Lato z Książką 2018

Z. Beksiński, J. M. Skoczeń 'Beksiński. Dzień po dniu kończącego się życia'

beksinski dzien po dniu

Zainteresowanym twórczością Zdzisława Beksińskiego polecam przeczytanie dzienników spisywanych przez niego na przestrzeni 12 lat - aż do dnia śmierci. To okazja poznania intrygującego artysty, ponieważ dzienniki, kreślone z rozbrajającą nieraz szczerością, ukazują go człowiekiem... Właśnie, jakim? Prawdopodobnie innym, niż większość ludzi ma o nim wyobrażenie. Postrzegany przez pryzmat twórczości - odbieranej jako mroczna, niepokojąca, kontrowersyjna - okazuje się zaskakująco... zwyczajny. Z dzienników wyłania się postać człowieka blisko związanego z rodziną, lubianego, zdystansowanego wobec sławy, pasjonata sztuki i technologii, ironicznie podchodzącego do życia. Niebanalne poczucie humoru i bystra obserwacja otoczenia, w połączeniu z niekłamaną szczerością, składają się na pełny obraz Beksińskiego - artysty (nie tylko malarza!), męża, ojca, przyjaciela. Warto jego dzienniki przeczytać, by uzmysłowić sobie jak często mylnie oceniamy innych. Ale przede wszystkim warto przeczytać, bo to zwyczajnie ciekawa lektura.

Książkę znajdziecie w naszej bibliotece (tutaj)

Tytuł: Beksiński. Dzień po dniu kończącego się życia
Autor: Zdzisław Beksiński, Jarosław Mikołaj Skoczeń
Wydawnictwo: Mawit Druk
Rok wydania: 2016
Gatunek: biografia/autobiografia/pamiętnik

Antonina Szymitowska

antonina szymitowskaSkandynawskie mroczne kryminały to Antoniny zdecydowany #1, ale chętnie sięga również po twórczość pióra S. Kinga, M. Bułhakowa, F. Kafki, A. Christie, Ch. Bukowskiego, M. Viewegha, K. Reichs czy książki podróżnicze lub iberoamerykańskie Jak widać, literacki misz-masz, ale bez romansów i literatury „kobiecej”. Lubi czytać po angielsku i hiszpańsku. Lubi też wschodnie sztuki walki, skandynawski black metal, kolorowe sukienki, hablar español z argentyńskim akcentem, upalne lato i spaghetti. Bardzo zaś nie lubi, gdy jej imię zdrabnia się Tosia lub Antosia. Dla wybranych może być Antoninką ;) Od 2004 roku nie je zwierząt, ale nikogo nie namawia do wegetarianizmu. To właśnie spod jej klawiatury wychodzi zdecydowana większość tekstów, które czytacie na naszej stronie.