zlota rozdzka

Czytając tą książkę można mocno się przestraszyć? Wydawać by się mogło, że to kolejna bajka do czytania dzieciom. Jednak ta właśnie bajka ma wymiar specjalny! z przeznaczeniem dla niegrzecznych dzieci. Proste rymy, nieco sielskie zamieniają się w pełne grozy i dramatyczności historie, których celem jest przestrzeganie dzieci przed występkami i ciekawością, której konsekwencje mogą okazać się bardzo nieprzyjemne. Wyolbrzymienie konkretnych sytuacji jest celowe, by doprowadzić do okoliczności, w których dostrzeżemy ośmieszanie bohaterów i zaczniemy po cichutku chichotać.
Pamiętajmy, że bajki zostały napisane w XIX wieku. Dlatego poszczególne słowa, wzbogacone wówczas obrazem były czymś zupełnie nowym. Ich odbiór też był całkowicie inny. Złota różdżka została bowiem uznana za pierwszą książkę obrazkową.

 

Książkę można znaleźć w bibliotece w dwóch odsłonach, jedną z 1987 roku w oryginalnym formacie (z ilustracjami Heinricha Hoffmana) oraz w całkowicie zmienionej formie i tłumaczeniu (między innymi Michała Rusinka) z ilustracjami Justyny Sokołowskiej z 2017 roku. To ciekawy pomysł na wspólną zabawę z książką i poszukiwanie różnic, których dzieci uwielbiają szukać.

Książkę znajdziecie w naszej bibliotece (tutaj)

 

Metryczka książki


Tytuł: Złota różdżka
Autor: Heinrich Hoffman
Wydawnictwo: Egmont Polska
Rok wydania: 2017
Gatunek: Literatura dziecięca

Notka o autorze

Magdalena Balon

magdalena balon
Bibliotekarka, miłośniczka książki dla dzieci i obrazu zatrzymanego w kadrze obiektywu oraz zilustrowanego  we wszelakim formacie.
"Fotograf literacki”, poszukujący inspiracji w książkach i przestrzeni miejskiej.