III Tydzień Kultury Żydowskiej 16-22 lutego 2019 r.
Góry – Literatura – Biblioteka 2-8 marca 2019 r.

#SEXEDPL. Rozmowy Anji Rubik o dojrzewaniu, miłości i seksie

sexedpl 1

Spośród wielu książek, które, mam wrażenie, zachęcająco spoglądają na mnie z bibliotecznych półek, jest kilka takich tytułów, które z pewnością w najbliższych dniach przyniosę do domu. Nie wszystkie to nowości, nie są to też książki w jakiś sposób podobne do siebie. Lubię misz-masz, więc takie też mam plany na najbliższe dni – po trochu (niemal) wszystkiego.
Być może i Was zainteresuje coś z mojej listy? Jeśli książka będzie wypożyczona, pomyślcie o mnie – może właśnie leżę pod kocem i czytam :) Najbliższe dni planuję spędzić m.in. w towarzystwie „Macbetha” Jo Nesbø, czytając o życiu naszych rodaków w Ameryce Łacińskiej („Za horyzont: Polaków latynoamerykańskie przygody” Tomasza Pindela), przeżywając szaloną przygodę z najbrzydszymi dziewczynami w szkole („Pasztety, do boju!” Clementine Beauvais), doznając „Uniesienia” z królem – Stephenem Kingiem czy poznając „Sekretne zapiski Agathy Christie” aut. Johna Currana.

Jednak pierwsza pozycja z listy tytułów do przeczytania to coś zupełnie innego niż powyższe, i mam ją już za sobą. To #sexedpl: rozmowy Anji Rubik o dojrzewaniu, miłości i seksie – non profitowa publikacja stworzona przez Anję Rubik – światowej sławy modelkę. O książce tej bardzo głośno jest w polskich mediach społecznościowych. Dlaczego? Bo to mocna odpowiedź na ograniczoną i bardzo niemerytoryczną formę nauczania w szkołach przedmiotu zwanego wychowaniem do życia w rodzinie. Anja Rubik zaprosiła do współpracy nad publikacją ekspertki i ekspertów, autorytety wśród terapeutów, lekarzy, edukatorów, aktywistów, których otwarcie pyta o tematy związane z pierwszym razem, homoseksualnością, eksperymentowaniem, chorobami wenerycznymi, masturbacją, zakochaniem czy antykoncepcją.

sexedpl 2

W książce Rubik nie ma moralizowania, pomijania czy przeinaczania „niewygodnych” tematów, sztampowego nazewnictwa czy, o zgrozo!, odwołań do wartości patriotycznych i religijnych, typowych dla podręczników używanych przez nauczycieli nauczających WDŻ (tak, celowo użyłam określenia „nauczać”…). Tutaj nie ma tematów tabu, na każde pytanie otrzymujemy merytoryczną odpowiedź. To ważne dla nastolatków – w wieku, kiedy nie są już dziećmi, ale wciąż nie są jeszcze dorosłymi, takie „zawieszenie” powoduje nieraz, że mogą czuć się zagubieni, a mają wtedy przecież tyle pytań, na takie tematy… Nie zawsze jest kogo i kiedy zapytać czym jest np. grooming, co oznacza skrótowiec LGBTQIAP+, czy gwałt ma tylko jedną definicję albo kiedy można powiedzieć o sobie, że jest się lesbijką.

Anja Rubik rozmawia z ekspertami bez zbędnego nadęcia, na luzie, jednak z zachowaniem dobrego smaku – bez obaw można (należy!) tę książkę podarować nastolatkowi. Otrzyma rzetelną, pozbawioną stereotypów wiedzę na tematy, które dotyczą każdego człowieka, a traktowane są, głównie przez niepostępowych dorosłych, po macoszemu. Ja chętnie podsunę #sexedpl: rozmowy Anji Rubik o dojrzewaniu, miłości i seksie mojej 16latce.

sexedpl 3W tworzeniu podręcznika, oprócz ekspertów, uczestniczyli również nastolatkowie z Polski, Szwecji, Białorusi i Anglii. Wzięli oni udział w sesji zdjęciowej #sexedpl, której efekty widoczne są właśnie na łamach książki. Zdjęcia nie są retuszowane, za co należą się twórcom dodatkowe brawa. Dziś, gdy nawet fotografie niemowląt poddawane są absurdalnym poprawkom, jest to niezwykle ważne, by nastolatkowie wiedzieli, jak naprawdę wygląda człowiek, ich rówieśnik. To temat na szerszy tekst, ale chyba każdy zgodzi się ze mną, że bombardowani zewsząd nierealnymi obrazami ludzkich ciał, nastolatkowie narażeni są na eskalację kompleksów i niebezpieczną pogoń za osiągnięciem nierealnego.

Całe przedsięwzięcie nie zakończyło się wydaniem książki. #SEXEDPL to ruch społeczny, wspierany przez wiele osób z pierwszych stron gazet, które nie zgadzają się na obecną formę nauczania WDŻ w szkołach i sposób prowadzenia polityki prorodzinnej. Co ważne, dochód ze sprzedaży podręcznika przekazywany jest na rzecz Fundacji #sexedpl, dzięki której rzetelna edukacja seksualna rozszerzać się będzie o kolejne akcje.

Książkę znajdziecie w naszej bibliotece (tutaj)

Tytuł: #SEXEDPL. Rozmowy Anji Rubik o dojrzewaniu, miłości i seksie
Autor: Alicja Długołęcka, Michał Pozdał, Agata Loewe, Anja Rubik
Wydawnictwo: W.A.B.
Rok wydania: 2018
Gatunek: poradniki

Antonina Szymitowska

antonina szymitowskaSkandynawskie mroczne kryminały to Antoniny zdecydowany #1, ale chętnie sięga również po inne powieści kryminalne oraz literaturę iberoamerykańską, niekoniecznie przepełnioną grozą i zbrodnią.
Lubi czytać po angielsku i hiszpańsku.
Lubi też wschodnie sztuki walki, skandynawski black metal, castellano rioplatense, upalne lato, spaghetti…
Nie lubi, gdy jej imię zdrabnia się Tosia lub Antosia. Od 2004 roku nie je zwierząt, ale nikogo do wegetarianizmu nie namawia.
To właśnie spod jej klawiatury wychodzi zdecydowana większość tekstów, które czytacie na naszej stronie.

Sponsorzy w 2019