Klub Gier Planszowych
Nie-zwykli
Czytaj dla odmiany
Laboratorium Sztuki - zajęcia literacko - artystyczne
Czytelnicy - podróżnicy
Czytanie na dywanie
Newsletter
III Tydzień Kultury Żydowskiej 16-22 lutego 2019 r.
Wielokulturowy Śląsk
Biblioteczny Klub Seniora

opacotwarcie strony ibuk w nowym okniebip logo

otwarcie strony urzędu miasta w nowym oknieskup

opacotwarcie strony ibuk w nowym okniebip logo

otwarcie strony urzędu miasta w nowym oknieskup

opacotwarcie strony ibuk w nowym okniebip logo

otwarcie strony urzędu miasta w nowym oknieskup

 • 01

  FOTOGALERIA

  Spotkanie z wyobraźnią.
  Spotkanie z Zofią Stanecką – autorką serii ilustrowanych powieści o przygodach kilkuletniej Basi.
  Czym zajmuje się pisarz, jaka jest rola ilustratora, co trzeba zgotować by powstała opowieść, historia.. taka jak Basia? Przedszkolaki przygotowały ciąg dalszy ilustrowanej historii z udziałem kota..
  Spotkanie współfinansowane z Budżetu Obywatelskiego

  Gdzie: Filia nr 16
  Kiedy: 25 października 2018 r.

   

 • 01

  FOTOGALERIA

  Spotkanie z Wojciechem Chmielarzem
  – autorem powieści „Żmijowisko” i cyklu książek o komisarzu Jakubie Mortce.
  Spotkanie współfinansowane z Budżetu Obywatelskiego.

  Gdzie: Filia nr 28
  Kiedy: 26 października 2018 r.

   

 • 01

  FOTOGALERIA

  Spotkanie na temat technik ilustratorskich
  – tradycyjnych i nietypowych, takich jak w książce o Alojzym, gdzie bohaterowie książkowi są uszyci z kolorowych szmatek i sfotografowani w plenerach i w studio fotograficznym Anity Andrzejewskiej i Andrzeja Pilichowskiego-Ragno.
  Spotkanie finansowane z Budżetu Obywatelskiego

  Gdzie: Filia nr 28
  Kiedy: 23 października 2018 r.

   

 • bo dziekujemy

  Od kilku dni wiadomo już, które projekty obywatelskie, zgłoszone do piątej edycji katowickiego Budżetu Obywatelskiego, dostały poparcie wśród mieszkańców i zostaną sfinansowane w przyszłym roku. Wśród tych, które cieszyły się największą popularnością, są i biblioteczne projekty.

  Bardzo cieszy nas, że dzięki Państwa głosom zrealizujemy m.in. zakup wyposażenia wspierającego organizowanie wydarzeń w naszej bibliotece, będziemy mogli organizować więcej prelekcji tematycznych i spotkań autorskich oraz imprez kulturalnych dla dorosłych, dzieci i młodzieży. Państwa poparcie przyczyni się do poprawy funkcjonalności i modernizacji kilku naszych filii, doposażymy również działy dziecięce w nowe meble. Przede wszystkim jednak wzbogacimy nasz księgozbiór w nowości wydawnicze książek i audiobooków, dokupimy również nowe gry planszowe.

 • Budzet Obywatelski V edycja

  Niebawem rozpocznie się głosowanie w ramach piątej edycji katowickiego Budżetu Obywatelskiego. W tym roku przeznaczono na ten cel ponad 22,8 mln zł, z czego 3 mln przekazane będą do realizacji projektów ogólnomiejskich, natomiast pozostała kwota - lokalnych.
  Spośród projektów które pozytywnie przeszły weryfikację i zostały zakwalifikowane do głosowania, są również projekty związane z naszą Biblioteką – jeden ogólnomiejski i 34 lokalne. Złożone zostały przez naszych Czytelników, którym bardzo dziękujemy za tę pomoc i okazaną sympatię. Na liście znalazły się wnioski m.in. o zakup wyposażenia wspierającego organizowanie spotkań, wzbogacenie zbiorów o wydawnicze nowości książkowe i audiobookowe, modernizację filii czy dofinansowanie imprez kulturalnych.

  Głosowanie odbędzie się w dn. 10-23 września. Co ciekawe, w tym roku upoważnieni do głosowania są wszyscy mieszkańcy Katowic, zameldowani na pobyt stały lub czasowy, niezależnie od wieku. W przypadku osób przed 16 r.ż., chcących wziąć udział w głosowaniu, wymagana jest zgoda opiekuna prawnego. Głosowanie odbędzie się przez internet oraz w Dzielnicowych Punktach Informacyjnych. Aby poprzeć projekty związane z Biblioteką, należy zapamiętać ich numery ID i tytuły - pełen wykaz znajduje się na końcu artykułu.

 • 01

  FOTOGALERIA

  Spotkanie z Elizą Piotrowską
  – autorką i ilustratorką książek dla dziecI.
  fot. Magdalena Nowak

  Spotkanie finansowane z Budżetu Obywatelskiego
  Gdzie:  Filia nr 23

  Kiedy:  24 października 2017 r.

 • bo2018

  Z końcem września ogłoszono wyniki głosowania na projekty katowickiego Budżetu Obywatelskiego. Dzięki Państwa głosom, w kolejnym roku, będziemy mogli wzbogacić zbiory biblioteczne o nowości wydawnicze, zarówno w formie książek drukowanych, jak i coraz popularniejszych audiobooków. Państwa głosy pomogą nam również dofinansować organizację spotkań autorskich i działań proczytelniczych, a także doposażyć niektóre z filii w sprzęt multimedialny, komputery i zadbać o estetykę pomieszczeń, z których Państwo – podczas wizyty w Bibliotece – korzystają.

 • bo2018Budżet Obywatelski jest inicjatywą, w ramach której mieszkańcy Katowic współdecydują o wydatkach publicznych na kolejny rok – zgłaszają do budżetu propozycje zadań, dbają o promocję swoich pomysłów i w drodze głosowania wybierają te, które zostaną zrealizowane. Aby przedstawić własny projekt lub zagłosować, wystarczy mieć ukończone 16 lat i być zameldowanym (na stałe lub czasowo) w Katowicach.

  Mając na względzie rozwój Miejskiej Biblioteki Publicznej w Katowicach, czytelnicy złożyli do Budżetu Obywatelskiego 2 wnioski o zasięgu ogólnomiejskim i aż 31 wniosków lokalnych. Projekty te dotyczą głównie uzupełnienia księgozbioru nowościami wydawniczymi i audiobookami. Mieszkańcy wnioskowali także o fundusze na modernizację Biblioteki oraz przystosowanie do potrzeb korzystających z niej czytelników. Nie zabrakło również projektów związanych z organizacją spotkań autorskich oraz szeroko rozumianej promocji czytelnictwa w Katowicach (Projekt Czytaj dla Odmiany).

 • ogloszenie

   

   

  Szanowni Czytelnicy!
  Zapraszamy do wzięcia udziału w głosowaniu na Budżet Obywatelski 2018:
  11-21 września 2017 r. w godzinach pracy Biblioteki
  22 września 2017 r. (piątek) w godz. 10.00-18.00
  23 i 24 września 2017 r. (sobota, niedziela) w godz. 10.00-16.00

   

   

 • bo 2016 mbp

  Po raz kolejny mieszkańcy Katowic mają możliwość wzięcia udziału we współdecydowaniu o wydatkach publicznych w mieście. Budżet Obywatelski 2018 wynosi 24 521 598 zł, z czego 21 372 883 zł przeznaczono na zadania lokalne, a 3 148 715 zł na zadania ogólnomiejskie.

  Dzięki Państwa wsparciu w latach poprzednich, udało się nam zrealizować większość bibliotecznych projektów – w 2015 roku, dzięki zaangażowaniu naszych Czytelników, otrzymaliśmy ponad 650 tys. zł., w 2016 roku była to kwota 651 550 zł, natomiast w 2017 – 438 tys. zł. Dzięki otrzymanym funduszom wzbogaciliśmy księgozbiór o nowe książki i audiobooki, zakupiliśmy nowoczesny sprzęt multimedialny do dyspozycji czytelników, przeprowadziliśmy drobne remonty, w kilku filiach udało się nam uatrakcyjnić przestrzeń dla najmłodszych czytelników. Kąciki malucha są teraz przytulne i zachęcają do spędzania czasu z bajką w Bibliotece.

 • kącik w f.12

  Dobiegła końca realizacja zadań z Budżetu Obywatelskiego za 2016 rok.
  Jeśli jesteście ciekawi ile książek i audiobooków udało się kupić Bibliotece oraz jakie inne cele ziściliśmy w ramach programu, zachęcamy do lektury: bo.katowice.eu. 
  Raz jeszcze serdecznie dziękujemy za wsparcie bibliotecznych projektów!

 • bo 2016 mbp

   

  Pod koniec września poznaliśmy wyniki głosowania w trzeciej edycji katowickiego Budżetu Obywatelskiego. Głosy, które oddali Państwo na projekty związane z działalnością Biblioteki, po raz kolejny pozwolą nam uatrakcyjnić ofertę kierowaną do Czytelników. To właśnie dzięki Państwa zaangażowaniu, w roku 2017 uda się nam m.in. wzbogacić księgozbiór o nowości wydawnicze – zarówno książek tradycyjnych jak i audiobooków, zakupić komputery czy wyposażyć filie w nowoczesny sprzęt multimedialny.

 • bo 2016 mbpBudżet Obywatelski jest inicjatywą, w ramach której mieszkańcy Katowic współdecydują o wydatkach publicznych na kolejny rok – zgłaszają do budżetu propozycje zadań, dbają o promocję swoich pomysłów i w drodze głosowania wybierają te, które zostaną zrealizowane. Aby przedstawić własny projekt lub zagłosować, wystarczy mieć ukończone 16 lat i być zameldowanym (na stałe lub czasowo) w Katowicach.

  Mając na względzie rozwój Miejskiej Biblioteki Publicznej w Katowicach, czytelnicy złożyli do Budżetu Obywatelskiego 3 wnioski o zasięgu ogólnomiejskim i aż 31 wniosków lokalnych. Projekty te dotyczą głównie uzupełnienia księgozbioru nowościami wydawniczymi i audiobookami. Mieszkańcy wnioskowali także o fundusze na modernizację Biblioteki – zakup nowoczesnego sprzętu multimedialnego (komputerów i konsol) oraz modernizację Filii i ich przystosowanie do potrzeb korzystających z niej czytelników. Nie zabrakło również projektów związanych z organizacją spotkań autorskich oraz warsztatów pisarskich.

 • Majowe nowosci
  Majowe nowości w Bibliotece zapowiadają się smakowicie. Szczególnie chcemy polecić książki dla najmłodszych czytających i miłośników horrorów, gdyż wielkimi krokami zbliża się Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom.

Sponsorzy w 2019