• Skalowanie treści 100%
  • Czcionka 100%
  • Wysokość linii 100%
  • Odstęp liter 100%

integrootwarcie strony legimi w nowym okniebip logootwarcie strony ibuk w nowym oknieotwarcie strony urzędu miasta w nowym oknie

I. Szpala, M. Zubik 'Święte prawo. Historie ludzi i kamienic z reprywatyzacją w tle'

swiete prawo

Książka jest pokłosiem serii artykułów, które autorki opublikowały po raz pierwszy w 2014 r., wywołując w ten sposób aferę reprywatyzacyjną. Opisały wówczas mechanizmy działania rzekomych spadkobierców, którzy bezprawnie i za symboliczne kwoty kupowali roszczenia do kamienic.
Dziennikarki wykonały niemal „mrówczą” pracę. Przejrzały tysiące dokumentów, zgromadzonych w archiwach, ministerstwach, urzędach miasta, etc. Szczegółowo i z osobna opisały procedery nielegalnych przejęć kamienic wraz z lokatorami, którym nowi właściciele podnoszą czynsz, odcinają prąd i gaz, a nawet zastraszają. Wykorzystują do tego tzw. czyścicieli kamienic. W niektórych przypadkach historie kończą się tragicznie, jak np. sprawa Jolanty Brzeskiej, lokatorki spalonej żywcem.
Reportaż momentami czyta się niczym kryminał sensacyjny. Autorki obnażają przy tym cały bałagan reprywatyzacyjny, opisują urzędników zamieszanych w nielegalne procedery, a nade wszystko pokazują słabość państwa, które zawiodło zwykłych obywateli.

Książkę znajdziecie w naszej bibliotece (tutaj).

Metryczka książki|closed

Tytuł: Święte prawo. Historie ludzi i kamienic z reprywatyzacją w tle
Autor: Iwona Szpala, Małgorzata Zubik
Wydawnictwo: Agora SA