Marcin Szczygielski 'Czarownica piętro niżej' - seria

czarownica pietro nizej 2

Poznajemy Maję jako znudzoną pannicę siedzącą przed telewizorem. Rodzice zajęci swoimi sprawami, postanawiają zmienić otoczenie dziewczynce i wysyłają ją do dalekiej krewnej do Szczecina. Ciabcia (siostra babci) okazuje się staruszką posiadającą czarno-biały telewizor, wannę chowaną pod blat w kuchni, kota i mały ogródek, a na dodatek nic nie robi sobie z dąsów Mai. Dziewczynka wciąga się w życie w kamienicy i powoli, krok po kroku odkrywa... prawdę? Czy gadający kot i wiewiórka uważająca się za lisa, czarujące Zdradliwe Lilie oraz duch na strychu mogą zburzyć nudę wakacji?
W kolejnej części mamy ogromną śnieżycę i ponowny wyjazd Mai do ciabci. Dziewczynka stara się odkryć rodzinną tajemnicę zniknięcia Niny, przy okazji odkrywa tajemniczy świat motyli i motylołaków oraz wplątuje się w polityczny przewrót.

Część trzecia to odwiedziny ciabci i Monterowej w Warszawie, szalona wichura, poszukiwanie czwartej cegły na lewo od kolumny i siódmej od dołu, poznawanie zwariowanych legend stolicy i próba złamania klątwy ciążącej na Mai. I to wszystko dziewczynka musi dokonać w tydzień, by nie stracić swych magicznych zdolności.
Przygody Mai pokazują, że czas spędzany na dworze czy na strychu odkrywa przed nami magiczny koloryt. Wspaniale ukazane są relacje pomiędzy Mają a jej bliskimi, szczególnie ciabcią. Z niecierpliwością oczekuję kolejnej części.

Książki znajdziecie w naszej bibliotece

Tytuł: Czarownica piętro niżej - seria
Autor: Marcin Szczygielski
Wydawnictwo: Bajka
Rok wydania: 2013
Gatunek: Literatura dziecięca

Magdalena Królikowska

magdalena krolikowskaPedagog, technik ochrony środowiska, bibliotekoznawca. Interesuje się dziećmi, upcyklingiem i książkami – tymi dla dzieci i młodzieży, kryminałami, fantastyką, na nowo odkrywa komiks oraz wciąż zagłębia się w historię II WŚ.

Ma słabość do gór, pierników i wielkich kubków pełnych herbaty. .