Marianna Oklejak 'Cuda wianki. Polski folklor dla najmłodszych i starszych'

cuda wianki 1

Słowo folklor młodemu pokoleniu niewiele mówi. Wydaje się być funkcjonującym archaizmem, kojarzącym się głównie z cepelią. Zaprzeczeniem tego jest zdecydowanie graficzna książka Marianny Oklejak, która nie tylko pokazuje czym jest folklor, ale pozwala na zabawę wokół tego słowa. Polska kultura ludowa na kolejnych kartkach jest przedstawiona niezwykle barwnie i kolorowo, poprzeplatana jest rymami, przyśpiewkami i kształtami. Rytm folkloru wyznaczają tutaj pory roku i związane z nią tradycje. Pola wzorzystych tkanin, elementy strojów z różnych zakątków Polski, hafty kwiatowe przenikają się z kulturą miasta. Cuda wianki to na nowo odkryte bogactwo, które schowane zebrane zostało w przez Mariannę Oklejak. Na końcu kolorowych rozkładówek znajdują się krótkie objaśnienia motywów zaczerpniętych z folkloru. Artystyczne dzieło ma swoja kontynuację w książce Cuda niewidy. Książka Cuda wianki została nagrodzona przez Polską Sekcję IBBY za swój niezwykły i niepowtarzalny charakter.

cuda wianki 2 cuda wianki 3
Książkę znajdziecie w naszej bibliotece (tutaj)

Tytuł: Cuda wianki. Polski folklor dla młodszych i starszych
Autor: Marianna Oklejak
Wydawnictwo: Egmont Polska
Rok wydania: 2015
Gatunek: Literatura dziecięca

Magdalena Balon

magdalena balon
Bibliotekarka, miłośniczka książki dla dzieci i obrazu zatrzymanego w kadrze obiektywu oraz zilustrowanego  we wszelakim formacie.
"Fotograf literacki”, poszukujący inspiracji w książkach i przestrzeni miejskiej.