Budżet Obywatelski

 • Październik 2021 - fotogaleria zbiorcza

  01

  Powróciliśmy do tradycyjnych spotkań, bez ekranów i live'ów. Nadal jednak obowiązują bezpłatne wejściówki i limity osób, ale spotkań jest coraz więcej.

  Październik to przede wszystkim III Festiwal Góry-Literatura-Biblioteka, ale nie tylko. Dla fanów spotkań autorskich również mamy coś ciekawego.

  Poniżej kilka galerii z tych wydarzeń.
  Gdzie: wiele filii
  Kiedy: październik 2021 r.

   

 • Wrzesień 2021 - fotogaleria zbiorcza

  01

  Wrzesień 2021 roku to powrót do tradycyjnej formy spotkań. Cieszymy się, że znowu mogliśmy się spotkać na żywo w bibliotecznych przestrzeniach

  Gdzie: wiele filii
  Kiedy: wrzesień 2021 r.

   

 • Spotkanie z Jakubem Małeckim - fotogaleria

  01

  Spotkanie z Jakubem Małeckim wokół najnowszej książki - "Święto Ognia", która swoją premierę ma we wrześniu. Spotkanie odbyło się w niecodziennych okolicznościach przyrody na patio 𝗠𝘂𝗿𝗕𝗲𝘁𝗼𝗻 w Filii nr 3 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Katowicach. Rozmowę poprowadziła Anna Czupioł - znana jako Bibliotekarka Filii nr 14 oraz blogerka

  Spotkanie realizowane w ramach projektu 𝗖𝗲𝗻𝘁𝗿𝘂𝗺 𝗦𝗽𝗼ł𝗲𝗰𝘇𝗻𝗼𝘀́𝗰𝗶𝗼𝘄𝗲 𝗡𝗮𝘀𝘇𝗲 𝗭𝗮ł𝗲̨𝘇̇𝗲 - 𝗜𝗜 𝗲𝘁𝗮𝗽  [Fot. Anna Kajzer]
  Gdzie: Filia nr 3
  Kiedy: 25 sierpnia 2021 r. 

 • Opowieści mają moc! - fotogaleria

  01

  Opowieści mają moc! A zwłaszcza te, które są pełne energii i ożywają... Nie wierzycie? My sami się przekonaliśmy podczas warsztatów z 𝕄𝕒𝕥𝕖𝕦𝕤𝕫𝕖𝕞 𝕊́𝕨𝕚𝕤𝕥𝕒𝕜𝕚𝕖𝕞. Baśnie na warsztacie są genialne!
  ☀ Lato z Książką nadaje prosto z Filii nr 28 w Podlesiu
  ___
  sᴘᴏᴛᴋᴀɴɪᴇ ᴏᴅʙʏᴌᴏ sɪᴇ̨ ᴡ ʀᴀᴍᴀᴄʜ ᴘʀᴏᴊᴇᴋᴛᴜ ʙᴜᴅᴢ̇ᴇᴛ ᴏʙʏᴡᴀᴛᴇʟsᴋɪ ᴡ ᴋᴀᴛᴏᴡɪᴄᴀᴄʜ

  [Fot. Magda Balon]
  Gdzie: Filia nr 28
  Kiedy: 24 sierpnia 2021 r. 

 • VIII edycja Budżetu Obywatelskiego - znane wyniki

  2021 bo plakat um

  Szanowni Państwo,

  znane są już wyniki głosowania. Serdecznie dziękujemy za wszystkie oddane na biblioteczne projekty głosy. Po raz kolejny pokazaliście, że jesteście nie tylko czytelnikami, ale i przyjaciółmi naszej biblioteki. Bardzo, bardzo dziękujemy!

  Lista wyników znajduje się pod linkiem. Oznaczone na zielono projekty otrzymały zielone światło do realizacji.

  ----

  W połowie sierpnia br. poznaliśmy listę zweryfikowanych pozytywnie projektów złożonych w VIII edycji Budżetu Obywatelskiego. Spośród 254 przekazanych do głosowania projektów, aż 32 związane są z naszą Biblioteką. To głównie wnioski o zakup nowości wydawniczych, w tym także gier, dofinansowanie spotkań autorskich i imprez, doposażenie wybranych filii. Już wielokrotnie przekonaliśmy się wszyscy, iż oddane przez Państwa na Bibliotekę głosy znacznie poprawiają jakość oferowanych przez nas usług. Kto korzysta z naszych zbiorów, na pewno docenia możliwość wypożyczenia najnowszych tytułów zarówno książkowych, jak i audiobooków czy coraz liczniejszych w ofercie gier planszowych.

  Poniżej prezentujemy listę wszystkich wniosków złożonych w Budżecie Obywatelskim z myślą o naszej Bibliotece. Prosimy o zapoznanie się z nimi. Jeśli uznają Państwo, że zasługujemy na oddanie głosu, będziemy ogromnie wdzięczni. Za każdy przyznany nam punkt! To dzięki Państwu możemy w dalszym ciągu poszerzać księgozbiór, organizować spotkania autorskie, warsztaty dla dzieci…

 • Lato z Książką i Wojciechem Widłakiem - fotogaleria

  01

  𝗣𝗿𝘇𝘆𝗷𝗮𝗰𝗶𝗲𝗹, 𝗰𝘇𝘆𝗹𝗶 𝗸𝘁𝗼? Mieliśmy okazję przekonać się, jak ważni są przyjaciele i jak to dobrze ich mieć. Spotkanie z Wojciechem Widłakiem - autorem przygód dwóch chochlików Figla i Psikusa.
  Filia nr 14, ul. Piastów 20
  Wydarzenie sfinansowane ze środków Budżetu Obywatelskiego w Katowicach.

  fot. Magdalena Balon

  Gdzie: Filia nr 14

  Kiedy: 5 sierpnia 2021 r. 

 • O komedii kryminalnej z Martą Obuch

  rozmowa okragly 2

  Fragmenty spotkania autorskiego z Martą Obuch, z okazji premiery jej najnowszej książki - "Do trzech chłopów sztuka". Spotkanie poprowadziła nasza koleżanka - Anna Czupioł, prywatnie blogerka szpiegująca nowości wydawnicze
  http://literackieprzeszpiegi.pl/

  Marta Obuch – autorka komedii kryminalnych, fotograf, poetka, dziennikarka. Urodzona 5 stycznia 1975 r. w Częstochowie, gdzie uczęszczała do Ogólnokształcącego Liceum Wojskowego. Po zdaniu matury zamieszkała w Katowicach. Tam ukończyła filologię polską na Uniwersytecie Śląskim oraz fotografię cyfrową w Śląskiej Akademii Fotografii.

  Spotkanie było realizowane dla Filii nr 14, ul. Piastów 20 
  Spotkanie zrealizowane w ramach projektu Budżet Obywatelski w Katowicach

 • Mariola Zaczyńska - rozmowa

  rozmowa okragly 2

  O miłości do zwierząt, ale i twórczości Marioli Zaczyńskiej. Spotkanie, które odbyło się pewnego majowego popołudnia w niesamowitym klimacie, blisko natury.
  Mariola Zaczyńska jest dziennikarką i autorką powieści obyczajowych, m.in. „Więcej niż siostry”, „Zaklinaczki”, „Kobieta z Impetem”.
  Zapraszamy do oglądania. Rozmowę prowadziła Monika Badowska.

 • Motywy i symbole na cmentarzach żydowskich Górnego Śląska | Sławomir Pastuszka

  rozmowa okragly 2

  Jednym z gości już V Dni Kultury Żydowskiej był Sławomir Pastuszka - historyk-judaista, genealog, społeczny opiekun cmentarza żydowskiego w Pszczynie, doktorant w Instytucie Judaistyki UJ, autor m.in. książki "Sprawiedliwy jak palma zakwitnie. Motywy i symbole cmentarza żydowskiego w Pszczynie", który we wspólnej dyskusji z Dariuszem Walerjańskim(historykiem i badaczem kultury Żydów na Górnym Śląsku) odkrywają motywy i symbole na cmentarzach żydowskich Górnego Śląska. 

 • Listopad 2020 - fotogaleria zbiorcza

  01

  W listopadzie znów musieliśmy się zamknąć dla czytelników. Większość spotkań zrealizowaliśmy w formule online i stąd niewielka dawka zdjęć.

  Mamy nadzieję, że od nowego roku wystartujemy w tradycyjnej formie.
  Gdzie: wiele filii
  Kiedy: listopad 2020 r.

   

 • Listopad w Bibliotece (2020)

  2020 11 10 f30 online

  Planowany przez nas pierwotnie listopad obfitował w spotkania, głównie autorskie. Chcieliśmy nadrobić te kilkumiesięczne zaległości spowodowane obostrzeniami „koronawirusowymi”, bo wiedzieliśmy, jak tęsknicie za tymi spotkaniami. Nim się jednak spostrzegliśmy, obostrzenia i problemy wróciły i znów musimy modyfikować plany… Nie ma jednak tego złego! Zaproszeni przez nas goście gośćmi będą nadal, tylko wirtualnie. To oznacza, że niestety nie zobaczycie ich na żywo, ale za to nie obowiązują nas limity miejsc i relacje ze spotkań pójdą w świat ;) Zamiast na przykład dziesięciu osób, w spotkaniach udział wezmą setki czytelników – i w ten optymistyczny sposób na to patrzmy, okej? :)

  Sytuacja zmienia się dynamicznie, nierzadko wręcz z dnia na dzień, dlatego prosimy abyście regularnie zaglądali na naszą stronę (kalendarium) i profil na Facebooku– to właśnie tam, z prędkością światła, przekazujemy Wam aktualne informacje o spotkaniach. Aby jednak nie przedłużać nerwowej atmosfery, możemy Wam powiedzieć, że wśród planowanych spotkań (online lub na żywo) są takie gorące nazwiska: Mariusz Czubaj, Jakub Ćwiek, Anna Kańtoch, Jakub Małecki, Stasia Budzisz czy Alek Rogoziński. Naszymi gośćmi będą również Piotr Strzeżysz, autor książki Zaistnienia. Magiczna opowieść o rowerowej podróży z Patagonii na Alaskę, Zbigniew Rokita,autor reportażu Kajś. Opowieść o Górnym Śląsku; Marcin Kąckiopowie o najnowszej swojej książce Oświęcim. Czarna Zimaa Barbara Szmatloch i Józef Krzyko wspólnie napisanej Korfanty. Silna bestia.

 • Wrzesień 2020 - fotogaleria zbiorcza

  01

  We wrześniu nieśmiało zaprosiliśmy Państwa na kilka spotkań. Kilka fotorelacji znajdą Państwo poniżej.

  Przypominamy że na spotkania nadal obowiązują zapisy i rygor sanitarny. 


  Gdzie: wiele filii
  Kiedy: wrzesień 2020 r.

   

 • Październik 2020 - fotogaleria zbiorcza

  01

  Październik to miesiąc powrotów. Po nieśmiałym wrześniu w październiku wracamy do Państwa z spotkaniami. Kilka fotorelacji znajdą Państwo poniżej.

  Przypominamy że na spotkania nadal obowiązują zapisy i rygor sanitarny.
  Gdzie: wiele filii
  Kiedy: październik 2020 r.

   

 • Biblioteka planszówek

  planszowki 2020Dzięki głosom poparcia naszych Czytelników, udzielonym podczas głosowania w ubiegłorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego, możemy już otworzyć Bibliotekę planszówek! W poniedziałek, 5 października 2020 r., do wypożyczalni gier w Filii nr 17 dołączy kolejnych osiem miejscówek. Miłośników posiadówek nad planszami zapraszamy do Filii nr 3, 10, 11, 14, 19, 26, 27 i 30, gdzie wypożyczą nowe, ale też i dobrze znane od lat tytuły. Mamy coś dla żądnej przygód młodzieży, dla dzieci lubiących wesołe zabawy, ale i dla dorosłych, którzy chcą spędzić czas przy dobrej fabule :)

 • VII Budżet Obywatelski - znamy wyniki

  plakat promujący

   

  Znane są już wyniki głosowania mieszkańców w siódmej edycji katowickiego Budżetu Obywatelskiego. Jest nam niezwykle miło, iż po raz kolejny nasza Biblioteka mogła liczyć na tak mocne wsparcie naszych Czytelników. Dziękujemy! Tacy Czytelnicy to marzenie każdego bibliotekarza :)

  Poniżej lista projektów naszej Biblioteki, które uzyskały pozytywny wynik w głosowaniu:

 • Wrześniowe i październikowe spotkania w Bibliotece (2020)

  Plakat promującyW marcu br. odbywał się w naszej Bibliotece IV Tydzień Kultury Żydowskiej. Niestety pandemia i wprowadzone w związku z nią obostrzenia uniemożliwiły nam kontynuację spotkań. Nie zrezygnowaliśmy jednak z organizacji dalszych wydarzeń, musieliśmy je tylko przesunąć w czasie. Oto wracamy!
  Już 17 września, w czwartek, odbędą się dwa spacery po cmentarzu żydowskim w Katowicach. Przewodnikiem po kirkucie będzie historyk i obrońca kultury żydowskiej na Górnym Śląsku Dariusz Walerjański. Spacery odbędą się o godz. 14.00 i 15.45, wyłącznie dla grup zorganizowanych, w liczbie maksymalnie 30 uczestników na grupę. Pierwszeństwo zapisu mają osoby, które zostały zapisane na spacer marcowy, który z powodu pandemii musiał zostać odwołany. Z osobami tymi będziemy kontaktować się telefonicznie. Pozostałych zachęcamy do rejestracji pod nr. 322 546 096, wewn. 112, od wtorku, 8 września.

  Uwaga! W dn. 14 września zapisy na obie listy zwiedzania zostały zamknięte, mamy komplet uczestników! Dziękujemy za zainteresowanie.

 • Budżet Obywatelski VII

  budzet obywatelski plakat 2020

  Już po raz siódmy mieszkańcy Katowic mogą wziąć udział w głosowaniu w Budżecie Obywatelskim. Pula do wykorzystania na realizację projektów w 2021 roku wynosi 20 milionów zł, z czego 3 mln zł przeznaczone zostaną na debiutujący w programie Zielony Budżet. Projekty ogólnomiejskie mają zapewnioną kwotę 3 mln zł, lokalne – 12 mln zł.

  Po raz kolejny czytelnicy i sympatycy zgłosili naszą Bibliotekę do udziału w BO, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do głosowania na nasze dwa projekty ogólnomiejskie oraz kilkanaście projektów lokalnych. Będzie nam niezwykle miło, jeśli i tym razem będziemy mogli liczyć na głosy poparcia. Każdy punkt, jaki oddacie na Bibliotekę, to większa szansa na realizację zgłoszonych projektów.

  Głosowanie odbędzie się w dniach 7-20 września 2020 r., więcej informacji o zasadach głosowania, jak i samym Budżecie, przeczytacie na oficjalnej stronie BO: www.bo.katowice.eu

 • Akcja Srebrna Książka

  srebrna ksiazka logo

  Czytelnicy naszej Biblioteki wiedzą, że już od wielu lat realizujemy usługę „Książka na telefon” – dostarczamy do domu książki osobom starszym i chorym, które nie mają możliwości samodzielnie odwiedzić Biblioteki. Wiele osób, którym stan zdrowia nie pozwalał na osobistą wizytę w najbliższej filii, korzystało z tej formy pomocy – wiemy, jak ważne jest obcowanie z kulturą i zależy nam, by nikt nie został tej możliwości pozbawiony.

   

   

  srebrna ksiazka samochodZ początkiem sierpnia br. przekształciliśmy „Książkę na telefon” w „Katowicką Srebrną książkę dla seniora”, a czytelnicze zamówienia dostarczane będą od teraz specjalnym „książkobusem”. Zasady wypożyczania książek czy audiobooków nie zmieniają się – czytelnik dzwoni do wybranej filii, przekazuje bibliotekarzowi listę tytułów, które go interesują lub zdaje się na bibliotekarską rekomendację ;) Zamówienia dostarczone będą pod adres podany przez czytelnika, a dostarczy je oznakowanym samochodem nasz bibliotekarz – Sławomir Hordejuk.

 • Marzec 2020 - fotogaleria zbiorcza

  01

  Marzec to głównie  IV Tydzień Kultury Żydowskiej z którego relację znajdziecie tutaj. Poza festiwalem z powodu koronawirusa odbyło się niewiele spotkań, ale i tak kilka fotorelacji znajdziecie poniżej. 


  Gdzie: wiele filii
  Kiedy: marzec 2020 r.

   

 • Budżet Obywatelski 2019 - podziękowania

  plakat promujący
  Szanowni Czytelnicy, serdecznie dziękujemy za wsparcie, jakim obdarzacie naszą Bibliotekę. Dziękujemy pomysłodawcom projektów, które zostały złożone w tegorocznej, szóstej edycji Budżetu Obywatelskiego, jak i wszystkim, którzy zdecydowali oddać swój głos właśnie na biblioteczne projekty. To właśnie dzięki Wam będziemy mogli wzbogacić księgozbiór o nowe książki, komiksy i audiobooki, także te w językach obcych. Zaopatrzymy kąciki dziecięce w nowe meble i akcesoria, zakupimy nowe gry planszowe oraz materiały plastyczne na zajęcia w ramach Laboratorium SZTUKI. Dzięki oddanym w głosowaniu punktom, utworzymy wypożyczalnie gier planszowych w wybranych filiach, uatrakcyjnimy również ofertę spotkań dla czytelników.