Garance Le Caisne 'Fotograf'

fotograf

Tytułowy Fotograf, to Syryjczyk ukrywający się pod pseudonimem „Cezar”. Podczas wojny domowej był lekarzem syryjskiej policji wojskowej. Przez 2 lata, na zlecenie reżimu Baszara al-Asada, dokumentował i potajemnie zgromadził 53 tys. zdjęć. Są one świadectwem ogromnej skali zbrodni dokonywanych na przetrzymywanych tam więźniach i opozycjonistach. Machina śmierci, która od przeszło 6 lat zbiera żniwo, pochłonęła już ponad 320 tys. ofiar.

Autorce po wielu staraniach udało się nawiązać kontakt z bohaterem książki. Dzięki jego relacji świat mógł dowiedzieć się o bestialskich i straszliwych zbrodniach popełnianych m.in. przez żandarmerię wojskową. Cezar niemal codziennie brał udział w sekcjach zwłok, co pozwoliło mu opisać rodzaje ran zadawanych ofiarom podczas przesłuchań.

Książka jest przerażającym świadectwem bestialstwa i tyranii. Dramat Syryjczyków trwa nadal, a dzieje się to w XXI w. na oczach całego świata, który jednak, mimo niepodważalnych dowodów ludobójstwa, nie jest w stanie przedsięwziąć radykalnych kroków przeciw reżimowi syryjskiemu. Mimo to Cezar nie traci wiary w ludzi i sprawiedliwość, bo jak mówi: „Prawo pozostaje żywe, dopóki walczy o nie choć jedna osoba”.

Książkę znajdziecie w naszej bibliotece (tutaj)

Tytuł: Fotograf
Autor: Garance Le Caisne
Wydawnictwo: Sonia Draga
Rok wydania: 2016
Gatunek: literatura faktu

Sławomir Hordejuk

sławomir hordejukPochodzi z Południowego Podlasia.
Z wykształcenia nauczyciel geografii, bibliotekarz i animator kultury.
Z zamiłowania regionalista. Interesuje się historią i kulturą Tatarów polsko-litewskich, dziejami polskiego lotnictwa, mniejszościami narodowymi i etniczno-religijnymi.
Miłośnik literatury faktu i reportaży. Od kwietnia 2012 r. pracownik Działu Metodyki Analiz i Promocji.