Filip Springer 'Miasto Archipelag'

miasto archipelag

W swojej najnowszej książce Filip Springer zabiera nas w podróż po
31 byłych miastach wojewódzkich. Jest to podróż niezwykła, podczas której możemy na krótką chwilę przenieść się do miejsc niedostrzeganych
i nieznanych, które nie znajdą się na liście naszych wakacyjnych wojaży.
Autor rysuje bardzo ponury i gorzki obraz miejsc, które w sposób nieodwracalny zostały zdegradowane i sprowadzone do roli małych, nic nie znaczących lokalnych ośrodków, w których największą atrakcją są galerie handlowe i liczne markety. Urbanistyczne absurdy, niedokończone inwestycje, liczne dzielnice biedy i wszędobylski „nicniedasizm” to tylko niektóre bolączki miast archipelagu.
Jednocześnie Springer przypomina nam, że tam też toczy się życie i spotkać można wielu lokalnych społeczników zaangażowanych w sprawy miasta. Pisarz odbywa swoją wędrówkę po ulicach z ludźmi, którzy mimo wszystko trzymają się kurczowo swojego miejsca, starając się niejednokrotnie nadać mu dodatkową wartość mimo wielu przeciwności. Powstaje w ten sposób obraz zwykłych-niezwykłych osób, odciskających swoje ślady w miejscach wyrzuconych poza nawias.

Springer zrobił rzecz niezwykle cenną: oddał głos tym, którzy na co dzień są zagłuszani przez wielkomiejski szum Warszawy, Wrocławia, Łodzi i innych dużych ośrodków. Pokazał, że tuż obok wielkich aglomeracji istnieje swoisty „inny wymiar” - wiele noszących miano „prowincjonalnych” miast i miasteczek, które ciągle czekają na swoją szansę, jakby wbrew wszystkiemu. I mają swoją piękną, niepowtarzalną historię, mimo że dla większości z nas są jedynie małą plamką na mapie.

Książkę znajdziecie w naszej bibliotece (tutaj)

Tytuł: Miasto Archipelag
Autor: Filip Springer
Wydawnictwo: Karakter
Rok wydania: 2016
Gatunek: literatura faktu

Sławomir Hordejuk

sławomir hordejukPochodzi z Południowego Podlasia.
Z wykształcenia nauczyciel geografii, bibliotekarz i animator kultury.
Z zamiłowania regionalista. Interesuje się historią i kulturą Tatarów polsko-litewskich, dziejami polskiego lotnictwa, mniejszościami narodowymi i etniczno-religijnymi.
Miłośnik literatury faktu i reportaży. Od kwietnia 2012 r. pracownik Działu Metodyki Analiz i Promocji.