Eduardo Mendoza 'Przygoda fryzjera damskiego'

przygoda fryzjera damskiego

Dla psychicznej równowagi, warto czasem sięgnąć po lżejszą lekturę. Paradoksalnie, idealnym do wspólnego spędzania depresyjnych (najczęściej jesiennych czy zimowych) wieczorów jest bohater stworzony przez Eduarda Mendozę - fryzjer, były pacjent szpitala psychiatrycznego. Były, choć może wciąż obecny - trudno stwierdzić. Całą swą dziwaczną osobą dostarcza wielu emocji. Otóż bohater, wplątywany, zazwyczaj nie z własnej woli, w absurdalne sytuacje i znajomości, wciela się w rolę detektywa - (bardzo) amatora. Choć ma mnóstwo okazji odwrotu, brnie uparcie w kolejne niebezpieczeństwa, nie mając nawet pewności, czego prowadzona sprawa dotyczy, kto ją zlecił i cóż on właściwie otrzyma za jej wyjaśnienie.
Dlaczego tak? Nie wiadomo. W historii o fryzjerze-detektywie tak naprawdę niczego nie wiadomo. Absurd goni absurd, paradoksy i groteski zaskakują z każdej strony. Porażający brak logiki w zachowaniu detektywa o nieznanym imieniu – fascynuje.
Mendoza jest niemożliwy do podrobienia. Jego wyobraźnia, żonglerka słowem (te monologi!) i abstrakcyjny dowcip to pisarski najwyższy poziom.
Lumpowatemu fryzjerowi nie sposób odmówić inteligencji i sprytu, choć sprawia wrażenie beztroskiego idioty. Trudno nie polubić tego wariata, „elementu przestępczego” jak sam siebie nazywa.
Warto zapoznać się z pastiszem kryminału pióra Mendozy. Przygoda fryzjera damskiego to tylko jedna z części rewelacyjnego cyklu powieści komediowo-sensacyjnych. Ale uwaga! W tłumaczeniu Marzeny Chrobak.

Książkę znajdziecie w naszej bibliotece (tutaj)

Tytuł: Przygoda fryzjera damskiego
Autor: Eduardo Mendoza
Wydawnictwo: Znak
Rok wydania: 2003
Gatunek: thriller/sensacja/kryminał

Antonina Szymitowska

antonina szymitowskaSkandynawskie mroczne kryminały to Antoniny zdecydowany #1, ale chętnie sięga również po inne powieści kryminalne oraz literaturę iberoamerykańską, niekoniecznie przepełnioną grozą i zbrodnią.
Lubi czytać po angielsku i hiszpańsku.
Lubi też wschodnie sztuki walki, skandynawski black metal, castellano rioplatense, upalne lato, spaghetti…
Nie lubi, gdy jej imię zdrabnia się Tosia lub Antosia. Od 2004 roku nie je zwierząt, ale nikogo do wegetarianizmu nie namawia.
To właśnie spod jej klawiatury wychodzi zdecydowana większość tekstów, które czytacie na naszej stronie.