Ernest Cline 'Player One'

player one

"Książka, której nie wolno oceniać po okładce." (mowa o pierwszym wydaniu)
Rok 2044, świat już dawno nie jest światem, w którym ktokolwiek chciałby żyć. Przeludnione miasta, kryzys energetyczny i wojny toczone o podstawowe dobra. Życie w takiej beznadziei sprawia, że każdy chce uciec. Można uciec tylko do OASIS. Jest to nowa wirtualna rzeczywistość, w której każdy, niezależnie od prawdziwego życia, może zostać kimś. OASIS to jedyna osiągalna droga by zmienić swoje życie. Przynajmniej zakosztować tego, co w realnym życiu nie jest osiągalne.

OASIS zostało założone przez ekscentrycznego programistę, który większość swojego życia spędził programując i wspominając wspaniałe lata osiemdziesiąte. Dlatego też OASIS jest przepełnione dobrami popkultury tamtych lat. Wtedy wszystko było na wyciągnięcie ręki, a teraz, teraz już nie ma prawie nic - został tylko wspaniały wirtualny świat.

Założyciel tego świata umiera, ale w swoim testamencie daje informację o uruchomieniu gry, której zwycięzca zdobędzie pełną władzę nad OASIS. Wskazówki są rozrzucone po całym cyfrowym świecie, ale żeby je odnaleźć trzeba posiadać bogatą wiedzę o popkulturze lat osiemdziesiątych oraz życiu założyciela OASIS.
Rozpoczyna się gra o wszystko. Czy wygra ktoś, kto czuje ducha tamtych lat, czy też korporacja chcąca wprowadzić płatności za dostęp do cyfrowej rzeczywistości.
Jeśli kochacie wszelkie filmy, seriale, które obecnie nawiązują do lat osiemdziesiątych to książka Player One was zachwyci. To nie jest delikatne wspomnienie jakiegoś motywu z tamtego okresu - cała fabuła, wytworzone światy (jest ich wiele) są bardzo mocno w nich osadzone. Poza tą popkulturową otoczką jest też niebanalna fabuła i bohaterowie, którzy mocno zapadają w pamięć. Jest to wizja przyszłości, która zarówno intryguje jak i przeraża - a może to już nie przyszłość?
Player One łatwo się czyta, ale w początkowej części wielokrotnie zerkałem do Internetu by poznać wspomniane w fabule dobra popkultury lat osiemdziesiątych.
Na koniec zostawiłem najciekawsze. Po książkę sięgnąłem za namową przyjaciela ponieważ

Player One doczekał się ekranizacji. Film w reżyserii Steven'a Spielberg'a warto porównać z książką.

Recenzja pierwotnie ukazała się na salomonik.eu

Książkę znajdziecie w naszej bibliotece (tutaj)

Tytuł: Player One
Autor: Ernest Cline
Wydawnictwo: Amber
Rok wydania: 2012
Gatunek: fantastyka, fantasy, science fiction

Szymon Szostok

szymon szostokZ wykształcenia politolog, z zawodu informatyk, a prywatnie miłośnik kina i zwierząt.
Od kilku lat prowadzi bloga salomonik.eu, na którym wylewa swoje zachwyty i frustracje dotyczące poznawanej kultury (ludzkiej również).
Lubi dobre wspomnienia i dlatego wielokrotnie ogląda te same filmy i czasem zachowuje się jak bajtel w zabawkowym.
Je mięso ;)