Judyta Sosna, Igor Jarek 'Słowackiego'

slowackiego

Postanowiłam zmierzyć się z komiksem. Wiele się o nim ostatnio mówi, więc się dostosuję. Wybrałam opowieść, której akcja, jeśli w tym wypadku można pozwolić sobie na to stwierdzenie, rozgrywa się w Katowicach, w samym centrum miasta i działań modernizacyjnych. Mamy więc do czynienia z Katowicami na chwilę przed nadaniem im postaci, jaką mają obecnie. Chwytam się myśli, że otoczenie kształtuje rzeczywistość, a ta atmosfera mroku i beznadziei, widoczna w każdym kolejnym rysunku, uleciała wraz z ukształtowaniem nowej przestrzeni miejskiej.
W ogólnym zarysie – jest źle, ale może być jeszcze gorzej. Tezę tę potwierdza rysunek, w którym światło pełni jedną tylko funkcję – podkreśla ciemność. Na komiks składają się krótkie egzystencjalne opowieści wyjęte z życia mężczyzny, który próbuje zdefiniować wszystko, co mało ważne, a wszystko co istotne – pozostawia bez analizy. Historie z ulicy Słowackiego i okolic mają w sobie nawet pewną dozę humoru, ale zdaje się, że nie pochodzi on od narratora, ale wynika z kontekstu, z połączenia rzeczy miałkich z ciężką, przytłaczającą atmosferą miasta.
Nie jest to odprężająca lektura, ale można dzięki niej dostrzec wiele wartości. Podnosząc głowę znad książki będziecie pewnie zaskoczeni, że wokół was jest tyle kolorów, że jest tak jasno, ciepło i przytulnie. Ja byłam, zwłaszcza, że mam w zwyczaju czytać owinięta w koc i z kubkiem gorącej herbaty pod ręką.

Książkę znajdziecie w naszej bibliotece (tutaj)

Tytuł: Słowackiego
Autor: Judyta Sosna, Igor Jarek
Wydawnictwo: Kultura Gniewu
Rok wydania: 2016
Gatunek: komiks

ALeksandra Guziałek

aleksandra guzialek
Bibliotekarka z zamiłowania.
Miłość do słowa pisanego łączy z macierzyństwem, co objawia się tym, że stroni od książek wielkogabarytowych, ale cienkie nie znaczy złe.
Poza tym lubi zakupy, porządek i to, co doskonale oddaje duńskie słowo hygge.