ostatni wiking

Nie ma to jak chwila ochłody w upalny dzień. Szczególnie kiedy za oknem 34 stopnie, a czytelnik z anginą nosa z łóżka nie może wysunąć. W ramach ochłodzenia – mentalnego oczywiście, warto wziąć do ręki biografię niezwykłego podróżnika Roalda Amundsena. Ten fascynujący opis życia pierwszego zdobywcy Bieguna Południowego napisał Stephen Bown.

Z każdą przeczytaną stroną robi się coraz chłodniej – jaka gorączka, żaden środek sierpnia, kiedy z kartek spadają sople lodu, a w uszach słychać wycie arktycznego wiatru. Z fascynacją śledziłam zdobycie Przejścia Północno-Zachodniego. Prawie bez tchu zdobyłam z Napoleonem Strefy Podbiegunowej oba bieguny, zbierałam datki, udzielałam wykładów i …. Uciekałam przed wierzycielami! Inuici, psy zaprzęgowe i noc polarna w samym środku wakacji. Co to była za przygoda!

Rzetelnie przygotowana, świetnie udokumentowana i na dodatek bardzo dobrze napisana biografia ostatniego odkrywcy XX wieku. Jedna z najbardziej obiektywnych biografii jaka kiedykolwiek czytałam. Cała paleta barw – podróżnik, odkrywca, badacz, prelegent, gawędziarz, strateg, gbur i samotnik, a przede wszystkim człowiek goniący za marzeniem. Jak dla mnie książka petarda! Gorąco.. ups. Mroźnie polecam!

Książkę znajdziecie w naszej bibliotece (tutaj)

Tytuł: Amundsen. Ostatni wiking
Autor: Stephen R. Bown
Wydawnictwo: Wydawnictwo Poznańskie
Rok wydania: 2018
Gatunek: biografia, autobiografia, pamiętnik

Joanna Cieśla

joanna ciesla
Absolwentka Uniwersytetu Śląskiego i Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach.
Z wykształcenia kulturoznawca, bibliotekarz i animator kultury, z zamiłowania – książkoholik.
Zafascynowana pracą z ludźmi i zdobywaniem nowych doświadczeń.