swiete prawo

Książka jest pokłosiem serii artykułów, które autorki opublikowały po raz pierwszy w 2014 r., wywołując w ten sposób aferę reprywatyzacyjną. Opisały wówczas mechanizmy działania rzekomych spadkobierców, którzy bezprawnie i za symboliczne kwoty kupowali roszczenia do kamienic.
Dziennikarki wykonały niemal „mrówczą” pracę. Przejrzały tysiące dokumentów, zgromadzonych w archiwach, ministerstwach, urzędach miasta, etc. Szczegółowo i z osobna opisały procedery nielegalnych przejęć kamienic wraz z lokatorami, którym nowi właściciele podnoszą czynsz, odcinają prąd i gaz, a nawet zastraszają. Wykorzystują do tego tzw. czyścicieli kamienic. W niektórych przypadkach historie kończą się tragicznie, jak np. sprawa Jolanty Brzeskiej, lokatorki spalonej żywcem.
Reportaż momentami czyta się niczym kryminał sensacyjny. Autorki obnażają przy tym cały bałagan reprywatyzacyjny, opisują urzędników zamieszanych w nielegalne procedery, a nade wszystko pokazują słabość państwa, które zawiodło zwykłych obywateli.

Książkę znajdziecie w naszej bibliotece (tutaj).

Tytuł: Święte prawo. Historie ludzi i kamienic z reprywatyzacją w tle
Autor: Iwona Szpala, Małgorzata Zubik
Wydawnictwo: Agora SA
Rok wydania: 2017
Gatunek: literatura faktu

Sławomir Hordejuk

sławomir hordejukPochodzi z Południowego Podlasia.
Z wykształcenia nauczyciel geografii, bibliotekarz i animator kultury.
Z zamiłowania regionalista. Interesuje się historią i kulturą Tatarów polsko-litewskich, dziejami polskiego lotnictwa, mniejszościami narodowymi i etniczno-religijnymi.
Miłośnik literatury faktu i reportaży. Od kwietnia 2012 r. pracownik Działu Metodyki Analiz i Promocji.