wroniec

Autor jak zwykle nas zaskakuje, tym razem zachęcam do przeczytania opowieść o grudniowej nocy 1981 roku. Książka opisuje przygody małego Adasia, mieszkającego w dużym mieście wraz z rodzicami, siostrą, babcią oraz wujkiem. Chłopiec ma zwyczajne życie, które nagle zmienia się jednej nocy. Wroniec – zło w czystej postaci porywa mu rodzinę. Pełno w tej historii Milipantów, Szpicli z antenami, Bubeków, z MOMO też nie ma żartów. A wszystko to w szarej scenerii, szarego miasta, w którym żyją szarzy ludzie. Stan wojenny ukazany jest oczami Adasia, to on nas prowadzi przez miasto, tłumaczy to co widzi...

Jestem oczarowana tą książką. Ważny kawałek naszej historii został przedstawiony w całkiem inny, oryginalny, baśniowy sposób. Książka pociąga nas nastrojem grozy, tajemniczości i szarej smutnej rzeczywistości. Wiem, że dla dzieciaków uczących się o tych czasach w szkole to czyste, suche fakty. Ta książka jednak to zmieni - inaczej jest uczyć się o tym z "nudnych" historycznych książek, a inaczej wciągnąć się w akcję, poczuć strach Adasia, skrzypienie śniegu pod butami podczas ucieczki...  Książce smaku nadają perfekcyjne ilustracje Jakuba Jabłońskiego (Wydawnictwo Literackie, 2009).

Książkę znajdziecie w naszej bibliotece (tutaj)

Tytuł: Wroniec
Autor: Jacek Dukaj
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Rok wydania: 2009
Gatunek: fantastyka, fantasy, science fiction

Magdalena Królikowska

magdalena krolikowskaPedagog, technik ochrony środowiska, bibliotekoznawca. Interesuje się dziećmi, upcyklingiem i książkami – tymi dla dzieci i młodzieży, kryminałami, fantastyką, na nowo odkrywa komiks oraz wciąż zagłębia się w historię II WŚ.

Ma słabość do gór, pierników i wielkich kubków pełnych herbaty. .