zakonnice odchodza

Życie byłych zakonnic to temat tabu. Zmierzyła się z nim Marta Abramowicz, przybliżająca w swoim debiucie reporterskim losy 20 kobiet.  Dotarcie do tych, które odeszły z zakonu, zajęło autorce pół roku. W książce opisuje, jak wyglądało ich codzienne życie. Obraz, wyłaniający się z ich historii jest niezwykle przygnębiający: kobiety pozbawione są praktycznie wolnej woli, podporządkowane siostrze przełożonej, której muszą być bezwzględnie posłuszne. Obowiązujące reguły, stanowiące długą listę nakazów i zakazów, brak możliwości rozwoju, ograniczony kontakt ze światem zewnętrznym, to tylko niektóre wyzwania, z którymi młode siostry muszą się zmierzyć. Zderzenie wyobrażeń tych młodych kobiet o świecie zakonnym z rzeczywistością, poddaje w wątpliwość sens ich dalszej egzystencji w zgromadzeniu. Nie jest jednak tożsame z utratą wiary i chęcią posługi wobec Boga.

Autorka oddaje głos bohaterkom i pozwala  mówić o rzeczach niezwykle trudnych, na swój sposób intymnych, osobistych, bowiem taki właśnie jest temat wiary i powołania. Nie wszystkie historie mają swoje wyraźne zakończenia: poznajemy jedynie pewien wycinek z życia tych kobiet, których jeden jego etap został zamknięty, po to, by mogły dalej tworzyć jego dalszą ciekawą drogę.

Co ważne, Marta Abramowicz ucieka od jakichkolwiek ocen i opinii – tworzy tym samym przestrzeń dla czytelnika, aby sam zmierzył się z podjętym tematem podczas lektury tej niełatwej, ale bardzo potrzebnej książki.

Książkę znajdziecie w naszej bibliotece.

Tytuł: Zakonnice odchodzą po cichu
Autor: Marta Abramowicz
Wydawnictwo: Krytyka Polityczna
Rok wydania: 2016
Gatunek: literatura faktu

Sławomir Hordejuk

sławomir hordejukPochodzi z Południowego Podlasia.
Z wykształcenia nauczyciel geografii, bibliotekarz i animator kultury.
Z zamiłowania regionalista. Interesuje się historią i kulturą Tatarów polsko-litewskich, dziejami polskiego lotnictwa, mniejszościami narodowymi i etniczno-religijnymi.
Miłośnik literatury faktu i reportaży. Od kwietnia 2012 r. pracownik Działu Metodyki Analiz i Promocji.