Henning Mankell 'Nim nadejdzie mróz'

nim nadejdzie mroz

„Nim nadejdzie mróz” - jedyna powieść króla szwedzkiego kryminału, Henninga Mankella, twórcy postaci komisarza Kurta Wallandera, poświęcona córce policjanta - Lindzie. Główna bohaterka ma już 30 lat i, niespodziewanie dla ojca, ale i trochę dla siebie samej, podejmuje decyzję wstąpienia w szeregi ystadzkiej dochodzeniówki. W chwilę przed oficjalnym założeniem munduru wplątana zostaje w nagłe zniknięcie swej przyjaciółki, Anny. Sytuacja jest zagmatwana, w dziwny sposób zdaje się mieć związek z torturami zwierząt, włamaniami, morderstwem... oraz rzekomym powrotem ojca Anny, który opuścił rodzinę przed ponad 20 laty i ślad po nim zaginął.

Duet Wallanderów podejmuje więc żmudne śledztwo, w którym wiele pewników okazuje się złudnymi, a tajemnice i zbrodnie wydają się mnożyć w nieskończoność. „Nim nadejdzie mróz” to świetny kryminał - jest i surowy, mroczny klimat Skandynawii, i nagłe zwroty akcji wielowątkowego dochodzenia, są i bohaterowie, których się lubi, a zarazem drażnią momentami niemiłosiernie... Jak w prawdziwym życiu! Książka ta to grubo ponad 500 stron, ale czyta się jednym tchem. W sam raz na jesienny weekend, jeszcze zanim nadejdzie mróz.

Książkę znajdziecie w naszej bibliotece (tutaj)

Tytuł: Nim nadejdzie mróz
Autor: Henning Mankell
Wydawnictwo: W.A.B.
Rok wydania: 2012
Gatunek: thriller/sensacja/kryminał

Antonina Szymitowska

antonina szymitowskaSkandynawskie mroczne kryminały to Antoniny zdecydowany #1, ale chętnie sięga również po inne powieści kryminalne oraz literaturę iberoamerykańską, niekoniecznie przepełnioną grozą i zbrodnią.
Lubi czytać po angielsku i hiszpańsku.
Lubi też wschodnie sztuki walki, skandynawski black metal, castellano rioplatense, upalne lato, spaghetti…
Nie lubi, gdy jej imię zdrabnia się Tosia lub Antosia. Od 2004 roku nie je zwierząt, ale nikogo do wegetarianizmu nie namawia.
To właśnie spod jej klawiatury wychodzi zdecydowana większość tekstów, które czytacie na naszej stronie.