chlopi

Może kogoś zdziwić, dlaczego sięgnęłam akurat po "Chłopów" Władysława Stanisława Reymonta, przecież to lektura i tego nikt nie czyta jak nie musi...ale ja nabrałam akurat apetytu na coś odmiennego, nie bedącego horrorem czy kryminałem. Jednak przy odrobinie chęci, jak spróbować troszkę się wczuć w klimat i uwolnić wyobraźnię, można cofnąć się w czasie o jakieś sto lat, rozejrzeć wokoło i zobaczyć ten ówczesny świat. Poznajemy w nim losy bogatego i szanowanego Macieja Boryny, najlepszego gospodarza w całej wsi Lipce, oraz młodą dziewczynę Jagnę, wyróżniającą sie spośród innych kobiet niezwykłą urodą i urokiem osobistym. Historia tych dwojga, ich burzliwy związek (który waham sie jednak nazwać miłością) pełen jest skrajnych emocji, odmiennych oczekiwań oraz impulsywnych i podykowanych ich osobistymi przeżyciami działań.

 

Życie wszystkich bez wyjątku mieszkańców wsi, toczy się nieodmiennie pomiędzy uprawą ziemi, prostymi rozrywkami a kościołem. Głęboka wiara w Boga w momentach zwątpienia, bezradności czy trwogi, stanowi jedyną nadzieję na poprawę losu i obecna jest w każdym aspekcie życia tych prostych ludzi. Obowiązki dnia codziennego podyktowane są zmieniającymi się porami roku, nadającymi regularny rytm i porządek pracom na roli. Ziemia to bowiem największa wartość dla każdego chłopa, jest dziedziczona i skrupulatnie dzielona, nadaje status i karmi.

Bogato i szczegółowo opisane przez autora wesela, pogrzeby, tradycyjne obrzędy, jarmarki czy odpusty, stanowią jedyną rozrywkę wśród trudów codziennej, znojnej pracy. Wydarzenia te, tak samo jak wszelkie nieszczęścia czy sąsiedzkie spory, przeżywane są wspólnie przez wszystkich mieszkańców.

Umiejętnie stworzony i opowiedziany świat za pomocą niecodziennego języka, zapomnianych już dziś słów i długich, obrazowych opisów przyrody, może być trudnym, lecz myślę wartym podjęcia wyzwaniem czytelniczym, pozwalającym zrozumieć i zachować od zapomnienia nasze dawno minione dzieje.

Książkę znajdziecie w naszej bibliotece

Metryczka książki


Tytuł: Chłopi
Autor: Władysław Stanisław Reymont
Wydawnictwo: wiele wydań
Rok wydania: wiele wydań
Gatunek: literatura piękna

Notka o autorze

Aleksandra Czerwińska

Aleksandra Czerwińska

 

Z wykształcenia plastyk, ukończyła Europeistykę i Zarządzanie.

Zdecydowana domatorka a jej ulubiony sposób na relaks to dobra książka i dobra kawa, lecz uwielbia również obcowanie z przyrodą i dłuugie spacery szczególnie te nadmorskie.

Ceni sobie spokój, porządek i prostotę, interesuje się Japonią i zgłębia tajniki medytacji.