Lato z Książką 2018
Odkryj Historię

Ewa Solarz ‘Ilustrowany elementarz polskiego dizajnu’

ilustrowany elementarz polskiego dizajnu

Czym jest dizajn? Wielu kojarzy się z czymś wyrafinowanym/udziwnionym. Koncepcja Ewy Solarz uzupełnia naszą niewiedzę o tej dziedzinie sztuki, otaczających nas przedmiotach użytkowych, projektach, grafikach, symbolach zarówno pod kątem obrazu, jak i informacji.
25 polskich ilustratorów w pocie czoła starało się, by jak najlepiej nam ten obraz przybliżyć. Każdy z nich przedstawił cztery ikony i zrobił to w unikalnym i charakterystycznym dla siebie stylu. Ożywiane przedmioty, dają odbiorcy możliwość wymyślenia historii i sięgnięcia do poszukiwań wzorów w codziennym świecie. Każda z ikon zawiera informacje o autorze projektu, producencie oraz o tym, gdzie można było ów przedmiot spotkać i w jakich okolicznościach on powstał. Przykładowo można dowiedzieć się czegoś więcej na temat słynnych relaksów, w jaki sposób słuchali muzyki nasi rodzice i dziadkowie, na co obowiązywała moda i czy nadal trwa?
Niech nikogo nie przerazi słowo dizajn w tytule. W końcu elementarz kojarzy się z podstawowym wprowadzeniem w temat, który krok po kroku pokazuje, jak z tematem się zmierzyć. Elementarz doskonale nadaje się do wspólnego odkrywania polskiego wzornictwa, nie tylko przez dorosłych, czy młodzież, ale i dzieci, które w ten świat mogą wprowadzać dodatkowo historie opowiedziane przez starsze pokolenia. Wiele przedmiotów z elementarza można odnaleźć w zakamarkach domowych u swoich dziadków, czy rodziców. Dlatego tym bardziej zachęcam do sięgnięcia po polski dizajn, bo jest on doskonałym pretekstem do rozmów i poszukiwań.

Elementarz ożywili między innymi: Iwona Chmielewska, Katarzyna Bogucka, Emilia Dziubak, Aga Królak, Edgar Bąk, Agata Dudek, Paweł Pawlak, Marianna Oklejak czy Ola Woldańska-Płocińska, którzy nieraz mieli już do czynienia z książką dla dzieci i doskonale wiedzą, jak oko młodego odbiorcy przyciągnąć.
Jeśli zechcecie przeżyć więcej przygód z dizajnem to na odkrycie czeka jeszcze Ilustrowany elementarz dizajnu.

Książka została doceniona przez Polską Sekcję IBBY otrzymując nagrodę graficzną za ilustrację i koncepcję graficzną.

Książkę znajdziecie w naszej bibliotece (tutaj)

Tytuł: Ilustrowany elementarz polskiego dizajnu
Autor: Ewa Solarz
Wydawnictwo: Wytwórnia
Rok wydania: 2017
Gatunek: sztuka

Magdalena Balon

magdalena balon
Bibliotekarka, miłośniczka książki dla dzieci i obrazu zatrzymanego w kadrze obiektywu oraz zilustrowanego  we wszelakim formacie.
"Fotograf literacki”, poszukujący inspiracji w książkach i przestrzeni miejskiej.