Lato z Książką 2018

Colson Whitehead 'Kolej podziemna. Czarna krew Ameryki'

kolej podziemna

Akcja dzieje się w XIX wieku w różnych stanach Ameryki, jej główną osią jest niewolnica Cora, która uciekła z plantacji. Kobieta stara się przeżyć, ale w żadnym miejscu nie osiada na zbyt długo. Łowcy niewolników oraz bestialscy biali ludzie nie pozwalają jej spokojnie żyć. Wędrówka pomiędzy stanami jest możliwa dzięki kolei podziemnej, którą podobno wybudowali czarni oraz życzliwi biali, a jej głównym celem jest ratowanie zniewolonych ludzi. Kolej w postaci linii, peronów i pociągów to oczywiście fikcja literacka. To były raczej nieuczęszczane drogi, opuszczone domy, życzliwi ludzie - to wszystko tworzyło szlak wiodący do wolności.
Ameryka widziana oczami Cory jest krajem, który powstaje na ludzkiej krzywdzie: podboje Indian, zniewolenie czarnoskórych, pragnienie zdobywania i dominacji. Nawet w liberalnych północnych stanach abolicjoniści nie mają łatwego życia. Poza tym zniesienie niewolnictwa absolutnie nie jest tożsame z nadaniem pełnych praw. Każdy kto zna choć trochę historię USA ma tego pełną świadomość.

Historia opowiedziana w Kolei podziemnej jest całkowitą fikcją, ale nie można tego powiedzieć o obrazie ówczesnego społeczeństwa oraz zachowań względem niewolników. Poszczególne historie Cory i jej "przyjaciół" były inspirowane prawdziwymi wydarzeniami. Realistyczne jest też zróżnicowanie podejścia do sprawy niewolnictwa w poszczególnych stanach.
Kolej podziemna to lektura dla każdego, kto chce zrozumieć współczesną Amerykę.
Jedynie do czego mogę mieć zastrzeżenia to warsztat autora. Doceniam, poświęcenie wielu godzin pracy w przygotowanie tej powieści, ale tempo akcji czasem się gubi, wątki nie do końca płynnie się łączą. To zakłóca płynną lekturę i utrudnia odbiór.
Mimo to zdecydowanie polecam.

Recenzja pierwotnie ukazała się na salomonik.eu

Książkę znajdziecie w naszej bibliotece (tutaj)

Tytuł: Kolej podziemna. Czarna krew Ameryki
Autor: Colson Whitehead
Wydawnictwo: Albatros
Rok wydania: 2017
Gatunek: literatura współczesna

Szymon Szostok

szymon szostokZ wykształcenia politolog, z zawodu informatyk, a prywatnie miłośnik kina i zwierząt.
Od kilku lat prowadzi bloga salomonik.eu, na którym wylewa swoje zachwyty i frustracje dotyczące poznawanej kultury (ludzkiej również).
Lubi dobre wspomnienia i dlatego wielokrotnie ogląda te same filmy i czasem zachowuje się jak bajtel w zabawkowym.
Je mięso ;)