Lato z Książką 2018

Literatura polska górą

Literatura polską górą! Czytelnicy najczęściej sięgają po kryminały, zwłaszcza upodobali sobie twórczość Katarzyny Bondy, Katarzyny Puzyńskiej oraz Remigiusza Mroza.  Listę uzupełniają historie Kingi Dębskiej (reżyserki filmowej) oraz Olgi Rudnickiej, która podąża śladami gatunku za Joanną Chmielewską.  Zgoła odmienną propozycją są powieści historyczne Elżbiety Cherezińskiej, po które książkoholicy sięgają z niesłabnącym zainteresowaniem. Mimo, iż najnowsza propozycja Olgi Tokarczuk Opowiadania bizarne oraz Bieguni (za którą autora otrzymała Międzynarodową Nagrodę Bookera 2018) są dostępne na bibliotecznych półkach, to Czytelnicy sięgają chętniej po Ostatnie historie.  Na liście najczęściej czytanych książek nie zabrakło również książki najbardziej nagradzanej, polskiej dziennikarki – Justyny Kopińskiej Polska odwraca oczy oraz Pawła Reszki – również przedstawiciela literatury faktu. Wśród grona docenianych polskich autorów kryje się jeszcze Anna Kamińska z opowieścią o jedynym takim miejscu na Ziemi – Białowieża szeptem. Historie z Puszczy Białowieskiej.

literatura polska gora 1 literatura polska gora 2

Z kolei młodzi niedorośli poszukują dreszczyku emocji u: Martina Widmarka - autora, popularnego już mocno, szwedzkiego cyklu - Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai, podczas podróży wraz Nelą Małą Reporterką, czy w kolejnych częściach magicznego świata Harrego Pottera. Nieustannie trwa fala uzależnienia od książek Andrzeja Maleszki i serii książek Magiczne drzewo. Najmłodsi i ich rodzice chętnie czytają wiersze: Renaty Piątkowskiej czy Agaty Widzowskiej oraz szwedzką serię książek o Albercie Albertsonie (G. Bergström), który jest idealny do czytania przed snem i wyciszy nawet najbardziej wymagającego Malucha. Biblioteczni miłośnicy obrazu sięgają po książki Aleksandry i Daniela Mizielińskich, które w wielkoformatowym wydaniu nadają historią nowy kształt (Mapy, Mamoko, Pod ziemią. Pod wodą). Już prawie dorośli czytelnicy doceniają i wybierają książki Johna Greena (Gwiazd naszych wina, Szukając Alaski, Papierowe miasta), który jest mistrzem gatunku.

Magdalena Balon

magdalena balon
Bibliotekarka, miłośniczka książki dla dzieci i obrazu zatrzymanego w kadrze obiektywu oraz zilustrowanego  we wszelakim formacie.
"Fotograf literacki”, poszukujący inspiracji w książkach i przestrzeni miejskiej.