Ułatwienia dostępu

 • Skalowanie treści 100%
 • Czcionka 100%
 • Wysokość linii 100%
 • Odstęp liter 100%

integrootwarcie strony legimi w nowym okniebip logootwarcie strony ibuk w nowym oknieotwarcie strony urzędu miasta w nowym oknie

Budżet Obywatelski

 • Ekologiczne spacery po Katowicach

  spacery

  Dzięki otrzymaniu dofinansowania w Zielonym Budżecie miasta Katowice, nasza Biblioteka może zorganizować ekologiczne, „zielone” spacery edukacyjne. Już w czerwcu odbędą się trzy, realizowane w ramach projektu Poznaję zielone Katowice – wiedza podstawą dbałości o przyrodę w mieście.

  Przewodnikiem pierwszego spaceru, będzie Jacek Karczewski – przyrodnik i aktywista, autor audycji radiowych poświęconych przyrodzie, autor książek ornitologicznych, m.in. Zobacz ptaka. Opowieści po drodze czy Noc sów. Opowieści z lasu, pomysłodawca kampanii społecznych m.in. Bądź na pTAK!, Nie będzie ptaków – nie będzie śpiewania! czy Ptak też człowiek.Spacer o charakterze ornitologicznym odbędzie się w poniedziałek, 5 czerwca, na Osiedlu Tysiąclecia. Spotykamy się o godz. 16.00 w Filii nr 14 (ul. Piastów 20), skąd ruszymy dalej. Trasa spaceru owiana jest tajemnicą… ;-) Na to wydarzenie nie są wymagane zapisy.

 • Wyniki głosowania w IX Budżecie Obywatelskim (2022)

  Plakat promującyZnane są już wyniki głosowania w IX Budżecie Obywatelskim w Katowicach. Serdecznie dziękujemy wszystkim Czytelnikom, sympatykom naszej Biblioteki oraz mieszkańcom, za wsparcie dla naszych projektów, okazane podczas głosowania. Dzięki Wam znów będziemy mogli zrealizować tak podstawową potrzebę Biblioteki, jak zakup nowości wydawniczych czy organizację spotkań autorskich i warsztatów. Bez Waszego poparcia byłoby o to bardzo trudno…

 • Katowicki Budżet Obywatelski – IX edycja

  BO

  Już po raz dziewiąty mieszkańcy Katowic będą mogli zdecydować, realizacją jakich projektów zgłoszonych do Budżetu Obywatelskiego zajmą się urzędnicy w nadchodzących latach. W 2022 roku pod głosowanie poddanych zostanie 28 projektów ogólnomiejskich oraz 223 zadania o charakterze lokalnym, z kwotą 15,5 mln zł do rozdysponowania. Łączna wartość wszystkich pozytywnie rozpatrzonych projektów wynosi niemal 38 mln zł, więc walka na głosy zapowiada się ciekawa. Więcej informacji o BO, w tym m.in. o samej procedurze głosowania, znajduje się na oficjalnej stronie katowickiego Budżetu Obywatelskiego. My tylko przypominamy, że głosowanie rozpocznie się w sobotę 10 września, a zakończy w piątek 23 września br.

  Podobnie jak w latach poprzednich, także w tym roku można oddać głosy na projekty biblioteczne. Bardzo o te głosy prosimy! Poniżej znajduje się nasza lista, do której poznania zachęcamy :-)

 • CUDOWNE LATO 2022 - fotogaleria zbiorcza

  01

  CudowneLato! To wydarzenie kierowane głównie do młodego pokolenia czytelników w wieku szkolnym. Lato pierwszych miłości, trudnych wyborów, śmiechu, aktywności na dworze aż do zmierzchu. Zobaczcie, jak je spędzają uczestnicy akcji Lato z Książką.
  Nie zabraknie też wydarzeń dla dorosłych czytelników.

  Gdzie: wiele filii
  Kiedy: lipiec - sierpień 2022 r.

   

 • Maj 2022 - fotogaleria zbiorcza

  01

  Wiosna zdecydowanie nam sprzyja, dlatego dużo spacerujemy ulicami Katowic w towarzystwie naszych Czytelników oraz Lidii Machaj, Piotra Fuglewicza, Barbary Zygmańskiej.W ramach Tygodnia Bibliotek (8-15 maja)odbyło się wiele spotkań, warsztatów i akcji. Naszą Bibliotekę odwiedzili Hania Zieleźnik-Rybak, Węglowy Artysta -Jordan L. Rodgers, Ewa Nowak, Lucyna Leśniowskaoraz…

  Gdzie: wiele filii
  Kiedy: maj 2022 r.

   

 • Kwiecień 2022 - fotogaleria zbiorcza

  01

  Kwiecień to przede wszystkim czas Świąt Wielkonocnych i spotkań było troszkę mniej, ale za to jakie ;) Koniec miesiąca to wspólne świętowanie Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich. Po przerwie mogliśmy znów się spotkać na katowickim Placu Kwiatowym. 

  Gdzie: wiele filii
  Kiedy: kwiecień 2022 r.

   

 • Luty 2022 - fotogaleria zbiorcza

  01

  Luty to nie tylko VI Dni Kultury Żydowskiej, ale wiele innych wydarzeń, które zgromadziły publiczność dorosłą oraz dziecięcą. Było zwierzęco za sprawą weterynarza i autora internetowego bloga Nie zadzieraj z weterynarzem – Łukasza Łebka, w podróż do Senegalu zabrała nas Anna Grzelakautorka bloga podróżniczego, oprócz tego feryjnie rajzowaliśmy z niepowtarzalnym Lufcikiem na Korbkę,w Muzeum Historii Katowic.

  Gdzie: wiele filii
  Kiedy: luty 2022 r.

   

 • Marzec 2022 - fotogaleria zbiorcza

  01

  W tęsknocie za wiosną i wojażami, w marcu w Bibliotece zrobiło się wyjątkowo podróżniczo a to za sprawą Marcina Kupczaka -podróżnika i autora bloga prowadzonego na Facebooku Hanys on Tour, Anny Grzelakpodróżniczka, kulturoznawczyni, autorki bloga Aneczkowy Nieregularnik oraz Marii Garus -podróżniczki, laureatki prestiżowej nagrody KOLOSY, autorki bloga Solo Woman Cyclist.

  Gdzie: wiele filii
  Kiedy: marzec 2022 r.

   

 • Dni Kultury Żydowskiej 2022 - fotogaleria zbiorcza

  01

  Już po raz szósty w naszej Bibliotece odbywają się Dni Kultury Żydowskiej.Wśród zaproszonych gości znaleźli się: Bożena Kubit – współautorka publikacji „Synagogi na Górnym Śląsku”; Joanna Sidorowicz– fotograf, autorka wystawy „Chasydzi”; Dariusz Popiela – inicjatora „Ludzie, nie liczby”; Marcin Pilis – dziennikarz, autor m. in. „Łąki umarłych”; Marcin Zasada – redaktor, znawca życia Śląskiego Schindlera; Alina Chechelska – aktora Teatru Śląskiego, podróżniczka; dr hab. Piotr Greiner – historyk, dyrektor Archiwum Państwowego w Katowicach; Miriam Synger– autorka bloga „Jestem Żydówką”; Monika Sznajderman– antropolożka kultury i autorka publikacji o tematyce żydowskiej „Pusty las” czy „Fałszerze pieprzu. Historia rodzinna”; Sławomir Pastuszka– historyk-judaista, społeczny opiekun cmentarza żydowskiego w Pszczynie.

  Gdzie: wiele filii
  Kiedy: luty 2022 r.

   

 • Styczeń 2022 - fotogaleria zbiorcza

  02

  Nowy Rok witamy serią nowych spotkań. Mamy nadzieję, że jak najdłużej będą się one mogły odbywać w tradycyjnej formie. 
  Zapraszamy do obejrzenia krótkich fotorelacji

  Gdzie: wiele filii
  Kiedy: styczeń 2022 r.

   

 • Grudzień 2021 - fotogaleria zbiorcza

  01

  W grudniu czuć już u Bibliotece zapach świąt, ale nie żyjemy tylko nimi. W tym czasie odwiedzili nas między innymi: Marcin Pilis (Filia nr 3), Jacek Karczewski (Filia nr 25), Michał Czachowski (Filia nr 14), ale to nie jedyni goście. Zobaczcie sami.

  Gdzie: wiele filii
  Kiedy: grudzień 2021 r.

   

 • Koniec roku z Biblioteką (2021)

  2021 12 f14 alicja bordowicz

  Koniec roku zbliża się wielkimi krokami. W ostatnim miesiącu w kalendarzu szykujemy dla Was świetne spotkania, abyście mile wspominali spędzony w Bibliotece czas ;-)

  A gości będziemy mieć znakomitych, odwiedzą nas: Marcin Pilis, autor wstrząsającej „Ciszy w Pogrance” (bardzo polecamy lekturę), działacz na rzecz ochrony przyrody i autor książek przyrodniczych Jacek Karczewski, badacz dziejów rodów śląskiej arystokracji dr Arkadiusz Kuzio-Podrucki, pisarki Aleksandra Stupera i Paulina Hendel(ta ostatnia odwiedzi nas online).
  W ramach cyklu Nie-zwykli spotkamy się z Michałem Majchrzakiem– głuchoniewidomym biegaczem i maratończykiem, a prelegentami Wielokulturowego Śląska będą Teresa i Jabbar Koubaisy z Ligi Muzułmańskiej w RP oraz Centrum Kultury i Dialogu w Katowicach. Gościć będziemy również pasjonatów, którzy o swoich pasjach opowiedzą – wspinacz wielkościanowy i laureat Polskiego Złotego Czekana Marek Raganowicz, posiadacz ogromnej kolekcji „Nivealiów” i znawca dziejów tej legendarnej marki – Wojciech Mszyca oraz muzyk i wokalista Michał Czachowski, który zabierze nas w niezwykłą muzyczną podróż do Indii oraz Andaluzji. Swoją muzyką oczarują nas również akordeoniści Marcin Stolarczyk i Adam Buczek z Akoprojekt oraz skrzypek Oskar Radwański

 • Listopad 2021 - fotogaleria zbiorcza

  01

  W listopadzie zabieramy Was w przeróżne zakątki globu, dlatego nie zabranie relacji z podróży między innymi Antka w podróży,czy Przygodnika podróżniczego. Ale nie spędzamy czasu tylko na samych wojażach, bo jesień to czas licznych spotkań z reportażystami, działaczami społecznymi, czy literaturą piękną. Zobaczcie, kto odwiedził nas w tym miesiącu. 


  Gdzie: wiele filii
  Kiedy: listopad 2021 r.

   

 • Październik 2021 - fotogaleria zbiorcza

  01

  Powróciliśmy do tradycyjnych spotkań, bez ekranów i live'ów. Nadal jednak obowiązują bezpłatne wejściówki i limity osób, ale spotkań jest coraz więcej.

  Październik to przede wszystkim III Festiwal Góry-Literatura-Biblioteka, ale nie tylko. Dla fanów spotkań autorskich również mamy coś ciekawego.

  Poniżej kilka galerii z tych wydarzeń.
  Gdzie: wiele filii
  Kiedy: październik 2021 r.

   

 • Wrzesień 2021 - fotogaleria zbiorcza

  01

  Wrzesień 2021 roku to powrót do tradycyjnej formy spotkań. Cieszymy się, że znowu mogliśmy się spotkać na żywo w bibliotecznych przestrzeniach

  Gdzie: wiele filii
  Kiedy: wrzesień 2021 r.

   

 • Spotkanie z Jakubem Małeckim - fotogaleria

  01

  Spotkanie z Jakubem Małeckim wokół najnowszej książki - "Święto Ognia", która swoją premierę ma we wrześniu. Spotkanie odbyło się w niecodziennych okolicznościach przyrody na patio ???????? w Filii nr 3 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Katowicach. Rozmowę poprowadziła Anna Czupioł - znana jako Bibliotekarka Filii nr 14 oraz blogerka

  Spotkanie realizowane w ramach projektu ??????? ???ł??????́????? ????? ??ł?̨?̇? - ?? ????  [Fot. Anna Kajzer]
  Gdzie: Filia nr 3
  Kiedy: 25 sierpnia 2021 r. 

 • Opowieści mają moc! - fotogaleria

  01

  Opowieści mają moc! A zwłaszcza te, które są pełne energii i ożywają... Nie wierzycie? My sami się przekonaliśmy podczas warsztatów z ????????? ?́?????????. Baśnie na warsztacie są genialne!
  ☀ Lato z Książką nadaje prosto z Filii nr 28 w Podlesiu
  ___
  sᴘᴏᴛᴋᴀɴɪᴇ ᴏᴅʙʏᴌᴏ sɪᴇ̨ ᴡ ʀᴀᴍᴀᴄʜ ᴘʀᴏᴊᴇᴋᴛᴜ ʙᴜᴅᴢ̇ᴇᴛ ᴏʙʏᴡᴀᴛᴇʟsᴋɪ ᴡ ᴋᴀᴛᴏᴡɪᴄᴀᴄʜ

  [Fot. Magda Balon]
  Gdzie: Filia nr 28
  Kiedy: 24 sierpnia 2021 r. 

 • VIII edycja Budżetu Obywatelskiego - znane wyniki

  2021 bo plakat um

  Szanowni Państwo,

  znane są już wyniki głosowania. Serdecznie dziękujemy za wszystkie oddane na biblioteczne projekty głosy. Po raz kolejny pokazaliście, że jesteście nie tylko czytelnikami, ale i przyjaciółmi naszej biblioteki. Bardzo, bardzo dziękujemy!

  Lista wyników znajduje się pod linkiem. Oznaczone na zielono projekty otrzymały zielone światło do realizacji.

  ----

  W połowie sierpnia br. poznaliśmy listę zweryfikowanych pozytywnie projektów złożonych w VIII edycji Budżetu Obywatelskiego. Spośród 254 przekazanych do głosowania projektów, aż 32 związane są z naszą Biblioteką. To głównie wnioski o zakup nowości wydawniczych, w tym także gier, dofinansowanie spotkań autorskich i imprez, doposażenie wybranych filii. Już wielokrotnie przekonaliśmy się wszyscy, iż oddane przez Państwa na Bibliotekę głosy znacznie poprawiają jakość oferowanych przez nas usług. Kto korzysta z naszych zbiorów, na pewno docenia możliwość wypożyczenia najnowszych tytułów zarówno książkowych, jak i audiobooków czy coraz liczniejszych w ofercie gier planszowych.

  Poniżej prezentujemy listę wszystkich wniosków złożonych w Budżecie Obywatelskim z myślą o naszej Bibliotece. Prosimy o zapoznanie się z nimi. Jeśli uznają Państwo, że zasługujemy na oddanie głosu, będziemy ogromnie wdzięczni. Za każdy przyznany nam punkt! To dzięki Państwu możemy w dalszym ciągu poszerzać księgozbiór, organizować spotkania autorskie, warsztaty dla dzieci…

 • Lato z Książką i Wojciechem Widłakiem - fotogaleria

  01

  ??????????, ????? ???? Mieliśmy okazję przekonać się, jak ważni są przyjaciele i jak to dobrze ich mieć. Spotkanie z Wojciechem Widłakiem - autorem przygód dwóch chochlików Figla i Psikusa.
  Filia nr 14, ul. Piastów 20
  Wydarzenie sfinansowane ze środków Budżetu Obywatelskiego w Katowicach.

  fot. Magdalena Balon

  Gdzie: Filia nr 14

  Kiedy: 5 sierpnia 2021 r. 

 • O komedii kryminalnej z Martą Obuch

  rozmowa okragly 2

  Fragmenty spotkania autorskiego z Martą Obuch, z okazji premiery jej najnowszej książki - "Do trzech chłopów sztuka". Spotkanie poprowadziła nasza koleżanka - Anna Czupioł, prywatnie blogerka szpiegująca nowości wydawnicze
  http://literackieprzeszpiegi.pl/

  Marta Obuch – autorka komedii kryminalnych, fotograf, poetka, dziennikarka. Urodzona 5 stycznia 1975 r. w Częstochowie, gdzie uczęszczała do Ogólnokształcącego Liceum Wojskowego. Po zdaniu matury zamieszkała w Katowicach. Tam ukończyła filologię polską na Uniwersytecie Śląskim oraz fotografię cyfrową w Śląskiej Akademii Fotografii.

  Spotkanie było realizowane dla Filii nr 14, ul. Piastów 20 
  Spotkanie zrealizowane w ramach projektu Budżet Obywatelski w Katowicach

 • Mariola Zaczyńska - rozmowa

  rozmowa okragly 2

  O miłości do zwierząt, ale i twórczości Marioli Zaczyńskiej. Spotkanie, które odbyło się pewnego majowego popołudnia w niesamowitym klimacie, blisko natury.
  Mariola Zaczyńska jest dziennikarką i autorką powieści obyczajowych, m.in. „Więcej niż siostry”, „Zaklinaczki”, „Kobieta z Impetem”.
  Zapraszamy do oglądania. Rozmowę prowadziła Monika Badowska.

 • Motywy i symbole na cmentarzach żydowskich Górnego Śląska | Sławomir Pastuszka

  rozmowa okragly 2

  Jednym z gości już V Dni Kultury Żydowskiej był Sławomir Pastuszka - historyk-judaista, genealog, społeczny opiekun cmentarza żydowskiego w Pszczynie, doktorant w Instytucie Judaistyki UJ, autor m.in. książki "Sprawiedliwy jak palma zakwitnie. Motywy i symbole cmentarza żydowskiego w Pszczynie", który we wspólnej dyskusji z Dariuszem Walerjańskim(historykiem i badaczem kultury Żydów na Górnym Śląsku) odkrywają motywy i symbole na cmentarzach żydowskich Górnego Śląska. 

 • Listopad 2020 - fotogaleria zbiorcza

  01

  W listopadzie znów musieliśmy się zamknąć dla czytelników. Większość spotkań zrealizowaliśmy w formule online i stąd niewielka dawka zdjęć.

  Mamy nadzieję, że od nowego roku wystartujemy w tradycyjnej formie.
  Gdzie: wiele filii
  Kiedy: listopad 2020 r.

   

 • Listopad w Bibliotece (2020)

  2020 11 10 f30 online

  Planowany przez nas pierwotnie listopad obfitował w spotkania, głównie autorskie. Chcieliśmy nadrobić te kilkumiesięczne zaległości spowodowane obostrzeniami „koronawirusowymi”, bo wiedzieliśmy, jak tęsknicie za tymi spotkaniami. Nim się jednak spostrzegliśmy, obostrzenia i problemy wróciły i znów musimy modyfikować plany… Nie ma jednak tego złego! Zaproszeni przez nas goście gośćmi będą nadal, tylko wirtualnie. To oznacza, że niestety nie zobaczycie ich na żywo, ale za to nie obowiązują nas limity miejsc i relacje ze spotkań pójdą w świat ;) Zamiast na przykład dziesięciu osób, w spotkaniach udział wezmą setki czytelników – i w ten optymistyczny sposób na to patrzmy, okej? :)

  Sytuacja zmienia się dynamicznie, nierzadko wręcz z dnia na dzień, dlatego prosimy abyście regularnie zaglądali na naszą stronę (kalendarium) i profil na Facebooku– to właśnie tam, z prędkością światła, przekazujemy Wam aktualne informacje o spotkaniach. Aby jednak nie przedłużać nerwowej atmosfery, możemy Wam powiedzieć, że wśród planowanych spotkań (online lub na żywo) są takie gorące nazwiska: Mariusz Czubaj, Jakub Ćwiek, Anna Kańtoch, Jakub Małecki, Stasia Budzisz czy Alek Rogoziński. Naszymi gośćmi będą również Piotr Strzeżysz, autor książki Zaistnienia. Magiczna opowieść o rowerowej podróży z Patagonii na Alaskę, Zbigniew Rokita,autor reportażu Kajś. Opowieść o Górnym Śląsku; Marcin Kąckiopowie o najnowszej swojej książce Oświęcim. Czarna Zimaa Barbara Szmatloch i Józef Krzyko wspólnie napisanej Korfanty. Silna bestia.

 • Wrzesień 2020 - fotogaleria zbiorcza

  01

  We wrześniu nieśmiało zaprosiliśmy Państwa na kilka spotkań. Kilka fotorelacji znajdą Państwo poniżej.

  Przypominamy że na spotkania nadal obowiązują zapisy i rygor sanitarny. 


  Gdzie: wiele filii
  Kiedy: wrzesień 2020 r.

   

 • Październik 2020 - fotogaleria zbiorcza

  01

  Październik to miesiąc powrotów. Po nieśmiałym wrześniu w październiku wracamy do Państwa z spotkaniami. Kilka fotorelacji znajdą Państwo poniżej.

  Przypominamy że na spotkania nadal obowiązują zapisy i rygor sanitarny.
  Gdzie: wiele filii
  Kiedy: październik 2020 r.

   

 • Biblioteka planszówek

  planszowki 2020Dzięki głosom poparcia naszych Czytelników, udzielonym podczas głosowania w ubiegłorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego, możemy już otworzyć Bibliotekę planszówek! W poniedziałek, 5 października 2020 r., do wypożyczalni gier w Filii nr 17 dołączy kolejnych osiem miejscówek. Miłośników posiadówek nad planszami zapraszamy do Filii nr 3, 10, 11, 14, 19, 26, 27 i 30, gdzie wypożyczą nowe, ale też i dobrze znane od lat tytuły. Mamy coś dla żądnej przygód młodzieży, dla dzieci lubiących wesołe zabawy, ale i dla dorosłych, którzy chcą spędzić czas przy dobrej fabule :)

 • VII Budżet Obywatelski - znamy wyniki

  plakat promujący

   

  Znane są już wyniki głosowania mieszkańców w siódmej edycji katowickiego Budżetu Obywatelskiego. Jest nam niezwykle miło, iż po raz kolejny nasza Biblioteka mogła liczyć na tak mocne wsparcie naszych Czytelników. Dziękujemy! Tacy Czytelnicy to marzenie każdego bibliotekarza :)

  Poniżej lista projektów naszej Biblioteki, które uzyskały pozytywny wynik w głosowaniu:

 • Wrześniowe i październikowe spotkania w Bibliotece (2020)

  Plakat promującyW marcu br. odbywał się w naszej Bibliotece IV Tydzień Kultury Żydowskiej. Niestety pandemia i wprowadzone w związku z nią obostrzenia uniemożliwiły nam kontynuację spotkań. Nie zrezygnowaliśmy jednak z organizacji dalszych wydarzeń, musieliśmy je tylko przesunąć w czasie. Oto wracamy!
  Już 17 września, w czwartek, odbędą się dwa spacery po cmentarzu żydowskim w Katowicach. Przewodnikiem po kirkucie będzie historyk i obrońca kultury żydowskiej na Górnym Śląsku Dariusz Walerjański. Spacery odbędą się o godz. 14.00 i 15.45, wyłącznie dla grup zorganizowanych, w liczbie maksymalnie 30 uczestników na grupę. Pierwszeństwo zapisu mają osoby, które zostały zapisane na spacer marcowy, który z powodu pandemii musiał zostać odwołany. Z osobami tymi będziemy kontaktować się telefonicznie. Pozostałych zachęcamy do rejestracji pod nr. 322 546 096, wewn. 112, od wtorku, 8 września.

  Uwaga! W dn. 14 września zapisy na obie listy zwiedzania zostały zamknięte, mamy komplet uczestników! Dziękujemy za zainteresowanie.

 • Budżet Obywatelski VII

  budzet obywatelski plakat 2020

  Już po raz siódmy mieszkańcy Katowic mogą wziąć udział w głosowaniu w Budżecie Obywatelskim. Pula do wykorzystania na realizację projektów w 2021 roku wynosi 20 milionów zł, z czego 3 mln zł przeznaczone zostaną na debiutujący w programie Zielony Budżet. Projekty ogólnomiejskie mają zapewnioną kwotę 3 mln zł, lokalne – 12 mln zł.

  Po raz kolejny czytelnicy i sympatycy zgłosili naszą Bibliotekę do udziału w BO, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do głosowania na nasze dwa projekty ogólnomiejskie oraz kilkanaście projektów lokalnych. Będzie nam niezwykle miło, jeśli i tym razem będziemy mogli liczyć na głosy poparcia. Każdy punkt, jaki oddacie na Bibliotekę, to większa szansa na realizację zgłoszonych projektów.

  Głosowanie odbędzie się w dniach 7-20 września 2020 r., więcej informacji o zasadach głosowania, jak i samym Budżecie, przeczytacie na oficjalnej stronie BO: www.bo.katowice.eu

 • Akcja Srebrna Książka

  srebrna ksiazka logo

  Czytelnicy naszej Biblioteki wiedzą, że już od wielu lat realizujemy usługę „Książka na telefon” – dostarczamy do domu książki osobom starszym i chorym, które nie mają możliwości samodzielnie odwiedzić Biblioteki. Wiele osób, którym stan zdrowia nie pozwalał na osobistą wizytę w najbliższej filii, korzystało z tej formy pomocy – wiemy, jak ważne jest obcowanie z kulturą i zależy nam, by nikt nie został tej możliwości pozbawiony.

   

  srebrna ksiazka f3Z początkiem sierpnia br. przekształciliśmy „Książkę na telefon” w „Katowicką Srebrną książkę dla seniora”, a czytelnicze zamówienia dostarczane będą od teraz specjalnym „książkobusem”. Zasady wypożyczania książek czy audiobooków nie zmieniają się – czytelnik dzwoni do wybranej filii, przekazuje bibliotekarzowi listę tytułów, które go interesują lub zdaje się na bibliotekarską rekomendację ;) Zamówienia dostarczone będą pod adres podany przez czytelnika, a dostarczy je oznakowanym samochodem nasz bibliotekarz – Sławomir Hordejuk.

 • Marzec 2020 - fotogaleria zbiorcza

  01

  Marzec to głównie  IV Tydzień Kultury Żydowskiej z którego relację znajdziecie tutaj. Poza festiwalem z powodu koronawirusa odbyło się niewiele spotkań, ale i tak kilka fotorelacji znajdziecie poniżej. 


  Gdzie: wiele filii
  Kiedy: marzec 2020 r.

   

 • Budżet Obywatelski 2019 - podziękowania

  plakat promujący
  Szanowni Czytelnicy, serdecznie dziękujemy za wsparcie, jakim obdarzacie naszą Bibliotekę. Dziękujemy pomysłodawcom projektów, które zostały złożone w tegorocznej, szóstej edycji Budżetu Obywatelskiego, jak i wszystkim, którzy zdecydowali oddać swój głos właśnie na biblioteczne projekty. To właśnie dzięki Wam będziemy mogli wzbogacić księgozbiór o nowe książki, komiksy i audiobooki, także te w językach obcych. Zaopatrzymy kąciki dziecięce w nowe meble i akcesoria, zakupimy nowe gry planszowe oraz materiały plastyczne na zajęcia w ramach Laboratorium SZTUKI. Dzięki oddanym w głosowaniu punktom, utworzymy wypożyczalnie gier planszowych w wybranych filiach, uatrakcyjnimy również ofertę spotkań dla czytelników.

 • Budżet Obywatelski VI edycja

  plakat promujący

  Niebawem rozpocznie się głosowanie w ramach szóstej edycji katowickiego Budżetu Obywatelskiego. W tym roku przeznaczono na ten cel dokładnie 31 508 405 zł, z czego kwota ponad 21 mln przekazana będzie do realizacji projektów lokalnych, natomiast pozostałe 5 mln – projektów ogólnomiejskich.
  Spośród projektów, które pozytywnie przeszły weryfikację i zostały zakwalifikowane do głosowania, są również projekty związane z naszą Biblioteką – cztery ogólnomiejskie i 34 lokalne. Złożone zostały przez naszych Czytelników, którym bardzo dziękujemy za tę pomoc i okazaną sympatię. Na liście znalazły się wnioski m.in. o zakup nowości wydawniczych książkowych i audiobookowych, gier, komiksów, dofinansowanie spotkań dla Czytelników oraz modernizację filii. Spośród bibliotecznych wniosków ogólnomiejskich dwa dotyczą stworzenia strefy komiksów oraz wypożyczalni gier planszowych. Jak zauważyliśmy, zarówno komiksy jak i gry cieszą się coraz większą popularnością wśród naszych Czytelników, warto zatem oddać głos na projekty z tymi dziedzinami związane.

 • Spotkanie z Elizą Piotrowską (2019) - fotogaleria

  01

  FOTOGALERIA

  Spotkanie z Elizą Piotrowską 
  – autorką książek dla dzieci, m.in. cyklu
  Ciocia Jadzia czy Tupcio Chrupcio.

  Cykl: Czytaj dla odmiany
  Współfinansowano z Budżetu Obywatelskiego

  Gdzie: Filia nr 28

  Kiedy: 17 maja  2019 r.

   

 • Vegenerat Biegowy - fotogaleria

  01

  FOTOGALERIA

  Vegenerat Biegowy

  Spotkanie z Przemysławem Ignaszewskim – blogerem, ultramaratończykiem, autorem książek poświęconych zdrowemu trybowi życia.

  Cykl: Mądre Zwierzę

  Cykl: Czytaj dla odmiany

  Gdzie: Filia nr 17

  Kiedy: 17 maja  2019 r.

   

 • Joanna Krzyżanek - fotogaleria

  01

  FOTOGALERIA

  Joanna Krzyżanek - spotkanie warsztatowe w Starym Knedelkowie.

  Spotkanie współfinansowane z Budżetu Obywatelskiego

  Gdzie: Filia nr 25

  Kiedy: 3 kwietnia 2019 r.

   

 • Podsumowanie działań Budżetu Obywatelskiego w Bibliotece za 2018 rok.

  plakat promujący
  Budżet Obywatelski wzbudza wiele emocji, wśród nas bibliotekarzy i naszych czytelników – katowiczan i nie tylko – to okazja do przeprowadzenia dodatkowych działań w bibliotece, które mogą sprawić, że przestrzeń w bibliotece będzie przyjaźniejsza a spędzanie wolnego czasu i czytanie będzie odbywało się w komfortowych warunkach (nie na twardych krzesłach przy stoliku a na pufie czy sofie).  Dzięki inicjatywie corocznie do biblioteki trafiają książki nie tylko dla dorosłych czytelników takie jak kryminały i powieści obyczajowe a dobrze wydane książki popularnonaukowe (w twardej oprawie, czy szyte) oraz wielkoformatowe książki popularnych wydawnictw niszowych, czy pięknie ilustrowane książki, które dzięki właśnie Budżetowi Obywatelskiemu mogą odwiedzić domy małych czytelników. Dziękujemy wszystkim, którzy co roku wspierają Bibliotekę w Budżecie Obywatelskim i dają Bibliotece szanse na podążanie za swoimi Czytelnikami. 

 • Nowości książkowe w liczbach (2018)

  plakat promujący

  Katowiczanie czytają! Nie ma co do tego żadnych wątpliwości. Można się o tym przekonać z artykułu (TUTAJ)  
  Jednak czytać jest co, dzięki dodatkowym funduszom i samym zainteresowanym.
  W mijającym roku do bibliotecznego księgozbioru trafiło ponad 27 tysięcy książek zakupionych dzięki projektom i dotacjom celowym, a także podarowanych przecz Czytelników.
  Z budżetu przeznaczonego na 2018 rok, Biblioteka zakupiła kolejne 5 tysięcy książek.
  Jedno wiemy na pewno, że bez Was, Drodzy Czytelnicy, nie udałoby się pozyskać tylu ciekawych i wartych uwagi publikacji pojawiających się na rynku wydawniczym.

 • Spotkanie z wyobraźnią - fotogaleria

  01

  FOTOGALERIA

  Spotkanie z wyobraźnią.
  Spotkanie z Zofią Stanecką – autorką serii ilustrowanych powieści o przygodach kilkuletniej Basi.
  Czym zajmuje się pisarz, jaka jest rola ilustratora, co trzeba zgotować by powstała opowieść, historia.. taka jak Basia? Przedszkolaki przygotowały ciąg dalszy ilustrowanej historii z udziałem kota..
  Spotkanie współfinansowane z Budżetu Obywatelskiego

  Gdzie: Filia nr 16
  Kiedy: 25 października 2018 r.

   

 • Spotkanie z Wojciechem Chmielarzem - fotogaleria

  01

  FOTOGALERIA

  Spotkanie z Wojciechem Chmielarzem
  – autorem powieści „Żmijowisko” i cyklu książek o komisarzu Jakubie Mortce.
  Spotkanie współfinansowane z Budżetu Obywatelskiego.

  Gdzie: Filia nr 28
  Kiedy: 26 października 2018 r.

   

 • Spotkanie z Agnieszką Żelewską - fotogaleria

  01

  FOTOGALERIA

  Spotkanie na temat technik ilustratorskich
  – tradycyjnych i nietypowych, takich jak w książce o Alojzym, gdzie bohaterowie książkowi są uszyci z kolorowych szmatek i sfotografowani w plenerach i w studio fotograficznym Anity Andrzejewskiej i Andrzeja Pilichowskiego-Ragno.
  Spotkanie finansowane z Budżetu Obywatelskiego

  Gdzie: Filia nr 28
  Kiedy: 23 października 2018 r.

   

 • Budżet Obywatelski – V edycja - wyniki

  bo dziekujemy

  Od kilku dni wiadomo już, które projekty obywatelskie, zgłoszone do piątej edycji katowickiego Budżetu Obywatelskiego, dostały poparcie wśród mieszkańców i zostaną sfinansowane w przyszłym roku. Wśród tych, które cieszyły się największą popularnością, są i biblioteczne projekty.

  Bardzo cieszy nas, że dzięki Państwa głosom zrealizujemy m.in. zakup wyposażenia wspierającego organizowanie wydarzeń w naszej bibliotece, będziemy mogli organizować więcej prelekcji tematycznych i spotkań autorskich oraz imprez kulturalnych dla dorosłych, dzieci i młodzieży. Państwa poparcie przyczyni się do poprawy funkcjonalności i modernizacji kilku naszych filii, doposażymy również działy dziecięce w nowe meble. Przede wszystkim jednak wzbogacimy nasz księgozbiór w nowości wydawnicze książek i audiobooków, dokupimy również nowe gry planszowe.

 • Budżet Obywatelski - V edycja

  Budzet Obywatelski V edycja

  Niebawem rozpocznie się głosowanie w ramach piątej edycji katowickiego Budżetu Obywatelskiego. W tym roku przeznaczono na ten cel ponad 22,8 mln zł, z czego 3 mln przekazane będą do realizacji projektów ogólnomiejskich, natomiast pozostała kwota - lokalnych.
  Spośród projektów które pozytywnie przeszły weryfikację i zostały zakwalifikowane do głosowania, są również projekty związane z naszą Biblioteką – jeden ogólnomiejski i 34 lokalne. Złożone zostały przez naszych Czytelników, którym bardzo dziękujemy za tę pomoc i okazaną sympatię. Na liście znalazły się wnioski m.in. o zakup wyposażenia wspierającego organizowanie spotkań, wzbogacenie zbiorów o wydawnicze nowości książkowe i audiobookowe, modernizację filii czy dofinansowanie imprez kulturalnych.

  Głosowanie odbędzie się w dn. 10-23 września. Co ciekawe, w tym roku upoważnieni do głosowania są wszyscy mieszkańcy Katowic, zameldowani na pobyt stały lub czasowy, niezależnie od wieku. W przypadku osób przed 16 r.ż., chcących wziąć udział w głosowaniu, wymagana jest zgoda opiekuna prawnego. Głosowanie odbędzie się przez internet oraz w Dzielnicowych Punktach Informacyjnych. Aby poprzeć projekty związane z Biblioteką, należy zapamiętać ich numery ID i tytuły - pełen wykaz znajduje się na końcu artykułu.

 • Budżet Obywatelski w Bibliotece (wyniki głosowania)

  bo2018

  Z końcem września ogłoszono wyniki głosowania na projekty katowickiego Budżetu Obywatelskiego. Dzięki Państwa głosom, w kolejnym roku, będziemy mogli wzbogacić zbiory biblioteczne o nowości wydawnicze, zarówno w formie książek drukowanych, jak i coraz popularniejszych audiobooków. Państwa głosy pomogą nam również dofinansować organizację spotkań autorskich i działań proczytelniczych, a także doposażyć niektóre z filii w sprzęt multimedialny, komputery i zadbać o estetykę pomieszczeń, z których Państwo – podczas wizyty w Bibliotece – korzystają.

 • Budżet Obywatelski 2018 lista projektów

  bo2018Budżet Obywatelski jest inicjatywą, w ramach której mieszkańcy Katowic współdecydują o wydatkach publicznych na kolejny rok – zgłaszają do budżetu propozycje zadań, dbają o promocję swoich pomysłów i w drodze głosowania wybierają te, które zostaną zrealizowane. Aby przedstawić własny projekt lub zagłosować, wystarczy mieć ukończone 16 lat i być zameldowanym (na stałe lub czasowo) w Katowicach.

  Mając na względzie rozwój Miejskiej Biblioteki Publicznej w Katowicach, czytelnicy złożyli do Budżetu Obywatelskiego 2 wnioski o zasięgu ogólnomiejskim i aż 31 wniosków lokalnych. Projekty te dotyczą głównie uzupełnienia księgozbioru nowościami wydawniczymi i audiobookami. Mieszkańcy wnioskowali także o fundusze na modernizację Biblioteki oraz przystosowanie do potrzeb korzystających z niej czytelników. Nie zabrakło również projektów związanych z organizacją spotkań autorskich oraz szeroko rozumianej promocji czytelnictwa w Katowicach (Projekt Czytaj dla Odmiany).

 • Budżet Obywatelski 2018

  bo 2016 mbp

  Po raz kolejny mieszkańcy Katowic mają możliwość wzięcia udziału we współdecydowaniu o wydatkach publicznych w mieście. Budżet Obywatelski 2018 wynosi 24 521 598 zł, z czego 21 372 883 zł przeznaczono na zadania lokalne, a 3 148 715 zł na zadania ogólnomiejskie.

  Dzięki Państwa wsparciu w latach poprzednich, udało się nam zrealizować większość bibliotecznych projektów – w 2015 roku, dzięki zaangażowaniu naszych Czytelników, otrzymaliśmy ponad 650 tys. zł., w 2016 roku była to kwota 651 550 zł, natomiast w 2017 – 438 tys. zł. Dzięki otrzymanym funduszom wzbogaciliśmy księgozbiór o nowe książki i audiobooki, zakupiliśmy nowoczesny sprzęt multimedialny do dyspozycji czytelników, przeprowadziliśmy drobne remonty, w kilku filiach udało się nam uatrakcyjnić przestrzeń dla najmłodszych czytelników. Kąciki malucha są teraz przytulne i zachęcają do spędzania czasu z bajką w Bibliotece.

© 2024 Miejska Biblioteka Publiczna w Katowicach. Wykonanie Szymon Szostok