Ułatwienia dostępu

  • Skalowanie treści 100%
  • Czcionka 100%
  • Wysokość linii 100%
  • Odstęp liter 100%

integrootwarcie strony legimi w nowym okniebip logootwarcie strony ibuk w nowym oknieotwarcie strony urzędu miasta w nowym oknie

Lato z Książką 2019 – Luftuj się z Biblioteką!

Fotografia

Tego lata luftowaliśmy swoje myśli, uczyliśmy się nicnierobienia i zażywaliśmy książkowej jogi. Odwoływaliśmy się do kultury i tradycji śląskiej, w której to dzieci przebywały na podwórkach przez większość dnia. W lipcu i sierpniu akcja Luftuj się
z Biblioteką
odbyła się w 20 filiach bibliotecznych. Tematyka spotkań była skierowana do młodych niedorosłych. Działania w filiach były prowadzone dwutorowo: dla grup zorganizowanych (przedszkoli, szkół, ośrodków, świetlic, klubów osiedlowych) oraz dla indywidualnych czytelników Biblioteki. (7-12 lat). W 356 spotkaniach ze słowem, warsztatach i zabawach literackich uczestniczyło 1148 dzieci, zaś frekwencja podczas literackiego lata wyniosła 3243. Odkryta na nowo przestrzeń nęciła dotychczasowych użytkowników nowoczesnych technologii, prostotą i kreatywnością. Podczas „luftowania” uświadamiali sobie, jak ważną rolę odgrywa powietrze, co można robić będąc na powietrzu i jak o to powietrze należy dbać. Podczas podjętych działań warsztatowych, które pozwoliły ukierunkować nasze myśli, braliśmy przykład z Dzieci z Bullerbyn (podążając za twórczością Astrid Lidgren), które spędzały na łonie przyrody cały swój czas, wymyślając kreatywne zabawy. Udowodniliśmy, że kontakt z przyrodą niesie ze sobą pozytywny wpływ na funkcjonowanie i rozwój organizmu, a także oddziałuje na odporność organizmu. Na zdrowie wyszły nam eksperymenty z nudą, artystycznie rozwijaliśmy swoje umiejętności tworząc latające maszyny, drzewa, wiatraki, komiksy, książki sensoryczne, wytwory z tektury (Tektokracja), czy kreując LUFT – Letni Ubaw Filmowych Twórców - przygody z filmem i animacją poklatkową (praca nad produkcjami, inspirowanymi lekturami oraz czytelniczą codziennością, pozwoliła spojrzeć nam na książkę jako inspirację dla twórców innych sztuk, ale również jako na źródło wiedzy
i umiejętności przydatnych w różnych aspektach życia).

 

Naszymi specjalistami od luftu byli: Urszula Palusińska (autorka i ilustratorka Brzuchem do góry, laureatka nagrody Bologna Ragazzi Award i tytułu Książki Roku 2017 Polskiej Sekcji IBBY w kategorii graficznej), Piotr Bielski (jogin śmiechu, który nie tylko pobudził nas do kreatywnego działania, ale i pokazał, że książkowa joga istnieje), Edyta Bystroń (autorka publikacji niezależnych, za pomocą zinów pokazała sposób na nudę, podczas warsztatów komiksowych), Marcin Pałasz (autor książek kryminalno-detektywistycznych o psie Elfie, wielokrotnie nominowany i nagradzany w najważniejszych konkursach literackich – Nagroda Literacka im. Kornela Makuszyńskiego, czy Książka Roku), Wojciech Grajkowski (doktor biologii, niegdyś badacz w Instytucie Biologii Doświadczalnej im. Nenckiego PAN, autor książek Pszczoły i Drzewa, poprowadził warsztaty przyrodnicze w Ogrodzie Słów), Mateusz Świstak (opowiadacz, który poprowadził dla uczestników akcji Baśnie na warsztacie), Aniela Cholewińska-Szkolik (autorka serii Przyjaciele zwierząt o polskiej przyrodzie i zwierzętach, serii patronuje WWF), Teatr Lalki i Aktora ATENEUM (teatr lalkowy, gdzie podczas wakacyjnej wizyty animatorka Anna Nowak przeprowadziła warsztaty parateatralne wokół spektaklu i książki Piaskowy Wilk A. Lind), Teatr Gabi Art, kolektyw teatralny Lufcik na korbkę, Teatr TRIP (przygotowały przedstawienia dla różnej pod względem wieku niedorosłej publiczności). Ponadto w filiach bibliotecznych oglądać można było cztery wystawy: Niesamowity wszechświat i Brzechwa dzieciom (wystawy udostępnione przez Wydawnictwo Nasza Księgarnia), Drzewa Piotra Sochy i Wojciecha Grajkowskiego (wystawa udostępniona przez Wydawnictwo Dwie Siostry) oraz plenerową wystawę w Ogrodzie Słów – Zwierzokracja (Oli Woldańskiej-Płocińskiej Wydawnictwa Papilon).

Kulturalnego luftu zażywaliśmy odwiedzając: Katowice Miasto Ogrodów - Instytucja Kultury im. Krystyny Bochenek, Muzeum Śląskie, Muzeum Historii Katowic, Muzeum Górnośląski Park Etnograficzny, Mediatekę w Sosnowcu, MDK Ligota, MDK Południe, Zajezdnię Tramwajowa w Katowicach, Ważne Miejsce, Galerię Szyb Wilson, Pałac Mieroszewskich w Będzinie, BWA Katowice, Pałac Młodzieży, czy Akademię Talentów i Pasji w Chorzowie.

Filie 26 (Murcki), 23 (Osiedle Paderewskiego), 16 (Bogucice), 3 (Załęże), 32 (Ligota), 6 (Wełnowiec-Józefowiec), 11 (Koszutka), 21 (Janów), 20 (Dąbrówka Mała) podjęły wyzwanie biblioteczne i stworzyły questy, czyli edukacyjną grę terenową, która łączy w sobie elementy zabawy i nauki oraz poszukiwań. Zaprojektowane podczas letniej akcji biblioteczne questy były elementem europejskiego projektu URBACT III, w którym bierze udział nasza Biblioteka. Jest on poświęcony przemianom miast europejskich, również między innymi Katowicom, która prowadzą działania w ramach programu Playful Paradigm.

Na tropie historii Załęża (Filia nr 3) - jego uczestnicy wzięli udział we wspólnym, pełnym zagadek i wyzwań spacerze po okolicy, odkrywając przy okazji ciekawostki dotyczące architektury miasta czy życia znanych mieszkańców.

Quest o Bogucicach (Filia nr 16) - uczestnicy zabawy według wskazówek, które zawarte były w rymowanych wierszach poszukiwali ciekawych historycznie miejsc w dzielnicy. W tekście „przemycone” zostały gwarowe określenia, które chętnie były przyswajane przez dzieci. Każdy z uczestników otrzymał swój egzemplarz questu, aby móc w pełni skoncentrować na rozwiązywaniu poleceń. Droga z biblioteki wiodła do figur przy kościele, zabytkowego obrazu św. Barbary, domu Zofii Koniarkowej, tablicy pamiątkowej Jerzego Kukuczki, pomnika bohaterów powstań śląskich oraz bloku, w którym mieszkał lider zespołu Paktofonika.
Na Nikiszu w familoku starym, miyszkoł jedyn chop, Hilary (Filia nr 21) – podczas questu uczestnicy zapoznali się z wieloma zabytkami kultury śląskiej, ich historią i architekturą.
Lotać na lufcie (Filia nr 23) - celem questu było poznanie fauny i flory pięknego miejsca obok naszej biblioteki jakim jest Dolina Trzech Stawów. By dojść do celu i zdobyć pieczątkę dzieci musiały podążać do wyznaczonych w queście miejsc, zgadując i wpisując odpowiednie słowa, czy rozwiązując liczne zagadki lub rebusy prowadzące do kolejnych wskazówek ukrytych w różnych zakątkach doliny.

Dodatkowy wsparciem podczas zajęć związanych z projektowaniem, czy twórczą kreatywnością (również przy tworzeniu bibliotecznych questów) były ekrany mutlimedialne, w które wyposażone są filie w Podlesiu, Kostuchnie, Ochojcu, Załężu, Koszutce, Bogucicach, Ligocie (w tym w filii szpitalnej) oraz na Osiedlu Witosa.

Najlepszym sposobem na nudę ostatecznie okazały się książki. Wśród najczęściej czytanych znalazły się: Gry i zabawy z dawnych lat Katarzyny Piętki, Jak Maciek Szpyrka z dziadkiem po Nikiszowcu wędrowali Magdaleny Zarębskiej, Mapy Aleksandry i Daniela Mizielińskich, Monumentalne cuda i rekordy architektury S. Tavernier’y, Pszczoły miodne i niemiodne Justyny Kierat, Wielka księga robali Y. Zommera, Jestem dzieckiem książek
Oliviera Jeffers’a, Ale miasta! Joanny Łozińskiej, Tappi Marcina Mortki, Straszyć nie jest łatwo Marcina Pałasza, Przyjaciele zwierząt Anieli Cholewińskiej-Szkolik, Mapy dla dzieci Patrycji Zarawskiej, Bojki śląskie Marka Szołtyska, Nudzimisie Rafała Klimczaka, Brzuchem do góry Urszuli Palusińskiej, Jajecznica Kolumba Pawła Wakuły, Oskar i Albert. Absolutnie dziki wyścig Stephana Lomp Ponadto komiksy: Tytus, Romek i A’Tomek Henryka Jerzego Chmielewskiego, Ariol Emmanuel Guibert, Strzeżcie się, olbrzymy! Jorge Aguirre, Rafael Rosado.

Dzięki wsparciu wydawnictw literackich: Dwie Siostry, Debit, Bis, Polarny Lis, Mała Kurka, Esteri, Media Rodzina i Zakamarki, uczestnicy luftowania zabrali z sobą książki do domowych biblioteczek.Fotogaleria Lata z Książką

Notka o autorze|closed

Magdalena Balon

magdalena balon
Bibliotekarka, miłośniczka książki dla dzieci i obrazu zatrzymanego w kadrze obiektywu oraz zilustrowanego  we wszelakim formacie.
"Fotograf literacki”, poszukujący inspiracji w książkach i przestrzeni miejskiej.


© 2024 Miejska Biblioteka Publiczna w Katowicach. Wykonanie Szymon Szostok