pionek

Druga odsłona przygód Serafin i Strzygonia - tym razem akcja przenosi się na Śląsk.
Czasy współczesne. W Gliwicach zostaje zamordowana młoda dziewczyna - jeden mord, ale wszyscy zaczynają na nowo żyć historią Wampira ze Śląska. Czy to naśladowca? A może sprawa nie ma nic wspólnego z seryjnymi morderstwami?
"Strach ostrzega przed niebezpieczeństwem. Ale jest też silnym narzędziem społecznej kontroli. Trzyma nas w ryzach, powstrzymuje przed eksplorowaniem rejonów, w które nie powinniśmy się zapuszczać."

Społeczeństwo zaczyna na nowo żyć w strachu, a dziennikarze umiejętnie ten strach podjudzają - przecież niedługo z więzień mają wyjść bestie - mordercy, którym karę śmierci zamieniono na 25 lat odsiadki. Ich wyjście na wolność jest okazją by ponownie przyjrzeć się zbrodniom, które popełnili. Jest to zwykła pogoń za sensacją, ale szybko się okazuje, że przeszłość ma przełożenie na teraźniejszość - i próba badania dawnych spraw może obudzić demony.

"Nie mów nikomu, co się dzieje w domu."
Najmocniejszą stroną Ślebody był kontekst społeczny, w którym odbywała się akcja. Trochę z rezerwą podchodziłem do przeniesienia akcji na Śląsk - na szczęście autorzy dobrze się spisali. W Pionku dostajemy dobrze skomponowany zbiór śląskich motywów. Jest trochę gwary, sporo odniesień geograficznych i bardzo dużo śląskiej tożsamości. Takiej mieszanki tęsknoty za tym co było i nadziei, że kierunek zmian, przeobrażeń jest słuszny. Podobało mi się to.
"- To Śląsk- wzruszyła ramionami.
- Ano Śląsk.- Zamyślił się.- Nasz narodowy oddział zamknięty. Wszystkie najciekawsze zbrodnie ostatnich lat działy się na Śląsku."
Na koniec dodam, że poza śląskością Pionek jest dobrym kryminałem, a zwroty akcji zadowolą niejednego czytelnika.

Recenzja pierwotnie ukazała się na salomonik.eu

Książkę znajdziecie w naszej bibliotece (tutaj)

Tytuł: Pionek
Autor: Małgorzata Fugiel-Kuźmińska, Michał Kuźmiński
Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie
Rok wydania: 2016
Gatunek: thriller/sensacja/kryminał

Szymon Szostok

szymon szostokZ wykształcenia politolog, z zawodu informatyk, a prywatnie miłośnik kina i zwierząt.
Od kilku lat prowadzi bloga salomonik.eu, na którym wylewa swoje zachwyty i frustracje dotyczące poznawanej kultury (ludzkiej również).
Lubi dobre wspomnienia i dlatego wielokrotnie ogląda te same filmy i czasem zachowuje się jak bajtel w zabawkowym.
Je mięso ;)