glebia mankell

„Głębia” to niekryminalna powieść Henninga Mankella, autora znanego m.in. z serii książek o komisarzu policji Kurcie Wallanderze. Akcja „Głębi” ma jednak zupełnie inny klimat, niż przygody tropicieli przestępców w Ystad.
Rzecz dzieje się w czasie pierwszej wojny światowej. Głównym bohaterem jest Lars Tobiasson-Svartman, oficer marynarki wojennej i uznany szwedzki hydrograf, który co jakiś czas otrzymuje od zwierzchnictwa tajne zlecenia do wykonania. Zajmuje się on mierzeniem głębokości dna Morza Bałtyckiego u wybrzeży Szwecji, by kapitanowie okrętów wojennych szwedzkiej marynarki wiedzieli w którym miejscu, w sposób niewidoczny dla wroga, będą mogli wypłynąć w morze bez obaw o to, że ugrzęzną w płyciźnie. Praca Larsa Tobiassona-Svartmana jest jego pasją – odkrywanie nieodkrytego, uaktualnianie map hydrograficznych, wytyczanie szlaków żeglownych, wielotygodniowe rejsy dzięki którym nie musi spędzać czasu w domu… Ponieważ Lars to nie tylko oddany pracy pasjonat. To również mąż, który lepiej czuje się w oddaleniu od żony, Kristiny, wg niego wycofanej, pełnej rezerwy i nudnawej kobiety.
Podczas jednej z ekspedycji, Lars postanawia zwiedzić pobliską wysepkę Halsskär. Ze zdumieniem zauważa małą chatkę, otoczoną zadbanym ogródkiem, co każe mu myśleć, iż uważana dotąd za bezludną, wysepka jest jednak przez kogoś zamieszkana. Okazuje się, iż mieszka tam młoda kobieta, Sara Fredrika, która, odkąd Lars ją zobaczył, staje się jego obsesją.


Rozdarty między monotonnym, ale bezpiecznym życiem małżeńskim w Sztokholmie, a zwierzęcą niemal namiętnością którą budzi w nim wyspiarka, Lars zaczyna prowadzić podwójne życie. Oszukuje obie kobiety, a z czasem także swoich zwierzchników. Sytuacja powoli staje się coraz trudniejsza, ukrywanie dwóch związków przestaje być łatwe oraz… przyjemne. Gdy okazuje się, że i żona, i kochanka zachodzą w podobnym czasie w ciążę, Lars zaczyna tracić panowanie nad sobą. Do głosu dochodzą skrywane przed otoczeniem psychopatyczne zapędy mężczyzny.
Książka Mankella nie jest najprzyjemniejszą, jaką można przeczytać, choć jest wciągająca i naprawdę ciekawa. Początkowe opisy pomiarów dna morza, informacje o uzbrojeniu okrętów wojennych czy szczegóły pracy hydrologów mogą niektórych zniechęcić, ale warto przez te sceny przebrnąć, gdyż akcja przyspiesza w chwili poznania się Larsa z Sarą Fredriką. Szokować mogą wspomnienia mężczyzny z dzieciństwa, ponieważ w takiej książce (nie-kryminał) raczej się ich nie spodziewamy. Opisów tych nie czyta się przyjemnie, są one jednak zdecydowanym walorem, ponieważ składają się na skomplikowaną postać bohatera. Ich obecność jest w pełni usprawiedliwiona.
Nic w tej książce nie jest oczywiste; pomimo braku gwałtownych zwrotów akcji nieraz można poczuć się zaskoczonym. To głównie opowieść o samotności, zakłamaniu, nienawiści do świata. O ciemnej głębi która drzemie w człowieku i czasem dochodzi do głosu. O tym, że nie zawsze wszystko jest takie, jakim się wydaje. Jest to zdecydowanie książka warta przeczytania.

Metryczka książki


Tytuł: Głębia
Autor: Henning Mankell
Wydawnictwo: W.A.B.
Rok wydania: 2017
Gatunek: literatura piękna

Notka o autorze

Antonina Szymitowska

antonina szymitowskaSkandynawskie mroczne kryminały to Antoniny zdecydowany #1, ale chętnie sięga również po inne powieści kryminalne oraz literaturę iberoamerykańską, niekoniecznie przepełnioną grozą i zbrodnią.
Lubi czytać po angielsku i hiszpańsku.
Lubi też wschodnie sztuki walki, skandynawski black metal, castellano rioplatense, upalne lato, spaghetti…
Nie lubi, gdy jej imię zdrabnia się Tosia lub Antosia. Od 2004 roku nie je zwierząt, ale nikogo do wegetarianizmu nie namawia.
To właśnie spod jej klawiatury wychodzi zdecydowana większość tekstów, które czytacie na naszej stronie.