Konferencja OBRAZ/słowo/Biblioteka

Agnieszka Świętek 'Obiecanki'

obiecanki 1

Już na początku recenzji przyznam się, że nie jestem znawcą komiksu. Czytałam Asteriksa, Tytusa, Marvelowskich bohaterów, a teraz odkrywam opowieści graficzne z przesłaniem. Chyba dorastam... ;)
Nakładem Kultury Gniewu Agnieszka Świętek wydała swój debiut graficzny. Dostajemy w ręce czarno-białą pozycję, w której w śladowych ilościach pojawia się słonecznikowa żółć. Smutno? Przygnębiająco? Niestety troszkę tak, ale wszystko pięknie komponuje się z przedstawianą nam treścią.

obiecanki 2
Poznajemy rodzinę szopów – mamę oraz dwie córki. Mama pracuje, ogląda telewizję i zamartwia się. Młodsza dziewczynka czeka na spotkanie. A starsza – nastolatka przestała już oczekiwać spotkania, buntuje się. W szkole osiąga świetne wyniki, ale jest outsiderką. Komiks przesycony jest oczekiwaniem, tęsknotą i smutkiem. Ale jest to ważna lektura pokazująca jak dzieci przeżywają rozstanie rodziców, jak radzą sobie (albo i nie) z sytuacją, która tak naprawdę jest bardzo trudna dla osób dorosłych.
obiecanki 3
Na zakończenie historii wprowadzony jest w ten monochromatyczny komiks kolor żółty. Daje odrobinę nadziei? Czy może pogłębia smutek? To już musicie ocenić sami.
Dobra rada – przygotujcie chusteczki, bo publikacja Agnieszki Świątek daje do myślenia.

Książkę znajdziecie w naszej bibliotece (tutaj)

Tytuł: Obiecanki
Autor: Agnieszka Świętek
Wydawnictwo: Kultura Gniewu
Rok wydania: 2018
Gatunek: komiks

Magdalena Królikowska

magdalena krolikowskaPedagog, technik ochrony środowiska, bibliotekoznawca. Interesuje się dziećmi, upcyklingiem i książkami – tymi dla dzieci i młodzieży, kryminałami, fantastyką, na nowo odkrywa komiks oraz wciąż zagłębia się w historię II WŚ.

Ma słabość do gór, pierników i wielkich kubków pełnych herbaty. .