5 sekund do

Książka Małgorzaty Wardy pozwala na zdobycie nieosiągalnego. Powieść autorki została doceniona poprzez wybranie jej Książką Roku 2015 przez Polską Sekcję IBBY. Sięgając po nią i nie wychodząc z domu można odbyć podróż kosmiczną do jednego z księżyców Jowisza Io. Bohaterami Małgorzata Warda uczyniła nastolatków, którzy na przemian przebywają w świecie realnym i wirtualnym. Fabuła książki płynie niczym w wirtualnej grze, gdzie często nie ma chwili na zastanowienie się. Głównym aktorem książki są niezwykłe doświadczenia, których doznaje szesnastoletnia Mika. Zaskakujące są dokładnie opisane emocje i doznania sensoryczne (dotyk, zapach, smak), które autorka rysuje czytelnikowi w świecie zaawansowanej technologicznie grze. Wątkiem uzupełniającym jest zestawienie środowisk, z których pochodzą bohaterowie, począwszy od bogatych domów a skończywszy na domach dziecka i rodzinach zastępczych. Jest to ważny zabieg, który pozwala na zrozumienie mechanizmów działania i pobudek młodych ludzi, dla których gra staje się realnym elementem ich życia. Małgorzata Warda funduje młodemu czytelnikowi mocny przekaz, którym jest przeżycie własnej śmierci… Cóż jeszcze musi się wydarzyć by nierealne stało się realne?

Książkę znajdziecie w naszej bibliotece (tutaj

Tytuł: 5 sekund do IO
Autor: Małgorzata Warda
Wydawnictwo: Media Rodzina
Rok wydania: 2017
Gatunek: Literatura młodzieżowa

Magdalena Balon

magdalena balon
Bibliotekarka, miłośniczka książki dla dzieci i obrazu zatrzymanego w kadrze obiektywu oraz zilustrowanego  we wszelakim formacie.
"Fotograf literacki”, poszukujący inspiracji w książkach i przestrzeni miejskiej.