Hej, mam na imię Antonina i chciałabym polecić Ci dwa wydarzenia, które odbędą się w naszej Bibliotece w październiku. To niełatwe wybrać tylko dwa, gdy miesiąc będzie niezwykle intensywny, ale spróbuję ;)
Jeśli lubisz wyprawy w nieznane, te "prawdziwe" lub te palcem po mapie, w październiku będzie sporo okazji do poznania nowych miejsc z
Czytelnikami-Podróżnikami. W drugiej połowie miesiąca odwiedzi nas (a konkretnie - Filię nr 25 na Górnym Tysiącleciu) autor bloga "Antek w podróży". To nasz częsty gość, którego podróżnicze wspomnienia przyciągają rzesze słuchaczy i oglądaczy (nie tylko rewelacyjnie opowiada, ale i prezentuje świetne zdjęcia i filmiki ze swoich wypraw). Myślę, że i tym razem sala wypełni się po brzegi, bo i temat ciekawy, w naszej Bibliotece od dawna nie poruszany: Szkocja. A dokładniej... deszczowa Szkocja ;) Ten niezwykle piękny kraj, położony na północy Zjednoczonego Królestwa, wart jest poznania niezależnie od tego, czy deszcz zmoczy Was tylko raz czy kilka razy w ciągu dnia :) Myślę, że po spotkaniu zainteresowanie Szkocją wśród naszych czytelników mocno wzrośnie.
Drugie spotkanie, które chcę Ci polecić, odbędzie się 29 października w Filii nr 30 w Śródmieściu (to ta filia, w której mają dość duży zbiór fantastyki). Gościć będziemy Jakuba Ćwieka - "tatę" Lokiego z Kłamcy, autora czterech części Chłopców czy dwóch powieści z Dreszczem w tytule, których akcja rozgrywa się na wspomnianym wcześniej Tysiącleciu i okolicach. Ćwiek gościł już u nas kilkukrotnie, za każdym razem porywając za sobą Czytelników, którzy aż wyjść z Biblioteki po spotkaniu nie chcieli. I nieważne, że fantastyka to nie jest to, co lubisz najbardziej (mówię na przykład o sobie) - Autor opowiada tak, że w ogóle nie chcesz, by opowiadać przestał - taką tworzy atmosferę, że nie chcesz być nigdzie indziej. Tym razem posłuchamy jakie to duże i małe przekręty dzieją się w Jego najnowszej powieści - Szwindel. A że to kryminał, to tym bardziej warto posłuchać, co też Autor ma do powiedzenia :)
Lubię październik, jego zapach, szumiące liście i kolory. Lubię go też za to, że w jego 31 dni można, jak w żadnym innym miesiącu, rozsmakować się w literaturze.
Spotkanie, do uczestnictwa w którym chcę Was zachęcić, będzie miało szczególny temat. Nie będziemy mówili o fikcji literackiej, a o etyce codziennych wyborów, szacunku wobec siebie i innych, empatii, czyli o zagadnieniach skłaniających nas do namysłu. To być może nie jest łatwe, ale myślę, że Dariusz Gzyra, jako przewodnik doskonale się sprawdzi. Czekamy na Was 30 października, o godz. 17.00, w Filii nr 12. Zapraszam.
Cześć. Mam na imię Sławek i pochodzę z Podlasia, które podobnie jak Śląsk, od wieków stanowi mozaikę kultur, narodów i religii. Od dzieciństwa stykałem się z osobami wyznania prawosławnego, potomkami Ukraińców czy Tatarów. Stąd też zawsze bliska mi była idea państwa wielonarodowego, gdzie przenikają się wzajemnie różne grupy etniczno-religijne. Samo spotkanie z "innym" zawsze jest dla mnie punktem wyjścia do poszukiwań, dialogu i otwarcia na to, co nowe.
W październiku chciałbym zaprosić Was na kolejne spotkanie z cyklu
Wielokulturowy Śląsk. 23 października o godz. 17.00 gościem Filii nr 11 będzie Krzysztof Ocap z Buddyjskiego Ośrodka Medytacyjnego w Katowicach. Opowie on m.in. o historii buddyzmu na Górnym Śląsku, współczesnych nurtach w buddyzmie oraz inicjatywach podejmowanych przez katowickich buddystów. Nadmienię tylko, że cykl WŚ realizowany jest w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Katowicach od ponad 3 lat.
24 października przypada 30. rocznica śmierci Jerzego Kukuczki (1948-1989), najwybitniejszego polskiego himalaisty, katowiczanina, który jako drugi człowiek na świecie zdobył Koronę Himalajów i Karakorum. Tego dnia o godz.17.00 Filię nr 16 w Bogucicach odwiedzi Ignacy "Walek" Nendza, himalaista, przewodnik górski i przyjaciel Kukuczki. To on zachęcił go do wstąpienia do Harcerskiego Klubu Taternickiego, w którym Kukuczka złapał bakcyla wspinaczkowego.
Jestem Magda, w bibliotece zajmuje się organizacją spotkań i działaniami dla młodego pokolenia czytelników. Na jesienne październikowe dni wybrałam i polecam szczególnie:
spotkanie z Joanną Olech, która zapewne w pierwszej kolejności kojarzy się z Dynastią Miziołków? Dokładnie to autorka specjalizująca się w książkach dla niedorosłych czytelników (nie tylko swojego autorstwa). Tym samym stała się głosem w ważnych dyskusjach i rozmowach na temat tego, co czytają, albo co można „podrzucać” do czytania młodemu pokoleniu. Dlatego tym razem na spotkanie z pisarką, autorką, popularyzatorką czytelnictwa zapraszamy dorosłych - rodziców, dziadków, nauczycieli, starsze rodzeństwo, miłośników literatury, wszystkich dla których czytanie ma znaczenie. Z Joanną Olech porozmawiamy o czytelniczych wyborach niedorosłych.
Coś dla niedorosłych ;)
Czym jest tajemniczo brzmiący skrót
DKK? To tajny klub, podczas którego pojawiają się książki popularnych, znanych i cenionych autorów oraz ilustratorów. I co dalej? Ten fanowski ruch, działający w sześciu miejscach w naszym mieście (w bibliotece!) eksperymentuje z książkami raz w miesiącu. Po podaniu magicznego hasła
DKK zostaniesz zaznajomiony z zasadami klubu.
Cześć, mam na imię Ania i chciałam Cię zachęcić do szukania biblioteki także poza nią – np. w teatrze Gry i Ludzie w Dąbrówce Małej, gdzie 18 października, o godz. 19.00 odbędzie się koncert Joli Literskiej, kompozytorki i wokalistki oraz multiinstrumentalisty Andrzej Ruska, współorganizowany przez Filię nr 20. Jeśli jesteś muzycznym poszukiwaczem, przyjdź koniecznie, wejściówki do odbioru w filii nr 20 przy ul. Strzelców Bytomskich 21 B.
Chciałabym też namówić Cię do wypraw do innych, poza najbliższą, filii bibliotecznych. Ja mam sentyment do filii nr 1 przy ul Ligonia 7 (korzystałam z niej jeszcze jako studentka). Można w niej znaleźć wiele świetnych książek i audiobooków, ale szczególnie polecam spotkania z cyklu
NIE-ZWYKLI, podczas których osoby z niepełnosprawnościami opowiadają o swoim życiu i pasjach.
25 października, o godz. 17, spotkamy się z autorami bloga Trzy stopy w podróży i wysłuchamy relacji z podróży do Maroka.
Hej, w bibliotece zajmuję się komputerami i stroną www, ale to nie znaczy, że nie będę zachęcał na wydarzenia, które się u nas odbywają. Częściej jednak będę informował o aktualnych ogłoszeniach.
Nadal trwa inwentaryzacja w Filii nr 25, planowany termin zakończenia prac to 22 października 2019 r.
Niestety, 2 listopada 2019 r. wszystkie filie będą nieczynne. Proponuję wcześniej zaopatrzyć się w niezbędne tytuły ;)
Powoli przygotowujemy się do Śląskich Targów Książki. Mamy nadzieję, że odwiedzicie nasze stoisko. Do Targów jeszcze mamy trochę czasu, ale warto już teraz sobie zarezerwować termin. A skoro już mówimy o rezerwacjach - wiecie, że macie łatwą możliwość dodania wydarzeń MBP do własnych elektronicznych kalendarzy? Na naszej stronie przy każdym wydarzeniu jest łącze, które to umożliwia.