walt disney potega marzen

Co wiecie o Disney'u? Twórca Myszki Miki, kultowych animacji i co więcej? Że jest zamrożony i czeka na wyleczenie? To ostatnie to akurat miejski mit. Walt nie żyje, a ciało zostało spopielone. Nic więcej? Po przeczytaniu biografii przede wszystkim zrozumiecie, że Disney'ów było dwóch. Walt wizjoner, animator, osoba, która nie bała się ryzykować i był też jego starszy brat Roy. To on przez pięćdziesiąt lat zarządzał finansami wytwórni. To dzięki niemu Walt mógł realizować swoje szalone pomysły.
Z tej biografii dowiedziałem się także, że przez wiele lat wytwórnia braci Disney niemalże nie przynosiła dochodów. Niezależny producent był tłamszony przez dystrybutorów, a banki niezbyt chętnie chciały finansować nietypowe pomysły.
Dowiedziałem się także, że Walt był perfekcjonistą, że zawsze zależało mu na zrobieniu dzieła, które będzie jak najlepsze, że nie bał się przekraczać założonych budżetów i że kochał wdrażać nowinki technologiczne, który zachwycały widzów. Pomimo doskonalenia techniki animacji Walt był przekonany, że w filmie najważniejszy jest scenariusz. Powinien on być dopracowany w każdym detalu. Tych rzeczy nie wiedziałem.

Potęga marzeń jest sprawnie napisaną biografią, która momentami może przytłaczać ilością nazwisk i tytułów.
Największe zastrzeżenia mam do wydania. W publikacji jest zdecydowanie za mało zdjęć. Mamy kilka stron fotografii, które są w formie wkładki gdzieś w połowie zdania (może to wina mojego wydania). Jest to kompletnie bez sensu. Jak można czytać o wielkich wytwórniach filmowych i ich nie widzieć. Bardzo brakuje zdjęć z pierwszych animacji. Czytamy o Oswaldzie, Mickey'u, Dumbo, Pinokiu, a ich nie widzimy. Ta biografia powinna być bogato ilustrowana.
Mimo niedostatku ilustracji i fotografii pozycję polecam.

Recenzja pierwotnie ukazała się na salomonik.eu

Książkę znajdziecie w naszej bibliotece (tutaj)

Tytuł: Walt Disney. Potęga marzeń
Autor: Bob Thomas
Wydawnictwo: Dream Books
Rok wydania: 2014
Gatunek: biografia, autobiografia, pamiętnik

Szymon Szostok

szymon szostokZ wykształcenia politolog, z zawodu informatyk, a prywatnie miłośnik kina i zwierząt.
Od kilku lat prowadzi bloga salomonik.eu, na którym wylewa swoje zachwyty i frustracje dotyczące poznawanej kultury (ludzkiej również).
Lubi dobre wspomnienia i dlatego wielokrotnie ogląda te same filmy i czasem zachowuje się jak bajtel w zabawkowym.
Je mięso ;)