Odkryj Historię
Śląskie Targi Książki 2018

Michał Rusinek 'Nic zwyczajnego: O Wisławie Szymborskiej'

nic zwyczajnego

Przyznaję się bez bicia – jak tylko usłyszałam, że Michał Rusinek będzie pisał biografię/wspomnienia o naszej Noblistce, wiedziałam, iż przeczytam tę książkę. Nie należę do fanek tego gatunku literackiego. Wydawało mi się, że jej Sekretarz może i ma wiedzę, wspomnienia, ale bałam się, że pozycja ta będzie czystą opowieścią o Pisarce, garścią wspomnień bez poczucia humoru.

O, jakże się myliłam! Na szczęście – dodam.

"Nic zwyczajnego" to piękne wspomnienie o Noblistce, o Poetce, o Kobiecie z dużym dystansem do siebie i świata, która w sposób prosty (?) potrafiła mówić o wielkich problemach. Książka jest cudowna, jeśli można tak powiedzieć o stosie białych kartek zapisanych czarnym maczkiem. Okraszona masą ciekawych spostrzeżeń dotyczących poezji Wisławy Szymborskiej, jej poczucia humoru, ale i zwyczajnych problemów i niedogodności życia codziennego. Treść publikacji non stop zadziwia – nawet faktem, że Szymborska znała tyle "osobistości", ona – taka młoda, dziewczęca, pełna zachwytu i dziecięcej ciekawości otaczającego ją świata. Są tu też fotografie z różnych stron świata, rękopisy wierszy oraz wyklejanki.

Nie będę więcej zdradzać. Dodam tylko, że książka potrafiła mnie rozśmieszyć (co wywołało spore zaskoczenie u podróżujących tym samym autobusem), zmusić do refleksji i zastanowienia, na koniec zasmucić.

Renenzja ukazała się na stronie https://www.biblionetka.pl/art.aspx?id=990024

Książkę znajdziecie w naszej bibliotece (tutaj)

Tytuł: Nic zwyczajnego: O Wisławie Szymborskiej
Autor: Rusinek Michał
Wydawnictwo: Znak
Rok wydania: 2016
Gatunek: biografia/autobiografia/pamiętnik

Magdalena Królikowska

magdalena krolikowskaPedagog, technik ochrony środowiska, bibliotekoznawca. Interesuje się dziećmi, upcyklingiem i książkami – tymi dla dzieci i młodzieży, kryminałami, fantastyką, na nowo odkrywa komiks oraz wciąż zagłębia się w historię II WŚ.

Ma słabość do gór, pierników i wielkich kubków pełnych herbaty. .