01

Książki GÓRĄ!
Listopad miesiąc dla nas szczególny, bo obfity w wiele ważnych dla nas wydarzeń. Przede wszystkich to udział Biblioteki w Targach Książki w Katowicach, otwarcie nowego lokalu Filii nr 5, szkolenia dla bibliotekarzy z Wydawnictwem Dwie Siostry oraz Agencją Promocyjną OKO - Iwoną Haberny. To również czas spotkań z Czytelnikami podczas spotkań z Sabiną Waszut, Katarzyną Ossolińską, Żanetą Pawlik, Rafałem Miszkielą i Ewą Raczyńską, czy też w wydaniu muzycznym przy okazji koncertu Mariusza Goliego.

Gdzie: wiele filii 
Kiedy:listopad 2022 r. 

01

Już po raz czwarty zagościł w progach biblioteki Festiwal GÓRY – Literatura – Biblioteka. Do udziału w wydarzeniu zaprosiliśmy: Ryszarda Pawłowskiego – himalaistę oraz Ryszarda Zawadę – uczestnika wypraw w góry wysokie; Jędrzeja Pasierskiego – autorka cyklu książek, których akcja toczy się w Beskidzie Niskim; Wojciecha Malinowskiego – prezesa PTTK Baildon w Katowicach, który podąża śladami Johna Baildona; członków Chorągwi Śląskiej ZHP w Chorzowie, którzy zainicjowali akcję Szerpowie Nadziei; Michała Kandefera – rowerzystę, który szczyty górskie zdobywa na dwukołowcu; Aleksander Czarnik – autora książki „Trawy sawanny, śniegi Kilimandżaro i piaski Zanzibaru”; Stanisława Cholewę –  taternika, alpinistę, fotografa górskiego; Annę Łęczyńską-Szczechlę – etnolożkę, badaczkę architektury drewnianej; Olę i Tomasza Zocłońskich – podróżników i członków zarządu chorzowskiego oddziału PTTK. Poza festiwalowo również nie brakowało emocji i interesujących spotkań.

Gdzie: wiele filii 
Kiedy:październik 2022 r. 

01

Za rok szykujemy się na Nad Niemnem Elizy Orzeszkowej, ale jeszcze przez chwilę będziemy żyć tegorocznym Narodowym Czytaniem, podczas którego czytaliśmy Ballady i romanse Adama Mickiewicza w bibliotecznym Ogrodzie S(ł)ów Filii nr 14 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Katowicach.

Zaproszenie do czytania przyjęli Wiceprezydent Miasta Katowice – Waldemar Bojarun oraz Naczelnik Wydziały Kultury – Edyta Sytniewska. Swój tekst zaprezentowała także Pani Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Katowicach – Anna Fałat oraz Pani Wicedyrektor – Ewa Stasiak. Nie zawiedli również stali czytelnicy, którzy przybyli na wydarzenie z różnych zakątków Katowic, oraz laureaci konkursów mickiewiczowskich - organizowanych przez Bibliotekę w okresie wakacyjnym. Nagrody wręczyła kierownik filii – Grażyna Szcześniak-Richter. Raz jeszcze gratulujemy zwycięzcom!

Wydarzenie uświetniło czytanie Ballad i romansów w wykonaniu aktorów Teatru Bez Sceny oraz koncert rockowy ballad Mariusza Goliego. W strefie czytania królowały zagadki i gry w języku angielskim przygotowane przez Panią Marię i Panią Jolantę z Biblioteki Obcojęzycznej (ul. Słowackiego 20), kiermasz książki antykwarycznej, przestrzeń książek dla dzieci - Wydawnictwa Debit oraz bohater książek – Gucio, a czytelnia pod sówką zachęcała do udziału w Wystawie i Zabawie (wystawa została udostępniona przez Wydawnictwo Zakamarki) oraz do działań typograficznych. Podczas wydarzenia można było również oglądać wystawę kolaży poświęconych twórczości Adama Mickiewicz oraz wystawę ilustracji Świteź przygotowaną przez Annę Pałosz (Agencji Promocyjnej OKO Iwony Haberny).

Dziękujemy wszystkim za udział w Narodowym Czytaniu. Do zobaczenia za rok!

Gdzie: Filia nr 14
Kiedy: 4 września 2022 r.

 

01

Miesiąc z reportażem to wydarzenie, podczas którego przybliżamy Wam różny wymiar, tego popularnego gatunki, jakim jest niewątpliwie reportaż. Do udziału w spotkaniach zaprosiliśmy:
Borysa Tynkę - certyfikowanego przewodnika po Odessie, Kijowie i Czarnobylskiej Strefie Wykluczenia; prof. Stefana Gierlotkę - podróżnika, który ma za sobą niejedną podróż w najodleglejsze zakątki świata; Annę Malinowską - dziennikarkę związaną ze Śląskiem, która w swoich książkach porusza ważne i często przemilczane tematy; dr. Ryszarda Lenca - mieszkańca Katowic i Koszutki, który głos o swojej dzielnicy zabrał w książce „My z Koszutki"; dr Ludwikę Włodek - dziennikarkę i socjolożkę, opisującą historię „Buntowniczek z Afganistanu"; Roberta „Robba" Maciąga - dwukrotnego laureata nagrody Traveler miesięcznika National Geographic,  podróżnika przemierzającego szlaki na rowerze; Zbigniewa Rokitę - laureatem Nagrody Literackiej NIKE za 2021 za „Kajś. Opowieść o Górnym Śląsku"; Annę Dudzińską - dziennikarkę związaną ze Śląskiem i Katowicami, poruszającą temat mieszkańców Dubaju.

Gdzie: wiele filii 
Kiedy: wrzesień-październik 2022 r. 

01

Cudowne Lato! To wydarzenie kierowane głównie do młodego pokolenia czytelników w wieku szkolnym. Lato pierwszych miłości, trudnych wyborów, śmiechu, aktywności na dworze aż do zmierzchu. Zobaczcie, jak je spędzają uczestnicy akcji Lato z Książką.
Nie zabraknie też wydarzeń dla dorosłych czytelników.

Gdzie: wiele filii
Kiedy: lipiec - sierpień 2022 r.

 

01

Wiosna zdecydowanie nam sprzyja, dlatego dużo spacerujemy ulicami Katowic w towarzystwie naszych Czytelników oraz Lidii Machaj, Piotra Fuglewicza, Barbary Zygmańskiej. W ramach Tygodnia Bibliotek (8-15 maja) odbyło się wiele spotkań, warsztatów i akcji. Naszą Bibliotekę odwiedzili Hania Zieleźnik-Rybak, Węglowy Artysta - Jordan L. Rodgers, Ewa Nowak, Lucyna Leśniowska oraz…

Gdzie: wiele filii
Kiedy: maj 2022 r.

 

01

Kwiecień to przede wszystkim czas Świąt Wielkonocnych i spotkań było troszkę mniej, ale za to jakie ;) Koniec miesiąca to wspólne świętowanie Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich. Po przerwie mogliśmy znów się spotkać na katowickim Placu Kwiatowym. 

Gdzie: wiele filii
Kiedy: kwiecień 2022 r.

 

01

W tęsknocie za wiosną i wojażami, w marcu w Bibliotece zrobiło się wyjątkowo podróżniczo a to za sprawą Marcina Kupczaka - podróżnika i autora bloga prowadzonego na Facebooku Hanys on Tour, Anny Grzelak podróżniczka, kulturoznawczyni, autorki bloga Aneczkowy Nieregularnik oraz Marii Garus - podróżniczki, laureatki prestiżowej nagrody KOLOSY, autorki bloga Solo Woman Cyclist.

Gdzie: wiele filii
Kiedy: marzec 2022 r.

 

01

Luty to nie tylko VI Dni Kultury Żydowskiej, ale wiele innych wydarzeń, które zgromadziły publiczność dorosłą oraz dziecięcą. Było zwierzęco za sprawą weterynarza i autora internetowego bloga Nie zadzieraj z weterynarzem – Łukasza Łebka, w podróż do Senegalu zabrała nas Anna Grzelak autorka bloga podróżniczego, oprócz tego feryjnie rajzowaliśmy z niepowtarzalnym Lufcikiem na Korbkę, w Muzeum Historii Katowic.

Gdzie: wiele filii
Kiedy: luty 2022 r.

 

01

Już po raz szósty w naszej Bibliotece odbywają się Dni Kultury Żydowskiej. Wśród zaproszonych gości znaleźli się: Bożena Kubit – współautorka publikacji „Synagogi na Górnym Śląsku”; Joanna Sidorowicz – fotograf, autorka wystawy „Chasydzi”; Dariusz Popiela – inicjatora „Ludzie, nie liczby”; Marcin Pilis – dziennikarz, autor m. in. „Łąki umarłych”; Marcin Zasada – redaktor, znawca życia Śląskiego Schindlera; Alina Chechelska – aktora Teatru Śląskiego, podróżniczka; dr hab. Piotr Greiner – historyk, dyrektor Archiwum Państwowego w Katowicach; Miriam Synger – autorka bloga „Jestem Żydówką”; Monika Sznajderman – antropolożka kultury i autorka publikacji o tematyce żydowskiej „Pusty las” czy „Fałszerze pieprzu. Historia rodzinna”; Sławomir Pastuszka – historyk-judaista, społeczny opiekun cmentarza żydowskiego w Pszczynie.

Gdzie: wiele filii
Kiedy: luty 2022 r.