zawisza czarny

Zawisza Czarny to wzór cnót rycerskich, ktoś na kim można polegać. I taki jest właśnie nasz bohater – dobry, troskliwy i pomocny. I czarny... Naprawdę czarny. Zawisza – wielki czarnoskóry polski patriota podczas swej podróży do Warszawy na mecz polskiej reprezentacji, zostaje wciągnięty w pewną intrygę "prawdziwych patriotów".
I myślicie, że to będzie zwykła historia z przesłaniem? Ja też się nabrałam. Jakub Ćwiek jak zwykle świetnie prowadzi akcję, intryga goni intrygę, aż trudno się oderwać. Przesłanie o patriotyzmie się pojawia, zastanowimy się nad wartościami i nad polskością. Ale fani fantastyki nie będą zawiedzeni – oprócz ironicznego humoru Autora spotkamy też na kartach tej książki tajną warszawską Sieć, taksówkarkę Sawkę oraz korpo-zombi i wielką bitwę niekoniecznie w tle.
Nasz bohater pojawił się już wcześniej w serii o katowickim Dreszczu, ale książki można czytać bez konkretnej kolejności. Za to mój ulubiony Autor (no, dobra jeden z kilku) chyba tworzy nowy panteon herosów. Przynajmniej mam taką nadzieję, bo zabawa dla Czytelników zapowiada się wyśmienita.

Książkę znajdziecie w naszej bibliotece (tutaj)

Tytuł: Zawisza Czarny
Autor: Jakub Ćwiek
Wydawnictwo: Sine Qua Non
Rok wydania: 2017
Gatunek: fantastyka, fantasy, science fiction

Magdalena Królikowska

magdalena krolikowskaPedagog, technik ochrony środowiska, bibliotekoznawca. Interesuje się dziećmi, upcyklingiem i książkami – tymi dla dzieci i młodzieży, kryminałami, fantastyką, na nowo odkrywa komiks oraz wciąż zagłębia się w historię II WŚ.

Ma słabość do gór, pierników i wielkich kubków pełnych herbaty. .