Budżet Obywatelski

 • Maj 2022 - fotogaleria zbiorcza

  01

  Wiosna zdecydowanie nam sprzyja, dlatego dużo spacerujemy ulicami Katowic w towarzystwie naszych Czytelników oraz Lidii Machaj, Piotra Fuglewicza, Barbary Zygmańskiej.W ramach Tygodnia Bibliotek (8-15 maja)odbyło się wiele spotkań, warsztatów i akcji. Naszą Bibliotekę odwiedzili Hania Zieleźnik-Rybak, Węglowy Artysta -Jordan L. Rodgers, Ewa Nowak, Lucyna Leśniowskaoraz…

  Gdzie: wiele filii
  Kiedy: maj 2022 r.

   

 • Kwiecień 2022 - fotogaleria zbiorcza

  01

  Kwiecień to przede wszystkim czas Świąt Wielkonocnych i spotkań było troszkę mniej, ale za to jakie ;) Koniec miesiąca to wspólne świętowanie Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich. Po przerwie mogliśmy znów się spotkać na katowickim Placu Kwiatowym. 

  Gdzie: wiele filii
  Kiedy: kwiecień 2022 r.

   

 • Luty 2022 - fotogaleria zbiorcza

  01

  Luty to nie tylko VI Dni Kultury Żydowskiej, ale wiele innych wydarzeń, które zgromadziły publiczność dorosłą oraz dziecięcą. Było zwierzęco za sprawą weterynarza i autora internetowego bloga Nie zadzieraj z weterynarzem – Łukasza Łebka, w podróż do Senegalu zabrała nas Anna Grzelakautorka bloga podróżniczego, oprócz tego feryjnie rajzowaliśmy z niepowtarzalnym Lufcikiem na Korbkę,w Muzeum Historii Katowic.

  Gdzie: wiele filii
  Kiedy: luty 2022 r.

   

 • Marzec 2022 - fotogaleria zbiorcza

  01

  W tęsknocie za wiosną i wojażami, w marcu w Bibliotece zrobiło się wyjątkowo podróżniczo a to za sprawą Marcina Kupczaka -podróżnika i autora bloga prowadzonego na Facebooku Hanys on Tour, Anny Grzelakpodróżniczka, kulturoznawczyni, autorki bloga Aneczkowy Nieregularnik oraz Marii Garus -podróżniczki, laureatki prestiżowej nagrody KOLOSY, autorki bloga Solo Woman Cyclist.

  Gdzie: wiele filii
  Kiedy: marzec 2022 r.

   

 • Dni Kultury Żydowskiej 2022 - fotogaleria zbiorcza

  01

  Już po raz szósty w naszej Bibliotece odbywają się Dni Kultury Żydowskiej.Wśród zaproszonych gości znaleźli się: Bożena Kubit – współautorka publikacji „Synagogi na Górnym Śląsku”; Joanna Sidorowicz– fotograf, autorka wystawy „Chasydzi”; Dariusz Popiela – inicjatora „Ludzie, nie liczby”; Marcin Pilis – dziennikarz, autor m. in. „Łąki umarłych”; Marcin Zasada – redaktor, znawca życia Śląskiego Schindlera; Alina Chechelska – aktora Teatru Śląskiego, podróżniczka; dr hab. Piotr Greiner – historyk, dyrektor Archiwum Państwowego w Katowicach; Miriam Synger– autorka bloga „Jestem Żydówką”; Monika Sznajderman– antropolożka kultury i autorka publikacji o tematyce żydowskiej „Pusty las” czy „Fałszerze pieprzu. Historia rodzinna”; Sławomir Pastuszka– historyk-judaista, społeczny opiekun cmentarza żydowskiego w Pszczynie.

  Gdzie: wiele filii
  Kiedy: luty 2022 r.

   

 • Styczeń 2022 - fotogaleria zbiorcza

  02

  Nowy Rok witamy serią nowych spotkań. Mamy nadzieję, że jak najdłużej będą się one mogły odbywać w tradycyjnej formie. 
  Zapraszamy do obejrzenia krótkich fotorelacji

  Gdzie: wiele filii
  Kiedy: styczeń 2022 r.

   

 • Grudzień 2021 - fotogaleria zbiorcza

  01

  W grudniu czuć już u Bibliotece zapach świąt, ale nie żyjemy tylko nimi. W tym czasie odwiedzili nas między innymi: Marcin Pilis (Filia nr 3), Jacek Karczewski (Filia nr 25), Michał Czachowski (Filia nr 14), ale to nie jedyni goście. Zobaczcie sami.

  Gdzie: wiele filii
  Kiedy: grudzień 2021 r.

   

 • Koniec roku z Biblioteką (2021)

  2021 12 f14 alicja bordowicz

  Koniec roku zbliża się wielkimi krokami. W ostatnim miesiącu w kalendarzu szykujemy dla Was świetne spotkania, abyście mile wspominali spędzony w Bibliotece czas ;-)

  A gości będziemy mieć znakomitych, odwiedzą nas: Marcin Pilis, autor wstrząsającej „Ciszy w Pogrance” (bardzo polecamy lekturę), działacz na rzecz ochrony przyrody i autor książek przyrodniczych Jacek Karczewski, badacz dziejów rodów śląskiej arystokracji dr Arkadiusz Kuzio-Podrucki, pisarki Aleksandra Stupera i Paulina Hendel(ta ostatnia odwiedzi nas online).
  W ramach cyklu Nie-zwykli spotkamy się z Michałem Majchrzakiem– głuchoniewidomym biegaczem i maratończykiem, a prelegentami Wielokulturowego Śląska będą Teresa i Jabbar Koubaisy z Ligi Muzułmańskiej w RP oraz Centrum Kultury i Dialogu w Katowicach. Gościć będziemy również pasjonatów, którzy o swoich pasjach opowiedzą – wspinacz wielkościanowy i laureat Polskiego Złotego Czekana Marek Raganowicz, posiadacz ogromnej kolekcji „Nivealiów” i znawca dziejów tej legendarnej marki – Wojciech Mszyca oraz muzyk i wokalista Michał Czachowski, który zabierze nas w niezwykłą muzyczną podróż do Indii oraz Andaluzji. Swoją muzyką oczarują nas również akordeoniści Marcin Stolarczyk i Adam Buczek z Akoprojekt oraz skrzypek Oskar Radwański

 • Listopad 2021 - fotogaleria zbiorcza

  01

  W listopadzie zabieramy Was w przeróżne zakątki globu, dlatego nie zabranie relacji z podróży między innymi Antka w podróży,czy Przygodnika podróżniczego. Ale nie spędzamy czasu tylko na samych wojażach, bo jesień to czas licznych spotkań z reportażystami, działaczami społecznymi, czy literaturą piękną. Zobaczcie, kto odwiedził nas w tym miesiącu. 


  Gdzie: wiele filii
  Kiedy: listopad 2021 r.

   

 • Październik 2021 - fotogaleria zbiorcza

  01

  Powróciliśmy do tradycyjnych spotkań, bez ekranów i live'ów. Nadal jednak obowiązują bezpłatne wejściówki i limity osób, ale spotkań jest coraz więcej.

  Październik to przede wszystkim III Festiwal Góry-Literatura-Biblioteka, ale nie tylko. Dla fanów spotkań autorskich również mamy coś ciekawego.

  Poniżej kilka galerii z tych wydarzeń.
  Gdzie: wiele filii
  Kiedy: październik 2021 r.

   

 • Wrzesień 2021 - fotogaleria zbiorcza

  01

  Wrzesień 2021 roku to powrót do tradycyjnej formy spotkań. Cieszymy się, że znowu mogliśmy się spotkać na żywo w bibliotecznych przestrzeniach

  Gdzie: wiele filii
  Kiedy: wrzesień 2021 r.

   

 • Spotkanie z Jakubem Małeckim - fotogaleria

  01

  Spotkanie z Jakubem Małeckim wokół najnowszej książki - "Święto Ognia", która swoją premierę ma we wrześniu. Spotkanie odbyło się w niecodziennych okolicznościach przyrody na patio 𝗠𝘂𝗿𝗕𝗲𝘁𝗼𝗻 w Filii nr 3 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Katowicach. Rozmowę poprowadziła Anna Czupioł - znana jako Bibliotekarka Filii nr 14 oraz blogerka

  Spotkanie realizowane w ramach projektu 𝗖𝗲𝗻𝘁𝗿𝘂𝗺 𝗦𝗽𝗼ł𝗲𝗰𝘇𝗻𝗼𝘀́𝗰𝗶𝗼𝘄𝗲 𝗡𝗮𝘀𝘇𝗲 𝗭𝗮ł𝗲̨𝘇̇𝗲 - 𝗜𝗜 𝗲𝘁𝗮𝗽  [Fot. Anna Kajzer]
  Gdzie: Filia nr 3
  Kiedy: 25 sierpnia 2021 r. 

 • Opowieści mają moc! - fotogaleria

  01

  Opowieści mają moc! A zwłaszcza te, które są pełne energii i ożywają... Nie wierzycie? My sami się przekonaliśmy podczas warsztatów z 𝕄𝕒𝕥𝕖𝕦𝕤𝕫𝕖𝕞 𝕊́𝕨𝕚𝕤𝕥𝕒𝕜𝕚𝕖𝕞. Baśnie na warsztacie są genialne!
  ☀ Lato z Książką nadaje prosto z Filii nr 28 w Podlesiu
  ___
  sᴘᴏᴛᴋᴀɴɪᴇ ᴏᴅʙʏᴌᴏ sɪᴇ̨ ᴡ ʀᴀᴍᴀᴄʜ ᴘʀᴏᴊᴇᴋᴛᴜ ʙᴜᴅᴢ̇ᴇᴛ ᴏʙʏᴡᴀᴛᴇʟsᴋɪ ᴡ ᴋᴀᴛᴏᴡɪᴄᴀᴄʜ

  [Fot. Magda Balon]
  Gdzie: Filia nr 28
  Kiedy: 24 sierpnia 2021 r. 

 • VIII edycja Budżetu Obywatelskiego - znane wyniki

  2021 bo plakat um

  Szanowni Państwo,

  znane są już wyniki głosowania. Serdecznie dziękujemy za wszystkie oddane na biblioteczne projekty głosy. Po raz kolejny pokazaliście, że jesteście nie tylko czytelnikami, ale i przyjaciółmi naszej biblioteki. Bardzo, bardzo dziękujemy!

  Lista wyników znajduje się pod linkiem. Oznaczone na zielono projekty otrzymały zielone światło do realizacji.

  ----

  W połowie sierpnia br. poznaliśmy listę zweryfikowanych pozytywnie projektów złożonych w VIII edycji Budżetu Obywatelskiego. Spośród 254 przekazanych do głosowania projektów, aż 32 związane są z naszą Biblioteką. To głównie wnioski o zakup nowości wydawniczych, w tym także gier, dofinansowanie spotkań autorskich i imprez, doposażenie wybranych filii. Już wielokrotnie przekonaliśmy się wszyscy, iż oddane przez Państwa na Bibliotekę głosy znacznie poprawiają jakość oferowanych przez nas usług. Kto korzysta z naszych zbiorów, na pewno docenia możliwość wypożyczenia najnowszych tytułów zarówno książkowych, jak i audiobooków czy coraz liczniejszych w ofercie gier planszowych.

  Poniżej prezentujemy listę wszystkich wniosków złożonych w Budżecie Obywatelskim z myślą o naszej Bibliotece. Prosimy o zapoznanie się z nimi. Jeśli uznają Państwo, że zasługujemy na oddanie głosu, będziemy ogromnie wdzięczni. Za każdy przyznany nam punkt! To dzięki Państwu możemy w dalszym ciągu poszerzać księgozbiór, organizować spotkania autorskie, warsztaty dla dzieci…

 • Lato z Książką i Wojciechem Widłakiem - fotogaleria

  01

  𝗣𝗿𝘇𝘆𝗷𝗮𝗰𝗶𝗲𝗹, 𝗰𝘇𝘆𝗹𝗶 𝗸𝘁𝗼? Mieliśmy okazję przekonać się, jak ważni są przyjaciele i jak to dobrze ich mieć. Spotkanie z Wojciechem Widłakiem - autorem przygód dwóch chochlików Figla i Psikusa.
  Filia nr 14, ul. Piastów 20
  Wydarzenie sfinansowane ze środków Budżetu Obywatelskiego w Katowicach.

  fot. Magdalena Balon

  Gdzie: Filia nr 14

  Kiedy: 5 sierpnia 2021 r. 

 • O komedii kryminalnej z Martą Obuch

  rozmowa okragly 2

  Fragmenty spotkania autorskiego z Martą Obuch, z okazji premiery jej najnowszej książki - "Do trzech chłopów sztuka". Spotkanie poprowadziła nasza koleżanka - Anna Czupioł, prywatnie blogerka szpiegująca nowości wydawnicze
  http://literackieprzeszpiegi.pl/

  Marta Obuch – autorka komedii kryminalnych, fotograf, poetka, dziennikarka. Urodzona 5 stycznia 1975 r. w Częstochowie, gdzie uczęszczała do Ogólnokształcącego Liceum Wojskowego. Po zdaniu matury zamieszkała w Katowicach. Tam ukończyła filologię polską na Uniwersytecie Śląskim oraz fotografię cyfrową w Śląskiej Akademii Fotografii.

  Spotkanie było realizowane dla Filii nr 14, ul. Piastów 20 
  Spotkanie zrealizowane w ramach projektu Budżet Obywatelski w Katowicach

 • Mariola Zaczyńska - rozmowa

  rozmowa okragly 2

  O miłości do zwierząt, ale i twórczości Marioli Zaczyńskiej. Spotkanie, które odbyło się pewnego majowego popołudnia w niesamowitym klimacie, blisko natury.
  Mariola Zaczyńska jest dziennikarką i autorką powieści obyczajowych, m.in. „Więcej niż siostry”, „Zaklinaczki”, „Kobieta z Impetem”.
  Zapraszamy do oglądania. Rozmowę prowadziła Monika Badowska.

 • Motywy i symbole na cmentarzach żydowskich Górnego Śląska | Sławomir Pastuszka

  rozmowa okragly 2

  Jednym z gości już V Dni Kultury Żydowskiej był Sławomir Pastuszka - historyk-judaista, genealog, społeczny opiekun cmentarza żydowskiego w Pszczynie, doktorant w Instytucie Judaistyki UJ, autor m.in. książki "Sprawiedliwy jak palma zakwitnie. Motywy i symbole cmentarza żydowskiego w Pszczynie", który we wspólnej dyskusji z Dariuszem Walerjańskim(historykiem i badaczem kultury Żydów na Górnym Śląsku) odkrywają motywy i symbole na cmentarzach żydowskich Górnego Śląska. 

 • Listopad 2020 - fotogaleria zbiorcza

  01

  W listopadzie znów musieliśmy się zamknąć dla czytelników. Większość spotkań zrealizowaliśmy w formule online i stąd niewielka dawka zdjęć.

  Mamy nadzieję, że od nowego roku wystartujemy w tradycyjnej formie.
  Gdzie: wiele filii
  Kiedy: listopad 2020 r.

   

 • Listopad w Bibliotece (2020)

  2020 11 10 f30 online

  Planowany przez nas pierwotnie listopad obfitował w spotkania, głównie autorskie. Chcieliśmy nadrobić te kilkumiesięczne zaległości spowodowane obostrzeniami „koronawirusowymi”, bo wiedzieliśmy, jak tęsknicie za tymi spotkaniami. Nim się jednak spostrzegliśmy, obostrzenia i problemy wróciły i znów musimy modyfikować plany… Nie ma jednak tego złego! Zaproszeni przez nas goście gośćmi będą nadal, tylko wirtualnie. To oznacza, że niestety nie zobaczycie ich na żywo, ale za to nie obowiązują nas limity miejsc i relacje ze spotkań pójdą w świat ;) Zamiast na przykład dziesięciu osób, w spotkaniach udział wezmą setki czytelników – i w ten optymistyczny sposób na to patrzmy, okej? :)

  Sytuacja zmienia się dynamicznie, nierzadko wręcz z dnia na dzień, dlatego prosimy abyście regularnie zaglądali na naszą stronę (kalendarium) i profil na Facebooku– to właśnie tam, z prędkością światła, przekazujemy Wam aktualne informacje o spotkaniach. Aby jednak nie przedłużać nerwowej atmosfery, możemy Wam powiedzieć, że wśród planowanych spotkań (online lub na żywo) są takie gorące nazwiska: Mariusz Czubaj, Jakub Ćwiek, Anna Kańtoch, Jakub Małecki, Stasia Budzisz czy Alek Rogoziński. Naszymi gośćmi będą również Piotr Strzeżysz, autor książki Zaistnienia. Magiczna opowieść o rowerowej podróży z Patagonii na Alaskę, Zbigniew Rokita,autor reportażu Kajś. Opowieść o Górnym Śląsku; Marcin Kąckiopowie o najnowszej swojej książce Oświęcim. Czarna Zimaa Barbara Szmatloch i Józef Krzyko wspólnie napisanej Korfanty. Silna bestia.