Co ludzie czytają? (2018)

piekna
Wraz z nadejściem Nowego Roku postanowiliśmy jeszcze na chwilę spojrzeć wstecz by przekonać się, jakie książki w 2018 roku najchętniej wypożyczali nasi Czytelnicy. Spośród wszystkich wypożyczeń utworzyliśmy 7 kategorii cieszących się największą popularnością.

Czego się dowiedzieliśmy?

Przoduje zdecydowanie literatura obyczajowa oraz kryminały. Tym chyba nikt nie jest zaskoczony – każdego roku sytuacja wygląda podobnie. Najpopularniejsze nazwiska to, niezmiennie, Katarzyna Michalak i Remigiusz Mróz.

Tuż za nimi plasują się literatura dziecięca i młodzieżowa, co bardzo nas cieszy, ponieważ nasi młodzi i najmłodsi czytelnicy udowadniają, że pogłoski o tym, iż żyją z dala od książek, są bardzo przesadzone  Jesteście super!
Harry Potter wciąż cieszy się ogromną popularnością, mimo iż od premiery pierwszej powieści o przygodach tytułowego czarodzieja i jego przyjaciół mijają w tym roku… 22 lata!

Bardzo często wypożyczaliście w ubiegłym roku biografie. Co ciekawe, najchętniej czytacie o naszych rodakach, głównie ludziach gór czy teatru – Wandzie Rutkiewicz, Jerzym Kukuczce, Annie Seniuk czy Annie Przybylskiej.

W kategorii literatury pięknej prym wiodą trzy nazwiska – Tokarczuk, Cherezińska i Twardoch (po dwa tytuły). Zygmunt Miłoszewski także chętnie czytany.

Wśród literatury faktu najczęściej sięgaliście po książkę „Tatuażysta z Auschwitz” Heather Morris oraz reportaże Justyny Kopińskiej.

Poniżej prezentujemy, w formie wykresów, zestawienie najpopularniejszych książek wspomnianych kategorii. Czy i Wy macie swój udział w tym, że dane tytuły tam się znalazły?

Antonina Szymitowska

antonina szymitowskaSkandynawskie mroczne kryminały to Antoniny zdecydowany #1, ale chętnie sięga również po inne powieści kryminalne oraz literaturę iberoamerykańską, niekoniecznie przepełnioną grozą i zbrodnią.
Lubi czytać po angielsku i hiszpańsku.
Lubi też wschodnie sztuki walki, skandynawski black metal, castellano rioplatense, upalne lato, spaghetti…
Nie lubi, gdy jej imię zdrabnia się Tosia lub Antosia. Od 2004 roku nie je zwierząt, ale nikogo do wegetarianizmu nie namawia.
To właśnie spod jej klawiatury wychodzi zdecydowana większość tekstów, które czytacie na naszej stronie.

Sponsorzy w 2019

Miejska Biblioteka Publiczna w Katowicach 2016-2019