M. Czornyj 'Ofiara'

ofiara

Po przeczytaniu pierwszej części trylogii z komisarzem Deryło Maxa Czornyja z wielkimi nadziejami sięgnęłam po kolejną część. Czy było warto? Tak! Serię okrutnych zabójstw w Lublinie przerwała policyjna obława. Cóż z tego jak w mieście pojawił się naśladowca. Porwana zostaje kolejna kobieta. Sprawca chce wciągnąć do swojej upiornej rozgrywki komisarza. Akcja „Ofiary” rozpoczyna się dokładnie w tym samym momencie, w którym zakończył się „Grzech” (1 część). Już na samym początku otrzymujemy bardzo mocne uderzenie, jednak w dalszej treści jest zdecydowanie mniej makabrycznie, a powieść przekształca się w porządny thriller psychologiczny. Kilkadziesiąt krótkich rozdziałów czyta się praktycznie jednym tchem. Tym razem bohaterowie mają bardziej „ludzką twarz” Oprócz toczącego się dochodzenia, śledzimy również życie rodzinne policjantów. W „Ofierze” dodatkowym zmartwieniem głównego bohatera jest zdrowie córki. Spowodowało to, że stracił swoje ironiczne poczucie humoru, które tak urzekało w pierwszej części.

Zdecydowanie największym plusem tej części trylogii jest jej zakończenie. Czyżby autor inspirował się pewną sceną z „Milczenia owiec” Thomasa Harrisa? Ostatnim rozdziałem autor zupełnie mnie powalił. Po przeczytaniu ostatniego zdania „Ofiary” po prostu nie ma możliwości, żeby nie sięgnąć po trzecią część trylogii („Pokuta”). Świetna robota! „Ofiara” to bardzo dobra lektura, która niewiele ustępuje „Grzechowi”. Autor udowodnił, że jego udany debiut nie był przypadkiem i że tkwi w nim duży potencjał. Cieszy mnie też fakt, że młode pokolenie polskich pisarzy pisze tak dobrze i z pewnością będziemy mieli z nich „pociechę” jeszcze przez długie lata. Spokojnie polecam tę powieść (a właściwie wszystkie trzy części) wielbicielom thrillerów psychologicznych

Książkę znajdziecie w naszej bibliotece (tutaj)

Tytuł: Ofiara
Autor: Max Czornyj
Wydawnictwo: Filia
Rok wydania: 2018
Gatunek: thriller/sensacja/kryminał

Bożena Wieczorek

bozena wieczorek
Bibliotekarka z ponad 26 stażem, miłośniczka przyrody i pięknych ogrodów.
Uwielbia pracę z dziećmi. Namiętnie czyta kryminały i thrillery.
Lubi dobrą kuchnię, wciąż poszukuje nowych i wyszukanych smaków.
Kolekcjonuje oryginalne butelki.

Sponsorzy w 2019