Dariusz Kortko, Marcin Pietraszewski 'Kukuczka. Opowieść o najsłynniejszym polskim himalaiście'

kukuczka opowiesc

Wbrew pozorom, po 1989 roku o Jerzym Kukuczce nie powstało wiele publikacji. D. Kortko z M. Pietraszewskim wydobywają jego postać z powrotem na światło dzienne i robią to znakomicie. Przybliżają nas do świata ludzi gór, dla których wspinaczka i zdobywanie kolejnych szczytów to prawdziwa miłość, dla której są w stanie bardzo wiele poświęcić.
Lektura tej książki to pasjonująca historia człowieka, który pokochał góry całym sercem i zdobył upragnioną Koronę Himalajów. Autorzy prowadzą nas szlakiem Kukuczki od pierwszych wyjazdów w skałki, przez Tatry, Dolomity i Alpy, aż do najwyższych szczytów na ziemi, do których sięganie okupione było nadludzkim wręcz wysiłkiem i życiem wielu wybitnych polskich i zagranicznych himalaistów.
Zgłębiając kulisy poszczególnych wypraw, poznając wspinaczy w ich codziennych zmaganiach, mozolnym pokonywaniu kolejnych metrów, możemy zadawać sobie wielokrotnie pytanie o sens podejmowania tak dużego ryzyka. Podczas lektury nasuwa się także refleksja na temat kwestii etyki w górach, pojęcia koleżeństwa i odpowiedzialności za partnera.
Poznajemy także fragmenty pamiętnika Kukuczki, który skrupulatnie notował poszczególne relacje ze swoich wypraw. Tym samym możemy choć na chwilę znaleźć się bliżej człowieka, który tysiące kilometrów od domu realizował swoje marzenia i dokonał tam niezwykłych czynów, pozostając na zawsze wśród strzelistych śnieżnobiałych szczytów.

Książkę znajdziecie w naszej bibliotece (tutaj)

Tytuł: Kukuczka. Opowieść o najsłynniejszym polskim himalaiście
Autor: Dariusz Kortko, Marcin Pietraszewski
Wydawnictwo: Agora SA
Rok wydania: 2016
Gatunek: biografia/autobiografia/pamiętnik

Sławomir Hordejuk

sławomir hordejukPochodzi z Południowego Podlasia.
Z wykształcenia nauczyciel geografii, bibliotekarz i animator kultury.
Z zamiłowania regionalista. Interesuje się historią i kulturą Tatarów polsko-litewskich, dziejami polskiego lotnictwa, mniejszościami narodowymi i etniczno-religijnymi.
Miłośnik literatury faktu i reportaży. Od kwietnia 2012 r. pracownik Działu Metodyki Analiz i Promocji.