Fernando Aramburu 'Patria'

patria

Patrię czyta się łatwo, ale trudno przejść nad nią do porządku dziennego. Lekka forma ukrywa pokaźną porcję tematów do refleksji. Akcja rozgrywa się na przestrzeni wielu lat naznaczonych morderstwem jednego z mieszkańców baskijskiego miasteczka dokonanym przez bojowników ETA. Miasteczko, w którym, z dnia na dzień, szanowany i lubiany człowiek staje się wrogiem, a cała jego rodzina jest poddana ostracyzmowi, wydaje się reprezentować każde miejsce na ziemi, gdzie, z dowolnych przyczyn, część ludzi zostaje uznana za gorszych od innych. W zastraszonej społeczności, w umysłach, które zatraciły już umiejętność odróżniania dobra od zła, łatwo zasiać nienawiść, nawet do osób najbliższych. Tylko upływ czasu pozwala nabrać dystansu i dostrzec, że fanatyzm niszczy życie nie tylko ofiarom, ale także oprawcom.

Powieść składa się z krótkich epizodów z życia członków dwóch rodzin, znajdujących się po przeciwnej stronie barykady. Przedstawia historię widzianą z wielu perspektyw, a uzyskany obraz sytuacji nabiera wiarygodności z każdą kolejną stroną. Autor demaskuje strategie działania ekstermistycznych organizacji, które bazują na niepewności i potrzebie przynależności młodych ludzi, przedstawia również całe spektrum skutków, jakie wyrządza trauma w psychice człowieka.

Książkę znajdziecie w naszej bibliotece (tutaj)

Tytuł: Patria
Autor: Fernando Aramburu
Wydawnictwo: Sonia Draga
Rok wydania: 2018
Gatunek: Literatura współczesna

ALeksandra Guziałek

aleksandra guzialek
Bibliotekarka z zamiłowania.
Miłość do słowa pisanego łączy z macierzyństwem, co objawia się tym, że stroni od książek wielkogabarytowych, ale cienkie nie znaczy złe.
Poza tym lubi zakupy, porządek i to, co doskonale oddaje duńskie słowo hygge.

Sponsorzy w 2019