Budżet Obywatelski

 • O komedii kryminalnej z Martą Obuch

  rozmowa okragly 2

  Fragmenty spotkania autorskiego z Martą Obuch, z okazji premiery jej najnowszej książki - "Do trzech chłopów sztuka". Spotkanie poprowadziła nasza koleżanka - Anna Czupioł, prywatnie blogerka szpiegująca nowości wydawnicze
  http://literackieprzeszpiegi.pl/

  Marta Obuch – autorka komedii kryminalnych, fotograf, poetka, dziennikarka. Urodzona 5 stycznia 1975 r. w Częstochowie, gdzie uczęszczała do Ogólnokształcącego Liceum Wojskowego. Po zdaniu matury zamieszkała w Katowicach. Tam ukończyła filologię polską na Uniwersytecie Śląskim oraz fotografię cyfrową w Śląskiej Akademii Fotografii.

  Spotkanie było realizowane dla Filii nr 14, ul. Piastów 20 
  Spotkanie zrealizowane w ramach projektu Budżet Obywatelski w Katowicach

 • Mariola Zaczyńska - rozmowa

  rozmowa okragly 2

  O miłości do zwierząt, ale i twórczości Marioli Zaczyńskiej. Spotkanie, które odbyło się pewnego majowego popołudnia w niesamowitym klimacie, blisko natury.
  Mariola Zaczyńska jest dziennikarką i autorką powieści obyczajowych, m.in. „Więcej niż siostry”, „Zaklinaczki”, „Kobieta z Impetem”.
  Zapraszamy do oglądania. Rozmowę prowadziła Monika Badowska.

 • Motywy i symbole na cmentarzach żydowskich Górnego Śląska | Sławomir Pastuszka

  rozmowa okragly 2

  Jednym z gości już V Dni Kultury Żydowskiej był Sławomir Pastuszka - historyk-judaista, genealog, społeczny opiekun cmentarza żydowskiego w Pszczynie, doktorant w Instytucie Judaistyki UJ, autor m.in. książki "Sprawiedliwy jak palma zakwitnie. Motywy i symbole cmentarza żydowskiego w Pszczynie", który we wspólnej dyskusji z Dariuszem Walerjańskim(historykiem i badaczem kultury Żydów na Górnym Śląsku) odkrywają motywy i symbole na cmentarzach żydowskich Górnego Śląska. 

 • Listopad 2020 - fotogaleria zbiorcza

  01

  W listopadzie znów musieliśmy się zamknąć dla czytelników. Większość spotkań zrealizowaliśmy w formule online i stąd niewielka dawka zdjęć.

  Mamy nadzieję, że od nowego roku wystartujemy w tradycyjnej formie.
  Gdzie: wiele filii
  Kiedy: listopad 2020 r.

   

 • Listopad w Bibliotece (2020)

  2020 11 10 f30 online

  Planowany przez nas pierwotnie listopad obfitował w spotkania, głównie autorskie. Chcieliśmy nadrobić te kilkumiesięczne zaległości spowodowane obostrzeniami „koronawirusowymi”, bo wiedzieliśmy, jak tęsknicie za tymi spotkaniami. Nim się jednak spostrzegliśmy, obostrzenia i problemy wróciły i znów musimy modyfikować plany… Nie ma jednak tego złego! Zaproszeni przez nas goście gośćmi będą nadal, tylko wirtualnie. To oznacza, że niestety nie zobaczycie ich na żywo, ale za to nie obowiązują nas limity miejsc i relacje ze spotkań pójdą w świat ;) Zamiast na przykład dziesięciu osób, w spotkaniach udział wezmą setki czytelników – i w ten optymistyczny sposób na to patrzmy, okej? :)

  Sytuacja zmienia się dynamicznie, nierzadko wręcz z dnia na dzień, dlatego prosimy abyście regularnie zaglądali na naszą stronę (kalendarium) i profil na Facebooku– to właśnie tam, z prędkością światła, przekazujemy Wam aktualne informacje o spotkaniach. Aby jednak nie przedłużać nerwowej atmosfery, możemy Wam powiedzieć, że wśród planowanych spotkań (online lub na żywo) są takie gorące nazwiska: Mariusz Czubaj, Jakub Ćwiek, Anna Kańtoch, Jakub Małecki, Stasia Budzisz czy Alek Rogoziński. Naszymi gośćmi będą również Piotr Strzeżysz, autor książki Zaistnienia. Magiczna opowieść o rowerowej podróży z Patagonii na Alaskę, Zbigniew Rokita,autor reportażu Kajś. Opowieść o Górnym Śląsku; Marcin Kąckiopowie o najnowszej swojej książce Oświęcim. Czarna Zimaa Barbara Szmatloch i Józef Krzyko wspólnie napisanej Korfanty. Silna bestia.

 • Wrzesień 2020 - fotogaleria zbiorcza

  01

  We wrześniu nieśmiało zaprosiliśmy Państwa na kilka spotkań. Kilka fotorelacji znajdą Państwo poniżej.

  Przypominamy że na spotkania nadal obowiązują zapisy i rygor sanitarny. 


  Gdzie: wiele filii
  Kiedy: wrzesień 2020 r.

   

 • Październik 2020 - fotogaleria zbiorcza

  01

  Październik to miesiąc powrotów. Po nieśmiałym wrześniu w październiku wracamy do Państwa z spotkaniami. Kilka fotorelacji znajdą Państwo poniżej.

  Przypominamy że na spotkania nadal obowiązują zapisy i rygor sanitarny.
  Gdzie: wiele filii
  Kiedy: październik 2020 r.

   

 • Biblioteka planszówek

  planszowki 2020Dzięki głosom poparcia naszych Czytelników, udzielonym podczas głosowania w ubiegłorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego, możemy już otworzyć Bibliotekę planszówek! W poniedziałek, 5 października 2020 r., do wypożyczalni gier w Filii nr 17 dołączy kolejnych osiem miejscówek. Miłośników posiadówek nad planszami zapraszamy do Filii nr 3, 10, 11, 14, 19, 26, 27 i 30, gdzie wypożyczą nowe, ale też i dobrze znane od lat tytuły. Mamy coś dla żądnej przygód młodzieży, dla dzieci lubiących wesołe zabawy, ale i dla dorosłych, którzy chcą spędzić czas przy dobrej fabule :)

 • VII Budżet Obywatelski - znamy wyniki

  plakat promujący

   

  Znane są już wyniki głosowania mieszkańców w siódmej edycji katowickiego Budżetu Obywatelskiego. Jest nam niezwykle miło, iż po raz kolejny nasza Biblioteka mogła liczyć na tak mocne wsparcie naszych Czytelników. Dziękujemy! Tacy Czytelnicy to marzenie każdego bibliotekarza :)

  Poniżej lista projektów naszej Biblioteki, które uzyskały pozytywny wynik w głosowaniu:

 • Wrześniowe i październikowe spotkania w Bibliotece (2020)

  Plakat promującyW marcu br. odbywał się w naszej Bibliotece IV Tydzień Kultury Żydowskiej. Niestety pandemia i wprowadzone w związku z nią obostrzenia uniemożliwiły nam kontynuację spotkań. Nie zrezygnowaliśmy jednak z organizacji dalszych wydarzeń, musieliśmy je tylko przesunąć w czasie. Oto wracamy!
  Już 17 września, w czwartek, odbędą się dwa spacery po cmentarzu żydowskim w Katowicach. Przewodnikiem po kirkucie będzie historyk i obrońca kultury żydowskiej na Górnym Śląsku Dariusz Walerjański. Spacery odbędą się o godz. 14.00 i 15.45, wyłącznie dla grup zorganizowanych, w liczbie maksymalnie 30 uczestników na grupę. Pierwszeństwo zapisu mają osoby, które zostały zapisane na spacer marcowy, który z powodu pandemii musiał zostać odwołany. Z osobami tymi będziemy kontaktować się telefonicznie. Pozostałych zachęcamy do rejestracji pod nr. 322 546 096, wewn. 112, od wtorku, 8 września.

  Uwaga! W dn. 14 września zapisy na obie listy zwiedzania zostały zamknięte, mamy komplet uczestników! Dziękujemy za zainteresowanie.

 • Budżet Obywatelski VII

  budzet obywatelski plakat 2020

  Już po raz siódmy mieszkańcy Katowic mogą wziąć udział w głosowaniu w Budżecie Obywatelskim. Pula do wykorzystania na realizację projektów w 2021 roku wynosi 20 milionów zł, z czego 3 mln zł przeznaczone zostaną na debiutujący w programie Zielony Budżet. Projekty ogólnomiejskie mają zapewnioną kwotę 3 mln zł, lokalne – 12 mln zł.

  Po raz kolejny czytelnicy i sympatycy zgłosili naszą Bibliotekę do udziału w BO, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do głosowania na nasze dwa projekty ogólnomiejskie oraz kilkanaście projektów lokalnych. Będzie nam niezwykle miło, jeśli i tym razem będziemy mogli liczyć na głosy poparcia. Każdy punkt, jaki oddacie na Bibliotekę, to większa szansa na realizację zgłoszonych projektów.

  Głosowanie odbędzie się w dniach 7-20 września 2020 r., więcej informacji o zasadach głosowania, jak i samym Budżecie, przeczytacie na oficjalnej stronie BO: www.bo.katowice.eu

 • Akcja Srebrna Książka

  srebrna ksiazka logo

  Czytelnicy naszej Biblioteki wiedzą, że już od wielu lat realizujemy usługę „Książka na telefon” – dostarczamy do domu książki osobom starszym i chorym, które nie mają możliwości samodzielnie odwiedzić Biblioteki. Wiele osób, którym stan zdrowia nie pozwalał na osobistą wizytę w najbliższej filii, korzystało z tej formy pomocy – wiemy, jak ważne jest obcowanie z kulturą i zależy nam, by nikt nie został tej możliwości pozbawiony.

   

   

  srebrna ksiazka samochodZ początkiem sierpnia br. przekształciliśmy „Książkę na telefon” w „Katowicką Srebrną książkę dla seniora”, a czytelnicze zamówienia dostarczane będą od teraz specjalnym „książkobusem”. Zasady wypożyczania książek czy audiobooków nie zmieniają się – czytelnik dzwoni do wybranej filii, przekazuje bibliotekarzowi listę tytułów, które go interesują lub zdaje się na bibliotekarską rekomendację ;) Zamówienia dostarczone będą pod adres podany przez czytelnika, a dostarczy je oznakowanym samochodem nasz bibliotekarz – Sławomir Hordejuk.

 • Marzec 2020 - fotogaleria zbiorcza

  01

  Marzec to głównie  IV Tydzień Kultury Żydowskiej z którego relację znajdziecie tutaj. Poza festiwalem z powodu koronawirusa odbyło się niewiele spotkań, ale i tak kilka fotorelacji znajdziecie poniżej. 


  Gdzie: wiele filii
  Kiedy: marzec 2020 r.

   

 • Budżet Obywatelski 2019 - podziękowania

  plakat promujący
  Szanowni Czytelnicy, serdecznie dziękujemy za wsparcie, jakim obdarzacie naszą Bibliotekę. Dziękujemy pomysłodawcom projektów, które zostały złożone w tegorocznej, szóstej edycji Budżetu Obywatelskiego, jak i wszystkim, którzy zdecydowali oddać swój głos właśnie na biblioteczne projekty. To właśnie dzięki Wam będziemy mogli wzbogacić księgozbiór o nowe książki, komiksy i audiobooki, także te w językach obcych. Zaopatrzymy kąciki dziecięce w nowe meble i akcesoria, zakupimy nowe gry planszowe oraz materiały plastyczne na zajęcia w ramach Laboratorium SZTUKI. Dzięki oddanym w głosowaniu punktom, utworzymy wypożyczalnie gier planszowych w wybranych filiach, uatrakcyjnimy również ofertę spotkań dla czytelników.

 • Budżet Obywatelski VI edycja

  plakat promujący

  Niebawem rozpocznie się głosowanie w ramach szóstej edycji katowickiego Budżetu Obywatelskiego. W tym roku przeznaczono na ten cel dokładnie 31 508 405 zł, z czego kwota ponad 21 mln przekazana będzie do realizacji projektów lokalnych, natomiast pozostałe 5 mln – projektów ogólnomiejskich.
  Spośród projektów, które pozytywnie przeszły weryfikację i zostały zakwalifikowane do głosowania, są również projekty związane z naszą Biblioteką – cztery ogólnomiejskie i 34 lokalne. Złożone zostały przez naszych Czytelników, którym bardzo dziękujemy za tę pomoc i okazaną sympatię. Na liście znalazły się wnioski m.in. o zakup nowości wydawniczych książkowych i audiobookowych, gier, komiksów, dofinansowanie spotkań dla Czytelników oraz modernizację filii. Spośród bibliotecznych wniosków ogólnomiejskich dwa dotyczą stworzenia strefy komiksów oraz wypożyczalni gier planszowych. Jak zauważyliśmy, zarówno komiksy jak i gry cieszą się coraz większą popularnością wśród naszych Czytelników, warto zatem oddać głos na projekty z tymi dziedzinami związane.

 • Spotkanie z Elizą Piotrowską (2019) - fotogaleria

  01

  FOTOGALERIA

  Spotkanie z Elizą Piotrowską 
  – autorką książek dla dzieci, m.in. cyklu
  Ciocia Jadzia czy Tupcio Chrupcio.

  Cykl: Czytaj dla odmiany
  Współfinansowano z Budżetu Obywatelskiego

  Gdzie: Filia nr 28

  Kiedy: 17 maja  2019 r.

   

 • Vegenerat Biegowy - fotogaleria

  01

  FOTOGALERIA

  Vegenerat Biegowy

  Spotkanie z Przemysławem Ignaszewskim – blogerem, ultramaratończykiem, autorem książek poświęconych zdrowemu trybowi życia.

  Cykl: Mądre Zwierzę

  Cykl: Czytaj dla odmiany

  Gdzie: Filia nr 17

  Kiedy: 17 maja  2019 r.

   

 • Joanna Krzyżanek - fotogaleria

  01

  FOTOGALERIA

  Joanna Krzyżanek - spotkanie warsztatowe w Starym Knedelkowie.

  Spotkanie współfinansowane z Budżetu Obywatelskiego

  Gdzie: Filia nr 25

  Kiedy: 3 kwietnia 2019 r.

   

 • Podsumowanie działań Budżetu Obywatelskiego w Bibliotece za 2018 rok.

  plakat promujący
  Budżet Obywatelski wzbudza wiele emocji, wśród nas bibliotekarzy i naszych czytelników – katowiczan i nie tylko – to okazja do przeprowadzenia dodatkowych działań w bibliotece, które mogą sprawić, że przestrzeń w bibliotece będzie przyjaźniejsza a spędzanie wolnego czasu i czytanie będzie odbywało się w komfortowych warunkach (nie na twardych krzesłach przy stoliku a na pufie czy sofie).  Dzięki inicjatywie corocznie do biblioteki trafiają książki nie tylko dla dorosłych czytelników takie jak kryminały i powieści obyczajowe a dobrze wydane książki popularnonaukowe (w twardej oprawie, czy szyte) oraz wielkoformatowe książki popularnych wydawnictw niszowych, czy pięknie ilustrowane książki, które dzięki właśnie Budżetowi Obywatelskiemu mogą odwiedzić domy małych czytelników. Dziękujemy wszystkim, którzy co roku wspierają Bibliotekę w Budżecie Obywatelskim i dają Bibliotece szanse na podążanie za swoimi Czytelnikami. 

 • Nowości książkowe w liczbach (2018)

  plakat promujący

  Katowiczanie czytają! Nie ma co do tego żadnych wątpliwości. Można się o tym przekonać z artykułu (TUTAJ)  
  Jednak czytać jest co, dzięki dodatkowym funduszom i samym zainteresowanym.
  W mijającym roku do bibliotecznego księgozbioru trafiło ponad 27 tysięcy książek zakupionych dzięki projektom i dotacjom celowym, a także podarowanych przecz Czytelników.
  Z budżetu przeznaczonego na 2018 rok, Biblioteka zakupiła kolejne 5 tysięcy książek.
  Jedno wiemy na pewno, że bez Was, Drodzy Czytelnicy, nie udałoby się pozyskać tylu ciekawych i wartych uwagi publikacji pojawiających się na rynku wydawniczym.