Olga Szmidt 'Kownacka. Ta od Plastusia'

kownacka ta od plastusia

Każdy z nas kojarzy Marię Kownacką jako autorkę „Plastusiowego pamiętnika”, ale czy właściwie wiemy o niej coś więcej? Przed Olgą Szmidt postawiono niełatwe zadanie sportretowania polskiej pisarki dziecięcej, o której, mimo upływu 35 lat od jej śmierci, wciąż niewiele wiemy. Biografia Kownackiej opiera się głównie na zapiskach pisarki. Dowiadujemy się z nich o jej młodości, niełatwym dzieciństwie, a także późniejszych wojennych i powojennych doświadczeniach. Kownacka przemilcza jednak wiele spraw i wspomnień o których sama chce zapomnieć.

Olga Szmidt robi jednak co może, aby dowiedzieć się o niej czegoś więcej – sięga po inne materiały źródłowe, między innymi dzienniki osób z którymi przyjaźniła się pisarka. Biografia Kownackiej na pewno jest książką wartą przeczytania. Dzięki niej możemy poznać autorkę także z prywatnej strony, dowiedzieć się czegoś więcej o jej rodzinie, a także mężczyznach pojawiających się w jej życiu. Czy Kownacka da się lubić? Z pewnością! Choć nie jest osobą idealną.

Książkę znajdziecie w naszej bibliotece (tutaj)

Tytuł: Kownacka. Ta od Plastusia
Autor: Olga Szmidt
Wydawnictwo: Czarne
Rok wydania: 2016
Gatunek: biografia/autobiografia/pamiętnik

Aleksandra Łapeta

aleksandra lapeta
Bibliotekarka i feministka.
Obecnie zaczytana we współczesnej literaturze polskiej, reportażach i powieściach graficznych.
Miłośniczka nowoczesnych gier planszowych i kina współczesnego.