildona; członków Chorągwi Śląskiej ZHP w Chorzowie, którzy zainicjowali akcję Szerpowie Nadziei; Michała Kandefera – rowerzystę, który szczyty górskie zdobywa na dwukołowcu; Aleksander Czarnik – autora książki „Trawy sawanny, śniegi Kilimandżaro i piaski Zanzibaru”; Stanisława Cholewę – taternika, alpinistę, fotografa górskiego; Annę Łęczyńską-Szczechlę – etnolożkę, badaczkę architektury drewnianej; Olę i Tomasza Zocłońskich – podróżników i członków zarządu chorzowskiego oddziału PTTK. Poza festiwalowo również nie brakowało emocji i interesujących spotkań.
Gdzie: wiele filii
Kiedy:październik 2022 r.
Czytaj więcej: IV Festiwal GÓRY - Literatura - Biblioteka - fotogaleria zbiorcza
Za rok szykujemy się na Nad Niemnem Elizy Orzeszkowej, ale jeszcze przez chwilę będziemy żyć tegorocznym Narodowym Czytaniem, podczas którego czytaliśmy Ballady i romanse Adama Mickiewicza w bibliotecznym Ogrodzie S(ł)ów Filii nr 14 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Katowicach.
Zaproszenie do czytania przyjęli Wiceprezydent Miasta Katowice – Waldemar Bojarun oraz Naczelnik Wydziały Kultury – Edyta Sytniewska. Swój tekst zaprezentowała także Pani Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Katowicach – Anna Fałat oraz Pani Wicedyrektor – Ewa Stasiak. Nie zawiedli również stali czytelnicy, którzy przybyli na wydarzenie z różnych zakątków Katowic, oraz laureaci konkursów mickiewiczowskich - organizowanych przez Bibliotekę w okresie wakacyjnym. Nagrody wręczyła kierownik filii – Grażyna Szcześniak-Richter. Raz jeszcze gratulujemy zwycięzcom!
Wydarzenie uświetniło czytanie Ballad i romansów w wykonaniu aktorów Teatru Bez Sceny oraz koncert rockowy ballad Mariusza Goliego. W strefie czytania królowały zagadki i gry w języku angielskim przygotowane przez Panią Marię i Panią Jolantę z Biblioteki Obcojęzycznej (ul. Słowackiego 20), kiermasz książki antykwarycznej, przestrzeń książek dla dzieci - Wydawnictwa Debit oraz bohater książek – Gucio, a czytelnia pod sówką zachęcała do udziału w Wystawie i Zabawie (wystawa została udostępniona przez Wydawnictwo Zakamarki) oraz do działań typograficznych. Podczas wydarzenia można było również oglądać wystawę kolaży poświęconych twórczości Adama Mickiewicz oraz wystawę ilustracji Świteź przygotowaną przez Annę Pałosz (Agencji Promocyjnej OKO Iwony Haberny).
Dziękujemy wszystkim za udział w Narodowym Czytaniu. Do zobaczenia za rok!
Gdzie: Filia nr 14
Kiedy: 4 września 2022 r.
Czytaj więcej: Narodowe Czytanie 2022 - fotogaleria zbiorcza
Miesiąc z reportażem to wydarzenie, podczas którego przybliżamy Wam różny wymiar, tego popularnego gatunki, jakim jest niewątpliwie reportaż. Do udziału w spotkaniach zaprosiliśmy:
Borysa Tynkę - certyfikowanego przewodnika po Odessie, Kijowie i Czarnobylskiej Strefie Wykluczenia; prof. Stefana Gierlotkę - podróżnika, który ma za sobą niejedną podróż w najodleglejsze zakątki świata; Annę Malinowską - dziennikarkę związaną ze Śląskiem, która w swoich książkach porusza ważne i często przemilczane tematy; dr. Ryszarda Lenca - mieszkańca Katowic i Koszutki, który głos o swojej dzielnicy zabrał w książce „My z Koszutki"; dr Ludwikę Włodek - dziennikarkę i socjolożkę, opisującą historię „Buntowniczek z Afganistanu"; Roberta „Robba" Maciąga - dwukrotnego laureata nagrody Traveler miesięcznika National Geographic, podróżnika przemierzającego szlaki na rowerze; Zbigniewa Rokitę - laureatem Nagrody Literackiej NIKE za 2021 za „Kajś. Opowieść o Górnym Śląsku"; Annę Dudzińską - dziennikarkę związaną ze Śląskiem i Katowicami, poruszającą temat mieszkańców Dubaju.
Gdzie: wiele filii
Kiedy: wrzesień-październik 2022 r.
Czytaj więcej: Miesiąc z reportażem 2022 - fotogaleria zbiorcza
Strona 1 z 34