Marjane Satrapi 'Persepolis'

persepolis

Autorka, a zarazem główna bohaterka zabiera nas w swój świat dwóch reżimów: szacha i rewolucji islamskiej. Poznajemy Marjane jako sześciolatkę, która chce zostać prorokinią, towarzyszymy jej w czasie zmian w szkolnictwie oraz nakazu noszenia chust, wyjazdu do Wiednia i powrotu do kraju.
Historia Iranu i jego mieszkańców przedstawiona jest oczami dziewczynki, nastolatki, młodej kobiety. To także historia o dorastaniu, która ukazuje nam różnice między Wschodem a Zachodem. Główna bohaterka próbuje odnaleźć własne miejsce w świecie, szuka także normalności w zmieniającym się kraju. Celne obserwacje okraszone są czarno-białymi obrazkami, pełno tu humoru, ironi ale także nostalgi, tęsknoty, buntu i sprzeciwu wobec narzuconego religijnego reżimu.

Dzięki tym wszystkim składnikom w nasze ręce dostajemy książkę uniwersalną, wciąż aktualną i prawdziwą.

Książkę znajdziecie w naszej bibliotece (tutaj)

Tytuł: Persepolis
Autor:Marjane Satrapi
Wydawnictwo: Egmont Polska
Rok wydania: 2015
Gatunek: komiks

Magdalena Królikowska

magdalena krolikowskaPedagog, technik ochrony środowiska, bibliotekoznawca. Interesuje się dziećmi, upcyklingiem i książkami – tymi dla dzieci i młodzieży, kryminałami, fantastyką, na nowo odkrywa komiks oraz wciąż zagłębia się w historię II WŚ.

Ma słabość do gór, pierników i wielkich kubków pełnych herbaty. .