to ja bylem

'Aby osiągnąć sukces, musi on (…) stać się wytrawnym historykiem sztuki, konserwatorem, chemikiem, grafologiem i dokumentalistą, skoro będzie wykorzystywał swe talenty jako szarlatan. Nie jest to powołanie dla niemrawego lenia.' – właśnie to zdanie jest odzwierciedleniem napisanej przez Franka Wynne’a biografii jednego z największych fałszerzy XX wieku.
Han van Meegeren – jego historia to jedna z najlepszych biografii jakie czytałam. Od najbardziej znienawidzonego malarza w Holandii po bohatera narodowego. Nieszablonowa postać o ogromnym talencie i jeszcze większym ego. Nie trzeba być pasjonatem sztuki, aby czytać tą książkę z niezwykłą przyjemnością – laik też znajdzie coś dla siebie. Historia fałszerstwa z faszyzmem w tle godna powieści przygodowej. Dodatkowo napisana językiem, który sprawia, że czytelnik wręcz widzi przed oczami kolory malowanych obrazów.

Nie mogę pisać o niej więcej, bo opowiem Wam historię, którą koniecznie musicie przeczytać. Polecam!!

Książkę znajdziecie w naszej bibliotece (tutaj)

Tytuł: To ja byłem Vermeerem. Narodziny i upadek największego fałszerza XX wieku
Autor: Frank Wynne
Wydawnictwo: Rebis
Rok wydania: 2019
Gatunek: biografia, autobiografia, pamiętnik

Joanna Cieśla

joanna ciesla
Absolwentka Uniwersytetu Śląskiego i Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach.
Z wykształcenia kulturoznawca, bibliotekarz i animator kultury, z zamiłowania – książkoholik.
Zafascynowana pracą z ludźmi i zdobywaniem nowych doświadczeń.