Małgorzata i Michał Kuźmińscy 'Śleboda'

sleboda

Anka, antropolożka kultury, przyjeżdża do Murzasichla by odpocząć od miejskiego życia. Powrót do miejscowości w której bywała jako dziecko ma sprawić, że Anka nabierze wiary w sens swego życia. Podczas wypadu w góry kobieta znajduje zmasakrowane zwłoki. Szybko okazuje się, że to Jan Śleboda - miejscowy góral, który żył na uboczu. Góral, którego zniknięcia nikt nie zdążył zauważyć. Miejscowi bardzo niechętnie wypowiadają się na temat zamordowanego. Większość jest przekonana, że sąsiad w końcu dostał to, na co zasłużył. Anna, wraz z podrzędnym tabloidowym dziennikarzem Sebastianem Strzygoniem, rozpoczyna amatorskie śledztwo prowadzące do przeszłości, do której nikt nie chce wracać. Do czasów II wojny światowej, która zmusiła górali do trudnych, nie zawsze zrozumiałych, decyzji. Im więcej Anna pyta, tym bardziej mała społeczność się przed nią zamyka. Demony przeszłości żyją nadal.

Opowiedziana historia jest fikcją, ale jej kontekst kulturowy i historyczny - nie. Warto o tym pamiętać czytając Ślebodę.

Kuźmińscy bardzo zgrabnie prowadzą czytelnika za nos. Jest dużo zwrotów akcji, a sama historia w drugiej połowie powieści znacząco przyśpiesza. Dobrze się to czyta.

Recenzja pierwotnie ukazała się na salomonik.eu

Książkę znajdziecie w naszej bibliotece (tutaj)

Tytuł: Śleboda
Autor: Małgorzata Fugiel-Kuźmińska, Michał Kuźmiński
Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie
Rok wydania: 2015
Gatunek: thriller/sensacja/kryminał

Szymon Szostok

szymon szostokZ wykształcenia politolog, z zawodu informatyk, a prywatnie miłośnik kina i zwierząt.
Od kilku lat prowadzi bloga salomonik.eu, na którym wylewa swoje zachwyty i frustracje dotyczące poznawanej kultury (ludzkiej również).
Lubi dobre wspomnienia i dlatego wielokrotnie ogląda te same filmy i czasem zachowuje się jak bajtel w zabawkowym.
Je mięso ;)