• plakat promujący
  Szanowni Czytelnicy, serdecznie dziękujemy za wsparcie, jakim obdarzacie naszą Bibliotekę. Dziękujemy pomysłodawcom projektów, które zostały złożone w tegorocznej, szóstej edycji Budżetu Obywatelskiego, jak i wszystkim, którzy zdecydowali oddać swój głos właśnie na biblioteczne projekty. To właśnie dzięki Wam będziemy mogli wzbogacić księgozbiór o nowe książki, komiksy i audiobooki, także te w językach obcych. Zaopatrzymy kąciki dziecięce w nowe meble i akcesoria, zakupimy nowe gry planszowe oraz materiały plastyczne na zajęcia w ramach Laboratorium SZTUKI. Dzięki oddanym w głosowaniu punktom, utworzymy wypożyczalnie gier planszowych w wybranych filiach, uatrakcyjnimy również ofertę spotkań dla czytelników.

 • plakat promujący

  Niebawem rozpocznie się głosowanie w ramach szóstej edycji katowickiego Budżetu Obywatelskiego. W tym roku przeznaczono na ten cel dokładnie 31 508 405 zł, z czego kwota ponad 21 mln przekazana będzie do realizacji projektów lokalnych, natomiast pozostałe 5 mln – projektów ogólnomiejskich.
  Spośród projektów, które pozytywnie przeszły weryfikację i zostały zakwalifikowane do głosowania, są również projekty związane z naszą Biblioteką – cztery ogólnomiejskie i 34 lokalne. Złożone zostały przez naszych Czytelników, którym bardzo dziękujemy za tę pomoc i okazaną sympatię. Na liście znalazły się wnioski m.in. o zakup nowości wydawniczych książkowych i audiobookowych, gier, komiksów, dofinansowanie spotkań dla Czytelników oraz modernizację filii. Spośród bibliotecznych wniosków ogólnomiejskich dwa dotyczą stworzenia strefy komiksów oraz wypożyczalni gier planszowych. Jak zauważyliśmy, zarówno komiksy jak i gry cieszą się coraz większą popularnością wśród naszych Czytelników, warto zatem oddać głos na projekty z tymi dziedzinami związane.

 • 01

  FOTOGALERIA

  Spotkanie z Elizą Piotrowską 
  – autorką książek dla dzieci, m.in. cyklu
  Ciocia Jadzia czy Tupcio Chrupcio.

  Cykl: Czytaj dla odmiany
  Współfinansowano z Budżetu Obywatelskiego

  Gdzie: Filia nr 28

  Kiedy: 17 maja  2019 r.

   

 • 01

  FOTOGALERIA

  Vegenerat Biegowy

  Spotkanie z Przemysławem Ignaszewskim – blogerem, ultramaratończykiem, autorem książek poświęconych zdrowemu trybowi życia.

  Cykl: Mądre Zwierzę

  Cykl: Czytaj dla odmiany

  Gdzie: Filia nr 17

  Kiedy: 17 maja  2019 r.

   

 • 01

  FOTOGALERIA

  Joanna Krzyżanek - spotkanie warsztatowe w Starym Knedelkowie.

  Spotkanie współfinansowane z Budżetu Obywatelskiego

  Gdzie: Filia nr 25

  Kiedy: 3 kwietnia 2019 r.

   

 • plakat promujący
  Budżet Obywatelski wzbudza wiele emocji, wśród nas bibliotekarzy i naszych czytelników – katowiczan i nie tylko – to okazja do przeprowadzenia dodatkowych działań w bibliotece, które mogą sprawić, że przestrzeń w bibliotece będzie przyjaźniejsza a spędzanie wolnego czasu i czytanie będzie odbywało się w komfortowych warunkach (nie na twardych krzesłach przy stoliku a na pufie czy sofie).  Dzięki inicjatywie corocznie do biblioteki trafiają książki nie tylko dla dorosłych czytelników takie jak kryminały i powieści obyczajowe a dobrze wydane książki popularnonaukowe (w twardej oprawie, czy szyte) oraz wielkoformatowe książki popularnych wydawnictw niszowych, czy pięknie ilustrowane książki, które dzięki właśnie Budżetowi Obywatelskiemu mogą odwiedzić domy małych czytelników. Dziękujemy wszystkim, którzy co roku wspierają Bibliotekę w Budżecie Obywatelskim i dają Bibliotece szanse na podążanie za swoimi Czytelnikami. 

 • plakat promujący

  Katowiczanie czytają! Nie ma co do tego żadnych wątpliwości. Można się o tym przekonać z artykułu (TUTAJ)  
  Jednak czytać jest co, dzięki dodatkowym funduszom i samym zainteresowanym.
  W mijającym roku do bibliotecznego księgozbioru trafiło ponad 27 tysięcy książek zakupionych dzięki projektom i dotacjom celowym, a także podarowanych przecz Czytelników.
  Z budżetu przeznaczonego na 2018 rok, Biblioteka zakupiła kolejne 5 tysięcy książek.
  Jedno wiemy na pewno, że bez Was, Drodzy Czytelnicy, nie udałoby się pozyskać tylu ciekawych i wartych uwagi publikacji pojawiających się na rynku wydawniczym.

 • 01

  FOTOGALERIA

  Spotkanie z wyobraźnią.
  Spotkanie z Zofią Stanecką – autorką serii ilustrowanych powieści o przygodach kilkuletniej Basi.
  Czym zajmuje się pisarz, jaka jest rola ilustratora, co trzeba zgotować by powstała opowieść, historia.. taka jak Basia? Przedszkolaki przygotowały ciąg dalszy ilustrowanej historii z udziałem kota..
  Spotkanie współfinansowane z Budżetu Obywatelskiego

  Gdzie: Filia nr 16
  Kiedy: 25 października 2018 r.

   

 • 01

  FOTOGALERIA

  Spotkanie z Wojciechem Chmielarzem
  – autorem powieści „Żmijowisko” i cyklu książek o komisarzu Jakubie Mortce.
  Spotkanie współfinansowane z Budżetu Obywatelskiego.

  Gdzie: Filia nr 28
  Kiedy: 26 października 2018 r.

   

 • 01

  FOTOGALERIA

  Spotkanie na temat technik ilustratorskich
  – tradycyjnych i nietypowych, takich jak w książce o Alojzym, gdzie bohaterowie książkowi są uszyci z kolorowych szmatek i sfotografowani w plenerach i w studio fotograficznym Anity Andrzejewskiej i Andrzeja Pilichowskiego-Ragno.
  Spotkanie finansowane z Budżetu Obywatelskiego

  Gdzie: Filia nr 28
  Kiedy: 23 października 2018 r.

   

 • bo dziekujemy

  Od kilku dni wiadomo już, które projekty obywatelskie, zgłoszone do piątej edycji katowickiego Budżetu Obywatelskiego, dostały poparcie wśród mieszkańców i zostaną sfinansowane w przyszłym roku. Wśród tych, które cieszyły się największą popularnością, są i biblioteczne projekty.

  Bardzo cieszy nas, że dzięki Państwa głosom zrealizujemy m.in. zakup wyposażenia wspierającego organizowanie wydarzeń w naszej bibliotece, będziemy mogli organizować więcej prelekcji tematycznych i spotkań autorskich oraz imprez kulturalnych dla dorosłych, dzieci i młodzieży. Państwa poparcie przyczyni się do poprawy funkcjonalności i modernizacji kilku naszych filii, doposażymy również działy dziecięce w nowe meble. Przede wszystkim jednak wzbogacimy nasz księgozbiór w nowości wydawnicze książek i audiobooków, dokupimy również nowe gry planszowe.

 • Budzet Obywatelski V edycja

  Niebawem rozpocznie się głosowanie w ramach piątej edycji katowickiego Budżetu Obywatelskiego. W tym roku przeznaczono na ten cel ponad 22,8 mln zł, z czego 3 mln przekazane będą do realizacji projektów ogólnomiejskich, natomiast pozostała kwota - lokalnych.
  Spośród projektów które pozytywnie przeszły weryfikację i zostały zakwalifikowane do głosowania, są również projekty związane z naszą Biblioteką – jeden ogólnomiejski i 34 lokalne. Złożone zostały przez naszych Czytelników, którym bardzo dziękujemy za tę pomoc i okazaną sympatię. Na liście znalazły się wnioski m.in. o zakup wyposażenia wspierającego organizowanie spotkań, wzbogacenie zbiorów o wydawnicze nowości książkowe i audiobookowe, modernizację filii czy dofinansowanie imprez kulturalnych.

  Głosowanie odbędzie się w dn. 10-23 września. Co ciekawe, w tym roku upoważnieni do głosowania są wszyscy mieszkańcy Katowic, zameldowani na pobyt stały lub czasowy, niezależnie od wieku. W przypadku osób przed 16 r.ż., chcących wziąć udział w głosowaniu, wymagana jest zgoda opiekuna prawnego. Głosowanie odbędzie się przez internet oraz w Dzielnicowych Punktach Informacyjnych. Aby poprzeć projekty związane z Biblioteką, należy zapamiętać ich numery ID i tytuły - pełen wykaz znajduje się na końcu artykułu.

 • 01

  FOTOGALERIA

  Spotkanie z Elizą Piotrowską
  – autorką i ilustratorką książek dla dziecI.
  fot. Magdalena Nowak

  Spotkanie finansowane z Budżetu Obywatelskiego
  Gdzie:  Filia nr 23

  Kiedy:  24 października 2017 r.

 • bo2018

  Z końcem września ogłoszono wyniki głosowania na projekty katowickiego Budżetu Obywatelskiego. Dzięki Państwa głosom, w kolejnym roku, będziemy mogli wzbogacić zbiory biblioteczne o nowości wydawnicze, zarówno w formie książek drukowanych, jak i coraz popularniejszych audiobooków. Państwa głosy pomogą nam również dofinansować organizację spotkań autorskich i działań proczytelniczych, a także doposażyć niektóre z filii w sprzęt multimedialny, komputery i zadbać o estetykę pomieszczeń, z których Państwo – podczas wizyty w Bibliotece – korzystają.

 • bo2018Budżet Obywatelski jest inicjatywą, w ramach której mieszkańcy Katowic współdecydują o wydatkach publicznych na kolejny rok – zgłaszają do budżetu propozycje zadań, dbają o promocję swoich pomysłów i w drodze głosowania wybierają te, które zostaną zrealizowane. Aby przedstawić własny projekt lub zagłosować, wystarczy mieć ukończone 16 lat i być zameldowanym (na stałe lub czasowo) w Katowicach.

  Mając na względzie rozwój Miejskiej Biblioteki Publicznej w Katowicach, czytelnicy złożyli do Budżetu Obywatelskiego 2 wnioski o zasięgu ogólnomiejskim i aż 31 wniosków lokalnych. Projekty te dotyczą głównie uzupełnienia księgozbioru nowościami wydawniczymi i audiobookami. Mieszkańcy wnioskowali także o fundusze na modernizację Biblioteki oraz przystosowanie do potrzeb korzystających z niej czytelników. Nie zabrakło również projektów związanych z organizacją spotkań autorskich oraz szeroko rozumianej promocji czytelnictwa w Katowicach (Projekt Czytaj dla Odmiany).

 • ogloszenie

   

   

  Szanowni Czytelnicy!
  Zapraszamy do wzięcia udziału w głosowaniu na Budżet Obywatelski 2018:
  11-21 września 2017 r. w godzinach pracy Biblioteki
  22 września 2017 r. (piątek) w godz. 10.00-18.00
  23 i 24 września 2017 r. (sobota, niedziela) w godz. 10.00-16.00

   

   

 • bo 2016 mbp

  Po raz kolejny mieszkańcy Katowic mają możliwość wzięcia udziału we współdecydowaniu o wydatkach publicznych w mieście. Budżet Obywatelski 2018 wynosi 24 521 598 zł, z czego 21 372 883 zł przeznaczono na zadania lokalne, a 3 148 715 zł na zadania ogólnomiejskie.

  Dzięki Państwa wsparciu w latach poprzednich, udało się nam zrealizować większość bibliotecznych projektów – w 2015 roku, dzięki zaangażowaniu naszych Czytelników, otrzymaliśmy ponad 650 tys. zł., w 2016 roku była to kwota 651 550 zł, natomiast w 2017 – 438 tys. zł. Dzięki otrzymanym funduszom wzbogaciliśmy księgozbiór o nowe książki i audiobooki, zakupiliśmy nowoczesny sprzęt multimedialny do dyspozycji czytelników, przeprowadziliśmy drobne remonty, w kilku filiach udało się nam uatrakcyjnić przestrzeń dla najmłodszych czytelników. Kąciki malucha są teraz przytulne i zachęcają do spędzania czasu z bajką w Bibliotece.

 • kącik w f.12

  Dobiegła końca realizacja zadań z Budżetu Obywatelskiego za 2016 rok.
  Jeśli jesteście ciekawi ile książek i audiobooków udało się kupić Bibliotece oraz jakie inne cele ziściliśmy w ramach programu, zachęcamy do lektury: bo.katowice.eu. 
  Raz jeszcze serdecznie dziękujemy za wsparcie bibliotecznych projektów!

 • bo 2016 mbp

   

  Pod koniec września poznaliśmy wyniki głosowania w trzeciej edycji katowickiego Budżetu Obywatelskiego. Głosy, które oddali Państwo na projekty związane z działalnością Biblioteki, po raz kolejny pozwolą nam uatrakcyjnić ofertę kierowaną do Czytelników. To właśnie dzięki Państwa zaangażowaniu, w roku 2017 uda się nam m.in. wzbogacić księgozbiór o nowości wydawnicze – zarówno książek tradycyjnych jak i audiobooków, zakupić komputery czy wyposażyć filie w nowoczesny sprzęt multimedialny.

 • bo 2016 mbpBudżet Obywatelski jest inicjatywą, w ramach której mieszkańcy Katowic współdecydują o wydatkach publicznych na kolejny rok – zgłaszają do budżetu propozycje zadań, dbają o promocję swoich pomysłów i w drodze głosowania wybierają te, które zostaną zrealizowane. Aby przedstawić własny projekt lub zagłosować, wystarczy mieć ukończone 16 lat i być zameldowanym (na stałe lub czasowo) w Katowicach.

  Mając na względzie rozwój Miejskiej Biblioteki Publicznej w Katowicach, czytelnicy złożyli do Budżetu Obywatelskiego 3 wnioski o zasięgu ogólnomiejskim i aż 31 wniosków lokalnych. Projekty te dotyczą głównie uzupełnienia księgozbioru nowościami wydawniczymi i audiobookami. Mieszkańcy wnioskowali także o fundusze na modernizację Biblioteki – zakup nowoczesnego sprzętu multimedialnego (komputerów i konsol) oraz modernizację Filii i ich przystosowanie do potrzeb korzystających z niej czytelników. Nie zabrakło również projektów związanych z organizacją spotkań autorskich oraz warsztatów pisarskich.